غذا خوردن بعد از تزریق ژل لب

چند نکته در مورد غذا خوردن بعد از تزریق ژل لب

پزشکان زیبایی برای فرم دهی و حجیم کردن لب‌ها بدون جراحی، از روش تزریق ژل لب استفاده می‌کنند. تزریق انواع ژل لب مانند، هیالورونیک اسید لب‌ها را زیباتر می‌کنند و ماندگاری طولانی، ظاهری طبیعی و ایمن برای اکثر افراد دارند. این روش سریع است، دوران نقاهت کوتاهی دارد، عوارض جانبی بسیار کمی دارد و مراقبت‌های پس از آن نیز بسیار آسان است. با این حال، بایدها و نبایدهایی پس از انجام تزریق ژل لب وجود دارد. یکی از این دستورالعمل‌ها مربوط به غذا خوردن بعد از تزریق ژل لب است که باید به برخی نکات در این مورد توجه کرد تا بهترین نتیجه بعد از تزریق ژل حاصل شود.

آیا غذا خوردن بعد از تزریق ژل لب ممنوع است؟

مسلما خیر، غذا خوردن بعد از تزریق ژل لب ممنوعیتی ندارد، با رعایت چند نکته می‌توانید بعد از تزریق ژلب به راحتی غذا بخورید. اگر داروی بی حسی دریافت کرده‌اید، بهتر است قبل از غذا خوردن صبر کنید تا اثر بی‌حسی از بین برود. غذا خوردن در حالتی که دهان بی حس است کمی سخت است و خطر گاز گرفتن تصادفی زبان و لب وجود دارد. خوشبختانه، بی حسی در عرض چند ساعت یا کمتر از بین می‌رود و می‌توانید غذا خوردن را شروع کنید.

 • اولین نکته که باید رعایت کنید این است که از خوردن غذاهای زیاد جویدنی، ترد و غذاهایی که به دندان‌ها می‌چسبند، خودداری کنید، زیرا لب‌ها نباید تحت کشش یا فشار زیاد قرار گیرند. در شرایط بعد از تزریق ژل لب نمی‌توانید به صورت و لب خود فشار وارد کنید و به آن‌ها دست بزنید، بنابراین غذاهایی را انتخاب کنید که خوردن و جویدن آن‌ها آسان است و نیازی به پاک کردن لب‌ها نداشته باشید. در غیر این صورت، در روند بهبودی لب‌ها اختلال ایجاد می‌شود.
 • علاوه بر این، از خوردن غذاهای حاوی کربوهیدرات‌های تصفیه شده یا حاوی سدیم یا قند بالا اجتناب کنید، زیرا خوردن این نوع غذاها بلافاصله بعد از تزریق ژل لب، خطر کبودی و تورم را افزایش می‌دهند.

بعد از تزریق ژل لب چه غذاهایی مصرف نکنیم؟

به محض اینکه اثر بی حس کننده برطرف شد، می‌توانید به طور معمول غذا بخورید. با این حال، چند استثناء در مورد غذا خوردن بعد از تزریق ژل وجود دارد. اجتناب از برخی غذاها شانس بهبودی با حداقل عوارض جانبی مانند کبودی را بالا می برد.

 غذا خوردن بعد از تزریق ژل لب
 غذا خوردن بعد از تزریق ژل لب
 • کافئین: کافئین موجود در غذا و نوشیدنی روند بهبودی را کندتر می‌کند، زیرا باعث کم آبی بدن می‌شود.
 • غذاهای شور و تند: این غذاها باعث لیسیدن بیش از حد لب‌ها می‌شود که ممکن است باعث حساسیت یا حتی عفونت شود.
 • نوشیدنی‌های سرد و گرم: نوشیدنی‌های بیش از حد سرد یا گرم ممکن است منجر به ایجاد تاول یا حتی سوختگی شوند، زیرا لب ها بعد از تزریق بسیار حساس هستند.
 • سیگار کشیدن: اگرچه سیگار غذا یا نوشیدنی نیستند، اما اگر بخشی از سبک زندگی شما است باید در 24 ساعت اول بعد از تزریق ژل از مصرف آن اجتناب کنید.

چرا نباید بعد از تزریق ژل لب غذاهای تند و شور بخوریم؟

لب‌های شما پس از تزریق ژل متورم می‌شوند، توصیه می شود در این شرایط به مدت 24 تا 48 ساعت از خوردن غذاهای بسیار شور یا تند پرهیز کنید. پس از تزریق، ممکن است به دلیل کبودی یا التهاب، حساسیت بیشتری را تجربه کنید و غذا خوردن بعد از تزریق ژل لب برایتان کمی سخت‌تر شود. غذاهای شور، اسیدی یا تند مانند انواع سس‌ها یا آب لیمو لب‌ها را تحریک می‌کنند و باعث می‌شوند لب های خود را لمس کنید و فشار دهید، این حالت منجر به تورم بیش از حد برای لب‌های حساس شده بعد از تزریق می‌شود.

همچنین، سدیم اضافی را از رژیم غذایی خود حذف کنید، زیرا نمک تورم را افزایش می‌دهد و چون نمی‌توانید به باشگاه بروید و فعالیت زیادی ندارید، از طریق عرق کردن نیز نمک اضافی را دفع نمی‌شود. خوردن تنقلات نمکی قبل از خواب باعث می‌شود صبح با گونه‌ها و چشم‌های پف کرده از خواب بیدار شوید، این همان تورمی است که در صورت مصرف بیش از حد سدیم بعد از تزریق، در اطراف لب‌ها نیز ایجاد می‌شود.

نوشیدن مایعات بعد از تزریق ژل لب

 • آب یک عنصر ضروری برای کمک به بهبودی لب‌های شما است، بدن را هیدراته نگه می‌دارد و مواد مغذی را در سراسر بدن شما تامین می‌کند. بنابراین بعد از تزریق ژل لب، آب و سایر نوشیدنی‌ها را به مقدار زیاد مصرف کنید تا لب‌هایتان خشک نشوند و بدن هیدارته بماند. علاوه بر آب، مقدار زیادی میوه و سبزیجات آبرسان نیز بخورید.
 • معمولاً نوشیدنی‌های گرم مشکلی ایجاد نمی‌کنند، اما در ساعات اولیه بعد از تزریق که لب‌های شما همچنان بی‌حس هستند و ممکن است با مصرف نوشیدنی‌های خیلی داغ خود را بسوزانید. نوشیدنی‌های خیلی گرم ممکن است تورم را پس از تزریق ژل لب بدتر کنند، بنابراین نوشیدنی هم دما با محیط مصرف کنید.
 • همچنین، از نوشیدنی‌های گازدار (حتی رژیمی) نیز تا چند روز صرف نظر کنید. بسیاری از این نوشیدنی‌ها مقادیر زیادی سدیم دارند که باعث تورم لب‌ها می‌شود. در عوض، آب و چای بنوشید. اگر به قهوه علاقه دارید، آن را بدون خامه یا شکر میل کنید، هر چند توصیه می‌شود، در حداقل 48 ساعت اولیه از مصرف آن خودداری کنید.
 • ممکن است پس از انجام تزریق ژل لب وسوسه شوید که با نی آب بنوشید، اما تا حد امکان از این کار اجتناب کنید. زیرا، مکیدن نی با لب‌های متورم سخت‌تر است و علاوه بر آن، نوشیدن مقدار زیادی مایعات با استفاده از نی موجب فشردن لب‌ها به هم شده و باعث درد و تورم می‌شود. در مجموع، بهتر است بعد از تزریق ژل لب نوشیدنی خود را بدون نی میل کنید.

نکات کلیدی برای کاهش تورم پس از تزریق ژل لب

تورم لب‌ها پس از 72 ساعت شروع به کاهش می‌کند، اما ممکن است تا 4 هفته همچنان لب‌ها کمی متورم باشند. معمولاً مدتی که طول می‌کشد تا لب‌ها به طور کامل بهبود یابند. از این رو، غذا خوردن بعد از تزریق ژل لب برای گذراندن این دورة حساس نیاز به کمی توجه دارد. همانطور که گفتیم هر چند می‌توانید به طور معمول غذا بخورید اما باید از برخی غذاها حداقل به مدت 48 ساعت اجتناب کنید. برای کاهش تورم لب‌های خود بعد از تورم به این نکات مراقبت های بعد از تزریق ژل لب توجه کنید.

کاهش تورم پس از تزریق ژل لب
 • در صورتی که کمی درد دارید با نظر پزشک از مسکن استفاده کنید، اما از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین اجتناب کنید.
 • غذاهای بخورید که نیاز به باز کردن بیش از حد دهان و جویدن زیاد نداشته باشند، فشار زیادی به لب و دهان موجب افزایش کبودی و تورم در ساعات اولیه بعد از تزریق ژل می‌شود.
 • آب فراوان بنوشید، میوه و سبزیجات مصرف کنید و بدن خود را هیدارته نگه‌ دارید.
 • حداقل به مدت 24 ساعت از ورزش‌های شدید خودداری کنید.
 • از مکان‌هایی با دمای بالا مانند سونا و جکوزی اجتناب کنید.
 • از سیگار کشیدن خودداری کنید.
 • پس از تزریق فیلر لب، سعی کنید لب های خود را لمس نکنید زیرا موجب افزایش احتمال عفونت و تورم می‌شود.
 • می‌توانید برای کاهش تورم و کبودی از یک تکه یخ استفاده کنید. یخ را مستقیما روی لب نگذارید، بلکه آن را داخل یک پارچه تمیز قرار دهید و بدون ایجاد فشار روی لب‌های خود برای چند دقیقه قرار دهید.
 • از ماساژ مستقیم لب خودداری کنید.

منبع: care after gel injections

پرسش و پاسخ درباره غذا خوردن بعد از تزریق ژل لب:

آیا برای غذا خوردن بعد تزریق ژل لب محدودیتی‌ وجود دارد؟

بله، بعد از تزریق ژل لب باید غذاهای ساده که نیاز به جویدن زیاد ندارند و دهان نیازی به فشار و حرکت زیادی ندارد میل کرد. اما به طور کلی، غذا خوردن مشکلی ایجاد نمی‌کند.

چه زمانی بعد از تزریق ژل لب می‌توان غذا خوردن را شروع کرد؟

بهتر است غذا خوردن را به بعد از تمام شدن اثر بی‌حسی موکول کنید زیرا، زمانی که لب و دهان بی‌حس هستند خطر گازگرفتگی زبان وجود دارد و تقریبا غذا خوردن سخت است.  

چه غذاهایی را نباید بعد از تزریق ژل لب میل کرد؟

باید از غذاهای محرک مانند طعم‌های تند، ترش و نمکی که باعث ایجاد حساسیت و افزایش تورم لب‌ها می شوند، اجتناب کرد.   

آیا نوشیدن مایعات بعد از تزریق ژل لب خطرناک است؟

خیر به هیچ وجه خطرناک نیست، بلکه نوشیدن مایعات و آب لب‌ها را هیدارته می‌کند و به بهبود آن‌ها کمک نیز می‌کند. فقط نباید مایعات خیلی داغ مصرف کنید زیرا ممکن است به دلیل بی‌حس بودن لب‌ها را بسوزانید.

4.5/5 - (15 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *