کرم زدن و آرایش بعد از بوتاکس

بهترین کرم بعد از بوتاکس + آرایش بعد از بوتاکس

بوتاکس مطمئنا محبوب ترین و شایع ترین روش جوانسازی پوست است. در بین روش های موجود، این روش از قدیمی ترین روش ها است. سالهاست که استفاده می شود بنابراین عملا امتحان خود را پس داده است. اکثر افرادی که وارد دوره ی میانسالی می شوند؛ حداقل یک بار تزریق بوتاکس را امتحان کرده اند. اما در هر روش درمانی، برای به دست آوردن نتایج دلخواه، علاوه بر عواملی مانند تخصص و مهارت پزشک، کیفیت محصول زیبایی مورد استفاده و تجهیزات کلینیک، باید مراقبت بعد از بوتاکس نیز رعایت شود. یکی از مهم ترین این مراقبت ها که برای افراد مورد سوال است؛ آرایش بعد از بوتاکس است، که در این مقاله قصد داریم باید ها و نباید های آنرا شرح دهیم.
همان طور که می دانید بوتاکس در واقع سم بوتولینیوم است که به نواحی مختلف تزریق می شود و با فلج کردن اعصاب عضلات آن ناحیه از حرکت آن ها و ایجاد چین و چروک روی صورت جلوگیری می کند. این یک روش غیر تهاجمی، ایمن و کم خطر است. عمدتا تزریق بوتاکس در نواحی مختلف صورت انجام می شود بنابراین ممکن است بعد از تزریق، برای آرایش کردن صورت مشکلاتی برای فرد ایجاد شود. اما به صورت کلی این روش محدودیت های زیادی برای آرایش کردن ایجاد نمی کند؛ اما بهتر است بعضی از نکات آرایش بعد از بوتاکس را رعایت کنید.

استفاده از مواد شوینده و پاک کننده های آرایش بعد از بوتاکس

اثربخشی بوتاکس نیاز به چند ساعت زمان دارد تا ماده بوتاکس به خوبی در ناحیه تزریق جذب شود. بعد از تزریق بوتاکس سعی کنید به ناحیه تزریق هیچ گونه فشاری وارد نشود. ماساژ دادن و اعمال فشار حتی جزیی به ناحیه تزریق می تواند باعث حرکت و انتقال ماده بوتاکس به سایر نواحی شود که منجر به بروز عوارضی مانند فلج عضلات در ناحیه غیر از محل مورد نظر شود. از طرفی بوتاکس تازه تزریق شده به دما نیز حساس است و نباید صورت با آب گرم شستشو داده شود. مواد شوینده مورد استفاده برای شستشوی صورت و پاک کردن آرایش بهتر است ملایم باشند؛ اما چون ناحیه تزریق قرمزی و تورم دارد بهتر است آن را با مواد شیمیایی شوینده تحریک نکیند. با توجه به این موارد بهتر است تاچند ساعت بعد از تزریق صورت را نشویید. از این رو سعی کنید بدون آرایش برای تزریق مراجعه کنید.

کرم زدن بعد از بوتاکس

کرم زدن بعد از بوتاکس
کرم زدن بعد از بوتاکس

کرم زدن بعد از بوتاکس به صورت همراه با فشار روی ناحیه تزریق خواهد بود بنابراین از زدن هرگونه کرم ضد آفتاب، کرم مرطوب کننده، کرم پودر و کرم های شب تا حداقل 5 ساعت بعد از تزریق خودداری کنید. حتی ممکن است مواد آرایشی برای پوست ناحیه تزریق تحریک کننده باشد و شما مجبور به خاراندن پوست شوید که همین مسئله موجب انتقال ماده بوتاکس به سایر نواحی می شود.

آرایش چشم بعد از بوتاکس

اگر ناحیه تزریق در اطراف چشم و ابرو و خطوط پر کلاغی نیست، می توانید چشمان خود را آرایش کنید. اما مطمئنا برای پاک کردن آن ممکن است به نواحی دیگر صورت فشار ناخواسته وارد شود بنابراین بهتر است تا جذب کامل بوتاکس در ناحیه از انجام آرایش چشم صرف نظر کنید. به هیچ وجه اگر اطراف چشم بوتاکس تزریق کردید؛ این ناحیه را آرایش نکنید چون در اثر انتقال ماده بوتاکس عوارض جدی مانند افتادگی پلک را به دنبال خواهد داشت.

استفاده از روش های آرایش دائم بعد از بوتاکس

بعضی از روش ها مانند میکروبلیدینگ ابرو یا تزریق رژلب به لب ها که روش های آرایش دائمی هستند نیز تا زمان جذب کامل بوتاکس ممنوع هستند. این روش ها چون درد دارند ممکن است فرد با جمع کردن صورت خود به نواحی تزریق بوتاکس فشار وارد آورد.

این نکات را برای آرایش بعد از بوتاکس در نظر بگیرید:

  • سعی کنید تا برطرف شدن کامل کبودی، التهاب و قرمزی در ناحیه تزریق، صبر کنید و از آرایش کردن خودداری کنید. در این مدت می توانید با استفاده از کمپرس آب سرد، التهاب محل تزریق را کاهش دهید. راه دیگر استفاده از کرم‌های ضد التهاب و کرم‌های حاوی ویتامین k است که کمک شایانی به افزایش سرعت بهبودی و کاهش کبودی و التهاب می کنند.
  • در صورتی که این عوارض بعد از گذشت چند ساعت کاهش پیدا کردند می توانند اقدام به آرایش کردن کنید و در غیر این صورت تا برطرف شدن آنها به طور طبیعی صبور باشید.
  • کرم زدن بدون اعمال فشار به ناحیه ممکن نیست به خصوص بعضی از کرم های با غلظت بیشتر مانند کرم گریم، بنابراین بهتر است کرم زدن بعد از بوتاکس را تا ۲۴ ساعت بعد به تعویق بیاندازید.
  • همان طور که گفتیم بوتاکس به دما حساس است پس تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس از سشوار استفاده نکنید.
  • کرم‌های لایه بردار و مواد حاوی اسید گلیکولیک یا اسید سالیسیلک بسیار تحریک کننده هستند؛ بنابراین حداقل تا یک روز بعد از مصرف آنها خودداری کنید.
  • از روش هایی مانند میکرودرم تا بهبودی کامل پوستتان، خودداری کنید.
  • در صورت لزوم می توانید در نواحی که تزریق صورت نگرفته است، آرایش کنید.

مضرات آرایش بعد از بوتاکس چیست؟

آرایش بعد از بوتاکس
آرایش بعد از بوتاکس

اعمال فشار به ناحیه تزریق بوتاکس مهم ترین اشکالی است که آرایش بعد از بوتاکس ایجاد می کند. با دستکاری نکردن ناحیه تزریق به ماده بوتاکس اجازه می دهید که در ناحیه جذب شود و از انتقال آن به نواحی دیگر و ایجاد عوارض ناخواسته مانند بروز نامتقارنی در صورت جلوگیری می کنید. دلیل دیگر پرهیز از آرایش بعد از بوتاکس، امکان ایجاد حساسیت است. تحریک با مواد شیمیایی غیر طبیعی که در بعضی از مواد آرایشی موجود است، تورم و قرمزی ناحیه را افزایش می دهد و بهبودی پوست را به تاخیر می اندازد. در موارد نادرتر که پزشک از سوزن های میکرو برای تزریق استفاده نکرده باشد، ممکن با ورود مواد آرایشی از ناحیه تزریق به پوست، خطراتی مانند عفونت ایجاد شود.

اصلاح صورت و بند انداختن صورت بعد از بوتاکس

 اصلاح صورت بعد از بوتاکس و بند انداختن می توانند ناحیه تزریق را تحت فشار قرار دهد و موجب انتقال ماده بوتاکس به سایر نواحی شود پس حداقل تا 24 ساعت بعد از بوتاکس هیچ گونه روش اصلاح صورت را انجام ندهید.

آرایش قبل از بوتاکس

بهتر است قبل از مراجعه برای تزریق بوتاکس آرایش نکنید زیرا وجود مواد آرایشی روی صورت در هنگام انجام تزریق ممکن است عوارض محدودی را به دنبال داشته باشد. از طرفی چون گفتیم که سعی کنید بعد از تزریق بوتاکس تا چند ساعت صورت خود را نشویید و هیچ گونه فشاری به ناحیه تزریق وارد نکنید؛ ممکن برای پاک کردن آرایش بعد از بوتاکس ناخواسته به ناحیه تزریق فشار وارد شود. بنابراین جوانب احتیاط را رعایت کنید و برای مراجعه برای تزریق بوتاکس آرایش نکنید.

جمع بندی درباره آرایش بعد از بوتاکس

یکی از عوارض شایع بعد از تزریق بوتاکس، ایجاد قرمزی و کبودی است که بسیاری از افراد تمایل دارند آن را با کرم های آرایشی بپوشانند که بهتر است این کار را انجام ندهند. در واقع مهم ترین توصیه ای که پزشک بعد از تزریق بوتاکس به افراد می کند این است که حداقل تا 5 ساعت بعد از تزریق از دست کاری و اعمال فشار به ناحیه تزریق خودداری کنند تا ماده بوتاکس فرصت جذب در ناحیه مورد نظر را داشته باشد. بنابراین سعی کنید در این مدت مشخص آرایش نکنید.
منبع: side effects of botox

پرسش و پاسخ درباره آرایش بعد از بوتاکس:

تا چند روز بعد از بوتاکس نباید ارایش کرد؟

بهتره تا 24 ساعت اولیه پس از تزریق ارایش نکنید.

آیا لیزر بعد از بوتاکس مجاز است؟

به دلیل خاصیت تحریک کنندگی لیزر و احتمال انتقال ماده بوتاکس، بهتر است ۴ تا ۵ روز بعد از تزریق بوتاکس، لیزر درمانی انجام دهید.

چند روز بعد از بوتاکس صورت می شود مو رنگ کرد؟

در هنگام رنگ کردن موها، پوست سر گرم می شود و جریان خون در ناحیه سر و صورت افزایش می یابد. همان طور که قبلا گفتیم بوتاکس به دما حساس است؛ پس رنگ کردن موها بلافاصله بعد از بوتاکس صورت توصیه نمی‌شود و بهتر است حداقل به مدت ۲ هفته صبر کنید. به خصوص اگر بوتاکس پیشانی انجام داده اید؛ چون ممکن است که افزایش جریان خون در ناحیه پوست سر موجب افزایش جریان خون در پیشانی گردد و باعث انتقال ماده بوتاکس به نواحی دیگر صورت شود.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *