مراقبت بعد از آر اف فرکشنال

مراقبت بعد از آر اف فرکشنال (شستن صورت + کرم ترمیم کننده)

با افزایش سن و کاهش تولید دو پروتئین کلاژن و الاستین در بافت پوست، به تدریج علایم پیری و چین و چروک ها روی صورت نمایان می شود. این دو ماده با ارزش، تاثیر شگرفی در استحکام و سفتی بافت پوست دارند. روش های جوانسازی متعددی که با گسترش علم پزشکی اختراع می شوند، همه سعی دارند که تولید این دو پروتئین را در پوست افزایش دهند تا پوست، بتواند خود را به تدریج ترمیم کند. یکی از این روش ها آر اف فرکشنال می باشد. در این مقاله قصد داریم اصول مراقبت بعد از آر اف فرکشنال را برای شما عزیزان شرح دهیم.

مراقبت بعد از آر اف فرکشنال

آر اف فرکشنال صورت چیست؟

آر اف فرکشنال صورت چیست

آر اف صورت یا لیزر آر اف فرکشنال (RF Fractional) یکی از روش های جوانسازی پوست می باشد که با کاربرد امواج رادیوفرکانس، موجب تحریک بافت پوست برای تولید کلاژن و الاستین می شود. در این روش از دستگاه آر اف فرکشنال استفاده می گردد که با ایجاد گرما توسط امواج رادیوفرکانسی که در واقع طیفی از نور هستند، موجب تحریک سلول های پوست برای بازسازی خود می شود. استفاده از کلمه فرکشنال به معنای قطعه قطعه در نام این تکنیک به این معناست که به صورت تکه تکه در بافت پوست حرارت ایجاد می شود، بنابراین در قطعه ای از بافت که به آن گرما اعمال شده است، سلول های قدیمی و پیر پوست تخریب و با سلول های جوان جایگزین می شوند. نواحی اطراف نیز در طول این مدت فرصت می یابند که خنک شوند و روند ترمیم خود را آغاز کنند.

نکات مراقبت بعد از آر اف فرکشنال

به طور کلی بعد از انجام هرگونه تکنیک جوانسازی، پوست بسیار حساس می شود و نیازمند مراقبت و توجه است. رعایت نکات مراقبت بعد از آر اف فرکشنال، می تواند به لایه اپیدرم پوست که برای تولید کلاژن تحریک شده است، کمک کند تا فرآیند بهبود و ترمیم خود و کلاژن سازی را به خوبی انجام دهد. پس سعی کنید که مراقبت بعد از آر اف فرکشنال را جدی بگیرید. با ما همراه باشید تا با این موارد آشنا شوید.

مراقبت بعد از آر اف فرکشنال
 • پس از آر اف فرکشنال، پوست به شدت تحریک و حساس شده است، بنابراین احساس سوزش در ناحیه درمان شده، کاملا طبیعی است. این سوزش معمولا بعد از چند ساعت بر طرف می شود.
 • از دیگر عوارض آر اف فرکشنال، کبودی، تورم و قرمزی می باشد که این موارد نیز به دلیل کار سنگینی که روی بافت پوست انجام شده است، کاملا طبیعی می باشد و بعد از چند ساعت تا چند روز به طور کامل بر طرف می شوند.
 • برای کاعش علایم ذکر شده، می توان از کمپرس یخ استفاده کرد. در هنگام استفاده از کمپرس یخ، آن را با یک گاز خشک یا حوله بپوشانید، تا آب به ناحیه درمان شده نشت نکند.
 • سعی کنید 1 تا 2 روز بعد از آر اف فرکشنال، استحمام نکنید به خصوص با آب گرم، چراکه گرما موجب افزایش دمای پوست می شود که این مسئله خود افزایش جریان خون و افزایش کبودی، تورم و قرمزی پوست را به دنبال دارد.
 • در همین راستا از رفتن به سونا نیز اجتناب کنید.
 • همین طور از فعالیت های سنگین مانند ورزش های سنگین که موجب افزایش ضربان قلب و گرما می شوند، اجتناب کنید.
 • یکی دیگر از عوارض بعد از آر اف فرکشنال، بروز خونریزی نقطه‌ای و خفیف در ناحیه تحت درمان است. نگران نباشید که این مسئله کاملا طبیعی است و می توانید با استفاده از مقداری پنبه تمیز، روند خون ریزی را متوقف کنید. زخم ها کاملا سطحی هستند و بعد از چند روز کاملا بهبود می یابند. در واقع ایجاد همین زخم های سطحی به پوست کمک می کند که سلول های جدید را جایگزین سلول های قدیمی کند.
 • پزشک معالج به هر فرد یک کرم ترمیم کننده پیشنهاد می کند که عملکرد آن کمک به روند ترمیم طبیعی بافت پوست است. روزانه ۲ بار و حداقل به مدت 1 هفته از کرم ترمیم کننده مناسب استفاده کنید.
 • وقتی پوست در حال ترمیم و بازسازی خود می باشد سلول های مرده به سطح پوست می رسند و کراست و پوسته ای را روی سطح پوست تشکیل می دهند که موجب می شود پوست کمی تیره تر به نظر برسد. این مسئله کاملا طبیعی است و بخش مهمی از روند ترمیم پوست می باشد. معمولا بعد از چند روز و با شروع شتسشوی پوست این لایه از روی سطح پوست برداشته می شود و پوست حتی نسبت به قبل روشن تر و لطیف تر خواهد بود.
 • از انجام هرگونه لایه برداری پوست در ناحیه تحت درمان تا بعد از بهبودی کامل بافت پوست خودداری کنید. بنابراین از کرم ها و صابون های اسکراب استفاده نکنید و اجازه دهید لایه ی کراستی که روی پوست تشکیل شده است به صورت طبیعی بریزد.
 • از اصلاح کردن ناحیه درمان شده با هر روشی نظیر بند انداختن، اپیلاسیون، وکس کردن و لیزر کردن تا بهبودی کامل پوست اجتناب کنید.
 • تا 2 روز بعد از هیچ گونه کرم آرایشی نظیر کرم پودر رنگی روی ناحیه درمان شده، استفاده نکنید. این کار روند ترمیم طبیعی پوست را به شدت با اختلال مواجه می کند.
 • همین طور مواد آرایشی بر پایه الکل، پوست را خشک می کنند پس بهتر است تا ۲ هفته پس از درمان استفاده نشوند.
 • سعی کنید به طور مرتب بعد از درمان از کرم های مرطوب کننده و آبرسان ملایم استفاده کنید.
 • مصرف الکل و دخانیات نیز روند ترمیم را کند می کنند پس سعی کنید این موارد را تا 1 هفته مصرف نکنید.
 • استفاده مداوم از کرم ضد آفتاب را جدی بگیرید به خصوص بعد از هرگونه پروسه درمانی پوستی حتما از کرم ضد آفتاب مناسب استفاده کنید تا پوست شما را از اشعه های مضر آفتاب حفاظت کند.
 • رطوبت کافی بدن به روند ترمیم پوست بسیار کمک می کند بنابراین آب کافی بنوشید.
 • حتما با پزشک خود در مورد لزوم مصرف آنتی بیوتیک یا مسکن مشورت کنید.

شستشوی صورت بعد از آر اف فرکشنال

شستشوی صورت بعد از آر اف فرکشنال

بهتر است تا چند ساعت پس از درمان به صورت خود آب نزنید؛ اما بعد از این مدت می توانید ناحیه مربوطه را با آب شست و شو دهید، اما از آب گرم استفاده نکنید سعی کنید از آب با دمای محیط برای شستشوی صورت بعد از آر اف فرکشنال استفاده کنید. نکته ی دیگر اینکه با ملایمت شستشو را انجام دهید و فشار به صورت وارد نکنید.

کرم ترمیم کننده بعد از آر اف فرکشنال

کرم ترمیم کننده بعد از آر اف فرکشنال

یکی از موارد مهم مراقبت بعد از آر اف فرکشنال، استفاده کرم ترمیم کننده بعد از آر اف فرکشنال می باشد. کرم ترمیم کننده مناسب توسط پزشک معالج تجویز می شود و برندهای متنوعی در بازار موجود است که نمی توان گفت کدام یک بهترین کرم ترمیم کننده بعد از آر اف فرکشنال است و تجویز آن بایستی براساس نوع پوست و مشکلات هر فرد باشد. اما توصیه می‌شود از روز اول یک لایه ضخیم از کرم ترمیم کننده سیکالفیت به طور روزانه تا زمان بهبودی پوست استفاده شود.

زینک بعد از آر اف فرکشنال

در مورد لزوم مصرف زینک بعد از آر اف فرکشنال برای کاهش التهاب بعد از پروسه درمانی پوست، حتما با پزشک خود مشورت کنید. اما به طور کلی توصیه می‌شود در روز اول بعد از انجام آر اف، پماد تتراسایکلین، زینک اکساید و ترمیم کننده بر روی پوست صورت استفاده شوند.

مراقبت قبل از آر اف فرکشنال

مراقبت قبل از آر اف فرکشنال
 • اگر قصد انجام هرگونه پروسه زیبایی درمانی پوست را دارید، سعی کنید حتما به یک پزشک متخصص ماهر و با تجربه مراجعه کنید. متاسفانه تعداد کلینیک های زیبایی نامعتبر زیاد شده است، پس حتما از قبل تحقیق کنید و به یک کلینیک دارای مجوز وزارت بهداشت مراجعه کنید تا از اعتبار آن اطمینان داشته باشید.
 • در جلسه مشاوره قبل از آر اف فرکشنال، در مورد بیماری های خاصی که دارید و داروهایی که مصرف می کنید با پزشک خود مشورت کنید و از عدم وجود تداخل با این پروسه زیبایی درمانی، اطمینان حاصل کنید.
 • مصرف بعضی داروها مانند رقیق کننده های خون را از قبل با مشورت پزشک خود، محدود کنید.
 • در هنگام مراجعه، حتما از قبل صورت خود را بشوئید تا از هرگونه لوازم آرایشی و آلودگی پاک شود.

در انتها به خاطر داشته باشید برای دریافت بهترین نتایج باید صبور بود و نکات مراقبت بعد از آر اف فرکشنال را با دقت رعایت کرد چراکه عدم توجه به این نکات ممکن است باعث بروز لکه و تیرگی در ناحیه درمانی شود.

عوارض آر اف فرکشنال چیست؟

عوارض آر اف فرکشنال کم است و عمدتا در مدت کوتاهی برطرف می شود از جمله درد، سوزش صورت، حساسیت جزئی، خشکی صورت و کمی التهاب در اکثر افراد دیده می شود. تورم ملایم و قرمزی نیز در بعضی از افراد با توجه به تفاوت جنس پوست و ویژگی های جسمی مختلف ایجاد می شوند. با رعایت نکات مراقبت بعد از آر اف فرکشنال، این موارد جزئی نیز بعد از چند روز برطرف می شوند.

هزینه آر اف صورت (فرکشنال) چقدر است؟

هزینه هر جلسه آر اف فرکشنال در کلینیک های مختلف با توجه به بروز بودن دستگاه و امکانات کلینیک متفاوت است. به طور معمول هر فرد برای جوابدهی به 3 تا 5 جلسه آر اف فرکشنال نیاز دارد. قیمت هر جلسه آر اف فرکشنال در حدود 1،800،000 تومان تا 2،800،000 تومان متغیر است؛ اما بهتر است برای جویا شدن دقیق از هزینه آر اف صورت کلیک کنید و یا با کلینیک تماس بگیرید.

مشاوره تلفنی و رزرو 25442071-021

مجهزترین کلینیک پوست و مو و زیبایی غرب تهران
کلینیک شکیبا

تماس تلفنی

منبع: RF Aftercare + توصیه‌های دکتر شکیبا غلامزاده

پرسش و پاسخ درباره مراقبت بعد از آر اف فرکشنال:

ایا دوره نقاهت آر اف فرکشنال طولانی است؟

خیر. دوره نقاهت آر اف فرکشنال کوتاه است و در طول چند روز بعد از درمان و با رعایت نکات مراقبت بعد از آر اف فرکشنال، بهبودی کامل حاصل می شود.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *