مراقبت های بعد از پی آر پی صورت چیست

مراقبت های بعد از پی آر پی صورت + نکات مهم

امروزه روش های زیادی برای جوانسازی پوست صورت مرسوم شده است. بسیاری از این روش ها کارآمد و تاثیرگذار هستند. یکی از محبوب ترین روش جوانسازی پی آر پی صورت (PRP) می باشد. یک روش درمانی غیرتهاجمی و کم خطر برای همه افراد می باشد. یکی از مهم ترین ویژگی این روش استفاده از مواد طبیعی می باشد. بنابراین عوارض جانبی کمی در پی دارد. برای اثرگذاری هرچه بیشتر این روش درمانی، مراقبت های بعد از پی آر پی صورت اهمیت ویژه ای دارد که در این مقاله با ما همراه باشید تا این نکات را با یکدیگر مرور کنیم.

هزینه پی آر پی صورت چقدر است؟ برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

مراقبت های بعد از پی آر پی صورت

مراقبت های بعد از پی آر پی صورت
مراقبت های بعد از پی آر پی صورت
 1. شستن صورت بعد از پی آر پی صورت

بهتر است پوست صورت در معرض آب خیلی سرد یا خیلی گرم قرار نگیرد. بعد از انجام این پروسه درمانی حداقل تا ۲۴ ساعت اول به صورت خود آب نزنید. بعد از این مدت نیز می توانید صورت خود را به آرامی بشویید. ترجیحا از شوینده ها برای پاک کردن صورت استفاده نکنید ولی در صورت لزوم از یک نوع بسیار ملایم استفاده کنید.

 • استحمام بعد از پی آر پی صورت

در معرض دمای زیاد قرار گرفتن موجب افزایش التهاب در ناحیه می شود؛ بنابراین حداقل تا کاهش التهاب پوست حمام نکنید. همین طور از رفتن به استخر و سونا خودداری کنید. علاوه بر موارد گفته شده، ممکن است مکان های عمومی مانند استخر حاوی محرک‌های شیمیایی و میکروب‌ها باشند.

 • در معرض آفتاب قرار گرفتن بعد از پی آر پی صورت

نور خورشید می تواند برای پوست بسیار تحریک کننده باشد بنابراین در مقابل نور خورشید از کرم های ضد آفتاب استفاد کنید؛ ترجیحا تا چند روز قرارگیری در معرض نور خورشید را محدود کنید.

 • آرایش کردن بعد از پی آر پی صورت

تا زمانی که التهاب پوست کاهش پیدا کند، صورت خود را آرایش نکنید. به خصوص کرم پودرهای آرایشی پوست را خفه می کند و اجازه ترمیم به پوست را نمی دهد. به هیچ وجه از کرم های لایه بردار و اسکراب استفاده نکنید. می توانید طبق دستور پزشک تان از سرم اسید هیالورونیک یا شوینده های ملایم و کرم های مخصوص ترمیم کننده بعد از انجام پروسه درمانی استفاده کنید.

 • مصرف داروها بعد از پی آر پی صورت

با پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می کنید، مشورت کنید. مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی، رقیق کننده خون، برخی داروهای ضد افسردگی، برخی آنتی‌بیوتیک‌ها، آنتی هیستامین‌ها و سایر داروها بهتر است بعد از پی آر پی محدود شوند. بعضی داروها و مواد می توانند فعالیت پلاکت‌ها و روند بهبودی را مختل می‌کنند. مصرف سیگار و کافئین را نیز محدود کنید. می توانید با توصیه پزشک برای کاهش درد از انواعی از مسکن ها استفاده کنید.

 • ورزش کردن بعد از پی آر پی صورت

ورزش کردن ضربان قلب و سرعت گردش خون را بالا می برد و موجب افزایش التهاب و قرمزی در ناحیه تحت درمان می شود. بنابراین بهتر است تا رفع شدن کامل ورم صورت، از ورزش کردن خودداری کنید.

 • خوابیدن بعد از پی آر پی صورت

سعی کنید به پشت بخوابید و  صورت خود را روی بالش نگذارید. سرخود را کمی بالا نگهدارید تا به جذب کبودی ها کمک کنید. به تمیز بودن ملحفه خود توجه کنید.

 • اجتناب از هرگونه انتقال عفونت به پوست بعد از پی آر پی صورت

به مدت چند روز از پوست خود در برابر عفونت یا سوزش محافظت کنید. مواردی مانند خاراندن، لایه برداری یا کَندن پوست در محل درمان، انجام سایر درمان‌های سخت پوستی، تماس مستقیم با سطوح کثیف، مثلاً تلفن، عینک، ماسک و غیره موجب انتقال عفونت به پوست می شود. مسلما نمی‌توانید از قرار دادن اکثر این وسایل بر روی صورت خود جلوگیری کنید، بنابراین حتما قبل از استفاده آنها را تمیز کنید.

قبل از انجام پی آر پی صورت رعایت مواردی می تواند انجام این پروسه ی درمانی را برای شما آسان ترکند و متعاقبا منجر به دریافت نتایج بهتری شود که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می کنیم.

مراقبت های قبل از درمان پی آر پی صورت

 • برای این روش باید از بازوی شما به میزان 2 سرنگ خون گرفته شودکه این میزان از مقدار مورد نیاز آزمایشات پزشکی معمول بیشتر است. بنابراین برای افرادی که سریعا با خون دادن دچار ضعف و بیحالی و گاها سرگیجه می شوند؛ بهتر است که با معده ی خالی مراجعه نکنند و در صورت احساس ضعف یک آبمیوه یا کیک داشته باشند تا از افت قند خون جلوگیری کنند.
 •  در این روش چون از پلاسمای خون خودتان استفاده می شود؛ نباید هیچ گونه عفونتی در بدن شما باشد. پس اگر سرماخوردید، فعلا دست نگه دارید.
 • اگر دارویی خاصی مصرف می کنید حتما با پزشک خود در میان بگذارید که با انجام پی آر پی تداخل نداشته باشد. در صورت امکان مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID)، داروهای رقیق کننده خون یا داروهای منعقد کننده و الکل را تا 72 ساعت قبل از ویزیت خود قطع کنید. این مواد و داروها عملکرد لخته شدن پلاکت‌ها را تحت تأثیر قرار می دهند، که بخش مهمی از درمان پی آر پی است.
 • قبل از انجام پروسه آرایش نکنید و با پوست کاملا تمیز مراجعه کنید.
 • سیگار نکشید. جدا از تمام آثار مخرب آن، هدف کل پروسه درمانی پی آر پی تحریک عوامل رشدی است که با سیگار کشیدن به شدت در تداخل است.

گذشته از موارد گفته شده عوامل دیگری از جمله سبک زندگی نیز دراثرگذاری بیشتر این روش درمانی نقش دارند؛ بسیاری از این موارد مربوط به خود شما و بدن شما می باشد.
وضعیت جسمانی شما یعنی داشتن خون سالم، سیستم ایمنی قوی و مکانیسم های ترمیم بافت قوی، موجب دست آورد نتایج بهتری از روش پی آر پی می شود. بنابراین سعی کنید تغذیه سالم و مقوی داشته باشید. مصرف میوه ها و سبزی هایی که رنگ قرمز، بنفش، آبی یا سیاه دارند مانند توت ها، کلم قرمز، لوبیا سیاه که حاوی آنتوسیانین می باشند را که در طول دوره ی درمان محدود کنید. این ماده موجب کاهش پلاکت های خون می شود.

 • کافئین از فعال شدن پلاکت ها جلوگیری می کند؛ در عوض چربی های اشباع شده و کربوهیدرات های ساده پلاکت ها را فعال می کنند.
 • آب کافی در برنامه خود قرار بدهید، دفع سموم از بدن و کمک به ترمیم بافت دو عملکرد مهم آب است.
 • سعی کنید استرس خود را کنترل کنید چراکه استرس هورمون هایی را در خون آزاد می‌کند که بر فعالیت پلاکت‌ها تأثیر میگذارد. خواب کافی، حفظ آرامش و مدیتیشن به کاهش استرس کمک می‌کنند.
 • باید فشارتان در محدوده ی طبیعی کنترل شده باشد. فشار خون بالا باعث فعال شدن زودرس پلاکت‌ها و کاهش سطح پلاکت‌ها می‌شود.
 • ورزش سبک را به صورت روتین در برنامه خود جای دهید. ورزش سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و چربی‌ها و قندهای اضافی خون را می سوزاند.

پی آر پی صورت چیست؟

در ابتدا باید بدانیم که اصولا پی آر پی صورت دقیقا چیست. پی آر پی (Plasma Rich Platelet) در واقع همان پلاسمای غنی از پلاکت است که طی فرآیند سانترفیوژ از خون خودتان استخراج می شود. بعد از جداسازی سلول های خونی مایع شفاف همان پلاسماست که در نواحی تحت درمان به پوست فرد تزریق می شود. همان طور که گفتیم ویژگی بارز این روش عدم استفاده از ماده غیر طبیعی یا شیمیایی است. پی آر پی صورت یک روش غیرتهاجمی است که تنها با تزریق به کمک سوزن های نازک انجام می شود. در صورت ترکیب آن با میکرونیدلینگ، اثرگذاری آن بیشتر خواهد شد. با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت، تولید کلاژن و الاستین که دو ماده حیاتی برای سلامتی و شادابی پوست هستند، افزایش می یابد. بنابراین خطوط چین و چروک و جاهای زخم ترمیم می یابند. پوست سفت و ضخیم می شود؛ رطوبت پوست حفظ می شود و پوست سالم و شاداب می ماند. بهتر است اگر بیماری های عفونی، بیماری های پوستی دارید؛ شیمی درمانی می شوید، باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید؛ پی آر پی انجام ندهید.
ایجاد کمترین محدودیت برای افراد از دیگر ویژگی های بارز این روش است. دوره نقاهت ندارد و رعایت چند اصول ساده می تواند تاثیرگذاری این روش را بسیار بالا ببرد.
بعد از انجام پی آر پی صورت، عوارض جانبی محدودی مانند قرمزی، تورم و کبودی در تمام افراد ایجاد می شود که نهایتا 2 تا 3 روز بعد از بین می روند. می توانید برای کاهش کبودی از کمپرس آب یخ استفاده کنید. اگر می خواهید که از این روش نتایج دلخواه تان را به دست آورید توصیه می کنیم مراقبت های بعد از پی آر پی صورت را که در ادامه به آنها اشاره می کنیم؛ رعایت کنید.

جمع بندی درباره مراقبت های بعد از پی آر پی صورت

پی آر پی صورت یک روش بسیار عالی برای جوانسازی پوست است. با رعایت مراقبت های بعد از پی آر پی صورت، در مدت کوتاهی پوست به طور کامل التیام می یابد و اثرات روش جوانسازی بعد از یک ماه خود را نشان می دهند. سعی کنید در انتخاب پزشک متخصص دقت کنید. بهترین و با تجربه ترین تیم در کیفیت نتایج تاثیرگذار هستند.

پرسش و پاسخ درباره مراقبت های بعد از پی آر پی صورت:

ماندگاری پی آر پی صورت چقدر است؟

بین یک ماه تا 3 ماه پس از انجام پی آر پی صورت، نتایج شروع به ظاهر شدن روی پوست می کنند. پوست لطیف تر و شاداب تر می شود و چین و چروک ها کم عمق تر می شوند. به طور متوسط ماندگار این اثرات پی آر پی صورت بین یک سال تا 18 ماه است.

آیا پی آر پی صورت درد دارد؟

درد این روش بسیار کم است. می توان برای کاهش درد 30 دقیقه قبل از کرم های بی حس کننده استفاده کنید.

4.5/5 - (20 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *