مراقبت بعد از مزوتراپی مو

مراقبت های بعد از مزوتراپی مو

افراد به علل های مختلف دچار ریزش مو می شوند، از افزایش سن تا ژنتیک تا بیماری های مختلف جز علل ریزش مو شناخته شده اند. زنان و به نسبت بیشتر مردان دچار این عارضه می شوند. درمان های مختلفی نیز برای این منظور وجود دارند از روش های تهاجمی مثل کاشت مو تا مصرف انواع داروها و شامپو ها. در این بین یک روش نسبتا جدید به عرصه تکنولوژی پزشکی معرفی شده است که می تواند به تنهایی یا در ترکیب با روش های دیگر مورد استفاده قرار بگیرد؛ این روش معجزه آسا مزوتراپی مو می باشد. اما برای دست آورد نتایج مناسب از این روش درمانی باید مراقبت های بعد از مزوتراپی مو را به دقت رعایت کنید. در این مقاله قصد داریم شما را با تمام این نکات آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

مراقبت های بعد از مزوتراپی مو از زبان پزشک

مزوتراپی مو چیست؟

مزوتراپی مو چیست

هدف از روش مزوتراپی مو توقف ریزش مو و کمک به رشد بیشتر موها می باشد. در این روش ترکیبی از مواد مغذی که برای رشد و سلامتی موها مورد نیاز هستند به پوست سر تزریق می شود.  ناحیه تزریق لایه ی درم که لایه ی میانی پوست است می باشد، فولیکول مو نیز در این لایه قرار دارد. بنابراین با استفاده از سرنگ مخصوص، داروها و ترکیبات خاص به این قسمت مستقیما تزریق می شوند و مستقیما در دسترس فولیکول های مو قرار می گیرند. این ترکیبات می تواند شامل عصاره‌های گیاهی، داروهای مختلف، ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، هورمون‌ها و فاکتورهای رشد باشد که در عمق بین 2 تا 4 میلی متری پوست سر تزریق می شوند. البته بیشتر توصیه می گردد این روش به صورت درمان تکمیلی همراه با مصرف داروهای مناسب برای اثرگذاری بهتر استفاده شود. اهمیت رعایت مراقبت های بعد از مزوتراپی مو در اینجا مشخص می شود که می تواند تاثیرگذاری و ماندگاری این روش درمانی را افزایش دهد و از بروز عوارض جدی خودداری کند.

نکات مراقبت های بعد از مزوتراپی مو

مراقبت های بعد از مزوتراپی مو
 • در طول روز اول، مقدار بیشتری مایعات مصرف کنید تا بدن هیدراته بماند و گردش خون مناسب بدن را تسهیل کند.
 • در صورت ایجاد قرمزی، کبودی و تورم می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • سعی کنید تا دو روز بعد استراحت کنید و از فعالیت ها و ورزش های سنگین خودداری کنید.
 • تا یک روز بعد سر خود را نشویید و بهتر است از روز سوم به بعد حمام بروید. در هفته ی اول بعد از مزوتراپی مو، بیشتر از  15 دقیقه در حمام نمایید و آب بسیار گرم روی سرتان نریزید. رطوبت و گرمای زیاد موجب افزایش کبودی می شود.
 • برای تسریع روند بهبودی، رژیم غذایی مشتمل بر فیبر بیشتر، کربوهیدرات کمتر و پروتئین بیشتر مصرف نمایید.
 •  از مصرف الکل و دخانیات خودداری کنید چرا که موجب افزایش کبودی می شوند.
 • از داروها و پمادهایی که پزشک تجویز نموده، استفاده کنید و از مصرف سرخود هر نوع دارویی خودداری کنید. می توانید با مشورت پزشک از مسکن برای کاهش درد استفاده کنید.
 • تا یک روز بعد از تزریق، از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین یا ویتامین E پرهیز کنید.
 • یکی از مهم ترین اصول مراقبت های بعد از مزوتراپی مو این است که تا چند روز هیچ گونه مواد شیمیایی با این ناحیه تماس نداشته باشد.
 • از قرار گرفتن در معرض آفتاب مستقیم، تخت های برنزه کننده، سونا یا گرما شدید تا بهبودی کامل خودداری کنید.
 • سعی کنید تا بهبودی کامل از داروهای تقویت مو، ماسک و ژل مو و حالت دهنده‌ها استفاده نکنید.
 • از اتوی مو و سشوار تا بهبودی کامل استفاده نکنید.
 • از پزشک خود بخواهید تا شامپوی مو، نرم کننده و محصولات مراقبت مو مناسب به شما معرفی کند.
 • روسری، کلاه، حوله و روبالشتی تمیز استفاده کنید و آنها را دائم بشویید تا از ایجاد عفونت جلوگیری کنید.
 • برای جذب بهتر مواد مغذی تزریق شده می توانید به آرامی ناحیه درمان شده را ماساژ دهید.
 • اگر در پوست خود برآمدگی‌های غیر طبیعی مشاهده کردید، ممکن است به دلیل بروز حساسیت به محلول مزوتراپی یا عدم جذب مناسب باشد. در این صورت با کلینیک تماس بگیرید.

استخر بعد از مزوتراپی مو

همان طور که گفتیم تا یک روز بعد از مزوتراپی مو بهتر است به ناحیه درمان شده آب نزنید. بنابراین بهتر است استخر نروید. از طرفی به دلیل کلر و مواد شیمیایی ضد عفونی کننده ی دیگری که در آب استخر ها استفاده می شود؛ بهتر است برای جلوگیری از ایجاد حساسیت تا بهبودی کامل از رفتن به استخر خودداری کنید.

رنگ مو بعد از مزوتراپی

برای به دست آوردن نتایج بهتر از این روش باید چند جلسه مزوتراپی مو را تکرار کنید بنابراین بهتر است در طول دوره ی درمان از رنگ مو و یا سایر ترکیبات مشابه مثل رنگ مو شامپویی استفاده نکنید. در واقع می دانید که ترکیبات خاصی که در بعضی انواع رنگ مو ها وجود دارد خود عامل تشدید کننده ریزش مو هستند. سعی کنید حداقل تا دوماه بعد از تکمیل دوره ی درمان از رنگ مو استفاده نکنید.

ورزش بعد از مزوتراپی مو

ورزش و فعالیت های سنگین باعث افزایش جریان خون و تعریق در ناحیه درمان شده می شوند که هم تورم را افزایش و روند بهبودی را با اختلال مواجه می کنند و هم می توانند موجب خروج مواد تزریق شده از پوست سر شوند. بنابراین در روزهای اول بعد از مزوتراپی مو ورزش های سنگین ممنوع است. اما پیاده روی سبک به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه می تواند به جذب بهتر مواد کمک کند.

مراقبت های قبل از مزوتراپی مو

مراقبت های قبل از مزوتراپی مو
 • در مورد داروهایی که مصرف می کنید از قبل با پزشک خود مشورت کنید. مصرف بعضی از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین و داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن و داروهای ضد انعقادی باید از چند روز قبل قطع شوند.
 • با موهای تمیز و شسته شده برای جلسه درمانی مراجعه کنید.
 • از مواد تقویت‌ کننده، داروهای مراقبتی مو، مواد حالت دهنده، ماسک مو و غیره از یک روز قبل  استفاده نکنید.
 • در هنگام انجام مزوتراپی مو از الکل یا بتادین برای ضد عفونی کردن ناحیه استفاده می شود، می توان از داروی بی حس کننده نیز برای بی حسی پوست و کاهش احساس درد و ناراحتی در هنگام تزریق استفاده کرد.

هزینه مزوتراپی مو چقدر است؟

هزینه مزوتراپی مو به عوامل مختلفی از جمله گستردگی ناحیه درمان، تعداد جلسات مورد نیاز برای جوابدهی، ترکیبات کوکتل مورد استفاده و کلینیک و پزشک متخصص بستگی دارد و ممکن است بین 2,000,000 تومان تا 3,000,000 تومان متغیر باشد (سال 1402).

مزایا و فواید مزوتراپی مو چیست؟

مزایا و فواید مزوتراپی مو

برای اطلاع از تمامی فواید مزوتراپی مو کلیک کنید.
با تزریق مستقیم مواد مغذی به لایه ی میانی، فولیکول های مو دسترسی مستقیمی به این مواد مغذی پیدا می کنند بنابراین در این روش با تغذیه مناسب مو، پیاز مو تقویت می شود، احتمال آسیب به فولیکول مو وجود ندارد، چربی سر تنظیم می شود و موها را وادار می کند که از فاز استراحت به فاز رشد وارد شوند. نتیجه درمان در مدت کوتاهی با سالم و درخشان تر شدن موها قابل مشاهده است. در مصرف داروهای خوراکی احتمال آسیب به سیستم گوارشی بدن وجود دارد، اما در این روش چون دارو تزریقی می باشد، سیستم گوارشی بدن درگیر نمی شود.

 ماندگاری مزوتراپی مو

ماندگاری نتایج مزوتراپی مو به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله شدت ریزش مو، حجم موها، جنس و ساختار مو. ماندگاری مزوتراپی مو حدود ۳ الی ۴ سال می باشد که می توان در صورت مشاهده کاهش تاثیرات آن، مجددا مزوتزاپی مو را انجام داد.

عوارض مزوتراپی مو

این روش چون به صورت تزریقی می باشد، ایجاد لکه های قرمز و تیره، کبودی و خارش روی پوست سر جز عوارض کاملا طبیعی آن است. بروز حساسیت نسبت به مواد کوکتل، سردرد، عفونت در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی توسط کادر درمان در هنگام مزوتراپی مو و یا توسط شخص در مراقبت های بعد از مزوتراپی مو از دیگر عوارض مزوتراپی مو می باشند. در صورت بروز التهابات زیر پوستی و بر طرف نشدن آن در طی چند روز بعد، حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

جمع بندی درباره مراقبت بعد از مزوتراپی مو

مزوتراپی مو روشی است که می توان به تنهایی یا به صورت درمان تکمیلی بعد از کاشت مو یا همراه با مصرف داروهای مخصوص برای تغذیه فولیکول مو از آن استفاده کرد. این روش موجب کاهش ریزش مو و تقویت رشد مو می شود. با رعایت مراقبت های بعد از مزوتراپی مو می تواند ماندگاری و تاثیرگذاری این روش را افزایش داد.
منبع: hair meso aftercare

پرسش و پاسخ درباره مراقبت بعد از مزوتراپی مو:

چه کسانی مزوتراپی مو انجام ندهد؟

زنان و مردان می توانند این روش را انجام دهند، اما جوابدهی آن در مردان بالای 40 سال و زنان بالای 60 سالی که از ریزش مو ارثی رنج می برند؛ بسیار کمتر از سایرین خواهد بود. اما افرادی که ریزش موی ناشی از بیماری‌های زمینه‌ای (مثل سفلیس) دارند؛ افرادی که به بیماری‌های دیابت، هپاتیت، هموفیلی، ایدز و غیره دچار هستند؛ به علت مصرف داروهایی خاص مانند داروهای شیمی‌درمانی، دچار ریزش مو شده اند و خانم‌هایی که در دوران پریودی هستند، باردار یا شیرده هستند، بهتر است از انجام این روش خودداری کنند.

5/5 - (6 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *