عوارض لیزر موهای زائد بدن

عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد + فیلم توضیح

عوارض لیزر موهای زائد بدن همانند عوارضی که ممکن است در تمامی روش‌های زیباسازی پوست مشاهده نمود در 2 دسته متفاوت جای می‌گیرند. دلیل ایکی از این مشکلات از سوی مشکلاتی است که در حین عملیات و پروسه درمان ایجاد می‌شوند. از سوی دیگر برخی از مضرات لیزر بدن به دلیل استفاده از دستگاه غیر استاندارد و یا ماهر نبودن تکنسین دستگاه لیزر به وجود می‌آید. خوشبختانه عوارضی که شامل گروه اول می‌باشند مانند التهاب جزئی، چندان جدی نبوده و در عرض چند ساعت نخست پس از لیزر به طور کامل از بین خواهند رفت.

عوارض لیزر موهای زائد بدن چیست؟

عوارض لیزر موهای زائد بدن
عوارض لیزر موهای زائد

برخی از افراد مدام به عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد می‌اندیشند، اما باور کنید که لیزر موهای زائد به شرطی که در کلینیک معتبر انجام شود، هیچگونه عوارض وحشتناکی برای شما نخواهد داشت. بیشتر این عوارض جانبی به این دلیل بروز می‌دهند که افراد وقت کافی برای انتخاب کلینیک زیبایی معتبر و متخصصی که اینکار را انجام می دهد، نمی‌گزارند. در این بخش بطور کامل درباره عوارض لیزر مو توضیح داده ایم:

 • تحریک و قرمزی پوست

تحریک و قرمزی پوست یکی از شایع ترین عوارض ناشی از انجام لیزر مو می باشد، هر چند که در اغلب مواقع، چنین عوارضی کوتاه مدت و زود گذر هستند اما ماهر نبودن اپراتور دستگاه لیزر می‌تواند این عارضه را طولانی مدت نماید.
معمولا علائم تحریک پوست در مدت زمان کوتاهی بعد از شروع واکنش اولیه و معمولا چند ساعت بعد از لیزر درمانی کاهش پیدا می‌کنند و یا کاملا رفع می‌شوند.

 • پوسته پوسته شدن

در برخی از مراجعه کنندگان، عوارض لیزر مو در قالب پوسته پوسته شدن ناحیه تحت درمان با لیزر ظاهر می‌شود. چنین عارضه‌ای هر چند یک مسئله جزئی بنظر می‌آید اما ممکن است برای متقاضی ناخوشایند باشد. تکنسین دستگاه لیزر می‌بایست پیش از شروع به انجام کار حساس بودن پوست فرد را بررسی نماید و درجه تابش با میزان مناسبی برای فرد استفاده نماید.

 • زخم اسکار

در موارد کمی پس از انجام لیزر درمانی برای مو، زخم در ناحیه تحت تابش لیزر ایجاد می‌شود که گاهی اوقات جای چنین زخم‌هایی به صورت اسکار بر روی پوست فرد باقی می‌ماند. دلیل بروز این عارضه، استفاده نامناسب از دستگاه لیزر توسط تکنسین لیزر درمانی می‌باشد.

 • جوش و آکنه

از خطرات لیزر موهای زائد می‌توان به ایجاد جوش و آکنه مخصوصا در پوست نواحی پشت، زیر بازو، و ناحیه تناسلی اشاره نمود. برای جلوگیری از این مشکل متخصص زیبایی ممکن است استفاده از کرم‌های ویژه‌ای را به منظور مراقبت های بعد از لیزر پیشنهاد نماید.

 • هایپرتریکوز یا پرموئی

تحقیقات اخیر نشان دهنده این موضوع هستند که علت اصلی تحریک رشد موها و پرموئی پس از لیزر، استفاده نادرست از دستگاه لیزر توسط اپراتوری است که اینکار را انجام می‌دهد. به همین دلیل است که لیزر موهای زائد به منطور برداشتن موهای نازک و ظریف اصلا توصیه نمی‌شود و به پیدا کردن یک کلینیک زیبایی معتبر در این زمینه حسابی تاکید می‌شود.

 • تغییر رنگ پوست

در برخی از افرد، عوارض لیزر به این صورت که رنگ پوست آنها در نواحی متعددی تغییر می‌کند بروز می‌دهد، ممکن است رنگ پوست کمی تیره تر و یا روشن تر از رنگ طبیعی پوست بدن شود. افرادی که دارای پوست روشن تری هستند معمولا رنگ پوست شان تیره تر می شود و افرادی که سبزه هستند، پوستشان روشن‌تر می‌شود.
گاهی اوقات، برطرف شدن این تغییر رنگ پوست حدود ۳ ماه و حتی در مواردی ۶ تا ۸ ماه طول می کشد. و علت اصلی روشن تر شدن رنگ پوست در اثر لیزر  آن است که ممکن است اشعه های نور لیزر به جای اینکه توسط فولیکول های مو جذب شود در بافت پوست تاثیر کند و در نتیجه، سلول های ملانوسیت تخریب می شوند که رنگدانه ملانین تولید می کنند. این وضعیت سبب کاهش تولید رنگدانه و بروز پدیده هایپوپیگمانتاسیون، و روشن تر شدن رنگ پوست بطور غیر طبیعی می شود.

 • آسیب دیدگی چشم

برای پیشگیری از این عارضه اغلب کلینیک‌های معتبر از عینک مخصوص برای مراجعه کننده استفاده می‌نمایند. زیرا اشعه لیزر برای چشم مضر است و در بلند مدت ممکن است عوارض بدی داشته باشد.

 • خطر عفونت جلدی

پس از انجام لیزر درمانی موهای زائد، نواحی مختلف پوست در وضعیت حساسی از نظر احتمال بروز عفونت‌های میکروبی پوست به ویژه عفونت‌های باکتریایی، ویروسی و قارچی قرار می‌گیرد.
اشخاصی که پیش از انجام لیزر مو، مدت زمان طولانی در معرض نور خورشید قرار گرفته باشند بیشتر از بقیه در خطر عفونت‌های جلدی قرار می‌گیرند. همچنین بهداشت محیط کلینیک نیز در پیشگیری از خطر ابتلا به  عفونت جلدی بسیار تاثیرگذار است. سعی کنید کلینیکی را که برای انجام لیزر درمانی انتخاب می‌کنید، از لحاظ بهداشت محیط، اعتبار متخصصین و … بررسی نمایید.

 • سوختگی و تاول زدن پوست

سوختگی ناشی از لیزر موهای زائد بدن به نقل از سایت(healthline.com)


احتمال دارد که به 3 حالت مختلف ایجاد شود. سوختگی جزئی و خفیف که مشکل جدی و حائز اهمیتی نخواهد بود و به مرور زمان برطرف می‌شود. اما سوختگی‌های نوع دوم و سوم که بیشتر به دلیل انتخاب نادرست دستگاه لیزر و نابلدی اپراتور رخ می‌دهد، شدیدتر هستند و ممکن است به تاول زدن پوست، آسیب جدی‌تر پوست و دلمه زدن و حتی زخم‌های اسکار بدی منجر شوند. گاهی اوقات آثار زخم‌های اسکار بر روی پوست تا اخر عمر باقی می‌ماند.
اگر در حین انجام لیزر موهای زائد، در پوست خود احساس گرما و حرارت بیش از حد دارید که همراه با درد شدیدی است، می‌بایست فوری به تکنسین زیبایی خود اطلاع دهید.

احتمال دارد که به 3 حالت مختلف ایجاد شود. سوختگی جزئی و خفیف که مشکل جدی و حائز اهمیتی نخواهد بود و به مرور زمان برطرف می‌شود. اما سوختگی‌های نوع دوم و سوم که بیشتر به دلیل انتخاب نادرست دستگاه لیزر و نابلدی اپراتور رخ می‌دهد، شدیدتر هستند و ممکن است به تاول زدن پوست، آسیب جدی‌تر پوست و دلمه زدن و حتی زخم‌های اسکار بدی منجر شوند. گاهی اوقات آثار زخم‌های اسکار بر روی پوست تا اخر عمر باقی می‌ماند.
اگر در حین انجام لیزر موهای زائد، در پوست خود احساس گرما و حرارت بیش از حد دارید که همراه با درد شدیدی است، می‌بایست فوری به تکنسین زیبایی خود اطلاع دهید.

 • خطر سرطان در لیزر موهای زائد

عده ای از متقاضیان نگران تاثیر عمل لیزر موهای زائد در تقویت و یا بروز سرطان پوست (laser hair cancer) هستند. در حالی که، عوارض لیزر در بروز سرطان پوست، نه تنها اثبات شده نیست بلکه در برخی مواقع این روش به منطور درمان برخی از ضایعات اولیه سرطان پوست، مورد استفاده پزشکان درمانگر قرار می‌‌گیرد. انتخاب دستگاه لیزر مرغوب و متخصص مجرب ارزش سرمایه گذاری بیشتر را برای تضمین سلامتی شما دارد.

میزان عوارض و مضرات لیزر بدن به چه عواملی بستگی دارد؟

عوارض و مضرات لیزر بدن
عوارض لیزر موهای زائد

این موضوع که میزان مضرات لیزر بدن به چه عواملی بستگی دارد، به ویژگی‌های همچون نوع دستگاه و رنگ پوست متقاضی وابسته است. افرادی که پوست تیره‌تری دارند، بیشتر مستعد پدیدار شدن عوارض لیزر موهای زائد بدن بر پوست خود هستند؛ افراد سبزه، ملانین بیشتری در پوست خود دارند. تیرگی پوست می‌تواند ناشی از برنزه کردن و افزایش سن نیز باشد و یا این که به طور ژنتیکی و طبیعی پوست فردی تیره‌‌تر باشد. از این رو اگر که قصد انجام لیزر درمانی را دارید، لازم است که از آفتاب گرفتن و سولاریم پرهیز کنید.
عوامل دیگری که ممکن است سبب افزایش احتمال بروز عوارض لیزر موهای زائد شوند، شامل: طول موج لیزر، مدت زمان تابش، اندازه‌ی نقطه‌ی تابش و استفاده‌ی نامناسب از تکنیک‌های خنک‌سازی پوست می‌باشد که کاملا وابسته به میزان تجربه و مهارت اپراتور است.
هرچقدر که طول موج دستگاه لیزر بیشتر و مدت زمان تابش کوتاه‌تر باشد، احتمال وقوع عوارض جانبی کمتر خواهد بود. افزایش طول موج و کاهش مدت زمان تابش منجر می‌شود که انرژی کمتری جذب ملانین پوست مراجعه‌کننده شود.

با استفاده از کدام دستگاه عوارض لیزر موهای زائد کاهش می‌یابد؟

دستگاه لیزر الکساندریت برای پوست‌های سفید و معمولی پیشنهاد می‌شود؛ در حالی که دستگاه لیزر دایود برای پوست‌های برنزه، و دستگاه لیزر ان دی یاگ برای پوست های تیره و سبزه مناسب‌تر می‌باشد. بنابراین، پزشک متخصص زیبایی کلینیک مدنظر و تکنسین لیزر لازم است که تشخیص صحیح برای انتخاب دستگاه و طول موج را در حین عمل لیزر بدن داشته باشند و اصول ایمنی را کاملا رعایت نمایند. بهترین دستگاه لیزر موهای زائد برای یک نوع پوست احتمالا برای نوع دیگر پوست همان نتیجه را نداشته باشد.

عوارض لیزر موهای زائد در دوران بارداری

کلینیک شکیبا انجام لیزر موهای زائد در دوران حاملگی را به مراجعه کنندگان عزیز توصیه نمی‌کند. علت این موضوع این است که همچنان درباره عوارض لیزر موهای زائد در دوران بارداری  هیچگونه مطالعه و گزارش دقیق و مستقیم بر روی بانوان باردار انجام نشده است. بنابراین، بی خطر بودن لیزر در دوران بارداری برای جنین هنوز به اثبات نرسیده است.
اما ممکن است برخی از خانم‌های باردار تمایل به انجام لیزر موهای زائد داشته باشند. به دلیل آنکه گاهی اوقات در دوران حاملگی، رشد موهای زائد مخصوصا در نواحی سینه و معده افزایش خواهد یافت.

عوارض لیزر مو برای دختر

یکی از نگرانی‌هایی که همواره قبل از لیزر برای افراد وجود دارد، مشکلات ایجاد شده پس از آن ازجمله ناباروری برای بانوان و دختران مجرد می‌باشد. افراد تصور می‌کنند لیزر به اندام‌های داخلی آن‌ها نفوذ کرده و مشکلاتی را به وجود می‌آورد. عوارض لیزر مو برای دختران گزارش نشده است. برای دخترانی که قصد دارند لیزر بدن انجام دهند، پیشنهاد می‌کنیم این عمل را حتما تحت نظر پزشک متخصص پوست و مو انجام دهند، همچنین از کیفیت دستگاه لیزر مطمئن شوند تا با هیچگونه عوارض جانبی لیزر مو  رو برو نشوند.

عوارض لیزر موهای زائد صورت

عوارض لیزر موهای زائد صورت
عوارض لیزر موهای زائد صورت

لیزر صورت به شما این امکان را می‌دهد که پوستی بدون مو و بسیار صافی داشته باشید. عوارض لیزر موهای زائد صورت ممکن است موارد زیر باشد که عبارت اند از:

 1. درد خفیف
 2. قرمزی صورت
 3. تغییر رنگدانه
 4. تاول در ناحیه درمانی
 5. خراش

دقت داشته باشید که بروز چنین عوارضی بسیار نادر است و در همه افراد رخ نخواهد داد.

آیا شایعات درباره عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد حقیقت دارند؟

بسیاری از عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد که احتمالا شنیده‌اید، شایعه است. بروز عوارض جانبی شدید در لیزر درمانی بسیار نادر است. به ندرت پیش می‌آید که لیزر موهای زائد سبب بروز عوارض جانبی شدید برای مراجعه کننده شود. چنین عوارضی تنها هنگامی رخ می‌دهند که افراد به مراکز غیر معتبر و مکان‌هایی همچون آرایشگاه‌ها و نزد افراد بی تجربه مراجعه کنند. در این صورت عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد ممکن است در کمین آن‌ها باشد.

خدمات لیزر موهای زائد در کلینیک زیبایی شکیبا

همراهان گرامی بخاطر داشته باشید عوارض لیزر موهای زائد بدن هنگامی رخ می‌دهند که انجام لیزر توسط فرد غیر متخصص انجام شده باشد. زمانی که لیزر مو طبق روش‌های درمانی اصولی انجام شود، نه تنها بدون عوارض خواهد بود بلکه بهترین و ماندگارترین نتیجه را همراه خواهد داشت.
پزشکان مجرب و ماهر کلینیک  شکیبا واقع در غرب تهران در انتخاب دستگاه مناسب و انجام اصولی لیزر موهای زائد تخصص کافی دارند و از اپراتورهای کاملا ماهر استفاده می‌نمایند و تمامی خدمات خود را با تضمین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت لیزر کل بدن، خدمت شما ارائه می دهند.
برای رزرو وقت به منظور انجام لیزر موهای زائد کلینیک شکیبا با شماره‌ی 02125442071 تماس بگیرید و یا به واتس آپ 09918344427 پیام دهید.

پرسش و پاسخ درباره عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد:

آیا ممکن است لیزر نتیجه معکوس بدهد و موهای بدنمان زخیم‌تر شوند؟

بله ممکن است لیزر مو منجر به ضخیم شدن موهای کرکی بدن شما شود. به همین دلیل پیش از انجام لیزر در کلینیک شکیبا، جلسه مشاوره با پزشک متخصص انجام می‌شود و چنین مضرات لیزر بدن را به شما تذکر می‌دهند.

عوارض لیزر موهای زائد شکم چیست؟ آیا لیزر ناحیه شکمی خطرناک است؟

خیر لیزر موهای زائد ناحیه شکم به شرطی که توسط دستگاه استاندارد و اپراتور ماهر انجام شود، هیچگونه عوارضی نخواهد داشت.

آیا لیزر منجر به تحریک توده سینه و سرطانی شدن آن می‌شود؟

خیر، هیچگونه تاثیر مثبت و یا منفی بر روی توده نخواهد داشت.

آیا لیزر منجر به ناباروری بانوان می‌شود؟

خیر لیزر سبب ناباروری بانوان نخواهدشد. هیچگونه مدرک قطعی مبنی بر اثبات اینکه تکنولوژی لیزر باعث ناباروری می‌شود، وجود ندارد.

آیا لیزر به غدد لنفاوی زیر بغل آسیب می‌رساند؟

خیر؛ فولیکول‌های مو در زیر پوست و در عمق چند میلی متری سطح پوست واقع هستند. غدد لنفاوی و غدد عرقی در عمق بیشتری از سطح پوست هستند و به دلیل اینکه عمق نفوذ لیزر کوتاه است، به آنها نمی‌رسد و آسیب نمی‌رساند.

5/5 - (7 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *