نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس

بعد از بوتاکس تا چند ساعت نباید به پهلو خوابید؟ + نکات خوابیدن بعد از بوتاکس ✔️

یکی از روش های بسیار محبوب جوانسازی پوست و کاهش چین و چروک صورت، تزریق بوتاکس است. تاثیرگذاری و ماندگاری تزریق بوتاکس به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ اما رعایت مراقبت بعد از بوتاکس تاثیر زیادی در به دست آوردن نتایج دلخواه دارد. یکی از این موارد، نحوه ی خوابیدن بعد از بوتاکس است. در این مقاله قصد داریم روش صحیح خوابیدن بعد از بوتاکس را شرح دهیم و نکات مهم را یادآوری کنیم.
اگر شما به دستورالعمل هایی که بعد از تزریق بوتاکس توسط پزشک متخصص تذکر داده می شوند؛ عمل نکنید ممکن است با عوارضی ناشی از تزریق بوتاکس رو به رو شوید و به نتایج دلخواه تان نرسید. یکی از مشکلاتی که بعد از تزریق بوتاکس ممکن است ایجاد شود، جا به جایی بوتاکس به نواحی دیگر به غیر از ناحیه تزریق است. در اثر انتقال ماده بوتاکس به نواحی دیگر، تورم بیش از حد ایجاد می شود و یا سایر نواحی  به صورت ناخواسته تحت تاثیر بوتاکس قرار می گیرند. این عارضه می تواند در اثر رعایت نکردن اصول خوابیدن بعد از بوتاکس ایجاد شود. برای شما زیباجویان عزیز چند نکته را جمع بندی می کنیم تا به راحتی به این مراقبت مهم بعد از بوتاکس آشنا شوید.

نکات خوابیدن بعد از بوتاکس

خوابیدن بعد از بوتاکس
نکات خوابیدن بعد از بوتاکس
  1. سعی کنید به پشت بخوابید و از خوابیدن به پهلو و شکم خودداری کنید.

حداقل تا دو روز بعد از تزریق به پشت بخوابید (به حالت طاق باز). به خصوص اگر ناحیه تزریق در صورت شماست، این حالت کمترین فشار را به ناحیه تزریق وارد می کند و از تماس صورت شما با بالش جلوگیری می کند. اعمال فشار بیجا و نامتعادل در ناحیه تزریق، بیشترین تاثیر را در جا به جایی ناخواسته بوتاکس می گذارد؛ بنابراین باید تمام تلاشتان را بکنید تا از بروز آن جلوگیری کنید. اگر عادت ندارید که به پشت بخوابید؛ از بالش در دو طرف بدن خودتان استفاده کنید. سعی کنید تا می توانید از غلت زدن نیز خودداری کنید.

  • به نحوی بخوابید که سرتان کمی بالا باشد.

به پشت بخوابید به نحوی که سرتان کمی بالا باشد. این روش کمک می کند که تورم و التهاب ایجاد شده، زودتر بر طرف شود. می توانید برای این کار از یک بالش استفاده کنید.

  • از ملحفه و بالش های نرم استفاده کنید.

جالب است بدانید که استفاده از روبالشی نرم و ابریشمی موجب کاهش بروز چین و چروک در صورت می شود. از طرفی سعی کنید همیشه از روبالشی تمیز استفاده کنید، روبالشی کثیف احتمال جوش زدن و بروز جوش های زیرپوستی را افزایش می دهد.
پس از تزریق بوتاکس هم اگر از ملحفه های نرم و ابریشمی استفاده کنید، احتمال بروز اصطحکاک و فشار نابجا به پوست صورت شما کاهش می یابد. از طرفی حتما بعد از تزریق بوتاکس، از روبالشی تمیز استفاده کنید تا از بروز هرگونه آلودگی در ناحیه تزریق جلوگیری کنید.

  • استفاده از کرم های قبل از خواب ممنوع است.

حداقل تا یک روز بعد از بوتاکس، کرم های شب قبل از خواب را به صورت خود نمالید. چراکه همراه با اعمال فشار به ناحیه تزریق بوتاکس خواهد بود و موجب جا به جایی ناخواسته ماده بوتاکس می گردد. در صورتی که حتما باید کرم خاصی را قبل از خواب به صورت خود بزنید، سعی کنید با کمترین میزان فشار، کرم را روی صورت بمالید.

  • از چشم بند یا هدبند استفاده نکنید.

اگر عادت به گذاشتن چشم بند در هنگام خواب دارید، سعی کنید تا دو روز بعد از تزریق بوتاکس، از آن استفاده نکنید. استفاده از هدبند یا چشم بند خواب، می تواند موجب اعمال فشار به ناحیه تزریق بوتاکس و جا به جایی ماده بوتاکس شود.

  • قبل از خواب از انجام فعالیت هایی که موجب تعریق شوند؛ خودداری کنید.

قبل از خواب دوش آب گرم نگیرید و یا از انجام فعالیت های سنگین که موجب تعریق شود، خودداری کنید. افزایش فعالیت و گرم شدن بدن موجب افزایش جریان خون و جابه جایی ماده بوتاکس از ناحیه تزریق شود.

تا چند ساعت بعد از بوتاکس نباید خوابید؟

تا چند ساعت بعد از بوتاکس نباید خوابید؟
تا چند ساعت بعد از بوتاکس نباید خوابید؟

هیچ گاه بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس، دراز نکشید و نخوابید. بگذارید ماده بوتاکس تثبیت شود و حداقل 4 تا 6 ساعت باید زمان بگذرد. بعد از گذشت این مدت، دراز کشیدن ایرادی ندارد. برای خوابیدن بعد از بوتاکس، به مواردی که در بالا اشاره کردیم، توجه کنید.

بعد از بوتاکس تا چند ساعت نباید به پهلو خوابید؟

حداقل تا 48 ساعت بعد از تزریق بوتاکس به پهلو و شکم نخوابید. سعی کنید به پشت بخوابید که کمترین فشار به ناحیه تزریق وارد شود.

بعد از بوتاکس تا چند ساعت نباید به پهلو خوابید

نشسته خوابیدن بعد از بوتاکس

نشسته خوابیدن بعد از بوتاکس
نشسته خوابیدن بعد از بوتاکس

یکی از حالت هایی که بهترین شیوه ی خوابیدن بعد از بوتاکس است؛ نشسته خوابیدن است. کمترین میزان فشار در این حالت به ناحیه تزریق وارد می شود؛ اما ممکن است برای بسیاری مشکل باشد. اگر در حوالی شب بوتاکس تزریق کرده اید، بهتر است که با چند بالش برای خود تکیه گاه درست کنید و شب به صورت نشسته بخوابید.

سایر مقالات مرتبط با بوتاکس در وبسایت کلینیک شکیبا:

عوارض خوابیدن بعد از بوتاکس

همان طورکه می دانید بوتاکس سم بوتولونیوم است که به صورت مایع است و در عضلات و زیر پوست تزریق می گردد. پس از تزریق مدت زمانی نیاز است تا این ماده جذب شود و تثبیت گردد. اگر این مدت زمان رعایت نشود، و فرد بعد از تزریق بوتاکس، دراز بکشد و یا بخوابد، ماده بوتاکس در پوست جا به جا می شود و به نواحی غیر از ناحیه تزریق می رود. در این نواحی تورم شدیدی ایجاد می شود و یا حتی ممکن است بوتاکس روی این ناحیه اثر بگذارد و عضلات این ناحیه ناخواسته فلج شوند. بنابراین به توصیه هایی که در این مسئله می شود؛ توجه کنید تا از بروز عوارض جلوگیری شود.
دربار عوارض بوتاکس بعد از چند سال بخوانید!!

سخن آخر درباره خوابیدن بعد از بوتاکس

تزریق بوتاکس کمک شایانی به کاهش چین و چروک پوست و جوانسازی صورت می کند. این روشی ایمن، کم خطر و در عین حال تاثیر گذار است. اما رعایت نکاتی بعد از تزریق بوتاکس برای به دست آوردن نتایج دلخواه ضروری است. یکی از این موارد نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس است. در کل سعی کنید 4 تا 6 ساعت بعد از بوتاکس دراز بکشید و در طول شب هم تا دو روز به پشت بخوابید و از خوابیدن به پهلو و شک به مدت 48 ساعت خودداری کنید.
منبع: sleep after botox

پرسش و پاسخ درباره خوابیدن بعد از بوتاکس:

آیا می ‌توان بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس خوابید؟

خیر، بالافاصله بعد از تزریق بوتاکس نخوابید و حداقل 4 تا 6 ساعت بعد از بوتاکس دراز نکشید.

چرا نباید بعد از بوتاکس خوابید؟

تورم یکی از شایع ترین عوارض تزریق بوتاکس است. یکی از مشکلات شایعی که در اثر زود خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس ایجاد می شود، افزایش بسیار زیاد تورم ناحیه تزریق است که از حالت طبیعی خارج است. مشکل دیگری که در اثر زود خوابیدن بعد از بوتاکس ایجاد می شود؛ احتمال بروز فشار به ناحیه تزریق و جا به جایی ناخواسته ماده بوتاکس است که خود عوارضی را به دنبال دارد.

چرا بعد از بوتاکس نباید سر را خم کرد؟

اگر سر را بعد از بوتاکس به سمت پایین خم کنید، ممکن است به کمک نیروی جاذبه، ماده بوتاکس از ناحیه تزریق جا به جا شود و نتایج ناخواسته ای را ایجاد کند. در موارد نادرتر در تزریق هایی که در اطراف نواحی چشم انجام شده است، ممکن است ماده بوتاکس به حفره چشمی وارد شود و موجب بروز عوارضی مانند افتادگی پلک یا دو بینی شود که ممکن است این عارضه تا 3 ماه هم باقی بماند.

آیا بوتاکس باعث خواب آلودگی می‌شود؟

بله، اما هنوز تحقیقات در این مورد تکمیل نشده است اما محققان و پزشکان خواب آلودگی را یکی از عوارض جانبی تزریق بوتولونیوم می دانند؛ هرچند که مطمئن نیستند که این خواب آلودگی ناشی از نوروتوکسین است یا به عوامل دیگری بستگی دارد.

بهترین زمان برای تزریق بوتاکس چه زمانی از روز است؟

بهترین زمان برای تزریق بوتاکس، صبح است. بنابراین سعی کنید برای صبح نوبت تزریق بوتاکس بگیرید. در این صورت در بهترین حالت ممکن حداقل 12 ساعت تا زمان خواب شب وقت دارید که می توانید در این مدت به صورت نشسته باشید و شب با خیال راحت بخوابید. اگر در هنگام غروب یا شب، بوتاکس تزریق کردید، بهتر است شب به صورت نشسته بخوابید.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *