نحوه شستن صورت بعد از تزریق ژل لب

شستن صورت بعد از تزریق ژل لب

فرم دادن و زیبا کردن لب ها در زیبایی چهره بسیار موثر است، به همین دلیل بسیاری از افراد این روزها به دنبال تزریق ژل لب هستند. بعد از هر عمل زیبایی، رعایت مراقبت های مهم در به دست آوردن نتایج خوب و مناسب از آن عمل زیبایی بسیار تاثیر گذار است. بعد از تزریق ژل لب یکی از مراقبت های مهم نحوه ی شستن صورت بعد از تزریق ژل لب می باشد؛ که در این مقاله قصد داریم این مورد و سایر مراقبت بعد از تزریق ژل لب را خدمتتان شرح دهیم.

تزریق ژل لب

برای فرم دهی و حجیم سازی لب ها می توان ژل های مخصوص زیبایی را که عمدتا بر پایه هیالورونیک اسید ارگانیک هستند، به داخل لایه های بافت لب تزریق کرد. مقدار سی سی مورد نیاز برای تزریق ژل لب توسط پزشک متخصص براساس مدل مدنظر فرد و حجم لب ها تعیین می شود. مارک های مختلف ژل لب در بازار موجود می باشد که هر کدام دارای کیفیت ساخت و ماندگاری متفاوتی هستند. می توانید برای کاهش درد از کرم های بی حس کننده استفاده کنید؛ هر چند لیدوکائین در ترکیبات بعضی از برند ها وجود دارد. برای پیشگیری از بروز عوارض احتمالی تزریق ژل لب، حتما به مراکز معتبر و پزشکان متخصص که در این زمینه ماهر هستند، مراجعه نمایید.

اولین زمان برای شستن صورت بعد از تزریق ژل لب

شستن صورت بعد از تزریق ژل لب

می توانید بعد از گذشت چند ساعت بعد از تزریق ژل، اقدام به شستن صورت خود کنید. بین 3 تا 6 ساعت بعد از تزریق، اولین زمان ممکن برای شستن صورت بعد از تزریق ژل لب می باشد. اما در این بین بعضی از پزشکان توصیه می کنند در صورت امکان تا یک روز بعد از تزریق ژل لب، به صورت خود آب نزنید.

نحوه ی صحیح شستن صورت بعد از تزریق ژل لب

در شستن صورت بعد از تزریق ژل لب چند نکته را مد نظر قرار دهید: اول اینکه همان طور که می دانید برای تزریق ژل لب از سوزن های ریزی استفاده می شود که با ایجاد مجرایی در داخل بافت لب، مواد ژل را به داخل لب تزریق می کنند. ممکن است تا چند روز طول بکشد تا این مجراهای ریز به صورت کامل بسته شوند، بنابراین بافت لب در این مدت بیشتر در معرض عفونت قرار دارد و نیاز است که مراقبت های لازم از جمله استفاده از آب تمیز و نحوه ی صحیح شستن صورت برای جلوگیری از عفونت این ناحیه، انجام شود؛ دوم اینکه از آب بسیار داغ و بسیار سرد استفاده نکنید و ترجیحا از آب ولرم برای شست و شو استفاده کنید؛ سوم اینکه به آرامی و بدون هیچ فشار اضافی صورت خود را بشویید به طوری که هیچ گونه فشاری به ناحیه تزریق وارد نشود؛ و در آخر توجه کنید که مواد شوینده ملایم استفاده کنید و از مواد شوینده قوی و اسکراب ها تا چند روز پرهیز کنید.

سایر مراقبت بعد از تزریق ژل لب

بعد از تزریق ژل لب چه نکاتی را باید رعایت کرد؟ در ادامه چند مورد از مهم ترین مراقبت های بعد از تزریق ژل لب را ذکر کرده ایم:

 • در صورت احساس درد، احتمالا به دلیل از بین رفتن اثر کرم بی حس کننده است، اما سعی کنید تا 72 ساعت بعد، اصلا لب خود را دستکاری نکنید.
 • معمولا لب ها تا چند روز متورم خواهند بود؛ بنابراین در همان ابتدا انتظار کامل بودن لب و داشتن فرم مد نظر خود را نداشته باشید. قرمزی یا کبودی از دیگر عوارض تزریق ژل لب می باشد که معمولا خود به خود بر طرف می شوند. می توانید برای کاهش تورم، کبودی و درد از کیسه یخ که به آرامی روی لب های خود قرار می دهید؛ استفاده کنید.
 • از آفتاب گرفتن، رفتن به سونا، سولاریوم، جکوزی و حمام گرفتن با آب داغ خودداری کنید.
 • ورزش و فعالیت‌های فیزیکی سنگین به مدت ۲ هفته ممنوع است.
 • در صورت توصیه پزشک، ماساژ لب را انجام دهید. برای توزیع یکنواخت ژل در ناحیه تزریق، پیشگیری از تجمع خون مردگی و گلوله گلوله شدن ژل، این ماساژ می تواند کمک کننده باشد.
 • الکل مصرف نکنید زیرا موجب افزایش کبودی می شود.
 • در مورد مصرف داروهای خود از قبل با پزشک مشورت کنید.

بعد از تزریق ژل لب چی بخوریم؟

غذا خوردن بعد از تزریق ژل لب:

 • سعی کنید تا 2 روز بعد که ژل لب در بافت لب جذب می شود، از مصرف غذاهایی که خوردن آن ها چالش برانگیز است و نیاز به جویدن زیاد و حرکت بیشتر لب ها دارد؛ خودداری کنید. غذاهای سبک تر که خوردن آنها راحت تر است را در برنامه خود قرار دهید.
 • مقدار کافی آب بنوشید و از نوشیدن مایعات با نی پرهیز کنید.
 • پوست لب بعد از تزریق ژل لب حساس می شود بنابراین از مصرف غذاهای پر ادویه، تند و اسیدی خودداری کنید.
 • میوه‌ها و سبزیجات تازه را حتما در برنامه غذایی خود قرار دهید. غذاهای سرخ کردنی و فست فود مصرف نکنید. همین طور مصرف نمک زیاد موجب افزایش تورم می‌شود.
 • از چند روز قبل از تزریق ژل لب از مصرف مواردی مثل ویتامین E،  امگا3 ، داروهای ضد انعقاد خون و مسکن هایی مثل ناپروکسن، آسپرین، ژلوفن، دی پیریدامول خودداری کنید. این موارد موجب رقیق شدن خون و افزایش کبودی ناحیه تزریق می شوند.

مسواک زدن بعد از تزریق ژل لب

مسواک زدن بعد از تزریق ژل لب مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند و مانعی ندارد، ولی ممکن است کمی احساس درد در حین مسواک زدن داشته باشید. دقت کنید در هنگام مسواک زدن، دهان خود را خیلی باز نکنید؛ زیرا به لب ها فشار وارد می شود و سعی کنید خمیر دندان روی پوست لب مالیده نشود تا موجب تحریک لب نشود. اگر می توانید از مواد غذایی که نیاز به تمیز کردن و نخ کشی دندان ندارند؛ استفاده کنید. می توانید برای مدت کوتاه به جای مسواک از دهان شویه استفاده کنید.

طرز خوابیدن بعد از تزریق ژل لب

بهترین حالت خوابیدن بعد از تزریق ژل لب، دراز کشیدن به پشت است. به هیچ وجه به روی صورت نخوابید چراکه موجب اعمال فشار به ناحیه تزریق و احتمال جا به جا شدن ژل می شود. بعد از تزریق ژل لب 24 تا 48 ساعت به پشت بخوابید و سر خود را در موقعیتی قرار دهید که در خواب به طرفین حرکت نکند. پس از گذشت این مدت، می توانید بدون نگرانی در مورد حرکت ژل، با خیال راحت به پهلو بخوابید.

سیگار و قلیان کشیدن بعد از تزریق ژل لب

بهتر است بعد از تزریق ژل لب سیگار و قلیان را تا چند روز کنار بگذارید به این دلیل که خطر ابتلا به عفونت را بسیار بالا می‌برند.

جمع بندی شستن صورت بعد از تزریق ژل لب

به طور کلی شستن صورت بعد از تزریق ژل لب با رعایت چند نکته مهم، قابل انجام است و مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند. حتما چند ساعت بعد از تزریق ژل لب، زمان بدهید و بعد اقدام به شستن صورت کنید. از آب ولرم استفاده کنید و از شوینده های ملایم استفاده کنید و به آرامی و بدون فشار اضافی صورت خود را بشویید.
منبع: washing face after lip fillers

پرسش و پاسخ درباره شستن صورت بعد از تزریق ژل لب:

چند روز بعد از تزریق ژل لب میشه رژ زد؟

بهتر است حداقل تا دو روز بعد از تزریق ژل لب، از هیچ گونه مواد آرایشی مانند رژلب روی لب ها استفاده نکنید.

تزریق ژل لب بعد از چند روز اثر می کند؟

بالافاصله بعد از تزریق ژل لب نتایج را می توان مشاهده کرد. اما حدود ۴ هفته طول می کشد تا تورم لب ها کاملا بخوابد و مواد ژل کاملا در بافت لب جا بیفتند و شکل نهایی لب مشخص شود.

ماندگاری ژل لب چقدر است؟

با توجه به عوامل مختلفی که روی ماندگاری ژل لب بستگی دارند از جمله برند مورد استفاده، میزان سی سی ژلِ تزریق شده و نوع بافت لب فرد و سبک زندگی او، ممکن است ژل لب بین 6 تا 9 ماه ماندگاری داشته باشد.

بوسیدن بعد از تزریق ژل لب چگونه است؟

بهتر است تا جذب کامل ژل لب از انجام هر کاری که به لب شما فشار وارد کند، پرهیز کنید. معمولا یک تا دو روز طول می کشد تا ژل در بافت لب نشست کند. بعد از گذشت این مدت، بوسیدن مشکلی ایجاد نمی کند.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *