پی آر پی مو چیست

پی آر پی موی سر چیست؟

شاید تا به حال اسم پی آر پی موی سر به گوش شما خورده باشد و با خود به این فکر کرده باشید که پی آر پی موی سر چیست؟ امروز در این مقاله قصد داریم برای شما یک توضیح کامل از پی آر پی موی سر ارائه کنیم. پس تا انتهای مطالب همراه ما باشید.
پلاسمای غنی از پلاکت (پی آر پی-PRP) درمانی است که پزشکان برای تسریع بهبودی در نواحی مختلف بدن از آن استفاده می کنند. پی آر پی ممکن است به بازیابی رشد مو کمک کند. پزشکان معمولاً از این درمان زمانی استفاده می‌کنند که ریزش مو ناشی از آلوپسی آندروژنتیک است، یک بیماری رایج که باعث کوچک شدن فولیکول‌های مو می‌شود. در مردان به این حالت طاسی الگوی مردانه نیز می گویند.

اگرچه پی آر پی یک رویکرد نسبتا جدید است، اما شواهد علمی وجود دارد که نشان می دهد می تواند رشد مو را افزایش دهد.
در این مقاله نحوه استفاده پزشکان از پی آر پی موی سر (PRP) برای درمان ریزش مو و آنچه محققان در مورد اثربخشی آن می گویند را شرح می دهیم.

پی آر پی موی سر چیست؟

پی آر پی موی سر چیست

برای درک نحوه عملکرد پی آر پی، اول از همه مهم است که از نقش پلاکت ها در بهبودی ریزش موی سر آگاه باشید.

پلاکت چیست؟

پلاکت ها سلول های خونی هستند که نقش مهمی در بهبود زخم دارند. آنها به تشکیل لخته برای توقف خونریزی کمک می کنند و می توانند از رشد سلولی حمایت کنند.


پلاکت ها به همراه گلبول های قرمز و سفید از اجزاء تشکیل دهنده خون هستند. هنگامی که فردی دچار بریدگی یا زخم می شود، پلاکت ها برخی از اولین پاسخ دهندگان بدن هستند که برای متوقف کردن خونریزی و بهبود جراحت وارد عمل می شوند.
محققان این نظریه را مطرح کردند که اگر بتوانند پلاکت های غلیظ را استخراج کرده و آنها را به نواحی آسیب دیده بدن تزریق کنند، می توانند روند بهبودی را تسریع کنند.
برای تولید پی آر پی، یک متخصص پزشکی یک نمونه خون از فرد متقاضی گرفته و آن را در دستگاهی به نام سانتریفیوژ قرار می دهد. این دستگاه با سرعت بالایی می چرخد ​​که اجزای خون را از یکدیگر جدا می کند. سپس پزشک متخصص پلاکت ها را برای تزریق استخراج می کند و در ظرفی جداگانه قرار میدهد.
پی آر پی موی سر حاوی طیف وسیعی از فاکتورهای رشد و پروتئین است که ترمیم بافت را سرعت می بخشد. از آنجایی که برخی از انواع ریزش مو ناشی از آسیب به فولیکول های مو است، محققان در ابتدا این فرضیه را مطرح کردند که پی آر پی می تواند با معکوس کردن روندی که در آلوپسی آندروژنتیک رخ می دهد به رشد مجدد مو کمک کند.
از آن زمان، پی آر پی موی سر به یک روش محبوب برای بازگرداندن رشد موی سر تبدیل شده است. پزشکان همچنین از پی آر پی برای درمان آسیب‌های تاندون‌ها، ماهیچه‌ها و رباط‌ها، مانند آسیب‌هایی که افراد در طول فعالیت‌های ورزشی تحمل می‌کنند، استفاده کرده‌اند.

آیا پی آر پی موی سر موثر است؟

در سال 2019، تیمی از محققان یک بررسی سیستماتیک از تحقیقات در مورد پی آر پی موی سر به عنوان یک درمان برای ریزش مو انجام دادند. یافته های آنها در مجله جراحی زیبایی نیز چاپ شده است و در صورت تمایل می‌توانید آن را به طور کامل مطالعه کنید.
تجزیه و تحلیل در نهایت بر روی 11 مقاله تحقیقاتی متمرکز شد که در مجموع شامل 262 شرکت کننده مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک بود. به گفته نویسندگان، بیشتر مطالعات نشان می دهد که تزریق پی آر پی باعث کاهش ریزش مو و افزایش قطر موها و تراکم رشد مو می شود. با این حال، آنها اذعان کردند که این درمان بحث برانگیز است و خاطرنشان کردند که حجم نمونه کوچک و کیفیت پایین تحقیقات از جمله عوامل محدود کننده تحقیقات آنها بود.
نویسندگان یک بررسی اضافی از مطالعات بالینی، که مجله بین المللی درماتولوژی زنان منتشر شد، بر اساس یافته های خود، پی آر پی موی سر را یک درمان “امیدبخش” برای ریزش مو دانستند.
با این حال، این تیم اشاره کرد که از آنجایی که محققان و کلینیک‌های مختلف از آماده‌سازی‌ها، فواصل جلسات و تکنیک‌های تزریق متفاوتی برای اجرای پی آر پی موی سر استفاده می‌کنند، اثرات آن می‌تواند متفاوت باشد.
متخصصین توضیح می‌دهند که در این مرحله، بدون پروتکل استاندارد شده برای تزریق، نتیجه‌گیری موثر بودن درمان دشوار است.

روش انجام  PRPپی آر پی موی سر

مراحل زیر نمونه ای از یک روش رایج برای تزریق پی آر پی موی سر برای جلوگیری از ریزش مو است:

 • یک متخصص پزشکی از ورید بازو خون می گیرد.
 • نمونه خون را در سانتریفیوژ قرار می دهند.
 • سانتریفیوژ خون را می چرخاند و اجزای آن را جدا می کند.
 • یک متخصص پزشکی با استفاده از یک سرنگ مخصوص پلاکت ها را استخراج می کند.
 • پزشک پلاکت ها را به نواحی مورد نظر پوست سر تزریق می کند.
 • کل این فرآیند ممکن است حدود 1 ساعت طول بکشد و چندین جلسه ممکن است لازم باشد. پس از دریافت درمان پی آر پی موی سر، فرد معمولاً می تواند بدون هیچ محدودیتی به فعالیت های عادی خود بازگردد.

تغییرات خاصی در رژیم غذایی و روال روزانه ممکن است به رشد مو کمک کند یا از ریزش مو جلوگیری کند. در ادامه اطلاعات بیشتری در این رابطه کسب خواهید کرد.

پی آر پی موی سر چقدر طول می کشد؟

کل فرآیند انجام عمل پی آر پی موی سر ممکن است بین یک تا دو ساعت طول بکشد.اما باز هم این زمان تقریبی به عوامل متعددی بستگی دارد.
پی آر پی موی سر درمانی برای شرایطی که باعث ریزش مو می شود نیست. به همین دلیل، برای حفظ نتایج رشد مو، فرد باید چندین درمان پی آر پی را به مرور زمان دریافت کند. همین امر در مورد داروهایی که پزشکان معمولاً برای درمان آلوپسی آندروژنیک استفاده می‌کنند، مانند ماینوکسیدیل موضعی (Regaine) و فیناستراید خوراکی (Propecia) صادق است.
توصیه های پزشک در مورد اینکه یک فرد چند وقت یکبار باید پی آر پی انجام دهد بسته به شرایط فرد و نتایج درمان اولیه متفاوت است. پس از کنترل ریزش مو، پزشک ممکن است تزریقات نگهدارنده را هر 3 تا 6 ماه یکبار توصیه کند.

عوارض جانبی پی آر پی موی سر چیست؟

عوارض جانبی پی آر پی موی سر

از آنجایی که محلول پی آر پی از اجزای خون خود فرد تشکیل شده است، خطرات کمی برای واکنش به خود محلول وجود دارد.
با این حال، افرادی که تحت درمان های پی آر پی موی سر برای جلوگیری از ریزش مو قرار می گیرند ممکن است عوارض پی آر پی مو زیر را تجربه کنند:

 • درد خفیف در محل تزریق
 • حساسیت پوست سر
 • ورم
 • سردرد
 • خارش
 • خونریزی موقت در محل تزریق

از PRP پی آر پی در چه درمان های دیگری استفاده میشود؟

متخصصین دریافتند که تزریق مناطق التهاب یا آسیب بافتی با غلظت‌های بالای پلاکت‌ها می‌تواند رشد بافت جدید را تشویق کند و به بهبود کلی سلولی کمک کند.
به عنوان مثال، متخصصان پزشکی ممکن است پی آر پی را با سایر درمان های پیوند استخوان ترکیب کنند تا ترمیم بافت را افزایش دهند. پزشکان همچنین ممکن است از درمان‌های پی آر پی برای درمان سایر بیماری‌های عضلانی، اسکلتی یا پوستی استفاده کنند.

مزایا و فواید پی آر پی موی سر چیست؟

پلاسمای غنی از پلاکت یک راه اضافی برای تحریک رشد مو، به ویژه در افرادی که نمی توانند از سایر اشکال درمانی استفاده کنند، ارائه می دهد. به عنوان مثال، اگر فردی کاندید کاشت مو نباشد یا نتواند از فیناستراید استفاده کند، ممکن است مفید باشد. همچنین در درمان نازک شدن تاج که ممکن است پیوند مو مناسب نباشد، مفید است.برخی دریگر از مزایای آن عبارتند از:

 • رشد مو
 • التیام بافت
 • کاهش التهاب

چند نمونه از مناطق درمانی که پزشکان از PRP استفاده می کنند عبارتند از:

· PRP مو برای رشد مو

تزریق پی آر پی به پوست سر ممکن است به کاهش التهابی که می تواند منجر به ریزش مو شود کمک کند.
تحقیقات علمی نشان می‌دهد که مردانی که درمان پی آر پی موی سر را دریافت می‌کنند، نسبت به مردانی که این درمان را انجام نداده‌اند، موهای بیشتری و با تراکم بیشتری رشد می‌کنند.
با این حال، این تنها یک مطالعه در مقیاس کوچک بود و تحقیقات کنترل شده بیشتری برای ارزیابی کامل اثربخشی پی آر پی موی سر در رشد مو ضروری است.

· PRP برای التیام بافت

پزشکان ممکن است از تزریق پی آر پی برای کمک به بهبود بافت استفاده کنند.
محقیقن در سال ۲۰۱۵ دریافتند که سه دور تزریق پی آر پی علائم را در شرکت کنندگانی که دچار آسیب زانو به نام تاندیوپاتی مزمن کشکک بودند، کاهش می دهد. در این مطالعه، محققان 28 مورد از ورزشکار را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
همچنین محققان در سال ۲۰۱۸ دریافتند که درمان های پی آر پی ممکن است به کاهش درد و بهبود درد در موارد آسیب رباط و تاندون کمک کند.
علاوه بر این، درمان های پی آر پی ممکن است به بهبود رشد استخوان کمک کند.البته باید توجه داشته باشید این مورد هنوز به طور قطعی مورد تایید قرار نگرفته است.

· PRP برای کاهش التهاب

پزشکان ممکن است از پی آر پی منبع مطمئن برای کاهش التهاب در افراد مبتلا به OA و آرتریت روماتوئید استفاده کنند. این التهاب می تواند منجر به درد و سفت شدن مفاصل شود.
با این حال، استفاده از پی ار پی برای درمان انواع آرتریت بحث برانگیز است. 

همچنین دقت کنید که مراقبت بعد از پی آر پی مو را رعایت کنید.

هزینه پی آر پی موی سر چقدر است؟


هزینه پی آر پی مو سر منفرد معمولاً در محدوده ۲ تا ۵ میلیون تومان خواهد بود. افراد همچنین ممکن است به درمان های تکراری یا تثبیت کننده نیاز داشته باشند.
هزینه ها می تواند بسته به محل، امکانات و تخصص پزشک معالج متفاوت باشد. همچنین قابل توجه است که تعداد کمی از طرح های بیمه هزینه درمان PRP را پوشش می دهند.
باید توجه داشته باشید‌:معمولاً، بیمه پزشکی تزریق PRP را پوشش نمی‌دهد، که در صورت نیاز به تکرار درمان، ممکن است گران شود.

آیا پی آر پی موی سر برای همه مناسب است؟

جواب این سوال خیر است زیرا یک پاسخ فردی به این درمان با طیف اثربخشی وجود دارد. در همه موارد کار نمی کند.در این روش بیماران برای ارزیابی مزایای درمان تحت نظر قرار می گیرند.

چکیده مطالب” پی آر پی موی سر چیست؟”

محققان شواهدی یافته اند که نشان می دهد PRP می تواند به رشد مجدد مو منجر شود. با این حال، با توجه به محدودیت‌های این مطالعات – مانند حجم نمونه کوچک – و تنوع در تکنیک و پروتکل در بین پزشکان، تحقیقات بیشتری برای تأیید اینکه آیا PRP مؤثر است، ضروری است.
پزشکان و محققان همچنین باید بهترین کاندیدهای پی آر پی را شناسایی کرده و پروتکل های درمانی جهانی را توسعه دهند.
در حال حاضر، هر فردی که ریزش موی خفیف تا متوسط دارد و علاقه مند به پی آر پی است، باید از پزشک بپرسد که آیا احتمال دارد از این درمان سود ببرد.
درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) یک درمان بحث برانگیز است که به طور فزاینده ای در علوم ورزشی و پوست محبوب می شود.
تا به امروز، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تنها استفاده از پی آر پی را در درمان های پیوند استخوان تایید کرده است. با این حال، پزشکان ممکن است از این درمان برای رسیدگی به سایر مشکلات سلامتی استفاده کنند.
برخی از پزشکان در حال حاضر از درمان پی آر پی برای تشویق رشد مو با منبع مطمئن، ترویج بهبودی عضلات و درمان علائم آرتریت با منبع معتبر استفاده می‌کنند.
سایر متخصصان پزشکی با استفاده از پی آر پی خارج از کاربردهای دارویی تایید شده آن مخالف هستند. برای مثال، کالج آمریکایی روماتولوژی (ACR) و بنیاد آرتریت (AF) اکیداً استفاده از آن را در درمان آرتروز زانو یا لگن (OA) توصیه می‌کنند.

در آخر نیز باید توجه داشته باشید:

پی آر پی یک درمان امیدوارکننده برای کسانی است که آسیب بافتی یا ریزش مو را تجربه می کنند، اما هنوز هم بحث هایی پیرامون این نوع درمان در این مورد وجود دارد.
تا به امروز، هیچ شواهد قطعی از اثربخشی یا استانداردسازی درمان وجود نداشته است. در نتیجه، برخی ارگان‌ها و سازمان‌های بهداشتی اکیداً استفاده از درمان‌های PRP را بر ضد منبع معتبر توصیه می‌کنند.درعین حال برخی از موارد نیز نتیجه بسیار مثبتی از این نوع عمل گرفته اند.
شما میتوانید برای مشاوره و دریافت اطلاعات تکمیلی با کلینیک شکیبا تماس بگیرید،تا اطلاع کاملی از شرایط کسب بکنید.

مشاوره تلفنی و رزرو 25442071-021

مجهزترین کلینیک پوست و مو و زیبایی غرب تهران
کلینیک شکیبا

تماس تلفنی

سایر مقالات مربوط به PRP کلینیک شکیبا:

پرسش و پاسخ درباره پی آر پی مو:

درمان پی آر پی چه می کند؟

PRP برای متوقف کردن یا معکوس کردن کوچک سازی، فرآیندی که باعث طاسی معمولی می شود، استفاده می شود

PRP چگونه کار می کند؟

پزشک شما از PRP برای تحریک رشد فولیکول‌ها استفاده می‌کند و در نتیجه کوچک‌سازی مو (نازک شدن مو) را که در آلوپسی آندروژنیک (طاسی معمولی) مشاهده می‌شود، معکوس می‌کند.

چه زمانی نتایج پی آر پی موی سر را مشاهده خواهیم کرد؟

بیماران معمولاً در 3 تا 6 ماه نتایج را می بینند. با این حال، زمان پاسخ ممکن است برای هر فرد با فرد دیگری متغیر باشد.

درمان PRP چقدر طول می کشد؟

طی یک بازدید اداری ساده انجام می شود. حدود ۱ الی ۲ ساعت

پی آر پی موی سر در کدام نواحی بهترین عملکرد را دارد؟

در جایی که موهای نازک وجود دارد بهترین کارای را می کند.

آیا این درمان در مردان و زنان استفاده می شود؟

بله.هم برای مردان هم برای زنان این درمان قابل استفاده است.

چه تعداد تزریق در سراسر پوست سر انجام می شود؟

بستگی به منطقه دارد. پزشک این موضوع را در زمان درمان مشخص خواهد کرد.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *