لیزر موهای زائد بدن

لیزر بدن یا لیزر موهای زائد بدن چگونه است؟

فهرست محتوا نمایش

اغلب شما درباره لیزر موهای زائد بدن شنیده‌اید و تاثیرات آن را در اطرافیانتان دیده‌اید. همواره شایعات مختلفی پیرامون لیزر شنیده می‌شود، برخی آن را معجزه‌ای می‌دانند، برخی می‌گویند که هیچ تاثیری ندارد و برخی هم عوارض لیزر بسیار می‌ترسند! به هر حال نام آن لیزر است و می‌توان با دستگاه‌های لیزر حتی سنگ و آهن نیز را برید!!
اگر آشنایی محدودی با لیزر دارید، از نظرتان لیزر بی‌فایده است، قبلاً تجربه‌ی ناخوشایندی داشته‌اید یا جزو افرادی هستید که از عوارض و خطرات لیزر می‌ترسند، این مطلب کاملا مناسب شماست. در این مطلب هر آنچه مربوط به لیزر موهای زائد می‌شود را مورد بررسی قرار داده‌ایم، حقایق آن را گفته‌ایم و تلاش کرده‌ایم ابهام زدایی مفیدی برای شما داشته باشیم.

انواع روش‌های حذف موهای زائد بدن

انواع روش‌های حذف موهای زائد بدن
لیزر بدن

بطور کلی حذف موهای زائد به 2 طریق دائمی و موقت انجام پذیر است.

 • روش موقت حذف

به منظور حذف موهای بدن خود می‌توانید از روش‌های گوناگونی استفاده نمایید. برای مثال ژیلت یکی از سریع‌ترین و سهل الوصول‌ترین گزینه‌های اصلاح موهای زائد بدن می‌باشد. اما نکته منفی ماجرا این است که رشد موها پس از اصلاح با ژیلت سریع‌تر از قبل می‌شود.
کرم‌های موبر نیز گزینه دیگری برای حذف موهای زائد هستند. این کرم‌ها معمولا بوی ناخوشایندی دارند و همچنین در کاهش سرعت رشد موهای شما هیچ‌گونه تاثیری نخواهند داشت.
موم یا اپیلاسیون نیز از گزینه‌های متعارف حذف موهای زائد برای عموم می‌باشند. در این روش سرعت رشد موها بسیار کم می‌شود و هفته‌ها به تاخیر می‌افتد. اما این روش علاوه بر آنکه احتمال دارد منجر به تحریک و خارش پوست شود، کمی دردناک نیز می‌باشد.

 • روش دائمی برای حذف

روش‌‌های دائمی از بین بردن موهای زائد بدن شامل لیزر و الکترولیز هستند که بسیار موثراند.
توجه داشته باشید استفاده از روش‌های موقت در برخی از نواحی بدن بسیار دردناک می‌باشد. اما لیزر موهای زائد شیوه‌ای بلند مدت می‌باشد که حداقل در ۶ جلسه ۹۰٪ موهای زائد شما را از بین می‌برد و پوستی صاف برای شما به ارمغان می‌آورد.

لیزر موهای زائد (لیزر بدن) چیست؟

امروزه لیزر موهای زائد به یکی از پرطرفدارترین روش‌های دائمی حذف موهای زائد بدن تبدیل شده است؛ در سال‌های اخیر تا کنون متقاضیان براى لیزر موهای زائد روز به روز در حال افزايش بوده‌اند. دلیل محبوبیت این روش این است که سبب خلاص شدن افراد از سالن‌های اپیلاسیون، تیغ، مومک، موبر و دستگاه اپیلیدی همچنین جوش‌ها، لک‌ها و موهای زیر پوستی می‌شود. اما لیزر موهای زائد همانند هر تكنولوژى نوین دیگری احتمال دارد که مورد استفاده سودجویان قرار گيرد. اغلب افرادی که بدون تحقیقات قبلى و صرفاً براساس تبليغات يا قيمت بسیار ارزان‌تر، اقدام به انجام لیزر موهای زائد در مراکز نامعتبر كرده‌اند، بسیار از این روش مايوس هستند. در اين مطلب همراه تیم کلینیک شکیبا باشید تا با ارائه اطلاعات مهم در اين زمينه و معرفى روش صحيح انتخاب مركز مناسب براى انجام ليزر موهاى زائد مانع از تجدید تجارب تلخ همانند از دست دادن پول، زمان و از همه مهمتر سلامتی خود شوید.

عملکرد دستگاه لیزر بدن چگونه می‌باشد؟

نور دستگاه لیزر هر چیزی که تیره‌رنگ باشد را با حرارت خود می‌سوزاند. با حرارت دادن و سوزاندن موهای تیره‌رنگ داخل فولیکول مو، خود فولیکول نیز آسیب می‌بیند و به مرور ازبین می‌رود. هرکدام از موهای بدن انسان شامل چرخه‌ی رشد و استراحت می‌شوند. در زمان‌های معین اغلب موهای بدن ما در فاز استراحت هستند و تعداد کمی از آن‌ها نیز در فاز رشد قرار دارند.
اگر هنگام لیزر موهای زائد بدن شما، فولیکول موهایتان در فاز استراحت باشند، اشعه لیزر بر آن‌ها تاثیری نخواهد داشت. از این رو لازم است که به منظور از بین بردن تمامی ‌موهای بدن خود، چندین جلسه درمان با لیزر، با فاصله‌های زمانی معین را انجام دهید. پس از سپری شدن هر جلسه رفع موهای زائد، تعدادی از فولیکول‌های فعال مو با حرارت لیزر می‌سوزند و بالاخره پس از مدتی تمامی‌ موها از بین خواهند رفت.

آیا رنگ پوست برای انجام لیزر مو موثر است؟

تاثیر رنگ پوست برای انجام لیزر مو
لیزر بدن

کامل ترین تقسیم بندی پوست انسان، دسته بندی دكتر نوئل فيتز پاتريك می‌باشد كه باتوجه به مواردی همچون: رنگ پوست، رنگ مو، رنگ چشم و میزان واكنش پوست به نور خورشيد، انواع مختلف پوست رابه 6 گروه تقسيم بندی كرده است.

 1. پوست‌های بسيار سفيد و كك ومك دار، موهاى قرمز، مردمك چشم آبى، پوست خیلی سریع در مقابل آفتاب مى‌سوزد اما هرگز برنزه نمى‌شود.
 2. پوست‌های سفيد و موهاى بلوند و مردمك چشم روشن و پوستی در مقابل آفتاب مى‌سوزد و درصد کمی ممکن است که برنزه شود.
 3. پوست‌های گندمى و موهاى قهوه اى و پوستی که مقابل آفتاب گاهى مى‌سوزد اما خیلی برنزه نمى‌شود.
 4. پوست‌های سبزه، مو و مردمک تيره و پوستی که در مقابل آفتاب خيلى خوب برنزه مى‌شود اما بندرت مى‌سوزد.
 5. پوست‌های قهوه اى تيره، که در مقابل نور خورشید نمى‌سوزد ولی به شدت برنزه مى‌شود.
 6. پوست‌های كاملاً تيره (مشکی) كه اصلا در مقابل آفتاب نمى‌سوزد. (مثل سياهپوستان)

تاثیر لیزر موهای زائد وابسته به این است که فرد از کدام تیپ و نوع پوست برخوردار باشد تا نتیجه‌ی مختلف و مخصوص به خود را با استفاده از دستگاه لیزر مناسب پوست خود دریافت کند.

(لیزر بدن) انواع دستگاه لیزر موهای زائد

عوامل متعددی بر نتایج لیزر موهای زائد موثر هستند که یکی از آنها انتخاب دستگاه مناسب برای پوست شماست؛ این‌کار با تشخیص پزشک کلینیک انجام می‌شود نه با انتخاب مراجعه کننده.
باتوجه به عواملی مانند: رنگ مو، نوع پوست، ضخامت مو و وسعت ناحیه درمان لیزر موهای زائد برای زمان‌بندی جلسات لیزر مو، یکی از دستگاه های زیر برای شما مورد استفاده قرار خواهدگرفت:

1. لیزر موهای زائد با دستگاه الکساندرایت

2. لیزر موهای زائد با لیزر روبی (یاقوت)

3. لیزر تور پالسی بالا

4. لیزر ND:YAG

5. لیزر موهای زائد با استفاده از لیزر دایود

کدام دستگاه لیزر موهای زائد را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب دستگاه لیزر موهای زائد باید به دو نکته مهم توجه داشته باشید:

 1. نوع تکنولوژی دستگاه
 2. برند دستگاه

دو نمونه از معروف‌ترین تکنولوژی‌های دستگاه لیزر موهای زائد شامل: 1- الکساندرایت 2- دایود و نوع کمتر شناخته شده N دی یاگ می‌باشد.

دستگاه لیزر بدن کلینیک شکیبا

دستگاه لیزر کلینیک شکیبا، سوپرانو آیس پلاتینیوم ۲۰۲۱ از شرکت آمریکایی الما می‌باشد.
این دستگاه شامل 3 طول موج همزمان: الکساندرایت، دایود و ان‌دی‌یاگ می‌باشد. این مزیت سبب شده تا این دستگاه بر روی تمامی تایپ‌های پوستی موثر عمل کند، حتی برای پوست‌های بسیار تیره. همچنین این دستگاه‌ دارای سیستم کولینگ بسیار قوی بوده که درهنگام انجام لیزر درد را به حداقل میزان ممکن می‌رساند.

تعداد جلسات لازم برای لیزر کل بدن

تعداد جلسات لازم برای لیزر کل بدن
لیزر بدن

اغلب مواقع تعداد جلسات لیزر بدن طبق پیشنهاد متخصص کلینک‌ها، بین 6 الی 8 جلسه می‌باشد که معمولا فاصله زمانی بین جلسات حدودا بین 30 تا 45 روز است. در برخی موارد و نواحی خاص ممکن است تعداد جلسات بیشتری به منظور حذف کامل موهای بدن مراجعه کننده نیاز باشد. برای نمونه ناحیه بیکینی به علت رطوبت مداومی که دارد، دیرتر از سایر نواحی بدن نسبت به لیزر نتیجه کامل و دلخواه را نشان می‌دهد. برای اینکه به خوبی فولیکول موهایتان در هر جلسه لیزر درمانی تحت اشعه لیزر قرار بگیرد، به هیچ عنوان نباید ریشه مو از پوست خارج شده باشد به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که حین دوران لیزر درمانی برای اصلاح نواحی لیزر شده، تنها از ژیلت استفاده نمایید.

لیزر مو برای کدام نواحی از بدن مفید است؟

شما قادر هستید تقریباً در هر نواحی از صورت و بدن خود، لیزر موهای زائد را انجام دهید؛ حتی نواحی حساس‌تر مانند صورت و نواحی شرمگاهی. سایر نواحی که به صورت تکی و یا چند قسمت از بدن برای لیزر مناسب هستند، شامل موارد زیر می‌باشند:

 • اطراف و میان ابروها
 • استخوان‌های گونه صورت
 • چانه
 • زیر بغل
 • لیزر بیکینی مردانه
 • پهنای شانه
 • تمام پشت
 • تمام پشت، شانه ها و بازوها
 • تمام بدن (شامل قفسه سینه ، شکم ،تمام کمر، بازوها، زیر بغل، تمام پاها، باسن، اطراف مقعد و ناحیه تناسلی)

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای انجام لیزر بدن نیستند؟

 • بانوانی که حامله هستند.
 • افرادی که اختلالات هورمونی دارند.
 • کسانی که از داروهایی مثل ماینوسیکلین، روآکوتان، داکسی سیکلین و تتراسیکلین مصرف می‌نمایند.
 • افراد دارای آکنه، آفتاب‌ سوختگی، احساس سوزش، درد و یا هر‌گونه مشکلات پوستی.
 • افرادی سابقه دار در بیماری‌های خاص مانند لوپوس.
 • افرادی که گوشت اضافه در محل لیزر دارند.
 • افرادی که مدام تبخال می‌زنند.
 • کسانی که سابقه جوش چرکی دارند.
 • افرادی که جهت برنزه کردن در مقابل آفتاب قرار گرفته‌اند و یا از دستگاه سولار استفاده کرده‌اند.
 • کسانی که اخیراً فیشیال صورت و یا بدن انجام داده‌اند.
 • کسانی که در چند روز گذشته در محلی که قرار است لیزر درمانی انجام شود، از لیزر دیگری استفاده کرده‌اند.
 • افرادی که تاتو یا خالکوبی در محل لیزر انجام داده اند.
 • افرادی ایزوترتینویین مصرف می‌نمایند.

اگر در حال انجام درمان هایی مانند پاکسازی پوست هستید بهتر است که به پزشک خود اطلاع دهید. فاصله زمانی حدودا 10 روزه برای لیزر صورت توصیه می‌شود که رعایت شود.

نکات مهم درباره بعد از لیزر موهای زائد بدن

نکات مهم درباره بعد از لیزر موهای زائد بدن

مراقبت های بعد از لیزر و پس از آن اهیمت ویژه‌ای در کاهش بروز عوارض احتمالی و افزایش نتایج لیزر درمانی برای شما خواهد داشت.

1. لازم است که ناحیه مورد نظر بری لیزر را قبل از شروع درمان بتراشید.

2. برای تسکین درد از ژلی که تجویز می‌شود و رسانا می‌باشد استفاده نمایید.

3. استفاده از عینک محافظی که داده می‌شود، ضروری است.

4. سعی کنید هرگونه ناراحتی که در مورد لیزر موهای زائد دارید را بیان نمایید (حتما درد خود را بروز دهید) تا تنظیمات لیزر برای شما آسان تر و موثرتر باشد.

5. تا 3 روز نخست پس از لیزر موهای زائد از رفتن به سونا و استخر پرهیز نمایید.

6. پیش از اینکه به پیاده روی بروید از فیلتر uv (کرم ضد آفتاب حداقل ۳۰) استفاده کنید.

7. حداقل یک هفته بعد از لیزر  موهای زائد در مقابل معرض نور آفتاب قرار نگیرید.

لازم است دقت داشته باشید که در برخی از مراجعین که سابقه عارضه در لیزر مو های زائد در آنها دیده شده، احتمال بروز دوباره عوارض لیزر موهای زائد در آنها زیادتر می‌باشد.

نحوه ریختن موها بعد از لیزر بدن چگونه است!

به طور معمول زمان زیادی به طول می‌انجامد تا فولیکول‌های مو از بین بروند و موهای بدن شروع به ریزش کنند؛ این زمان بین ۲ الی ۳ هفته تخمین زده می‌شود. بنابراین این موضوع که بعد از جلسات لیزر موها همچنان رشد می‌کنند جای نگرانی ندارد و کاملا طبیعی می‌باشد که در این بازه همچنان موهای بدن رشد کنند و سپس شروع به ریزش نمایند.

کاندیدای مناسب لیزر موهای زائد چه کسانی هستند؟

تمامی افراد شامل زنان و مردان می‌تواند در تمام نواحی بدن خود از لیزر موهای زائد استفاده نمایند، هرچقدر رنگ موها تیره‌تر باشد لیزر برای آن موثرتر خواهد بود، البته خصوصیات و ویژگی‌های فردی شخص نیز مدنظر قرار گرفته می‌شود و قوانین جاری درباره کاربرد لیزر نیز در کلیه‌ی موارد اجرا خواهد شد.
معمولاً برای نوجوانان که در سن بلوغ هستند توصیه می‌شود که لیزر درمانی را پس از پایان بلوغ خود انجام نمایند و یا حداقل 14 سال سن داشته باشند.

مزایای لیزر موهای زائد کل بدن

 • بدون عارضه

در بین دستگاه‌های لیزر، عوارض لیزر موهای زائد با دستگاه لیزر الکساندرایت بسیار ناچیز است.

 • بدون درد

اگر لیزر موهای زائد با دستگاه بهترین دستگاه‌ها و با پیشرفته‌ترین دستگاه خنک کننده انجام شود، بدون وجود هیچ‌گونه دردی می‌باشد و همچنین بصورت کاملا دائمی نتایج آن باقی می‌ماند.

 • اثر بخشی سریع
 • در مقابل شیوه‌های دیگر می‌تواند بدون ناراحتی و درد باشد.
 • این تکنولوژی توسط FAD برای حذف موهای زائد به صورت دائمی تایید شده است.
 • خیلی سریع می‌توان مناطق وسیعی را درمان نمود.
 • در لیزر درمانی تغییر رنگ‌دانه و ایجاد زخم به ندرت رخ می‌دهد.
 • عوارض لیزر موهای زائد بسیار بسیار کم است.
 • شما می توانید در فاصله کوتاه، نتایج لیزر درمانی را مشاهده نمایید.

دستگاه لیزر خانگی چیست

دستگاه لیزر خانگی به اندازه دستگاه‌هایی که در مراکز مراقبت پوستی استفاده می‌شوند، قدرت ندارند. در نتیجه، عملکرد آن‌ها چندان موثر نخواهد بود و زمان بیشتری برای انجام این کار صرف خواهد شد. لیزرهای قدرتمند و موثری که کلینیک شکیبا از آنها استفاده می‌نماید تنها بصورت تجاری در اختیار متخصصانی است که به درستی در این زمینه آموزش دیده باشند. دستگاه لیزر خانگی باید دفعات بیشتری مورد استفاده قرار بگیرد، مدام شارژ شود و هزینه زیادی صرف خرید نوع خوب آن شود. اما همچنان ممکن است مناسب بسیاری از انواع و رنگ پوست مناسب نباشند.

مراقبت‌های پس از لیزر موهای زائد

مراقبت‌های پس از لیزر موهای زائد
 • قرمزی و برجستگی طبیعی است و نگران کننده نیست.
 • نواحی تحت درمان را به آرامی تمیز نمایید.
 • بهتر است در 24 ساعت اولیه هیچ نوع آرایش، لوسیون و یا مرطوب کننده استفاده نشود.
 • موهای مرده  حدودا 10 روز پس از درمان شروع به ریزش می‌کنند.
 • برای تسریع در ریزش مو، پوست خود را لایه برداری کنید.
 • تا 2 ماه از نور آفتاب مستقیم دوری کنید.
 • در محل درمان از ایجاد زخم و خراش جلوگیری کرده و از موم، بند و موچین استفاده نکنید.
 • پس از لیزر درمانی، از تمرین و ورزش خودداری کنید و حتماً لباس گشاد بپوشید تا در ناحیه تحت درمان، پوست شما عرق نکند.

عوارض لیزر موهای زائد چیست؟

بسیاری از آسیب‌ها و عوارض هنگامی رخ می‌دهند که افراد با دستگاه لیزر خانگی و بدون حضور تکنسین اقدام به لیزر موهای زائد می‌نمایند. یک تکنسین ماهر به خوبی آگاه است که چگونه به درستی با دستگاه لیزر کار کند که بر پوست شما سوختگی یا تاول ایجاد نشود.
در موارد نادر عوارض لیزر موهای زائد مانند: قرمزی پوست، پوسته پوسته شدن، زخم اسکار، جوش و آکنه، پرمویی، تاول زدن و … می توانند بروز کند.

قیمت لیزر کل بدن

پس ‌از صحبت در رابطه با نکاتی که مربوط به لیزر موهای زائد می‌باشد، نوبتی هم باشد نوبت به این موضوع می‌رسد که هزینه لیزر موهای زائد بدن چقدر است؟
عوامل متعددی در این زمینه موثر هستند، که در مقاله مربوط به قیمت لیزر کل بدن این عوامل بطور کامل بررسی شده است.
عواملی مانند وسعت ناحیه تحت درمان، دستگاه لیزر ، جثه بدن مراجعه کننده و … بر قیمت لیزر بدن موثراند.

قیمت لیزر بدن کلینیک شکیبا

 • هزینه لیزر فول بادی کلینیک شکیبا: 550,000 هزار تومان
 • قیمت لیزر کاربردی (ساق پا، ساعد دست، خط باسن، بیکینی و زیربغل): 450,000 هزار تومان
 • قیمت لیزر کل صورت: 120,000 هزار تومان
 • قیمت لیزر بیکینی: 120,000 هزار تومان

پرسش و پاسخ درباره لیزر موهای زائد بدن:

آیا لیزر موهای زائد بدن بر قدرت باروری مردان اثر منفی دارد؟

به طور کلی، لیزر موهای زائد بدن بر قدرت باروری یا عملکرد نعوظ مردان اثر نمی‌گذارد. حقیقت چنین است که لیزر موهای زائد، به عمق پوست و اندام های داخلی نفوذ نمی کند. این موضوع برای هر قسمت از بدن که احتمال دارد در معرض لیزر قرار بگیرد، صدق می‌کند.

آیا واقعا لیزر روش موثری برای حذف موهای زائد بدن است؟

سازمان FDA از لیزر به عنوان شیوه‌ای دائمی به منظور حذف موهای زائد نام می‌برد. با یک دوره کامل لیزر درمانی قادراید حداقل ۷۰ درصد موهای زائد بدن خود را از حذف نمایید. در برخی مواقع این درصد تا ۹۰ یا ۹۵% هم افزایش می‌یابد. موهای زائد باقی مانده را می‌توان با جلسات سالانه لیزر حذف نمود و نتایج را بهبود بخشید.

فاصله بین جلسات لیزر کل بدن چقدر می‌باشد؟

فاصله جلسات بین لیزر وابسته به اینکه کلینیک مورد نظر از چه نوع دستگاهی استفاده می‌نماید، متغیر بین 30 الی 45 روز می‌باشد.

من پوست تیره‌ای دارم، آیا می‌توانم لیزر کل بدن را انجام دهم؟

بله می‌توانید. در گذشته چنین نبود و برای لیزر موهای زائد افراد با پوست‌ تیره مشکلات متعددی داشتیم. امروزه با پیشرفت فناوری‌های لیزر، قادریم حتی برای افرادی که پوست خیلی تیره‌ای دارند نیز لیزر انجام دهیم؛ البته تا زمانی که بین رنگ مو و رنگ پوست تفاوت واضحی وجود داشته باشد (رنگ موها تیره‌تر از رنگ پوست باشد).

آیا لیزر موهای زائد درد زیادی دارد؟

به طور کلی لیزر موهای زائد دردناک نیست ولی ممکن است کمی درد داشته باشد. ۹۹ درصد افراد می‌توانند به راحتی درد اندک لیزر را حمل کنند و تنها ۱ درصد به داروهای بی‌حسی احتیاج دارند. میزان درد لیزر کاملا به آستانه تحمل شما و ناحیه‌ی تحت درمان وابسته است. اغلب مراجعین درد لیزر را مشابه با درد حاصل از برخورد یک کش لاستیکی به پوست توصیف می‌نمایند.

آیا لیزر موهای زائد بدن خطرناک است؟

در صورتی که به مرکزی معتبر مراجعه نمایید و همچنین اپراتور لیزر تجربه و مهارت کافی داشته باشد و مرکز لیزر تحت نظارت پزشک متخصص اداره شود، لیزر یکی از بی‌خطرترین روش‌های حذف دائم موهای زائد بدن شماست. در غیر این صورت ممکن است خطر سوختگی،تاول، زخم و لک افتادن پوست شما را تهدید کند.

5/5 - (4 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *