مراقبت های بعد از اولین جلسه لیزر

مراقبت های بعد از اولین جلسه لیزر (برای بیکینی یا ناحیه تناسلی)

لیزر درمانی تنها راه حذف دائمی موهای زائد بدن شماست. لیزر درمانی به عنوان شیوه‌ای ایمن و موثر، نه تنها در ایران، بلکه در همه جای دنیا به یکی از محبوب‌ترین خدمات ارائه شده در کلینیک‌های پوست و مو تبدیل شده است.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی و بیکینی

به طور کلی اگر که لیزر بدن توسط اپراتور ماهر، زیر نظر پزشک و در کلینیک‌های معتبر انجام شود، نتیجه‌بخشی فوق‌ موثری داشته و روشی کاملاً ایمن و بی ضرر خواهد بود. در این مقاله می‌خواهیم درباره مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد و مهم ترین نکات بعد از لیزر موهای زائد صحبت کنیم. رعایت این نکات برای تجربه روند درمانی آسوده و نتیجه‌گیری سریع‌تر از لیزر درمانی، بسیار حائز اهمیت است.

مراقبت های بعد از لیزر

یکی از مهم ترین نکات برای حفظ سلامت پوست حین لیزر درمانی، مراقبت بعد از لیزر مو‌های زائد است. پس از جلسه‌ی نخست لیزر، احساس گرما در نواحی لیزر شده کاملا عادی است؛ درست هماننند آفتاب سوختگی خفیف ممکن است پوست شما کمی ملتهب شود. اغلب مواقع این عوارض طبیعی مانند قرمز شدن رنگ پوست، ۲۴ یا ۴۸ ساعت بعد از جلسه‌ی نخست درمان، از بین می‌‍روند. عوارض لیزر مو‌های زائد معمولا در چند جلسه‌ی اول بیشتر مشهود می‌باشند، زیرا مو‌های نواحی مختلف بدن در ابتدا ضخیم‌تر اند. در این مقاله مرکز از کلینیک پوست و مو شکیبا به نکات مهم برای مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد بدن به منظور دوام بیشتر اثر لیزر درمانی، اشاره می‌کنیم.

همچنین درباره نکات قبل از لیزر موهای زائد نیز بخوانید.

مهم ترین نکات بعد از لیزر موهای زائد چیست؟

مراقبت های بعد از اولین جلسه لیزر

مهم‌ ترین نکات بعد از لیزر موهای زائد این می‌باشد که حداقل به مدت ۲۴ ساعت پس از لیزر، سعی کنید هرگز موارد زیر را انجام ندهید:

 1. استفاده از مواد شوینده در ناحیه‌ای که لیزر انجام داده اید، ممنوع است.
 2. استحمام فقط با آب خنک (بدون مواد شوینده در ۲۴ ساعت اول مشکلی ندارد اما توصیه می‌شود که انجام ندهید.)
 3. به مدت ۱۰ روز از تماس مستقیم پوست با نور خورشید جلوگیری کنید و هر ۴ ساعت یک‌بار از كرم ضد آفتاب استفاده نمایید.
 4. از زمان انجام لیزر به مدت 3 روز كرم “زینک و بتامتازون”، کرم “زینک و مومتازون” (برای نواحی صورت) را هر ۸ ساعت استفاده نمایید و از روز 4م به بعد از كرم‌های ضدآفتاب استفاده كنید.
 5. در طی جلسات لیزر موهای زائد هرگز پوست خود را برنزه نکنید مانند: حمام آفتاب، سولاریوم و.. در صورت استفاده دقت کنید که حتما به مرکز اطلاع دهید.
 6. ریزش موها در هر جلسه لیزر، در هر فرد متفاوت می باشد. ممکن است پس از گذشت ۲ هفته از جلسه اول اتفاق بیافتد. زیرا این مسئله نسبت به وضعیت پوستی هر فرد متفاوت می‌باشد.
 7. چند روز بعد از لیزر شیو کنیم؟
  تا 7 روز شیو نکنید. در طی جلسات لیزر موهای زائد، موهای بدن خود را تنها با تیغ و یا کرم‌های موبر شیو کنید و تحت هیچ شرایطی از بند، موچین و اپیلاسیون استفاده ننمایید.
 8. اگر که پس از لیزر دانه‌های سیاه رنگ مو را روی پوست خود دیدید، آن‌ها ریشه‌های موهای سوخته شده می باشند و به مرور می‌ریزند.
 9. مراجعه به موقع شما طبق زمان‌بندی منجر به جواب‌دهی بهتر و عدم طولانی شدن دوره درمان خواهد شد.
 10. بانوانی که كمتر از ۵۰ سال سن دارند و در ناحیه‌های صورت، دور سینه، شكم وكشاله ران موی زائد دارند، لازم است که حتما آزمایش هورمونی و سونوگرافی تخمدان انجام دهند.
 11. برای جلوگیری از تحریک پوستی، از لوازم آرایشی و کرم پودر در ناحیه درمان استفاده ننمایید.
 12. بعد از انجام لیزر درمانی، به مدت 48 ساعت از محیط‌های گرم (سونا- حمام گرم) و یا انجام ورزش‌های سنگین به منظور پیشگیری از تعریق و تحریک فولیکول‌ها پرهیز نمایید.

حمام رفتن بعد از لیزر (نحوه دوش گرفتن بعد از لیزر)

بعد از صحبت در مورد مهم‌ترین نکات بعد از لیزر موهای زائد، اکنون می‌خواهیم درباره نحوه دوش گرفتن بعد از لیزر موهای زائد بدن صحبت کنیم. پس از اتمام لیزر درمانی، پزشک یا اپراتور دستگاه احتمالا شما را از حمام رفتن بعد از لیزر و دوش گرفتن منع خواهد کرد. به زبان ساده‌تر شما هرگز نباید در روزی که لیزر مو زائد را انجام داده‌اید، به حمام آب گرم بروید.
اما اگر در موقعیت خاصی قرار دارید و نیاز به دوش گرفتن فوری دارید، به هیچ وجه نباید از آب داغ استفاده کرده و در بخار به وجود آمده حمام کنید. بعد از انجام لیزر به طور کلی به مراجعین محترم توصیه می‌شود که تا حدود حداقل 24 ساعت، از انجام فعالیت‌هایی که موجب تعریق بدن می‌شود و همچنین حمام رفتن بعد از لیزر، خودداری کنند.

بعد از لیزر چه پمادی بزنیم؟ – پماد بتامتازون بعد از لیزر

یکی از عوارض طبیعی لیزر این است که احتمال دارد ناحیه درمان شده دچار قرمزی یا تورم شود؛ این موضوع با استفاده از کرم‌های ضد التهاب نظیر موارد زیر در زمان کوتاهی رفع خواهد شد:

پماد بتامتازون بعد از لیزر موهای زائد
پماد بتامتازون بعد از لیزر موهای زائد

بعد از لیزر چه پمادی بزنیم؟

 • زینک اکساید
 • بتامتازون
 • کرم‌های ترمیم کننده

با استفاده از پماد بتامتازون بعد از لیزر موهای زائد می توانید التهابات پوستی خود را کاهش دهید. البته توجه کنید که کسب مشورت با پزشک الزامی است.

مراقبت بعد از لیزر صورت

مراقبت بعد از لیزر صورت

روش از بین بردن موهای زائد با لیزر تنها برای موهای ضخیم و تیره کاربردی می‌باشد. لیزر موهای زائد برای موهای کرکی نمی تواند خیلی مناسب و کارآمد باشد. در نتیجه اگر که موهای زائد صورت شما حالت کرکی دارد و خیلی ضخیم نیستند، انجام لیزر موهای زائد را به شما توصیه نمی‌کنیم. این روش تنها برای اشخاصی کارآمد است که موهای صورت آنها مانند موهای ریش مردان ضخیم است.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد صورت:

 • سعی کنید در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.
 • از کرم لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید.
 • صورت خود را خنک نگه دارید.
 • از شستشوی صورت خود با آب گرم پرهیز کنید.
 • از ژل و لوسیون‌های مخصوص پوست صورت استفاده کنید.
 • مصرف مایعات به ویژه آب را فراموش نکنید.
 • موهای زائد را صورت خود را از ریشه خارج نکنید.
 • پوست صورت خود را برنزه نکنید.
 • از مصرف همزمان آنتی بیوتیک و انجام لیزر پرهیز کنید.

مواردی که لازم است به پزشک خود بگویید

از آن جهت که دوره‌ی laser hair removal درمانی معمولاً بین ۴ تا ۸ ماه به طول می‌انجامد، احتمال اینکه در طول دوره‌ی درمان تغییراتی در شرایط بدنی شما ایجاد شود، وجود دارد. در صورتی که هر کدام از موارد زیر در شما بروز داد، حتماً به اطلاع تکنسین لیزر درمانی یا پزشک کلینیک برسانید:

 • اگر که به بیماری پوستی یا غیر پوستی مبتلا شده‌اید.
 • اگر که تغییراتی در بیماری قبلی شما رخ داده است.
 • اگر که داروهای قبلی شما تغییر کرده است و در حال مصرف داروهای جدیدی هستید. چنین داروهایی حتی شامل داروهای گیاهی، مکمل‌های ویتامینی و مواردی از این قبیل نیز می‌شود.
 • اگر متوجه شده‌اید که باردار هستید.

مدت زمان اثر گذاری لیزر

مدت زمان اثر گذاری لیزر

اثر گذاری لیزر، هنگامی به حداکثر خود می‌رسد که دوره‌ی درمانی لیزر را تکمیل کرده باشید. اغلب مواقع به ۴ تا ۶ جلسه‌ی لیزر درمانی که معمولا طبق توصیه پزشک بین 4 تا 6 هفته یک بار برگزار می‌شود، نیاز است.
در هر جلسه لیزر درمانی، بخشی از موهای زائد بدن برای همیشه از بین خواهند رفت. موهای بدن هر فرد دارای یک چرخه‌ی رشد است که این چرخه 3 مرحله دارد. در مرحله‌ی نخست، موهای بدن رشد می‌کنند. در دومین مرحله،‌ رشد مو متوقف شده و پیاز مو کمکم تحلیل می‌رود. در مرحله‌ی سوم مو شروع به ریزش می‌کند و فولیکول‌های برای 3 الی 4 ماه غیرفعال می‌شوند. لیزر درمانی تنها بر روی موهایی تاثیر دارد که در مرحله‌ی نخست قرار دارند. اغلب موها یعنی ۸۰ تا ۹۰ درصد موهای زائد در مرحله‌ی اول به سر می‌برند. برای همین اگر همه چیز نرمال باشد، انتظار می‌رود که بعد از لیزر و اتمام دوره‌ی درمان، به کاهش ۸۰ تا ۹۰ درصدی موهای زائد دست یابیم.

کلینیک شکیبا مرکزی معتبر برای انجام لیزر موهای زائد بدن

با انتخاب یک کلینیک تخصصی پوست و زیبایی همانند کلینیک شکیبا، می‌توانید با خیال آسوده از خدمات لیزر با هزینه لیزر موهای زائد کاملا مناسب بهره‌مند شوید و هیچ‌گونه نگرانی از بابت تجهیزات کلینیک انتخابی خود، استاندارد بودن دستگاه‌ لیزر و نابلد بودن اپراتور نداشته باشید.
برای رزرو وقت و اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

پرسش و پاسخ درباره مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد:

آیا می‌توانیم در فواصل انجام لیزر درمانی، از کرم‌های مو بر استفاده کنیم؟

بله، استفاده از انواع کرم‌های مو‌بر در بین جلسات لیزر درمانی، مجاز است.

برای اثربخشی بیشتر و جلوگیری از خشکی پوست بعد از لیزر، چیکار کنیم؟

حتما سعی کنید که در طول درمان لیزر درمانی و حتی بعد از لیزر، آب و مایعات زیاد بنوشید. نوشیدن مایعات خصوصا آب به پوست شما کمک می‌کند تا پوستتان دچار کم آبی نشود. جالب است بدانید که اثر گذاری عمل لیزر، با میزان رطوبت پوست شما، رابطه‌ی تنگاتنگی دارد.

چه مدت پس از لیزر موهای زائد می‌توانیم به استخر برویم؟

آب استخرها دارای کلر زیادی است که ممکن است سبب تحریک پوستتان شود. باید به یاد داشته باشید که پس از لیزر درمانی پوست شما بسیار حساس می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود حداقل تا ۴۸ ساعت پس از آن به استخر نروید.

استفاده از لوسیون یا ژل بعد از لیزر موهای زائد موثر است؟

ژل بعد از لیزر برای رفع قرمزی و تورم ناحیه‌ی لیزر موثر می‌باشد. یکی از عوارض جانبی و شایع لیزر، التهاب پوستی است. درست مانند هنگامی که دچار آفتاب‌ سوختگی شدید شده باشید. ژل آلوئه‌ورا برای درمان التهاب پوست بعد از لیزر، بسیار موثر است.

بعد از لیزر چه پمادی بزنیم؟

پماد بتامتازون بعد از لیزر می تواند التهابات پوستی شما را کاهش دهد.

4.6/5 - (7 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *