رعایت مراقبت های بعد از بوتاکس

مراقبت بعد از بوتاکس + نحوه نماز، وضو، ورزش، تغذیه

فهرست محتوا نمایش

بوتاکس می تواند برای بسیاری از افراد یک رویا به نظر برسد. از این گذشته، چه کسی دوست ندارد چین و چروک های خود را منجمد کند و جوان تر به نظر برسد؟
اما اگر می خواهید بهترین نتیجه ممکن را داشته باشید، توصیه ها و مراقبت های بعد از بوتاکس وجود دارد که باید رعایت کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا یاد بگیرید چگونه پس از بوتاکس بهترین ریکاوری را داشته باشید! و بدانید چه کارهایی بعد از تزریق بوتاکس نباید انجام داد.

مراقبت های بعد از بوتاکس

بوتاکس چیست؟

بوتاکس چیست

بوتاکس یک داروی آرایشی تزریقی است که از نوروتوکسین onabotulinumtoxinA استفاده می کند، که از باکتری به نام کلوستریدیوم بوتولینوم تولید می شود. در تزریق بوتاکس، مقدار رقیق شده این سم از انقباض ماهیچه ها جلوگیری می کند.
این همان چیزی است که به چین و چروک های شما کمک می کند تا شدت کمتری پیدا کنند و حتی در مواردی از بین بروند.

مراقبت های بعد از بوتاکس

مراقبت های بعد از بوتاکس
مراقبت های بعد از بوتاکس

در ادامه مطالب به برخی از باید‌‌ها و نباید های بعد از بوتاکس مانند: ۱ الی ۲۴ ساعت بعد از بوتاکس ورزش نکنید و ۲ الی ۴ ساعت اول پس از انجام بوتاکس دراز نکشید می پردازیم.

ورزش ابرو بعد از بوتاکس

حال، چرا باید حداقل 24 ساعت بعد از انجام بوتاکس برای ورزش‌کردن صبر کنید؟
به این دلیل است که شما نمی خواهید سم را به سایر قسمت های بدن خود پخش کنید. این موضوع می تواند اثربخشی آن را در جایی که بوتاکس دریافت کرده اید کاهش دهد (احتمالاً روی صورت) و همچنین می تواند خطر کبودی را افزایش دهد.

4 ساعت اول پس از انجام بوتاکس دراز نکشید.


ممکن است پس از تزریق بوتاکس احساس درد کنید یا کمی خسته باشید، اما باید تا چهار ساعت اول پس از تزریق از دراز کشیدن خودداری کنید. خم شدن و یا دراز کشیدن می تواند سم را پخش کند و منجر به کبودی در محل تزریق شود.
شما باید سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید ، اما برای اجتناب از خوابیدن ، از رختخواب خود دوری کنید زیرا دراز کشیدن و چرت زدن سریع بسیار وسوسه انگیز است! یک تایمر روی گوشی خود تنظیم کنید تا این موضوع را فراموش نکنید.
هنگامی که ۴ ساعت از زمان تزریق گذشت، می توانید دراز بکشید (اگر تزریق را به صورت خود انجام داده اید، حتما به پشت بخوابید) و هرطور که مایل هستید استراحت کنید.

حداقل به مدت یک روز از آرایش کردن روی صورت خود اجتناب کنید.

آرایش کردن بعد از بوتاکس

اگر بوتاکس را در نواحی صورت خود تزریق کرده اید، در روز تزریق و همچنین روز بعد از آن از آرایش کردن خودداری کنید. هنگامی که آرایش می کنید، باید پوست خود را بمالید و یا ماساژ دهید.
آرایش کردن هم مانند ورزش کردن و دراز کشیدن چون میتواند مالش پوست را به همراه داشته باشد باعث میشود سموم را به قسمت های دیگر بدن شما ، که نمی خواهید در آن قسمت ها سم نفوذ کند ، پخش شود. شما باید یک روز را از آرایش بعد از بوتاکس پرهیز کنید!

انجام فیشیال بعد از بوتاکس

انجام فیشیال بعد از بوتاکس تا 7 روز پس از تزریق ماده بوتاکس توصیه نمی شود. به دلیل آنکه هر گونه فشار یا ماساژ صورت می تواند سبب پخش شدن ماده بوتاکس و کاهش اثر آن شود.

یک تا سه روز بعد از بوتاکس (حرکات صورت بعد از بوتاکس)

حرکات صورت بعد از بوتاکس بسیار مهم اند. اگر نمی خواهید سموم بوتاکس را به سایر قسمت های بدن خود منتقل کنید، پس از انجام بوتاکس صورت خود را حتی الامکان لمس نکنید. قطعا گفتن این کار آسان تاز انجام آن است زیرا اکثر مردم به صورت ناخودآگاه و بدون اینکه بدانند صورت خود را لمس می کنند!
اگر می‌خواهید تزریق بوتاکس شما در همان جایی که باید روی صورتتان بماند و اثربخشی کاملی داشته باشد، تمام تلاش خود را برای این که صورتتان را لمس نکنید انجام دهید.

اگر روی صورت خود بوتاکس نداشتید، برای هر قسمت از بدنتان که بوتاکس تزریق کرده اید، همین امر صادق است.
از انجام هر گونه ماساژ حرفه ای بعد از بوتاکس در مناطق تحت درمان خودداری کنید، زیرا این امر می تواند منجر به جابجایی سم از محل تزریق نیز شود که این موضوع باعث عوارض جانبی میباشد. همچنین اصلاح صورت بعد از بوتاکس نیز توصیه نمی شود.

استفاده از لایه بردار بعد از بوتاکس

بهتر است انجام برخی اعمال جوانسازی؛ نظیر فشیال صورت و نیز استفاده از کرم های لایه بردار، تا 1 هفته پس از درمان اجتناب گردد.

نماز خواندن بعد از بوتاکس

بسیاری از افراد سوال دارند که نحوه نماز خواندن بعد از بوتاکس چگونه است؟
.برای نماز خواندن بعد از بوتاکس بهتر است تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس بصورت نشسته نماز بخوانید و مهر را به پیشانی بچسبانید.

وضو بعد از بوتاکس

بهتر است تا 24 ساعت به صورت خود اب نزنید زیرا ممکن است نتایج درمان را تحت تاثیر قرار دهد. اما اگر برای وضو بعد از بوتاکس اصرار دارید، آب ولرم را به آرامی به پوست خود بزنید. توجه داشته باشید که از لمس محکم پوست اکیدا خودداری کنید.

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و گرما خودداری کنید.

آیا می دانستید که قرار گرفتن در معرض نور خورشید و گرما می تواند فشار خون شما را افزایش دهد که می تواند باعث کبودی شود؟
هیچکس دلش نمیخواهد که بعد از انجام بوتاکس در نواحی که بوتاکس تزریق کرده است کبودی مشاهده کند، بنابراین بهترین راه حل این است که یک تا دو روز از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و گرما خودداری کنید.
همچنین این موارد شامل:

 • سونا
 • نور خورشید و قرار گرفتن مستقیم در برابر آن
 • تخت های برنزه
 • وان های آب گرم
 • گرفتن دوش آب گرم یا حمام با آب داغ

این به این معنی است که احتمالاً نباید هیچ سفر ساحلی یا تعطیلات را بلافاصله بعد از بوتاکس برای دریافت بهترین نتیجه، برنامه ریزی کنید! پس از یک تا دو روز، می توانید دوباره زیر نور خورشید بروید و به زندگی روزمره بازگردید.

روز اول پس از بوتاکس به درمان های پوستی نه بگویید!

هیچ چیز بهتر از یک روز با آرامش نیست که همه چیز در مورد مراقبت از خود در آن روز رعایت شود. آرامش و احساس از بین رفتن نگرانی های از مهمترین عوامل تاثیرگزار در بهبود یک بیماری یا سرعت بخشیدن به بهبود بیماری است. حال اگر می خواهید تزریق بوتاکس شما زمان کافی برای نشستن در عضلات شما و همچنین بهترین اثر را به همراه داشته باشد ، روز بعد از تزریق بوتاکس را حتما استراحت کنید و همچنین روز آرامش خود برنامه ریزی کنید.

• از هر گونه درمان پوستی مانند فیشال، پرکننده های پوستی، اسکراب های لایه بردار یا ماساژ صورت خودداری کنید.
• زمان های بسیاری برای این کارها وجود دارد، اما پس از بوتاکس، باید روی بهبودی در خانه تمرکز کنید و مطمئن شوید که تزریقات تا حد امکان موثر هستند.
• پس از روز اول، می توانید دوباره این درمان ها را انجام دهید، اما برای اثربخشی بهتر، حداقل یک یا دو هفته صبر کنید تا بهبود به طور کامل انجام شود و اثر بوتاکس کامل بروز کند.

همچنین نحوه شستن صورت بعد از بوتاکس را رعایت کنید.

کمپرس یخ بعد از بوتاکس

پس از تزریق بوتاکس اگر دچار تورم و التهاب شدید، با مشورت پزشک خود از کمپرس یخ بعد از بوتاکس استفاده نمایید تا علائم خود را کاهش دهید.

گریه بعد از بوتاکس

گریه بعد از بوتاکس به دلیل آنکه عضلات ماهیچه صورت را به شدت درگیر می کند، اصلا توصیه نمی‌شود. سعی کنید برای دست‌یابی به بهترین نتایج، مراقبت بعد از بوتاکس را کامل رعایت کنید.

نحوه خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

اگر بوتاکس به صورت خود تزریق کرده اید، مهم است که یک شب به پشت بخوابید. و یا اگر تزریق را به هربخش دیگری انجام داده اید سعی کنید برروی آن محل نخوابید!
به پشت خوابیدن بسیار مهم است زیرا تزریق بوتاکس به زمان نیاز دارد تا در عضلات شما جا بیفتد. بله، دراز کشیدن روی صورت می‌تواند از ته نشین شدن تزریق‌ها جلوگیری کند و منجر به نتایجی کمتر از عالی شود.
برای اطلاعات دقیق‌تر درباره خوابیدن بعد از بوتاکس کلیک کنید.

بعد از بوتاکس چی نخوریم

بعد از بوتاکس چی نخوریم؟

 • مصرف الکل

بعد از تزریق بوتاکس شما باید از نوشیدن مقدار زیادی الکل جلوگیری کنید تا از واکنش های منفی نظیر کبودی پیشگیری کنید. مصرف الکل را حداقل چند روز قبل و یک روز بعد از تزریق خود خودداری کنید.

 • عدم مصرف رقیق کننده های خونی

پس از تزریق بوتاکس از مصرف داروهای رقیق کننده های خون، اجتناب کنید. توصیه می کنیم با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید چه موقع می توانید دوباره این داروها را مصرف نمایید.

آیا خوردن چای بعد از بوتاکس مشکلی دارد؟

خیر. خوردن چای بعد از بوتاکس مشکلی ندارد. فقط دقت داشته باشید که سر خود را خم نکنید و در معرض بخار گرم چای قرار نگیرید.

مراقبت بعد از بوتاکس و ممنوعیت دارویی

مراقبت بعد از بوتاکس
مراقبت بعد از بوتاکس
 • قبل یا بعد از بوتاکس هیچ مسکنی مصرف نکنید.

منطقی به نظر می رسد که مسکن هایی مانند ادویل یا تیلنول قبل از تزریق بوتاکس مصرف کنید، اما در واقع ایده بدی است. مسکن ها در واقع یک رقیق کننده خون هستند، که هامنطور که میدانید ، هنگام تزریق بوتاکس می تواند باعث کبودی شود.
نه تنها قبل از بوتاکس نباید مسکن مصرف کنید، بلکه نباید بعد از بوتاکس هم این کار را انجام دهید و مسکن مصرف کنید. مصرف مسکن‌ها پس از تزریق تنها منجر به کبودی شدیدتر می شود که هیچکس این موضوع را نمیخواهد.

مصرف استامینوفن بعد از بوتاکس

اگر بعد از بوتاکس احساس درد میکنید و ناراحت هستید ، یک کیسه یخ می تواند به کاهش احساس ناراحتی کمک کند. حداقل یک روز پس از تزریق بوتاکس از مصرف مسکن خودداری کنید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.
در بعضی از موارد توصیه شده یک هفته بعد از تزریق بوتاکس ، از استفاده مسکن ها جهت تسکین درد ها خودداری شود.پس تاجای ممکن سعی کنید دردهای احتمالی را تحمل کنید. جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر ‌رسیدن، ارزش آن را دارد که بعضی از دردهای احتمالی را تحمل کنید!

عوارض بوتاکس صورت در صورت عدم رعایت مراقبت بعد از بوتاکس

مانند هر روش پزشکی، می توان انتظار داشت که برخی از عوارض جانبی نیز برای این عمل هم وجود داشته باشد که عموما گذرا هستند. عوارض بوتاکس صورت به طور معمول شامل کمی تورم و کبودی است که پس از مدت کوتاهی از بین می روند. اما ممکن است شما افتادگی پلک بعد از بوتاکس را تجربه کنید که پزشک برای شما قطره های مخصوص این مشکل را تجویز میکند.

درباره راه های از بین بردن اثر بوتاکس نیز بخوانید.

سخن آخر درباره مراقبت بعد از بوتاکس


به این فکر می کنید که وقت آن رسیده است که برای چین و چروک های صورت خود کاری کنید؟ همین حالا یک وقت مشاوره برای بحث در مورد تمامی مراحل بوتاکس در سایت ما تعیین کنید!
هرگز از گفتن بله به ظاهر زیبا و احساس راحتی بیشتر در پوست خود پشیمان نخواهید شد!

سوالات متداول درباره مراقبت بعد از بوتاکس:

چندوقت یکبار لازم است که تزریق بوتاکس را تکرار کنیم؟

برای تمدید نتایج بوتاکس که حتما لازم است تا توسط پزشکان متخصص انجام شود، پزشک هر ۶ ماه یک بار توصیه می‌کند فرد برای تجدید وضعیت و از کار انداختن ماهیچه‌ها، بوتاکس را مجددا تزریق کند.

چند روز بعد از بوتاکس صورت میشه مو رنگ کرد

پاسخ دقیقی به این پرسش که چند روز بعد از بوتاکس صورت میشه مو رنگ کرد نمی توان داد اما بهتر است یک هفته از تزریق اینکار را انجام ندهید.

4.6/5 - (12 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

2 پاسخ

 1. اینجانب به اشتباه ۲۰دقیقه بعد از تزریق بوتاکس حرکات ابرو واخم کردن را شروع کردم درحالیکه میگن ۲یا۶ساعت بعد از تزریق ،حرکات ابرو و… را شروع کنید
  میخواستم ببینم من که زودتر شروع کردم مشکلی پیش میاد خ نگرانم

  1. سلام دوست عزیز. معمولا بخیر میگذره ولی اگر دچار عوارض یا تغییراتی شدین به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *