مراقبت های بعد از تزریق ژل زیر چشم

مراقبت های بعد از تزریق ژل زیر چشم

چشم ها در زیبایی صورت تاثیر گذار ترین هستند. وقتی که زیر چشم ها گود باشد و اطراف آن چین و چروک های زیاد داشته باشد، صورت خسته و سن زیاد تر به نظر می رسد. هرچند با افزایش سن، زیر چشم گود می افتد و اطراف چشم هم چروک ها پدیدار می شوند. اما یک راه حل بسیار خوب برای این مشکل، تزریق ژل زیر چشم می باشد. در این مقاله قصد داریم تا مراقبت های بعد از تزریق ژل زیر چشم را برای شما عزیزان شرح دهیم. با رعایت این نکات می توانید اثرگذاری این روش را چندین برابر کنید.

مراقبت های بعد از تزریق ژل زیر چشم

نکات مراقبت های بعد از تزریق ژل زیر چشم

مراقبت های بعد از تزریق ژل زیر چشم
 • در هنگام مراجعه برای جلسه درمانی، چشم و صورت خود را آرایش نکنید و با صورت کاملا تمیز مراجعه کنید.
 • پس از تزریق به هیچ وجه ناحیه درمان شده را لمس نکنید و خودسرانه ماساژ ندهید. این امر قبل از جذب کامل مواد فیلر، موجب گلوله شدن ژل زیر چشم و یا جا به جایی ژل می شود. ممکن است در بعضی موارد، پزشک شکل خاصی از ماساژ را برای جذب بهتر توصیه کند، که در این صورت با توجه به توصیه های پزشک به آرامی ناحیه تزریق را ماساژ دهید.
 • تا حد ممکن سر خود را بالا نگه دارید. در صورت پایین نگه داشتن بیش از اندازه سر قبل از جذب کامل ژل، ممکن است در اثر جاذبه، ژل کمی جا به جا شود.
 • بسته به نوع ژل استفاده شده و اگر ژل بر پایه هیالورونیک اسید باشد، مصرف آب روی جذب و اثر آن تاثیر دارد. بنابراین سعی کنید آب کافی بنوشید.
 • از مصرف الکل و دخانیات خودداری کنید. مصرف الکل به شدت التهاب ناحیه درمان را افزایش می دهد.
 • برای کمتر شدن احساس درد و ناراحتی، از پزشک بخواهید قبل از تزریق از داروهای بی حس کننده استفاده کند.
 • بعد از تزریق در صورت احساس درد، می توان از مسکن های ساده ای مثل استامینوفن استفاده کرد. اما مصرف ایبوپروفن یا ژلوفن که ضد التهاب های غیر استروئیدی هستند، ممنوع می باشد.
 • داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین مصرف نکنید. حتما در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.
 • از آرایش کردن چشم و اطراف چشم تا یک هفته خودداری کنید.
 • از اصلاح کردن صورت به خصوص در اطراف چشم، تا یک هفته پرهیز کنید. هرگونه روش اصلاح می تواند موجب افزایش جریان خون به ناحیه و افزایش التهاب محل تزریق شود.
 • در هفته اول بعد از تزریق، قبل از اینکه مواد ژل به خوبی جذب شوند، بسیار مهم است که از گرما و سرمای زیاد خودداری کنید. پس دوش آب گرم طولانی، دوش با آب سرد، سونا، جکوزی، سولاریوم و اسکی ممنوع می باشد. همین طور به دلیل وجود مواد ضدعفونی کننده و احتمال بروز عفونت، از استخر رفتن هم اجتناب کنید.

شستن صورت بعد از تزریق ژل زیر چشم

یکی از نکات مهم در مراقبت های بعد از تزریق ژل زیر چشم در مورد شستن محل تزریق است. تا چند ساعت بعد از تزریق به محل درمان شده، آب نزنید. اما بعد از این مدت می توانید صورت خود را بشویید. دقت کنید به ناحیه تزریق هیچ گونه فشاری وارد نشود. حتما از شوینده های ملایم غیر حساسیت زا استفاده کنید. همین طور تا چند روز بعد در هنگام شستن موها، سر خود را بالا بگیرید.

خوابیدن بعد از فیلر زیر چشم

نحوه خوابیدن بعد از فیلر زیر چشم چگونه است؟

به پشت بخوابید و ارتفاع بالشت را بالاتر بیاورید تا صورت خود را بالا نگه دارید و به هیچ وجه روی صورت نخوابید تا از اعمال هرگونه فشاری به صورت و ناحیه زیر چشم اجتناب شود.

ورزش بعد از فیلر زیر چشم

به مدت دو هفته بعد، از ورزش و فعالیت های سنگینی که موجب افزایش جریان خون و افزایش تعریق می شوند، خودداری کنید. اما این روش برای انجام فعالیت های روزانه معمول، محدودیتی برای فرد ایجاد نمی کند.

عوارض بعد از تزریق فیلر زیر چشم

تزریق ژل زیر چشم عوارض شایعی مانند کبودی، تورم، التهاب، قرمزی، حساسیت به لمس، خارش، سوزش و احساس درد در ناحیه درمان را به دنبال دارد. این عوارض کاملا طبیعی هستند و در اکثر افرادی که فیلر زیر چشم تزریق کرده اند دیده می شود. عمدتا بعد از مدت کوتاهی بین چند ساعت تا چند روز از بین می روند. در صورت مشاهده هر گونه علامت غیر طبیعی با پزشک خود تماس بگیرید.

کبودی بعد از تزریق فیلر زیر چشم

ناحیه زیر چشم دارای حساس ترین و نازک ترین پوست بدن می باشد که دارای مویرگ های سطحی فراوانی است. بنابراین با مداخلات ساده ای مثل تزریق ژل هم دچار واکنش شدیدتری نسبت به پوست سایر نواحی صورت می شود. کبودی بعد از فیلر زیر چشم بسیار شایع می باشد و در نتیجه آسیب به همین مویرگ ها ایجاد می شود. کبودی معمولا بین یک تا چند هفته به طور کامل از بین می رود. معمولا در روز بعد از تزریق بیشترین شدت کبودی را مشاهده خواهید کرد.
می توان برای رفع کبودی زیر چشم بعد از تزریق فیلر، از کمپرس آب سرد استفاده کرد. با توصیه پزشک از پمادهای حاوی آرنیکا هم می توان استفاده کرد. دقت کنید که این پماد را به آهستگی در ناحیه درمان شده، بمالید.

گلوله شدن فیلر زیر چشم

گلوله شدن فیلر زیر چشم و نامنظمی ژل زیر چشم جز عوارض تزریق می باشد که در موارد محدودی دیده شده است. ممکن است بعد از جذب مناسب ژل، این نامنظمی هم از بین برود. معمولا به دلایلی مانند ماساژ یا اعمال فشار نامناسب در محل درمان، تجربه نداشتن پزشک و عدم تزریق صحیح، مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین یا عدم رعایت نکات بهداشتی در هنگام تزریق ایجاد شود. برای کاهش آن می توان با مشورت پزشک به آهستگی و به نرمی محل گلوله شده را مالش داد. در صورتی که گلوله ژل زیر چشم بعد از چند روز برطرف نشد؛ باید به پزشک خود مراجعه کنید.

نحوه تزریق فیلر زیر چشم

تزریق فیلر زیر چشم تنها چند دقیقه طول می کشد و درد و ناراحتی کمی توسط فرد احساس می شود. می توان برای کاهش درد از  بی حس کننده هم استفاده کرد. قبل از شروع تزریق، ناحیه توسط الکل ضد عفونی می شود سپس با کمک یک سوزن باریک مخصوص، تزریق به آرامی در ناحیه مورد نظر زیر چشم انجام می شود. بسته به شدت مشکل ممکن است 3 تا 5 بار تزریق در نواحی مختلف انجام گیرد. پزشک ممکن است به آرامی ناحیه تزریق را ماساژ دهد تا اطمینان حاصل کند که ژل به خوبی در ناحیه جذب شده است.
نکته ی بسیار مهمی که باید در نظر بگیرید، تکنیک تزریق می باشد. اگر تکنیک تزریق پزشک خوب باشد، روش درمانی تاثیر بهتری خواهد داشت و احتمال بروز عوارضی مانند کبودی های شدید، عفونت و گلوله شدن ژل به شدت کاهش می یابد. بنابراین در اینجاست که اهمیت انتخاب صحیح پزشک معالج ماهر و با تجربه مشخص می شود.

جمع بندی درباره مراقبت های بعد از تزریق ژل زیر چشم

در این مقاله سعی کردیم مهم ترین نکات مراقبت های بعد از تزریق ل زیر چشم را ذکر کنیم. در انتخاب پزشک خود دقت کنید، از بهترین برندهای موجود در بازار استفاده کنید، و نکات مراقبتی را رعایت کنید تا بهترین نتایج و بیشترین ماندگاری فیلر زیر چشم را داشته باشید.
منبع: under eye fillers aftercare

پرسش و پاسخ درباره مراقبت های بعد از تزریق ژل زیر چشم:

فیلر زیر چشم چند روز بعد اثر می کند؟

ژل زیر چشم باید فرصت یابد تا به خوبی جذب شود بنابراین بالافاصله بعد از تزریق اثرات خود را نشان نمی دهد بلکه حدود سه تا چهار هفته طول می کشد تا نتایج قابل مشاهده باشند. ماندگاری ژل زیر چشم بین 6 ماه تا 3 سال متفاوت است و به برند ژل استفاده شده و همین طور ویژگی های فردی بستگی دارد. رعایت مراقبت های بعد از تزریق ژل زیر چشم می تواند در ماندگاری ژل تاثیر داشته باشد

بهترین برند فیلر زیر چشم کدام است؟

هم اکنون در بازار ایران برندهای مختلفی از ژل ها وجود دارد که برای تزریق زیر چشم مناسب هستند و جوابدهی و عوارض کمی دارند. از بهترین برند فیلر زیر چشم می توان به ژوویدرم، تئوسیال، استایلج، رستیلن و بلوترو اشاره کرد. حتما با توجه به توصیه های پزشک خود، برند مناسب را براساس شدت مشکل خود و سطح درمان مورد نیاز انتخاب کنید.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *