پی آر پی مو بهتر است یا مزوتراپی

پی آر پی مو بهتر است یا مزوتراپی؟

موهای پرپشت و زیبا در ظاهر فرد بسیار تاثیرگذار هستند از این رو روش های زیادی برای جلوگیری و کاهش ریزش موها استفاده می شوند. دو روش بسیار محبوب، پی آر پی مو و مزوتراپی می باشند. با وجودی که مزوتراپی روش قدیمی تری می باشد ولی پی آر پی از محبوبیت خاصی برخوردار است. در هر صورت هر کدام این دو روش مزایا و معایبی دارند و ممکن است برای افراد مختلف، متفاوت باشند. به همین دلیل برای بسیاری سوال است که پی آر پی مو بهتر است یا مزوتراپی؟ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با ویژگی های این دو روش شگفت انگیز آشنا کنیم تا بتوانید بهترین روشِ مناسب خود را انتخاب نمایید.

پی آر پی مو چیست؟

پی آر پی مو چیست؟

روش پی آر پی مو برای تقویت رشد موها و جلوگیری از ریزش موها استفاده می شود. در این روش حدود دو سرنگ از خون شخص گرفته می شود و با استفاده از دستگاه سانتریفیوژ، سلول های خونی از پلاسما جدا می شود. در نتیجه پلاسمای سرشار از پلاکت (Platelet-rich plasma) که همان پی آر پی می باشد به پوست سر تزریق می شود. این پلاکت ها حاوی فاکتورهای رشد طبیعی هستند. از ویژگی های مهم این روش، استفاده از مواد کاملا طبیعی می باشد به همین دلیل تقریبا هیچ عوارضی به دنبال ندارد.

مزوتراپی مو چیست؟

مزوتراپی مو چیست؟

در روش مزوتراپی مو با هدف توقف ریزش مو و کمک به رشد بیشتر موها، ترکیبی از مواد مغذی مناسب برای رشد و سلامتی موها، به پوست سر تزریق می شود. فولیکول های مو در لایه ی درم که لایه ی میانی پوست است، قرار دارند و تزریق کوکتل مزوتراپی نیز در همین ناحیه انجام می شود. محل تزریق در عمق بین 2 تا 4 میلی متری پوست سر قرار دارد. با تزریق مستقیم در این ناحیه، داروها و ترکیبات مورد نیاز، در دسترس فولیکول های مو قرار می گیرند و موجب تقویت پیاز مو می شوند، چربی سر تنظیم می شود و منجر به وارد شدن موها از فاز استراحت به فاز رشد می شود. در مصرف داروهای خوراکی احتمال آسیب به سیستم گوارشی بدن وجود دارد، اما در این روش چون دارو تزریقی می باشد، سیستم گوارشی بدن درگیر نمی شود. ترکیبات کوکتل مزوتراپی می تواند شامل عصاره‌های گیاهی، داروهای مختلف، ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، هورمون‌ها و فاکتورهای رشد باشد. این روش بیشتر به صورت درمان تکمیلی همراه با مصرف داروهای مناسب برای اثرگذاری بهتر استفاده می شود. همه افراد می توانند این روش را انجام دهند، اما در مردان بالای 40 سال و زنان بالای 60 سالی که از ریزش مو ارثی رنج می برند؛ جوابدهی این روش بسیار کم خواهد بود.

از نظر فواید و کارایی پی آر پی مو بهتر است یا مزوتراپی؟

روش پی آر پی مو و مزوتراپی هر کدام دارایی فواید خاص خود هستند. هم پی آر پی مو و هم مزوتراپی، برای تقویت رشد موها و جلوگیری از ریزش مو کاربرد دارند. اما یکی از تفاوت های این دو روش، در موارد تجویز آنهاست. پی آر پی مو برای کمک به رشد بیشتر فولیکول های‌ مو در فاز رشد بسیار موثر است. بنابراین می تواند موجب رشد موهای ضخیم‌تر و بلندتری شود. همین طور در فاز استراحت موجب تقویت فولیکول های مو و رشد موهای جدید می شود. اما مزوتراپی مو برای درمان ریزش موی ناشی از دلایل ژنتیکی، استرس، رژیم غذایی یا بیماری‌های مزمن کاربرد دارد. با استفاده از این روش، مواد و ترکیبات لازم برای سلامت و رشد موها، از طریق پوست سر به راحتی جذب می شوند. نتایج مزوتراپی را با یک سری جلسات در یک دوره چند ماهه می توان مشاهده کرد. هر دو این روش ها بسیار موثر هستند و نتایج خوبی از هر دو روش گزارش شده است. حتی می توان مزوتراپی و پی آر پی را برای گرفتن نتایج بهتر ادغام کرد.

برای اطلاعات بیشتر به لینک مقاله فواید پی آر پی مو و فواید مزوتراپی مو مراجعه کنید.

شباهت‌های پی آر پی مو و مزوتراپی

شباهت‌های پی آر پی مو و مزوتراپی
 • هر دو این روش غیر جراحی کاملا به صورت غیر تهاجمی و تنها با یک تزریق ساده انجام می شوند.
 • با یک تزریق ساده، فرد احساس درد و ناراحتی کمی در هر دو این روش خواهد داشت.
 • هر دو این روش محدودیت کمی برای افراد ایجاد می کنند و بالافاصله بعد از تزریق، فرد می تواند به فعالیت های روزانه خود بپردازد.
 • معمولا هر دو این روش به صورت درمان تکمیلی بعد از کاشت مو و یا همراه با مصرف داروهای مخصوص ریزش مو استفاده می شوند.
 • تاثیرگذاری و ماندگاری هر دو این روش ها خوب است و نتایج آن ها تا مدت ها قابل مشاهده می باشد.
 • هر دو این روش دارای عوارض بسیار کم و محدودی هستند حتی در مواردی می توان گفت عملا پی آر پی عوارض خاصی ندارد.
 • نتیجه نهایی حاصل از هر دو این روش ها در تقویت مو و کاهش ریزش مو بسیار عالی می باشد.

تفاوت‌های پی آر پی مو با مزوتراپی

 • عمده ترین تفاوت این دو روش در محتویات مواد تزریقی می باشد. در روش پی آر پی مو از خون خود شخص، پلاسمای غنی از پلاکت استخراج می شود و در روش مزوتراپی از یک کوکتل مواد مغذی برای تزریق استفاده می شود.
 • محل تزریق در پی آر پی مو در همه لایه های پوست سر می باشد و در مزوتراپی در لایه درم پوست می باشد.
 • حداقل تعداد جلسات مورد نیاز پی آر پی 3 جلسه و حداقل تعداد جلسات مزوتراپی 5 جلسه می باشد.
 • مدت زمان هر جلسه در پی آر پی حدود 30 دقیقه تا یک ساعت و در مزوتراپی حدود 15 تا 30 دقیقه می باشد.
 • نتیجه نهایی در روش پی آر پی بسیار زودتر قابل دیدن است ولی در روش مزوتراپی چند جلسه باید طی شود تا نتایج مشاهده گردند.
 • به دلیل استفاده از مواد کاملا طبیعی در روش پی آر پی مو، احتمال بروز حساسیت و عوارض بسیار کم است.

تعداد جلسات مورد نیاز پی آر پی کمتر است یا مزوتراپی؟

برای هر کدام از این دو روش، با توجه به سطح مورد نیاز فرد، تعداد جلسات متفاوتی برای جوابدهی مناسب، لازم خواهد بود. معیار تعیین تعداد جلسات مورد نیاز، نظر پزشک معالج شما می باشد. اما به طور کلی حداقل تعداد جلسات پی آر پی، 3 جلسه با فاصله دو هفته تا یک ماه می باشد. برای جوابدهی بیشتر می توانید به صورت شش ماهه یا سالیانه تمدید کنید. از طرفی حداقل تعداد جلسات مزوتراپی مو 5 جلسه به فاصله دو هفته تا یک ماه می باشد. تعداد جلسات مزوتراپی می تواند برای اثرگذاری بیشتر تا 8 جلسه هم تمدید شود.
از نظر مدت زمان هر جلسه نیز این دو روش تقریبا مشابه هستند ولی پی آر پی یک مرحله اضافه تر یعنی خون گیری و جداسازی پلاسما را نیز دارد، به همین دلیل ممکن است هر جلسه پی آر پی کمی طولانی تر از هر جلسه مزوتراپی باشد.

هزینه پی آر پی کمتر است یا مزوتراپی؟

علی رغمی که کلینیک های مختلف با توجه به امکانات و تجهیزات متفاوتی که ارائه می دهند و همین طور دستمزد متفاوت پزشک، ممکن است هزینه های متفاوتی برای پی آر پی یا مزوتراپی داشته باشند ولی به طور کلی این دو روش در محدوده ی قیمتی مشابهی هستند. تنها تفاوت عمده در قیمت این دو روش، استفاده از کوکتل های مواد مغذی در روش مزوتراپی می باشد که با توجه به نوع مواد مصرفی و تنوع آنها، ممکن است مزوتراپی در مقایسه با پی آر پی طیف قیمتی داشته باشد.

برای اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به لینک مقاله هزینه ۱۰ جلسه مزوتراپی مو و هزینه پی آر پی مو و یا با شماره کلینیک تماس بگیرید.

مشاوره تلفنی و رزرو 25442071-021

مجهزترین کلینیک پوست و مو و زیبایی غرب تهران
کلینیک شکیبا

تماس تلفنی

بعد از کاشت مو پی آر پی مو بهتر است یا مزوتراپی؟

توصیه می شود بعد از کاشت مو برای کمک به روند بهبود پوست سر و تسریع رشد موها، از یکی از این دو روش استفاده شود. اینکه بعد از کاشت مو پی آر پی بهتر است یا مزوتراپی، را معمولا پزشک معالج شما تعیین می کند ولی با توجه به اینکه روی روش پی آر پی مطالعات علمی بیشتری انجام شده است، بیشتر پزشکان بعد از کاشت مو، روش پی آر پی را توصیه می کنند.

جمع بندی: در نهایت پی آر پی مو بهتر است یا مزوتراپی؟

با توجه به مواردی که در این مقاله ذکر کردیم، متوجه شدید که این دو روش دارای تفاوت های کمی هستند. از جمله می توان به کوکتل مواد مغذی مورد استفاده در مزوتراپی در مقابل با پلاسمای سرشار از پلاکت در روش پی آر پی اشاره کنیم. با این وجود هر دو این روش دارای عملکرد بسیار خوبی در کاهش ریزش مو و تقویت پیاز مو هستند. از طرفی با توجه به سطح و علت ریزش موی فرد، ژنتیک و جنس موها ممکن است هر کدام از این روش ها در افراد مختلف کارایی متفاوتی داشته باشند و هر کدام در فردی موفقیت آمیز تر از دیگری باشد. به طورکلی با وجودی که مزوتراپی روش قدیمی تر می باشد، ولی به علت انجام آزمایش های بالینی بیشتر روی پی آر پی (prp hair) و همین طور استفاده از مواد طبیعی در این روش، پی آر پی هم نزد پزشکان و هم نزد مردم دارای محبوبیت بیشتری است.

پرسش و پاسخ درباره پی آر پی مو بهتر است یا مزوتراپی:

آیا انجام همزمان پی آر پی و مزوتراپی خوب است؟

بسیاری از پزشکان برای به دست آوردن بهترین نتایج، انجام همزمان پی آر پی و مزوتراپی را توصیه می کنند. یکی از بهترین برنامه ها انجام یک جلسه پی آر پی و دو جلسه مزوتراپی می باشد. پزشک می تواند با معاینه دقیق و با توجه به شرایط هر فرد، بهترین روش درمانی را توصیه کند.

5/5 - (6 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *