افتادگی پلک بعد از بوتاکس

افتادگی پلک بعد از بوتاکس + درمان با کمپرس گرم و قطره

فهرست محتوا نمایش

پس از آن که فردی بوتاکس تزریق میکند ممکن است دچار عوارض جانبی شود. یکی از این عارضه ها افتادگی پلک بعد از بوتاکس است.
تزریق بوتاکس یکی از محبوب‌ترین شیوه هایی است که امروزه به منظور زیبا‌سازی و جوان‌سازی پوست افراد استفاده می‌شود. تزریق بوتاکس شیوه ای غیر تهاجمی می‌باشد و داوطلب های انجام آن می‌توانند بدون اضطراب از نمایان شدن عوارض جانبی خطرناک و آزاردهنده به نتیجه مطلوب خود برسند. اما اگر مراحل انجام تزریق توسط فرد متخصص در این زمینه انجام نشود و یا از مواد غیر استاندارد و غیر‌معتبر به این منظور استفاده شود باید ناظر بعضی از علائم نا‌مطبوع شد.
افتادگی پلک بعد از بوتاکس می تواند شکل و زیبایی چهره افراد را از حالت عادی خارج کند. این حالت در علم پزشکی به پتوز (Ptosis) نیز معروف می‌باشد.پتوز می تواند تا حد زیادی دلهره آور و نگران کننده باشد، اما به هیچ عنوان جای نگرانی نیست چرا که این علائم دائمی نیست و با گذشت زمان به حالت عادی بازمیگردد و  از بین می رود.

کمپرس گرم برای افتادگی پلک بوتاکس

بسیاری از افرادی که دچار این عارضه شده اند سوال می پرسند که آیا کمپرس گرم برای افتادگی پلک بعد از بوتاکس واقعا موثر است؟
در حقیقت گرما دادن سبب از بین رفتن سریعتر اثر بوتاکس می شود و با گذاشتن کمپرس، احتمالا افتادگی پلک شما سریعتر از بین برود، اما این روش تاثیر چشم گیری نخواهد داشت.

کمپرس گرم برای افتادگی پلک بوتاکس

برای مشاوره بهتر و درمان سریعتر با شماره کلینیک شکیبا تماس بگیرید.

مشاوره تلفنی و رزرو 25442071-021

مجهزترین کلینیک پوست و مو و زیبایی غرب تهران
کلینیک شکیبا

تماس تلفنی

علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس چیست؟

بعضی اشخاص از افتادگی پلک بعد از بوتاکس ابراز ناراحتی دارند و از این موضوع شکایت می‌کنند. از جمله بااهمیت ترین علل که مسبب بروز این عارضه در افراد می‌شود عبارتند از:

  • رسیدن مقداری از ماده بوتاکس به ماهیچه‌های بالا برنده پلک که نتیجه این امر ایجاد افتادگی در آن به دلیل پیدایش حالت فلجی در عضله‌های پلک می‌باشد.
  • تزریق بوتاکس توسط فرد غیر ماهر باعث می‌شود تزریق ماده بوتاکس از ناحیه های غیر‌درست انجام شود و در نتیجه باعث افتادگی پلک بعد از بوتاکس ‌شود.
  • بیش از حد نفوذ به نواحی عمیق تر سوزن‌تزریق میتواند باعث تزریق ماده بوتاکس به ماهیچه و عضلات غیر مرتبط شود و در نتیجه شخص شاهد افتادگی پلک بعد از بوتاکس می‌شود.
  • عدم استفاده از مواد بوتاکس اصل و معتر و همچنین غیر‌استاندارد و موادی که تائیدیه پزشکی ندارند.
  • نادیده گرفتن توصیه‌ها و عدم مراقبت‌ صحیح بعد از تزریق بوتاکس توسط بیمار.
  • تزریق میزان زیادی از ماده بوتاکس.

افتادگی پلک یکی از عوارض بوتاکس به حساب می‌آید .اما این عارضه هنگامی بروز میکند که مواد بوتاکس به نواحی غیر‌خواسته انتقال یابد. حقیقت این است که عامل های بسیار مهم و مختلفی در جلوگیری از این عارضه نقش دارند که اگر بیشتر آن‌ها رعایت شود میتوان با استفاده از تزریق بوتاکس، با خیالی راحت از داشتن پوستی جوان لذت ببرید.

درمان کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس چگونه ست؟

آیا افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس دائمی خواهد بود؟

 افتادگی پلک بعد از بوتاکس
افتادگی پلک بعد از بوتاکس

نکته مثبت و حائز اهمیت این است که اغلب پلک های افتاده پس از چهار الی شش هفته خود به خود به حالت اولیه بازمیگردند. نکته منفی این است که در طول این مدت یا هر دو چش شما یا یکی از دو چشم شما در حالت نیمه باز هستند ، و در موارد نادر، افتادگی پلک ممکن است حتی بیشتر از شش هفته طول بکشد.

مدت زمانی که پتوز برای افراد مختلف طول میکشد به عوامل متعددی بستگی دارد مانند این که حرکت سم بوتولینوم در مرحله اول تا چه میزان جدی بوده است ، در واقع چه میزان از سم در تماس با عضلات کف لپتور فرد واقع شده است.

درباره راه های از بین بردن اثر بوتاکس نیز بخوانید.

توجه به چه مواردی می‌تواند ریسک ابتلا به افتادگی پلک بعد از بوتاکس را کاهش دهد؟

موارد که در زیر آمده‌اند از مهم ترین عواملی هستند که می‌توانند خطر افتادگی پلک بعد از بوتاکس را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.این نکته نیز قابل بیان است که در صورت رعایت نکات زیر نمیتوان گفت بطور حتم از افتادگی پلک بعد از بوتاکس حتما جلوگیری خواهد شد و این عارضه رخ نخواهد داد اما موارد زیر  ریسک ابتلا به این عارضه را کاهش خواهد داد:

  • تزریق صحیح بوتاکس توسط پزشک متخصص پوست و مو در محل مناسب.
  • در نظر داشتن عمق تزریق توسط متخصص
  • استفاده از مواد اولیه مرغوب که دارای تاییدیه از وزارت بهداشت و درمان می‌باشند.
  • مراعات و در نظر ‌داشتن مراقبت هایی که توسط پزشک متخصص برای بعد از عمل ارائه میشود مانند: (مانند خم نکردن سر و یا عدم استفاده از موبایل، نخوابیدن و دراز نکشیدن بعد از تزریق بوتاکس به مدت مشخصی، بلند نکردن اجسام سنگین به مدت یک روز، حمام نکردن تا ۲۴ ساعت بعد از عمل، ماساژ و مالش ندادن ناحیه تزریق، ورزش نکردن دو الی سه روز بعد از تزریق)

چه عوارضی قبل از پتوز، در چشم ایجاد می‌شوند؟

  • سنگینی چشم: حس سنگینی در پلک فرد به وجود می‌آید که رفته رفته در طول روز بدتر می‌شود.
  • “چشم تنبل” باز کردن چشم برای فرد که تزریق انجام داده است بسیار سخت میشود. اگر افتادگی شدید باشد ، حتی ممکن است بینایی شما دچار اختلال شود و تحت تأثیر قرار گیرد.
  • در انجام کارهای روزمره دچار مشکل می‌شوید.ممکن است حتی برای آرایش کردن چشمان خود دچار مشکل شوید.
  • افرادی که تزریق را انجام داده‌اند به طور معمول در بازه زمانی بین ۳ تا ۷ روز از سنگینی و افتادگی ابرو و یا پلک شکایت می‌کنند.

افتادگی پلک بعد از بوتاکس چه مدت زمانی همراه فرد خواهد بود؟

این نکته نیز قابل اهمیت است و باید بدانید که افتادگی پلک بعد از بوتاکس یا پتوز (Ptosis) دائمی و همیشگی نیست ،  و به صورت موقت در ظاهر افراد که تزریق را انجام داده اند مشاهده می شود. خوشبختانه این عارضه پس از گذشت چند هفته برطرف میشود و نیازی به نگرانی در این باره وجود ندارد.  افتادگی پلک بعد از بوتاکس به طور متوسط در بازه زمانی بین ۴ تا ۶ هفته خود به خود از بین خواهد رفت اما در موارد نادری مشاهده شده است ماندگاری بوتاکس پیشانی به بیشتر از ۶ هفته هم رسیده است. 

قطره چشمی برای رفع افتادگی پلک بعد از بوتاکس

قطره چشمی برای رفع افتادگی پلک
قطره افتادگی پلک بعد از بوتاکس

پس از مشاهده ورم و پف در بالای چشم خود بعد از بوتاکس شما باید سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید و او را از این موضو با خبر کنید، پزشک متخصص ممکن است داروهای مختلفی برای شما تجویز کند که به تعدادی از آنها در زیر اشاره شده است‌:

1.   قطره آپرکلونیدین در افتادگی پلک

ممکن است پزشک شما پس از مشاهده افتادگی پلک شما برای درمان آن قطره آپرکلونیدین را تجویز کند. عمل کرداین قطره به این صورت می‌باشد که با منقبض کردن عضلات چشم پلک بالایی را ، بالاتر می کشد.

در استفاده از قطره نفازولین برای درمان افتادگی پلک ملاحظات بسیاری وجود دارد.

پزشکان متخصص معمولا ، استفاده مداوم برای بیش از یک هفته از قطره های آنتی هیستامین مانند نفازولین را منع می‌کنند. به این دلیل که استفاده طولانی مدت از این نوع قطره ها باعث قرمزی چشم می شود. همچنین در پی استفاده مداوم از نفازولین ، باعث می شود چشم به این قطره عادت کند و همچنین باعث می شود این قطره اثر بخشی کافی خود را نداشته باشد.

2.    قطره فنیل افرین چشمی برای افتادگی پلک

یکی دیگر از دارو‌های درمانی برای افتادگی پلک که پزشک ممکن است از آن برای درمان افتادگی پلک استفاده کند ،قطره فنیل افرین چشمی برای افتادگی پلک 2.5 درصد می باشد. که باید در هنگام نگاه کردن بیمار به بالا زیر پلک بالایی ریخته شود. در صورت اثربخشی این دارو پلک ها به میزا سه میلیمتر به بالا میروند.

3.    قطره بریمونیدین برای پتوز ناشی از بوتاکس / قطره بریموگان در افتادگی پلک

یکی دیگر از داروهای که ممکن است پزشک برای شما تجویز کند، قطره بریموگان یا قطره بریمونیدین برای پتوز ناشی از بوتاکس است که اثر آن پس از هفت تا ده روز نمایان خواهد شد و قابل مشاهده است .

آیا درمان خانگی افتادگی پلک بعد از بوتاکس پس از بوتاکس وجود دارد؟

می‌دانیم که در بیشتر موارد، استفاده از درمان های که در خانه قابل انجام هستند، میتوانند برای حل اغلب مشکلات مفید باشند اما آیا با استفاده از درمان های خانگی می‌توان عارضه افتادگی پلک پس از بوتاکس را رفع نمود؟ در جواب این سوال باید گفت خیر ؛ متاسفانه درمان افتادگی پلک نیاز به پزشک متخصص دارد و تنها رعایت مراقبت های بعد از بوتاکس و درمان های خانگی نمی‌تواند در این باره مفید واقع گردد.

پرسش و پاسخ درباره افتادگی پلک بعد از بوتاکس:

آیا همه‌ی افراد پس از تزریق بوتاکس دچار عارضه افتادگی پلک می‌شوند؟

جواب این سوال خیر است.یکی از عارضه های نادر گزارش شده پس از تزریق بوتاکس ، افتادگی پلک می‌باشد.تنها درصد کمی از افراد تزریق کنند بوتاکس دچار افتادگی پلم پس از بوتاکس می‌شوند.

آیا افتادگی پلک بعد از بوتاکس خطرناک می‌باشد؟

به دلیل این که در بسیاری از موارد افتادگی پلک بعد از بوتاکس پس از مدتی خود به خود از بین میرود پس جای نگرانی وجود ندارد.و ریسک خطرناکی این عارضه بسیار پایین است.

آیا حمام کردن بعد از بوتاکس ممکن است تاثیری بر افتادگی پلک بعد از بوتاکس داشته باشد؟

افرادی که تزریق بوتاکس انجام می‌دهند ، تا حداقل یک روز نباید استحمام انجام دهند. لازم به ذکر است تماس آب گرم با پوست پس از بوتاکس(همچنین عدم رعایت نکات توصیه شده توسط پزشک)ریسک ابتلا به افتادگی پلک پس از بوتاکس را افزایش میدهد و موجب افتادگی پلک خواهد شد. پس ، از حمام کردن پس از بوتاکس خودداری کنید.

4.4/5 - (24 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *