مدت ماندگاری بوتاکس زیر بغل

ماندگاری بوتاکس زیر بغل چقدر است؟

غدد عرق بدن بعد از دریافت پیامی از سیستم عصبی بدن شروع به تولید عرق می‌کنند تا بدن خنک شود. در برخی افراد بنا به دلایلی تعریق بیش از حد است و فرد در زندگی روزمره خود دچار مشکل می‌شود. بوی ناخوشایند و لباس‌های همیشه خیس از پیامدهای تعریق بیش از حد زیر بغل یا هیپرهیدرویس زیر بغل است. یکی از بهترین و ایمن‌ترین درمان‌ها برای کاهش تعریق در ناحیه زیر بغل تزریق بوتاکس است. اگرچه بوتاکس برای کاهش هیپرهیدروزیس عالی است اما نتایج آن تا همیشه ماندگار نیست. در بهترین شرایط تزریق بوتاکس می‌تواند تا یکسال جلوی تعریق بیش از حد را بگیرد. در این مقاله به توضیح ماندگاری بوتاکس زیر بغل می پردازیم.

ماندگاری بوتاکس زیر بغل

چرا ماندگاری بوتاکس زیر بغل دائمی نیست؟

ماندگاری بوتاکس زیر بغل

به طور معمول، هنگامی که دمای بدن به هر دلیلی افزایش می‌یابد، سیستم عصبی غدد عرق را فعال می‌کند. به این ترتیب، بدن به طور خودکار با تولید عرق خود را خنک می‌کند. اما در افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس، اعصابی که به غدد عرق سیگنال می‌دهند بیش فعال هستند و در نتیجه تعریق بیش از حد می‌شود.
با این حال، علل زمینه‌ای هیپرهیدروزیس همچنان ناشناخته است و در حال حاضر، درمان بر اساس علت اصلی ممکن نیست و بیشتر گزینه‌ها برای تسکین علائم هستند. علل اصلی اختلالات تعریق عفونت، تومورهای بدخیم، دارو، اضطراب، اختلالات عصبی و اختلالات غدد درون ریز است.
یکی از درمان‌های رایج برای تعریق بیش از حد، تزریق بوتاکس زیر بغل است. بوتاکس نیز مانند تمام درمان‌های زیبایی یک روش دائمی نیست، هر چند در برخی از افراد ممکن است دوام بیشتری داشته باشد. در هایپرهیدرویس، بوتاکس به متوقف کردن یا کاهش علائم شدید کمک می‌کند. معمولاً درمان کامل در عرض دو هفته پس از تزریق اتفاق می‌افتد و اثرات آن تا چندین ماه باقی می‌ماند. در صورتی که از درمان خود راضی باشید، می‌توانید آن را تکرار کنید تا به مرور تعریق کمتری را تجربه کنید.
هنگامی که تزریق بوتاکس مستقیماً در ناحیه‌ای از بدن با بیشترین میزان تعرق انجام می‌شود، اعصاب بیش فعال همان ناحیه فلج می‌شوند و قادر به سیگنال‌دهی به غدد عرق نخواهند بود. در این روش بوتولینوم از آزاد شدن استیل کولین (‌ ماده‌ای شیمیایی که غدد عرق را فعال می‌کند)، جلوگیری می‌کند و بدین ترتیب از تولید بیش از حد عرق توسط غدد عرق جلوگیری می‌شود‌. بنابراین، بوتاکس فقط از تعریق در ناحیه خاصی که در آن تزریق انجام شده است، جلوگیری می‌کند.

دو دلیل عمده برای محدودیت ماندگاری بوتاکس زیر بغل وجود دارد:

 1. بوتاکس بعد از تزریق فقط چند ماه در بدن دوام دارد و به مرور در بدن تجزیه می‌شود و اثرات آن نیز از بین می‌رود.  
 2. دلیل دیگر این است که اعصاب به مرور بازسازی می شوند و غدد عرقی دوباره سیگنال‌ها را دریافت می‌کنند.

نتایج قابل انتظار پس از تزریق بوتاکس زیر بغل

طبق مطالعات بالینی، بوتاکس یک نوروتوکسین تزریقی است که میزان تعریق زیر بغل را حدود 80 درصد کاهش می دهد.
بسیاری از افراد پس از تزریق بوتاکس عوارض جانبی خفیفی را تجربه می کنند. برخی از این عوارض مانند خارش، کبودی و تورم به طور عادی رخ می‌دهند و پس از گذشت چند روز تسکین می‌یابند. با این حال برخی علائم مانند آنافیلاکسی یا ضعف عضلانی نیز ممکن است، رخ دهد. اگرچه این علائم نیز نگران کننده نیستند، اما اگر به مدت 2 تا 3 روز ادامه پیدا کردند، قطعاً باید به پزشک مراجعه کرد.
پیامدها و عوارض تزریق بوتاکس بسیار ناچیز است و هر روز مطالعات بیشتری انجام می‌شود. با این حال، اگر تزریق را در یک کلینیک پزشکی معتبر و تحت نظارت یک متخصص پوست باتجربه و مجرب انجام دهید، این عوارض کمتر خواهند شد.

مراقبت‌های بعد از بوتاکس زیر بغل برای افزایش ماندگاری بوتاکس زیر بغل

 • پس از تزریق به راحتی می‌توانید فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهید و نیازی به استراحت در خانه نخواهید داشت.
 • حداقل مراقبت‌های پس از تزریق مانند اجتناب از حمام و فضاهای خیلی گرم، عدم تحرک بیش از حد و ورزش‌‌های سنگین به مدت یک تا دو روز برای بیشترین اثر گذاری و کمترین عوارض مهم است. 
 • همچنین، به منظور جلوگیری از تحریک پوست، اغلب پزشکان توصیه می‌کنند از دئودورانت یا محصولات حاوی عطر در ناحیه زیر بغل به مدت 12 تا 24 ساعت استفاده نشود.
 • در طول فرآیند مشاوره در مورد سابقه سلامتی خود با پزشکی صحبت کنید و پزشک خود را در جریان تمام مشکلات از تصادفات بزرگ گرفته تا آلرژی‌های جزئی و داروهای مصرفی خود بگذارید تا بتواند در مورد روند درمان شما بهترین تصمیم را بگیرد..

به طور معمول، 2 تا 4 روز طول می‌کشد تا متوجه کاهش تعریق زیر بغل شوید و تا 2 هفته بعد اثرگذاری تزریق کامل می‌شود. از آنجایی که فواید و ماندگاری بوتاکس زیر بغل موقتی است، بعد از چند ماه به تزریق دوم نیاز خواهید داشت.

نکات مهم برای تزریق بوتاکس زیر بغل

 • هر چند بوتاکس عوارض خاصی ندارد اما در برخی افراد به هیچ وجه توصیه نمی شود و باید پزشک از سلامت کامل فرد مطلع باشد.
 • قبل از شروع درمان، متخصص پوست فرد و محلی که بیش از حد تعریق دارد را خیلی دقیق معاینه می‌کند. همچنین سوالات خاصی می‌پرسد تا دلیل اصلی تعریق بیش از حد را پیدا کند.  
 • گاهی اوقات آزمایشات پزشکی نیز لازم است. برخی از بیماران به آزمایشی به نام تست عرق نیاز دارند که شامل پوشاندن پوست با پودر ید است که بعد از خیس شدن بنفش می‌شود. بدین ترتیب ناحیه اصلی تعریق پیدا می‌شود تا تزریق دقیقا در همان محل انجام شود.
 • برای یافتن برخی بیماری‌های زمینه‌ای، آزمایش‌های پزشکی بیشتری لازم است.
 • متخصصان تزریق بوتاکس (BOTOX) را به زنان باردار یا شیرده یا کسانی که از هرگونه مشکل عضلانی یا قلبی رنج می‌برند، توصیه نمی‌کنند.
 • همچنین، در صورتی که آنتی‌بیوتیک‌های خاصی مصرف می‌کنید یا از داروهای شل‌کننده عضلات استفاده می‌کنید، یا هر گونه اختلال خونریزی دارید یا داروهای ضد انعقاد مصرف می‌کنید، این درمان برای شما مناسب نخواهد بود.  
 • همچنین،  24 ساعت  قبل از جلسه درمان زیر بغل خود را اصلاح نکنید و از دئودورانت استفاده نکنید.
 • از آنجایی که بوتاکس می‌تواند به ضعف عضلانی در دست منجر شود، متخصص پوست نیازهای شغلی و سبک زندگی فرد را ارزیابی می‌کند و تعیین می‌کند که آیا بوتاکس بهترین گزینه است یا خیر.

تزریق بوتاکس به چه کسانی توصیه نمی شود؟

این روش درمانی به زنان شیرده و باردار و افراد با سابقه مشکلات عضلانی، قلبی و اختلالات خونریزی توصیه نمی‌شود. همچنین افرادی که آنتی بیوتیک، داروهای شل کننده عضلات  یا ضد انقعادی مصرف می‌کنند نیز کاندیدای خوبی برای این درمان نیستند زیرا ممکن است دچار عوارض بوتاکس زیر بغل بشوند.

پرسش و پاسخ درباره ماندگاری بوتاکس زیر بغل:

تعداد و فاصله بین جلسات تزریق چقدر است؟

تزریق بوتاکس توسط پزشک در فواصل زمانی منظم و در محل‌های مناسب زیر بغل انجام می‌شود تا بیشترین تاثیر را داشته باشد.
معمولاً طی چهار تا شش ماه بعد، تزریق دوم مورد نیاز است، با این حال، با گذشت زمان و تکرار تزریق‌ها می‌توان فاصله بین درمان‌ها را بیشتر کرد.

ماندگاری تزریق بوتاکس زیر بغل چقدر است؟

ماندگاری اثرات بوتاکس زیر بغل از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما به طور معمول از 3 ماه و تا 6 ماه دوام دارد و در برخی مواقع حتی تا 12 ماه نیز تزریق دوام دارد.

چرا تزریق بوتاکس زیر بغل دائمی نیست؟

زیرا مواد بوتاکس به مرور در بدن تجزیه می‌شوند و اثرات آن‌ها از بین می‌رود. همچنین اعصاب نیز خود را ترمیم می‌کنند و به مرور پیام رسانی به غدد عرقی دوباره انجام می‌شود.

فواید تزریق بوتاکس زیر بغل چیست؟

تزریق بوتاکس زیر بغل تا 80 درصد تعریق بیش از حد را کاهش می‌دهد.

5/5 - (6 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *