لیزر شاتی بهتر است یا رولی

لیزر شاتی بهتره یا رولی

لیزر موهای زائد یک روش بسیار عالی برای از بین بردن دائمی موهای زائد بدن است. تکنولوژی دستگاه های لیزر در طول این سال ها بسیار پیشرفت کرده است و انواع مختلفی دستگاه لیزر به بازار عرضه شده است. دو نوع دستگاه لیزر شاتی و دستگاه لیزر رولی، دو نوع مدل هایی هستند که از نظر کارایی و طراحی با یکدیگر تفاوت دارند. اینکه لیزر شاتی بهتره یا رولی سوالی است که قصد داریم در این مقاله به بررسی آن بپردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

دستگاه لیزر موهای زائد

در روش لیزر موهای زائد با استفاده از دستگاه تولید اشعه لیزر فراصوت، فولیکول های مو را می سوزانند. این دستگاه یک پروب دارای که با حرکت آروم روی سطح پوست، اشعه لیزر را که از جنس نور است به فولیکول های مو می تاباند. این انرژی نورانی تولید شده در سطح ریشه های مو تبدیل به انرژی گرمایی می شود و پیاز مو را می سوزاند. در هنگام استفاده از دستگاه لیزر باید موهای زائد را به صورت کامل شیو کنید تا اشعه لیزر به راحتی به پیاز مو دسترسی پیدا کند. با این اقدام ساده اما موثر به تدریج از رشد فولیکول های مو کاسته می شود و تعدا  و ضخامت موهای زائد به سرعن و طی چند جلسخ لیزردرمانی به طور معناداری کاهش می یابد.

در پاسخ به سوال اینکه عملکرد لیز شاتی بهتره یا رولی باید گفت که عملکرد هر دو دستگاه لیزر شاتی و رولی مانند یکدیگر است و با تکنیک یکسان، موهای زائد را از بین می برند؛ هر دو این دستگاه ها از اشعه لیزر فراصوت برای سوزاندن فولیکول ها مو استفاده می کنند. اما کارایی و نتایج حاصل از این دستگاه ها متفاوت است که باعث ایجاد فرق بین این دستگاه ها شده است؛ برای توضیح این مسئله ابتدا هر کدام از این دستگاه ها را معرفی می کنیم:

دستگاه لیزر شاتی چیست؟

دستگاه لیزر شاتی چیست

علت نام گذاری این مدل دستگاه وجود برگه های مستطیلی شکل در طراحی آن است که به آنها شات می گویند. این برگه ها روی سطح پوست قرار می گیرند و اشعه فراصوت تولید شده را به سطح پوست می تابانند. این اشعه موجب از بین رفتن فولیکول های مو می شود. تعیین تعداد شات های مورد نیاز برای هر قسمت بدن با اپراتور دستگاه است. بنابراین انتخاب یک تکنسین خوب که بتواند شات مورد نیاز برای هر ناحیه بدن را تعیین کند، مهم است. هرچه ضخامت و تعداد موهای زائد ناحیه بیشتر باشد، نیاز به استفاده از شات های بیشتری وجود دارد.

سری این دستگاه با پوست در تماس نمی باشد، بنابراین احتمال بروز سوختگی پوست وجود ندارد؛ همین طور موجب می شود که درد کمتری توسط زیباجو احساس شود. قدرت بالاتر این دستگاه موجب می شود که کارایی بسیار بالایی داشته باشد به خصوص اگر از شات های بیشتری استفاده شود در مدت چند جلسه موهای زائد بدن به طور کامل از بین می روند.

دستگاه لیزر رولی چیست؟

دستگاه لیزر رولی چیست

مهم ترین تفاوت دستگاه لیزر رولی، اعمال مداوم اشعه لیزر به سطح پوست می باشد. در نتیجه پوست مدت زمان بیشتری در معرض اشعه فراصوت قرار می گیرد. از طرفی شدت امواج به دلیل پوشش دهی سرتاسری سطح بدن، کمتر است. بنابراین این روش می توان اثرگذاری خوبی با احتمال کم بروز عوارض را به دنبال داشته باشد. اما دقیقا به دلیل همین تمرکز بالای دستگاه و شدت امواج پایین تر به نسبت لیزر شاتی، اثرگذاری کمتری در هر جلسه نسبت به لیزر شاتی از لیزر رولی دیده می شود. اشعه در این مدل دستگاه لیزر به صورت دورانی و چرخشی روی پوست بدن حرکت می کند و تمام نواحی بدن را پوشش می دهد، سرعت اعمال اشعه لیزر در دستگاه رولی بسیار بالاست. تماس مستقیم با پوست بدن موجب می شود که اشعه با قدرت خوبی به درون لایه های پوستی و محل وجود فولیکول های مو نفوذ کند.

قدرت همپوشانی دستگاه لیزر رولی از ویژگی مهم این نوع می باشد، که موجب می شود بتوان این دستگاه را در تمام سطوح بدن مورد استفاده قرار داد. از طرفی برای انواع رنگ پوست ها نیز جوابدهی خوبی دارد؛ چراکه می تواند در فرکانس های متفاوت، اشعه ساطع کند. بنابراین هم افرادی که پوست روشن دارند و هم افرادی که پوست تیره دارند می توانند از دستگاه لیزر رولی استفاده کنند.

از نظر تفاوت لیزر شاتی بهتره یا رولی؟

هر دو این دستگاه یک کار را با دو تکنولوژی و طراحی ساخت متفاوت انجام می دهند. بنابراین می توان انتظار داشت پس از استفاده از هرکدام دستگاه ها، موهای زائد بدن به طور موثری کاهش یابند. ولی تفاوت های جزیی نیز بین این دو مدل وجود دارد؛ از جمله اینکه با توجه به عدم برخورد لیزر شاتی با بدن، ایمنی این مدل بیشتر از لیزر رولی است. اما پوشش دهی دستگاه رولی بیشتر است. ولی استفاده از فرکانس بالا می تواند موجب افزایش کارایی لیزر شاتی در مقابل لیزر رولی شود. با توجه به این مزیت های لیزر شاتی، هزینه بیشتری برای هر جلسه لیزر موهای زائد نسبت به لیزر رولی دریافت می شود.

برای من لیزر شاتی بهتره یا رولی؟

با توجه به ویژگی هایی که از هر دو دستگاه بررسی کردیم، لیزر شاتی دارای کارایی بیشتر و عوارض کمتری است و در بسیاری موارد نسبت به لیزر رولی ترجیح داده می شود. ولی از آنجایی که همواره جنس، ضخامت و رنگ مو شما می تواند روی نتایج لیزر موهای زائد تاثیر بگذارد و شما هیچ گاه امکان اینکه هر دو این دستگاه ها را امتحان کنید، ندارید، بنابراین توصیه می کنیم تعیین اینکه لیزر شاتی بهتره یا رولی را به پزشک خود بپردازید تا با بررسی مو و پوست شما بهترین و مناسب ترین دستگاه لیزر را به شما معرفی نماید. 

مزایای لیزر موهای زائد عبارتند از:

مزایای لیزر موهای زائد
  • دقت: لیزرها می توانند به طور انتخابی موهای تیره و درشت را هدف قرار دهند و در عین حال پوست اطراف را آسیب نبینند.
  • سرعت: هر پالس لیزر کسری از ثانیه طول می کشد و می تواند موهای زیادی را به طور همزمان درمان کند. لیزر می تواند ناحیه ای به اندازه یک چهارم در هر ثانیه را درمان کند. نواحی کوچک مانند لب بالایی را می توان در کمتر از یک دقیقه درمان کرد و نواحی بزرگ مانند پشت یا پاها ممکن است تا یک ساعت طول بکشد.
  • قابل پیش بینی بودن: اکثر بیماران به طور متوسط پس از سه تا هفت جلسه ریزش موی دائمی دارند.

در طول لیزر موهای زائد چه انتظاری داریم؟

در طول این روش، رنگدانه موجود در موهای شما پرتو نور لیزر را جذب می کند. نور به گرما تبدیل می شود و به فولیکول مو آسیب می رساند. به دلیل این آسیب، رشد مو متوقف می شود. این کار در دو تا شش جلسه انجام می شود.

قبل از لیزر موهای زائد

درست قبل از جلسه، موهایی که تحت درمان قرار می گیرند تا چند میلی متر بالاتر از سطح پوست کوتاه می شوند. معمولاً تکنسین 20 تا 30 دقیقه قبل از عمل از یک داروی بی حس کننده موضعی استفاده می کند تا به درمان نیش پالس های لیزر کمک کند. آنها همچنین تجهیزات لیزر را با توجه به رنگ، ضخامت و محل موهای تحت درمان و همچنین رنگ پوست شما تنظیم می کنند.
بسته به لیزر مورد استفاده، شما و تکنسین باید از محافظ چشم مناسب استفاده کنید. آنها همچنین از یک ژل سرد استفاده می کنند یا از یک دستگاه خنک کننده مخصوص برای تحریک لایه های بیرونی پوست شما و کمک به نور لیزر برای نفوذ به داخل پوست استفاده می کنند.

در طول لیزر موهای زائد

تکنسین به ناحیه درمان یک پالس لیزر می دهد. آن‌ها مطمئن می شوند که از بهترین تنظیمات استفاده کرده‌اند و شما واکنش بدی نشان نمی‌دهید. ناراحتی موقت با کمی قرمزی و تورم بعد از عمل ممکن است. مردم لیزر موهای زائد را با سوزن سوزن گرم مقایسه می کنند و می گویند که درد کمتری نسبت به سایر روش های حذف موهای زائد مانند اپیلاسیون دارد.

بعد از لیزر موهای زائد

تکنسین ممکن است به شما کیسه های یخ، کرم ها یا لوسیون های ضدالتهابی بدهد تا هر گونه ناراحتی را کاهش دهید. برای قرار بعدی باید 4 تا 6 هفته صبر کنید. تا زمانی که رشد مو متوقف شود، تحت درمان قرار خواهید گرفت.

مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد

ناحیه تحت درمان به مدت 1-2 روز آفتاب سوخته به نظر می رسد و احساس می شود. کمپرس های خنک و مرطوب کننده ها ممکن است کمک کنند. اگر صورت شما درمان شد، می توانید روز بعد آرایش کنید مگر اینکه پوست شما تاول زده باشد. از تابش مستقیم نور خورشید، تخت های برنزه کننده، لامپ های خورشیدی یا هر نوع تجهیزات برنزه کننده داخل خانه خودداری کنید.

عوارض لیزر موهای زائد

عوارض لیزر موهای زائد

در طول یک ماه آینده، موهای درمان شده می ریزند. برای کمک به جلوگیری از تغییرات موقتی در رنگ پوست درمان شده، در ماه بعد از ضد آفتاب استفاده کنید.

سایر عوارض جانبی بالقوه شامل تورم، قرمزی و جای زخم است. جای زخم دائمی یا تغییر رنگ پوست نادر است.

خطرات لیزر موهای زائد

تاول‌ها نادر هستند، اما در افرادی که رنگ‌ پوست تیره‌تری دارند، احتمال بیشتری دارد. یکی دیگر از عوارض جانبی نادر، خاکستری شدن موهای درمان شده یا رشد موهای بیشتر در اطراف نواحی تحت درمان است.

این کار را توسط یک تکنسین بدون مجوز انجام ندهید. مهم این است که به سراغ کسی بروید که بتوانید به او اعتماد کنید. قبل از انجام لیزر موهای زائد، باید اعتبار پزشک یا تکنسینی که این روش را انجام می دهد را به طور کامل بررسی کنید.

جمع بندی

در این مقاله دو دستگاه لیزر شاتی و رولی را بررسی کردیم و گفتیم که از بسیاری جهات لیزر شاتی بهتر است لیزر رولی می باشد. در عین حال گفتیم که تعیین اینکه برای شما لیزر شاتی بهتره یا رولی را به پزشک خود بسپارید تا براساس جنس، رنگ پوست و موی شما نوع دستگاه را تعیین کند.

پرسش های متداول درباره لیزر شاتی بهتره یا رولی:

لیزر با ژل بهتر است یا بدون ژل؟

لیزر با ژل می تواند موجب تمرکز بیشتر دستگاه، خنک کردن سطح پوست و در نتیجه جلوگیری از بروز سوختگی شود. اما لیزر بدون ژل به دلیل عدم حرکت راحت سر دستگاه روی پوست می تواند موجب بروز سوختگی پوست شود.

ماندگاری نتایج با لیزر شاتی بهتره یا رولی؟

هر دو این روش ها پس از تکمیل دوره درمان موجب از بین رفتن موهای زائد بدن می شوند ولی همواره برای حفظ نتایج به جلسات شارژ لیزر خواهد بود. از نظر ماندگار استفاده از دستگاه لیزر شاتی با رولی تفاوتی ایجاد نمی کند و هر دو روش مشابه هستند.

هزینه لیزر شاتی بهتره یا رولی؟

هزینه هر جلسه استفاده از لیزر شاتی بیشتر است اما در تعداد جلسات کمتری جوابدهی دارد ولی هزینه هر جلسه لیزر رولی کمتر است ولی برای جوابدهی به جلسات بیشتری نیاز است.

5/5 - (4 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *