مراقبت های بعد از مزونیدلینگ صورت

مراقبت های بعد از مزونیدلینگ صورت

مزونیدلینگ یکی از روش های بسیار موثر جوانسازی پوست می باشد. این روش با ترکیب روش میکرونیدلینگ و کوکتل های مزوتراپی موجب اثربخشی زیاد این روش درمانی می شود. برای حصول نتایج بهتر از این روش باید مراقبت های بعد از مزونیدلینگ انجام پذیرد. با ما همراه باشید تا مهم ترین این اصول را برایتان شرح دهیم.

مزونیدلینگ صورت چیست؟

در روش مزونیدلینگ صورت از سوزن های ریزی همراه با یک کوکتل مواد مغذی استفاده می شود؛ این سوزن ها معمولا تا عمق 2 میلی متری لایه میانی پوست نفوذ می کنند و با ایجاد زخم هایی روی صورت موجب تحریک بافت پوست برای تولید کلاژن و الاستین در جهت ترمیم خود، می شوند. کوکتل مزوتراپی شامل انواعی از ویتامین ها، آمینو اسیدها، مواد معدنی و کوآنزیم هاست. با شروع روند ترمیم و بازسازی پوست، سلول های پیر پوستی با سلول های جوان جایگزین می شوند. نتیجه این کار، جوانسازی پوست، افزایش لطافت و شادابی آن، بازگشت حالت ارتجاعی پوست و کاهش چین و چروک های پوست و لیفت صورت می باشد. 

هزینه مزونیدلینگ صورت چقدر است؟ کلیک کنید✔️

مراقبت های بعد از مزونیدلینگ

بعد از مزونیدلینگ، به دلیل ایجاد زخم روی پوست، صورت به شدت متورم، قرمز و کبود می شود. برای کاهش این عوارض و بهبود زخم ها به صورتی که جای آن ها باقی نماند باید مراقبت های بعد از مزونیدلینگ به دقت رعایت شوند. به این نکات توجه کنید:

مراقبت های بعد از مزونیدلینگ
 • بهتر است تا بهبود زخم ها به محل درمان شده آب نزنید. این کار به زخم ها فرصت می دهد تا بسته شوند و کاملا بهبود بیابند و دچار عفونت نشوند.
 • همین طور در این مدت استحمام نکنید و استخر نروید. بعد از بهبودی کامل زخم ها می توانید استحمام کنید.
 • بعد از این مدت، برای شستشوی صورت از مواد شوینده بسیار ملایم استفاده کنید. در هنگام شستشوی صورت به هیچ وجه فشاری به پوست خود وارد نکنید و به آرامی شستشوی صورت را انجام دهید.
 • برای کاهش التهاب و تورم می توانید به آرامی کمپرس یخ روی صورت بگذارید. بهتر است در پارچه ای آن را بپوشانید تا از نشت آب به پوست خودداری کنید.
 • از خاراندن و ماساژ دادن ناحیه درمان اجتناب کنید. خارش و سوزش بعد از مزونیدلینگ طبیعی است و نشان دهنده انجام روند ترمیم پوستی است و بعد از چند روز برطرف می شود.
 • از کرم های ترمیم کننده ای که پزشک تجویز کرده است، روزانه دو مرتبه استفاده کنید.
 • به هیچ وجه از کرم های لایه بردار استفاده نکنید. بعد از مزونیدلینگ ممکن است لکه ها و تیرگی هایی روی پوست تشکیل شوند و بعضی افراد برای برطرف کردن این لکه ها از کرم های لایه بردار استفاده می کنند که این کار کاملا اشتباه است و موجب ماندگار شدن لکه ها می شود. تیرگی پوست بعد از مزونیدلینگ بعد از چند روز برطرف خواهد شد؛ بنابراین نیازی به استفاده از مواد لایه بردار نیست.
 •  از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید. بعد از آن هم از کرم های ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.
 • در معرض گرد و خاک و آلودگی قرار نگیرید تا روند بهبودی پوست مختل نشود.
 • مقدار کافی آب برای حفظ رطوبت بدن بنوشید.
 • تا دو روز بعد از مزونیدلینگ از هیچ گونه مواد آرایشی روی صورت تان استفاده نکنید.
 • ورزش و فعالیت های سنگین موجب افزایش گردش خون می شوند و التهاب و قرمزی ناحیه درمان را افزایش می دهند، بنابراین تا چند روز بعد از انجام این دسته فعالیت ها خودداری کنید.
 • می توانید از داروهای مسکن و ضد التهابی مناسب با مشورت پزشک مصرف کنید.

شستشوی صورت بعد از مزونیدلینگ

برای شستن صورت بهتر است حدود 24 ساعت صبر کنید. کانال هایی که در لایه های پوست ایجاد شده اند، باز هستند و ترجیح داده می شود که تا قبل از بسته شدن با هیچ ماده شیمیایی تماس نداشته باشند. در این مدت به پوست خود فرصت می دهید که روی زخم های ریزی که روی صورت ایجاد شده اند؛ را ببندد و خون ریزی را متوقف کند. پس از این مدت می توانید با شستن صورت، اثرات خون های خشک شده روی پوست را بشویید. از آب سرد و یک پاک کننده ملایم استفاده کنید. به هیچ وجه پوست را با پاک کننده های قوی و لایه بردار تحریک نکنید. تا ۷۲ ساعت پس از مزونیدلینگ، صورت خود را به آرامی خشک کنید و از اعمال فشار به نواحی که کانال های کوچک روی پوست توسط سوزن های دستگاه مزونیدلینگ ایجاد شده است، بپرهیزید. در هنگام لمس صورت خود، دقت کنید که دست هایتان تمیز باشند. پس از شستشو، می توانید از سرم ها و کرم هایی که پزشک تجویز کرده است؛ استفاده کنید.

استفاده از کرم ترمیم کننده بعد از مزونیدلینگ

همان طور که گفتیم کانال های ایجاده شده روی پوست، تا چند ساعت بعد از مزونیدلینگ همچنان باز هستند و بهتر است با هیچ ماده شیمیایی تماس نداشته باشند. بعد از گذشت این مدت، پزشک به شما توصیه می کند که برای کمک به تسریع روند بهبودی، مرطوب نگه داشتن پوست درمان شده و کمک به کاهش التهاب و کبودی از کرم های ترمیم کننده مناسب استفاده کنید. همین طور این کرم ها حاوی مواد کمک کننده به رشد و ترمیم سلول های پوستی هستند. بعضی از پزشکان سرم های حاوی اسید هیالورونیک یا حاوی انواع ویتامین ها مثل ویتامین سی را برای کمک به بازسازی پوست نیز توصیه می کنند. از طرفی می توان از کرم های آبرسان سبک نیز استفاده کرد.

بهترین کرم ترمیم کننده بعد از مزونیدلینگ

مارک های مختلفی از کرم های ترمیم کننده در بازار موجود می باشند که بهترین کرم ترمیم کننده بعد از مزونیدلینگ را پزشک باید براساس نوع و شرایط پوست فرد و شدت مداخله درمانی صورت گرفته، برای او به صورت اختصاصی تجویز می کند. بنابراین ممکن است برای افراد مختلف مارک ها و انواع متفاوتی از کرم های ترمیم کننده تجویز شود و بهتر است که هیچ کس به هیچ وجه، سر خود اقدام به مصرف کرم های ترمیم کننده نکند.

تاثیر مزونیدلینگ بعد از چند روز دیده می شود؟

پس از انجام مزونیدلینگ، معمولا پوست به شدت کبود، ملتهب و قرمز می شود؛ این عوارض در فاصله چند روز تا یک هفته بعد از بین می روند و کاملا برطرف می شوند. اثرات مزونیدلینگ یک تا دو هفته بعد با شفاف تر شدن و نرم تر شدن پوست کاملا روی پوست مشخص می شود.

تیرگی پوست بعد از مزونیدلینگ

تیرگی پوست بعد از مزونیدلینگ

سوزن های مزونیدلینگ با ایجاد کانال هایی در لایه های پوست، به بافت پوست آسیب وارد می کند و تلاشِ پوست برای ترمیم خود موجب افزایش تولید کلاژن و الاستین و جایگزینی سلول های جوان با سلول های پیر می شود. این روند بهبودی و ترمیم چند روز به طول می انجامد و در این مدت سلول های مرده روی سطح پوست تجمع می کنند و به صورت لکه ها و تیرگی هایی روی پوست مشخص می شوند. بعد از چند روز این لایه ی تیره به تدریج پوسته پوسته می شود و از روی سطح پوست می ریزد. در زیر این لایه، بافت جوان و شاداب پوست که نرم و لطیف است نمایان می شود. بنابراین در صورت ایجاد لکه و تیرگی روی پوست بعد از مزونیدلینگ احساس ناراحتی و نگرانی نکنید که همه این تیرگی ها ظرف مدت چند روز به طور کامل از بین می روند.

پماد زینک اکساید بعد از مزونیدلینگ

می توان با توصیه پزشک بعد از مزونیدلینگ از پماد زینک اکساید استفاده کرد. این پماد خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد، بنابراین با توجه به زخم های ایجاد شده روی صورت، استفاده از این پماد، می تواند احتمال ایجاد عفونت را کاهش دهد. عملکرد دیگر این پماد محافظت از پوست در مقابل اشعه نامرئی خورشید و اشعه ماوراء بنفش می باشد.

جمع بندی درباره مراقبت بعد از مزونیدلینگ

دوران نقاهت مزونیدلینگ صورت بسیار کوتاه است و بسته به جنس پوست شما و شدت مداخله درمانی صورت گرفته بین یک هفته تا 10 روز، پوست کاملا به حالت طبیعی بر می گردد. با رعایت مراقبت های بعد از مزونیدلینگ، هیچ اثری از زخم ها یا جای آن ها روی پوست باقی نمی ماند. با رعایت اصول مراقبتی، نتایج بهتری دریافت می کنید و ماندگاری اثرات مزونیدلینگ بیشتر می شود.

منبع: Aftercare meso

پرسش و پاسخ درباره مراقبت های بعد از مزونیدلینگ صورت:

زمان استفاده از کرم ترمیم کننده بعد از مزونیدلینگ کی می باشد؟

معمولا در افراد مختلف، بسته به نوع پوست و شدت درمان مداخله ای، زمان استفاده از کرم ترمیم کننده بعد از مزونیدلینگ متفاوت می باشد. اما به طور معمول توصیه می شود که از روز دوم بعد از مزونیدلینگ شروع به استفاده از کرم ترمیم کننده کنید و به طور منظم دو بار در روز تا بازسازی کامل پوست ادامه دهید.

چند روز بعد مزونیدلینگ پوست خوب میشه؟

حدود 1 هفته الی 10 روز بعد از مزونیدلینگ، روند بهبودی پوست شما تکمیل خواهد شد.

چند روز بعد از مزونیدلینگ باید صورت را شست؟

حدود 1 روز پس از مزونیدلینگ می توانید به آرامی و بدون مواد شوینده صورت خود را شستشو دهید.

چند روز بعد از مزونیدلینگ میشه حموم رفت؟

حدود 2 روز پس از مزونیدلینگ می توانید با آب ولرم دوش بگیرید.

4.4/5 - (48 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

6 پاسخ

 1. میشه ضد افتاب و ترمیم کننده همزمان استفاده کرد؟ چون مزو انجام دادم چطور میتونم بیرون میرم استفاده کنم

 2. خون بعد از مزونیلینگ را همون لحظه توی مطب بشوریم یا ۶ ساعت صبر کنیم ؟

  1. سلام دوست عزیز بعد از مزونیدلینگ تا ۲۴ ساعت نباید به صورتتون اب بزنید

  1. سلام، عمق انجام مزونیدلینگ به تشخیص پزشک و مشکل پوست شما بستگی داره، معمولا برای کوچک شدن منافذ باز به ۳جلسه مزونیدلینگ نیاز هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *