عوارض مزوتراپی مو

عوارض مزوتراپی مو چیست؟

مزوتراپی مو یک روش درمانی است که با تزریق ویتامین ها، مواد معدنی و مخلوط اسیدهای آمینه مورد نیاز مو به پوست سر انجام می شود.از آنجا که مزوتراپی یک درمان پزشکی است پس از انجام آن باید انتظار عوارض مزوتراپی مو را داشته باشیم.در این مقاله نیز ما به عوارض مزوتراپی مو پرداخته ایم.پس تا پایان همراه ما باشید.

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی چیست؟

این روش اجزای تغذیه کننده فولیکول های مو را قادر می سازد تا به راحتی در مو بنشینند. با این روش می توان ریزش مو را درمان کرد، زیرا موهای نازک را ضخیم می کند، ریزش مو را متوقف می کند و موها را قوی تر و درخشان تر می کند.
درصدی کمی از زنان هستند که از موهای خود راضی هستند. امروزه موهای ما به شدت آلوده شده اند، به خصوص به دلیل محیط، هوا و آب. استرس و تنش بیش از حد رخ می دهد و اختلالات خواب ما را ناراحت می کند.
البته همه این فاکتور ها ، زیبایی طبیعی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. مو جزو اولین قسمت هایی است که تحت تاثیر تغییرات بدن قرار می گیرد. جلوگیری از مشکلات مو آسان تر از مقابله با نتایج فعلی است، با این حال تعداد کمی از افراد به روش های محافظتی متوسل می شوند.
افراد تنها زمانی می توانند به شدت وضعیت پی ببرند که موهایشان آسیب ببیند و ریزش مو شروع شود. برای رفع این مشکلات می توان از روش های مختلف زیبایی مانند مزوتراپی استفاده کرد.

مزوتراپی مو چیست و چگونه انجام می شود؟

مزوتراپی مو تزریق مستقیم ویتامین ها، مواد معدنی (کلسیم، ید، منگنز، مس، روی، سلنیوم، آهن، پتاسیم)، عوامل مربوط به لایه کراتین پوست، اسیدهای آمینه و گشاد کننده های سطحی مورد نیاز برای رشد و نمو مو و پوست سر است.
مزوتراپی برای پوست سر و مو بسیار موثر است. یکی از محبوب ترین کاربردها در زیبایی مدرن در مبارزه با مشکلات مختلف مو محسوب می شود. تزریق میکرو به استفاده از داروهای خاص حاوی ویتامین ها و مواد مغذی لازم برای رشد مو کمک می کند.
بسته به مشکل، ترکیب دارویی توسط پزشک انتخاب می شود. قیمت این روش کاملاً با اثر مورد نظر مطابقت دارد.

مهم: مزوتراپی بسیاری از مشکلات مو را حل می کند.

نشانه های برای انجام مزوتراپی مو:

 • ریزش بیش از حد مو
 • سبوره پوست سر همراه با تجزیه غدد چربی؛
 • شوره سر
 • پوست سر خراشیده و خشک
 • افزایش شکنندگی مو و شکنندگی مو
 • کاهش حجم در ناحیه پایه

مزایا و عوارض مزوتراپی مو

اگر از مزوتراپی در زمینه موهای مشکل دار صحبت کنیم (این روش برای پوست صورت و بدن نیز موثر است) لازم است نکاتی را یادآوری کنیم: تفاوت آن با سایر روش ها، هزینه این درمان در مقایسه با درمان های دیگر که قدری گران است.
اول از همه، یک کوکتل مزو (مخلوط مزوتراپی) به صورت جداگانه برای هر بیمار تهیه می شود و حاوی مقداری مواد معدنی و ویتامین است که به دستیابی به حداکثر نتایج و رهایی از مشکلات موجود کمک می کند.

فواید مزوتراپی مو

 • ریزش مو به تدریج متوقف می شود
 • رشد مو فعال می شود
 • فعالیت غدد چربی کاهش می یابد، فری مو صاف میشوند، طولانی تر و پرتر به نظر می رسند
 • جریان خون و اکسیژن رسانی به ریشه ها افزایش می یابد
 • شوره سر کاهش می یابد
 • بهبود در تراکم مو، صافی، درخشندگی در هنگام برس مو و حالت دادن دیده می شود

آماده سازی برای مزوتراپی مو

هر تزریق مخلوطی از چندین ماده مفید – مواد معدنی، ویتامین ها و سایر عناصر مفید است که کارشناسان به صورت جداگانه برای هر بیمار انتخاب کرده اند. 2 تا 6 ماده فعال را می توان در یک سرنگ مخلوط کرد.
ویتامین های گروه B که متابولیسم طبیعی را فراهم می کنند در رشد و ترمیم مو موثر هستند. علاوه بر این، این مواد از جمله اجزای مورد استفاده در مزوتراپی هستند: مس و روی – از دیستروفی (ضعف) ساختار مو جلوگیری می کند. برای ریزش موی ارثی باید از آماده سازی های حاوی این اجزا استفاده کرد. اسید هیالورونیک – مسئول تغذیه ریشه ها، رشد مو را تسریع می کند. اسیدهای آمینه پایه و اساس مو هستند و به تشکیل الیاف کراتین کمک می کنند. فاکتورهای رشد – جریان خون را در پوست سر عادی می کند، فولیکول های مو را قوی تر می کند و کوآنزیم تراکم مو را تامین می کند – موهای شما را با انرژی حیاتی پر می کند، ساختار مو را بهبود می بخشد.

نکته مهم: ماده فعال ماینوکسیدیل نباید در ترکیب دارو گنجانده شود. این یکی از موثرترین وسایلی است که می تواند با ریزش مو مقابله کند. زمانی استفاده می شود که روش های دیگر نتیجه ای نداشته باشند. با این حال، این دارو بسیار سمی است و می تواند عوارض جانبی زیادی ایجاد کند. عملکرد آن به طور کامل مشخص نشده است، فقط برای استفاده خارجی مجاز است.
کوکتل های آماده برای درمان مو در دسترس هستند. متخصص مراقبت های بهداشتی ترکیبات را به مناسب ترین روش برای شما انتخاب می کند. با این حال، به عنوان یک قاعده، چنین داروهایی را نمی توان در فروش عمده یافت و نمی توانید خودتان آنها را خریداری کنید.این کوکتل ها معمولا در موسسات پزشکی یافت میشوند یا می توان اطلاعاتی را از متخصصان زیبایی به دست آورد.

کاربرد مزوتراپی مو

مزوتراپی مو

مزوتراپی استفاده از مواد فعال در زیر پوست با استفاده از ابزارهای مختلف است. این روش دارای آستانه درد احتمالی و مدت زمان خاص استفاده و عوارض جانبی احتمالی حتی نادر است. یکی از روش های رایج مورد استفاده توسط متخصصین تزریق مخلوط مزوتراپی به بدن است. برای چنین روش هایی به سرنگ هایی با طراحی خاص نیاز است که باید با سوزن بسیار نازک انجام شود.
 علاوه بر روش‌های دیگر، تزریق‌ها بی‌دردتر هستند، اما زمان مورد نیاز برای این روش بیشترین میزان است. بیمار در پشت سر و گوش احساس ناراحتی می کند. این روش کمی آسیب زا است.

عوارض مزوتراپی مو

عوارض مزوتراپی مو
عوارض مزوتراپی مو

استفاده نادرست از تفنگ مزوتراپی مو موجب عارضه میشود.

استفاده از این نوع دستگاه نیاز به نهایت دقت و توجه دارد، زیرا اقدامات نادرست می تواند باعث آسیب های جزئی در ناحیه سر شود. بنابراین، قبل از پذیرش چنین رویه‌ای، باید با در نظر گرفتن جوانب مثبت و منفی آن فکر کنید. هنگام انتخاب پزشک، باید مطمئن شوید که او تجربه عملی کافی دارد. یک سرنگ با عمق تزریق قابل تنظیم روی تفنگ نصب شده است. با کمک چنین تفنگی می توانید هر کوکتل درمانی را معرفی کنید که هدف از آن مقابله با یک مشکل خاص مو است. 

استفاده از غلتک مزو در منزل از دیگر عوارض مزوتراپی مو است

شما نمی توانید مزوتراپی تزریقی را به تنهایی در خانه انجام دهید. تزریق فقط در کلینیک ها، مراکز زیبایی و توسط متخصصین در منزل انجام می شود. قیمت این درمان بسته به تعداد جلسات و مخلوط هایی که باید استفاده شود می تواند متفاوت باشد. هزینه تحت تاثیر داروها، قیمت تعیین شده توسط کلینیک و خواص متخصص است. مزوتراپی معمولاً بیش از 30 دقیقه طول نمی کشد.

در صورت انتخاب غلتک مزو در منزل نکات زیر را نیز باید در نظر بگیرید:

 • عمق نفوذ ناکافی سوزن
 • هزینه بالای ترکیب
 • سوزن ها به سرعت غیر قابل استفاده می شوند
 • باز هم، اگر در این روش مقایسه قیمت و عملکرد انجام شود، ارزش استفاده از یک کوکتل یا یک ماده واحد را دارد. به عنوان مثال، یک مجموعه ویتامین.

از دیگر عوارض مزوتراپی مو درد در حین عمل است

بسیاری از بیماران این سوال را دارند که آیا در حین عمل دردی را حس میکنیم؟

جواب این سوال مثبت است. درد علاوه بر قیمت بالای آن، عیب اصلی مزوتراپی است. با این حال، همه چیز به آستانه درد فردی بستگی دارد. اکسیپوت (پشت سر) و ناحیه گوش حساس ترین نواحی به تزریق هستند. بعد از مزوتراپی نمی توانید موهای خود را بشویید، به مدت 4 روز به استخر و اتاق بخار بروید تا از عوارض و ناراحتی جلوگیری کنید. همچنین ارزش دارد که این روش را در طول دوره قاعدگی متوقف کنید، زیرا درد در این دوره بسیار قوی تر احساس می شود. توجه داشته باشید احساس درد بستگی به آستانه درد بیمار دارد.پس درد در حین عمل از عوارض مزوتراپی مو به شمار می‌آید

موارد منع مصرف و عوارض مزوتراپی مو

اگر فولیکول ها حیات خود را از دست داده اند اما هنوز زنده هستند، مزوتراپی می تواند با موهای مشکل دار مقابله کند. اما اگر مشکلات ناشی از دلایل مهم تری باشد ، پس از تزریق نباید روی معجزه ای مانند وراثت و عدم تعادل هورمونی حساب کنید. تمام اقدامات پزشکی دارای موارد منع مصرف مختلف است و مزوتراپی از این قاعده مستثنی نیست. مزوتراپی مو در موارد زیر نباید انجام داده شود:

 • بارداری و شیردهی
 • حساسیت فردی به اجزای کامپوزیت
 • قاعدگی زنان
 • اختلالات سیستم غدد درون ریز
 • تومورهای خوش خیم و بدخیم
 • عفونت ها

عوارض مزوتراپی مو چیست؟

از آنجایی که این روش در سطوح سطحی درم انجام می شود، مزوتراپی مو تقریباً هیچ عارضه ای ندارد و همگی موقتی هستند و هیچ خطری برای سلامتی ما ندارند. در برخی موارد، برخی از عوارض مزوتراپی درمان مو می تواند درد خفیف در ناحیه تزریق شده، خارش، التهاب یا سردرد خفیف باشد.
برای جلوگیری از این عواقب، پزشکان معمولا استفاده از کرم های ضد التهابی را پس از هر جلسه توصیه می کنند. علاوه بر این، بیمار پس از انجام یک جلسه باید از مکان های مرطوب مانند سونا یا استخر خودداری کند. همچنین بسیار توصیه می شود که از ناحیه تحت درمان در برابر نور مستقیم خورشید و تابش خورشید محافظت شود.
هم مردان و هم زنان می توانند تحت این درمان قرار گیرند. با این حال، برای زنان باردار یا مادران شیرده، افراد زیر سن قانونی، افرادی که تحت درمان های شیمی درمانی قرار می گیرند، یا کسانی که از دیابت، بیماری های قلبی، یا نارسایی کلیه یا کبد رنج می برند، توصیه نمی شود.

عوارض مزوتراپی مو که باید با آن ها توجه کنید 

عوارض مزوتراپی مو
عوارض مزوتراپی مو

احتمال بروز برخی از عارضه ها در مورد نتایج را دست کم نگیرید. حتی یک پزشک واجد شرایط نمی تواند صددرصد تضمین کند که این روش موهای ضعیف را به زندگی باز می گرداند. علاوه بر این مشکل، این سه عامل نیز قابل تامل است:

1.    درد

 سوراخ کردن پوست در هر صورت درد ایجاد می کند، به خصوص اگر چنین تزریق هایی وجود داشته باشد. برخی به راحتی می توانند با درد کنار بیایند و تحمل کنند و برای دیگران به شکنجه واقعی تبدیل می شود. این تحت تأثیر تجربه پزشکان، ترکیب کوکتل و حساسیت فردی است.

2.    ادم پوستی

ممکن است ادم پوستی دیده شود و بعد از عمل درد در نواحی تزریق ایجاد شود.

3.    خارش

علاوه بر این، ممکن است خارش و ظاهر پوسته پوسته پوسته وجود داشته باشد.

4.    قیمت بالای مزوتراپی مو از نکات منفی آن است

روش گرانی است. اجزای با کیفیت بالا به حداقل ده جلسه نیاز دارند تا به یک اثر قابل مشاهده برسند. یک فرآیند کامل درمان ممکن است نیاز به هزینه جدی و زیادی داشته باشد که برای همه قابل پرداخت نیست. مزوتراپی مو روش ارزانی نیست. در طول جلسه باید به پزشک کاملا اعتماد کنید. با این حال، این بدان معنا نیست که تمام مسئولیت متعلق به او است.

درباره هزینه مزوتراپی مو ۱۴۰۲ نیز بخوانید.

رعایت تمام نکات بهداشتی

اطمینان از رعایت تمام شرایط بهداشتی مفید است. دستکش، سرنگ و سایر وسایل برای این عمل باید یک بار استفاده شود و سپس دور انداخته شود. یادگیری منشاء مواد فعال مورد استفاده در ترکیبات مخلوط، خود دارو و ماندگاری آن مفید است. همچنین، متخصص باید سوزن را به صورت دوره ای در طول جلسه عوض کند، زیرا بعد از 6-7 سوراخ، نوک آن کند می شود که می تواند باعث درد شود.

نتیجه گیری درباره عوارض مزوتراپی مو

مزوتراپی یک روش عالی برای بهبود وضعیت مو و به دست آوردن ظاهری سالم برای مو است. اما از یاد نبرید که مزوتراپی نیز همانند همه‌ی روش‌های پزشکی دیگر دارای عوارض جانبی می‌باشد. پس از اتمام دوره استفاده نگران ظاهر موهای خود نباشید. با این حال، مهم است که این روش توسط یک متخصص در کلینکی معتبر همانند کلینیک زیبایی شکیبا انجام شود. فقط از این طریق می توانید به اثر مورد نظر برسید.

سوالات متداول درباره عوارض مزوتراپی مو:

از مزوتراپی مو چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

شما می توانید انتظار رشد موهای جدید در امتداد خط موی فعلی خود و بهبود تراکم، سلامت و بافت مو را داشته باشید.

آیا می توانم موهایم را بعد از مزوتراپی شستشو دهم؟

بعد از 24 ساعت از گذشت از درمان مزوتراپی می توانید موهای خود را با شامپوی معمولی بشویید.

مزوتراپی مو چند بار باید انجام شود؟

به طور کلی 6-8 جلسه برای بدست اوردن نتیجه خوب توصیه می شود. هر جلسه باید هر 1-2 هفته انجام شود.

5/5 - (7 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *