مراقبت های بعد از پی آر پی مو

مراقبت بعد از پی آر پی مو + نحوه استحمام بعد از پی ار پی

پی آر پی مو (PRP) نام درمانی است که در فارسی آن را با «پلاسمای غنی از پلاکت» می شناسیم. این روش درمانی محبوب با افزایش خون رسانی به پیاز مو و افزایش ضخامت مو سبب رشد طبیعی موی زیباجویانی که از ریزش مو رنج می برند، می شود. اما یکی از مهمترین عوامل موثر بر روی نتیجه گیری و افزایش ماندگاری چنین عمل های زیبایی ای، انجام مراقبت های بعد از آن است.

توضیح مراقبت بعد از پی آر پی مو

در این مقاله قصد داریم به نکات مراقبت بعد از پی آر پی مو بپردازیم. در نتیجه تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

پی آر پی مو چیست؟

پی آر پی مو (پلاسمای غنی از پلاکت) یکی از روش‌های درمانی درماتولوژی است که برای تقویت ریشه‌های مو مراجعین انجام می‌شود. این روش درمان که نوعی درمان غیرجراحی شناخته می‌شود، برای رشد موهای بیشتر و درمان ریزش مو بسیار مفید و تاثیرگزار است.
روش انجام پی آر پی مو به این شکل است که خون را از بازوهایتان می‌گیرند و با پردازش خون توسط دستگاه سانتریفیوژ، پلاکت آن را جمع‌آوری می‌کنند و دوباره به ناحیه درمان تزریق می شود.

نکات مراقبت بعد از پی آر پی مو

مراقبت بعد از پی آر پی مو
مراقبت بعد از پی آر پی مو
 • تا ۴ ساعت بعد از جلسه درمان پی آر پی مو پوست خود را لمس نکنید.
 • برای حفظ مراقبت های بعد از پی آر پی مو، صبرکنید تا محل درمان بهبود یابد.
 • مراقب انتقال آلودگی ها از طریق باد، گردو خاک و دستان آلوده به محل درمان باشید.
 • تا ۲۴ ساعت پس از جلسه PRP مو از محصولات آرایشی بهداشتی استفاده ننمایید.
 • از قراردادن کمپرس سرد و گرم روی محل درمان شده خودداری نمایید.
 • نحوه خوابیدن بعد از پی آر پی مو: چندبالش زیر سر خود قرار دهید یا به صورت نیمه خوابیده قرار بگیرید.
 • برای رعایت بهتر مراقبت های بعد از پی آر پی مو، سعی کنید محل درمان با بالشت تماس مستقیم نداشته باشد.
 • تا ۷ روز بعد از جلسه درمان، از قرار گرفتن مستقیم زیر نور خورشید، خودداری کنید.
 • درصورت کبودی یا قرمزی مداوم بعد از درمان به پزشک مراجعه کنید.
 • بعد از پی آر پی مو، از انجام فعالیت های سنگین که باعث تعریق می شوند خودداری نمایید.
 • بهتر است ۱۲ الی ۲۴ ساعت بعد از درمان استحمام نکنید و موهای خود را شامپو نزنید.
 • ·      ۳ الی ۵ روز پس از درمان با پی آر پی مو ، از رنگ مو برای موهای خود استفاده نکنید.

استحمام بعد از پی ار پی

استحمام بعد از پی ار پی
استحمام بعد از پی ار پی

همانطور که اشاره کردیم برای استحمام بعد از پی ار پی بهتر است صبور باشید تا یک روز از جلسه درمانی شما بگذرد. پس استحمام را 24 ساعت بعد از درمان انجام دهید.

ورزش بعد از پی آر پی

ورزش بعد از پی آر پی را بهتر است به مدت 1 هفته از انجام هرگونه فعالیتی که موجب تعریق شدید شما می شود همچون انجام ورزش های سنگین خودداری کنید. به دلیل اینکه ممکن است نتیجه درمان را تحت تاثیر خود قرار دهد.

علت ریزش مو بعد از پی آر پی

علت ریزش مو بعد از پی آر پی
علت ریزش مو بعد از پی آر پی

ریزش مو بعد از پی آر پی طبیعی است زیرا مدتی طول می کشد تا درمان به طور کامل تاثیر بگذارد. اما اگر برای شما نتیجه برعکس داشته و ریزش مو بعد از پی آر پی بیشتر شده است، به پزشک خود مراجعه کنید تا بهترین درمان را برای شما انجام دهد.

مراقبت‌ بعد از پی آر پی مو / نکات تکمیلی

احتمال دارد بعد از جلسه درمان با PRP پزشک متخصص فهرستی از مراقبتهای بعد از پی آر پی مو که باید رعایت شود را در اختیار شما قرار دهد. در ادامه قصد داریم برخی از این نبایدها را برای شما شرح دهیم:

 • بعد از درمان از مصرف هر نوع لوازم بهداشتی خودداری نمایید. اگر از محصولات پوستی برای موهای خود استفاده می‌کنید، باید برس‌ها را بادقت بشویید تا احتمال هرگونه انتقال باکتری از بین برود.
 • سعی کنید روزهای الویه در معرض نور آفتاب قرار نگیرید.
 • بعد از انجام این درمان از شناکردن خودداری کنید. همچنین هرگونه فعالیتی که موجب تعریق شما شود، همانند بدنسازی یا یوگا از انجام آن‌ها اجتناب نمایید. این نکته بسیار مهم است که پوست شما حساس می باشد و به‌عنوان بخشی از مراقبت‌های بعد از پی آر پی مو نیاز به محافظت دارد.
 • بهتر است هرگونه فعالیت که موجب گرم‌شدن پوست شما می‌شود۷ همانند تختخواب برقی، اتاق بخار یا سونا، جکوزی و دوش گرم را انجام ندهید.
 • بعد از درمان از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون حداقل تا 6 ساعت اجتناب نمایید.

مراقبت‌های قبل از پی آر پی مو / نکات قبل از درمان

مراقبت‌های قبل از پی آر پی مو
مراقبت‌های قبل از پی آر پی مو
 1. برای استفاده از PRP باید یک هفته قبل از درمان از مصرف ترکیبات رقیق‌کننده خون نظیر ویتامین E، A، سیر، تخم کتان، اسیدهای چرب ضروری، مولتی‌ویتامین‌ها و روغن جگر ماهی ممانعت کنید. برای جایگزین این ترکیبات، می‌توانید ویتامین D و آهن را در رژیم غذایی خود قرار دهید.
 2. اگر از داروهای رقیق‌کننده خون استفاده می‌کنید، باید این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید. برخی از داروهای رقیق‌کننده خون شامل پلاویکس، کومادین و هپارین هستند.
 3. حداقل 7 روز پیش از درمان از مصرف داروهایی نظیر آسپیرین، ادویل، موترین، ایبوپروفن، ناپروکسن، ولتارن و سایر داروهای ضدالتهابی خودداری نمایید. در روش پلاسما درمانی باید بدن واکنش التهابی از خود نشان دهد تا درمان اثرگذار باشد.
 4. در صورت صلاح دید پزشک، 7 روز قبل از درمان از داروهایی که شامل تیلنول هستند، استفاده نمایید.
 5. اگر داروهای فشارخون یا قلب مصرف می‌کنید، باید این مسئله را با پزشک در میان بگذارید. در صورت تجویز و تشخیص جراح، در روز درمان یا حتی روزهای قبل و بعد از آن باید از این داروها استفاده نمایید.
 6. در صورت مصرف داروهای بتابلاکر نظیر ایندرال (پروپرانولول) باید این موضوع با جراح خود در میان بگذارید، چراکه در برخی از مواقع ضروری است پزشک نوع آن را قبل از درمان تغییر دهد.
 7. در مقابل نور و یا گرمای شدید قرار نگیرید.

هزینه پی آر پی مو چقدر است؟

هزینه پی آر پی مو با توجه به میزان پلاسمای مورد نیاز، تعداد جلسات، تعریف کلینیک و دستمزد پزشک محاسبه می شود.
شما می‌توانید برای دریافت هزینه ها و تخفیفات ویژه و فوق العاده کلینیک شکیبا با مشاوران حرفه ای و با تجربه این کلینیک تماس بگیرید.
همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر به مقاله هزینه پی آر پی مو کلینیک شکیبا سر بزنید.

دوره نقاهت پی ار پی مو چقدر است؟

پی ار پی روشی است که در حین درمان با کمک سرنگ های کوچک انجام می شود و نیازی به بستری شدن یا گذراندن دوره نقاهت ندارد. زیباجویان می‌توانند پس از آنکه عمل پی آر پی را انجام دادند به راحتی به کارهای روزانه خود بازگردند.

کلام آخر درباره مراقبت بعد از پی آر پی مو

در این مقاله تلاش کردیم تا در رابطه با مراقبت‌ بعد از پی آر پی مو (PRP Hair) بحث کنیم و همچنین نکات مراقبتی قبل از درمان را نیز بیان کنیم.
همانطور که در ابتدا گفتیم برای رسیدن به نتایج بهتر، ضروری است که نکات مهم مراقبت بعد از پی آر پی مو را رعایت نمایید.
ممکن است پس از جلسه درمان، پزشک نکات مهم دیگری در خصوص مراقبت بعد از پی آر پی مو بیان کند، که شما موظف هستید برای نتیجه گیری بهتر به تمام توصیه های پزشک عمل کنید.

پرسش و پاسخ درباره مراقبت بعد از پی آر پی مو:

آیا پی آر پی مو یک روش دائمی برای درمان ریزش مو است؟

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت تأثیر بالایی در تقویت و رشد موهای سرتان دارد. برای مشاهده نتایج این روش درمانی به‌صورت بلندمدت، باید پس از طی‌شدن آخرین مرحله تزریق، هرسال یکبار آن را تکرار کنید.

تعداد جلسات پی ار پی مو چقدر است؟

پی آر پی مو در ۶ الی ۸ جلسه درمانی انجام می‌شود که برای رسیدن به نتایج ماندگار باید تعداد جلسات درمان را کامل و مرتب طی کرد. درنتیجه تعداد جلسات پی ار پی مو با توجه به میزان ریزش موها و نظر پزشک تعیین می‌شود.

3.9/5 - (15 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *