فواید بوتاکس زیر بغل چیست

فواید بوتاکس زیر بغل چیست؟

عرق کردن یک واکنش طبیعی به استرس، عصبانیت، ورزش یا گرما است. هیپرهیدروزیس که به عنوان تعریق بیش از حد و غیرعادی تعریف می‌شود را نمی‌توان به این عوامل نسبت داد. این وضعیت در افراد موجب مختل شدن زندگی روزمره یا حتی عفونت‌های پوستی مکرر یا مزمن می‌شود. یک راه حل آسان برای رفع این مشکل تزریق بوتاکس زیر بغل است. بوتاکس با مکانیزم خاصی جلوی تعریق بیش از حد را می‌گیرد. در ادامه مطالب بیشتری درباره فواید بوتاکس زیر بغل می‌خوانیم.

فواید بوتاکس زیر بغل

فواید بوتاکس زیر بغل

احتمالا درباره درمان‌های زیبایی پوست با بوتاکس زیاد شنیده‌اید. این ماده بیشتر به عنوان از بین‌ برنده خطوط و چین و چروک صورت شناخته شده است، اما کاربردهای دیگری نیز دارد. تزریق بوتاکس برای مقابله با تعریق بیش از حد زیر بغل یک درمان ثابت شده است. با تزریق بوتاکس به زیر بغل، ماده فعال آنابوتولینوم توکسین A از فعال شدن غدد عرق جلوگیری می‌کند.

فواید بوتاکس زیر بغل
 • علیرغم اینکه درمان بوتاکس زیر بغل نسبتاً جدید است، اما محبوبیت این روش به دلیل فواید بوتاکس زیر بغل با سرعت بسیار بالایی در حال افزایش است.
 • بوتاکس نسبت به سایر روش‌های رایج ضد تعریق ماندگاری بیشتری دارد و با توجه به شرایط تا یکسال نیز ماندگار خواهد بود.
 • این روش بسیار موثر تعریق بیش از حد را تا بیش از 80٪ کاهش می‌دهد.
 • تزریق بوتاکس زیر بغل یک درمان غیر تهاجمی است که به دلیل خطرات کمتر و زمان ریکاوری کوتاه، همیشه بر درمان‌های جراحی ترجیح داده می‌شود.
 • تحقیقات نشان داده است که این درمان در درازمدت ایمن و مؤثر است، بنابراین به تعداد مورد نیاز برای کنترل تعریق، می‌توان تزریق را تکرار کرد. این درمان در آزمایشات بالینی حتی برای نوجوانان مبتلا به هیپرهیدروزیس نیز استفاده شده است.
 • تزریق بوتاکس زیر بغل تنها بر بخش کوچکی از غدد عرق بدن تأثیر می‌گذارد و مانع از توانایی بدن برای خنک‌سازی نمی‌شود، زیرا غدد عرق در سراسر پوست قرار دارند و به خنک شدن بدن کمک می‌کنند.

اگرچه تزریق بوتاکس تعریق زیر بغل را متوقف می‌کند، اما به یاد داشته باشید که این یک درمان موضعی است و بر سایر قسمت‌های بدن تاثیری ندارد. اگر برای درمان تعریق بیش از حد در زیر بغل خود بوتاکس تزریق کنید، همچنان در سایر قسمت‌های بدن خود عرق خواهید کرد.

خصوصیات مثبت و فواید بوتاکس زیر بغل

اگر از تعریق زیاد یا هیپرهیدروزیس رنج می برید و زندگیتان دچار اختلال شده است بوتاکس راه‌حل خوبی برای رفع اثرات هیپرهیدروزیس است. تزریق بوتاکس ایمن، موثر و مقرون به صرفه است و تعریق بیش از حد را تا مدت طولانی کم می‌کند.
تزریق بوتاکس، تعرق زیر بغل را به طور کامل قطع نمی‌کند بلکه تنها 82 تا 87 درصد تعرق را کاهش می‌دهد. این ماده علاوه بر زیر بغل معمولا برای سایر نواحی که ممکن است تحت تأثیر هیپرهیدروزیس قرار گیرند نیز تجویز می‌شود. از جمله:

 • زیر بغل
 • دست
 • پا
 • پشت
 • کشاله ران
 • سر
 • صورت و بینی
 • سینه و زیر سینه‌ها

درمان هایپرهیدروزیس با بوتاکس باید در مطب و تحت نظر پزشک متخصص انجام شود و معمولاً بین 15 تا 30 دقیقه تزریق تکمیل می‌شود.

بعد از هر عمل زیبایی بسته به شدت عمل معمولا کمی استراحت نیاز است. اما بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس زیر بغل می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود برسید. با این حال اکثر پزشکان توصیه می‌کنند برای کمتر شدن عوارض از ورزش، دوش آب گرم و حمام به مدت 24 ساعت خودداری کنید.  
این درمان شامل تزریق بوتاکس است، با این حال تزریق آن درد شدیدی ندارد و به اندازه یک نیشگون گرفتن حس می‌شود.
یک نکته مهم که باید در نظر داشته باشید این است که هر چند، تزریق بوتاکس تعرق زیر بغل شما را کم می‌کند اما از بوی زیر بغل جلوگیری نمی‌کند. در واقع عرق مسئول بوی بدن نیست بلکه، باکتری‌های روی پوست بوی ناخوشایند بدن را ایجاد می‌کنند.  این باکتری‌ها از مواد مغذی موجود در عرق تغذیه می‌کنند و بوی آن یک محصول جانبی است. بوی زیر بغل ممکن است پس از بوتاکس کمی کاهش یابد، اما در کل بوی بدن تغییر چندانی نمی‌کند.

چگونگی عملکرد بوتاکس زیر بغل

بوتاکساز سم بوتولینوم، پروتئین نوروتوکسین تولید شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم، تهیه می‌شود. بوتاکس سیگنال‌های شیمیایی که موجب فعالیت غدد عرق می‌شود را مسدود می‌کند. در این صورت، در شرایط خاص وقتی مغز دستور به تعریق می‌دهد، غدد شما پاسخ نمی‌دهند. بدین ترتیب تولید عرق را در آن ناحیه کاهش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد که اکثر افراد بعد از چند روز بیش از 50 درصد کاهش تعریق را تجربه می‌کنند و در بسیاری از افراد نیز تا 80 درصد تعریق کاهش می‌یابد.

عوارض جانبی بوتاکس زیر بغل

به طور کلی تزریق بوتاکس به منظور درمان هایپرهیدروزیس با عوارض جانبی جدی همراه نخواهد بود. بسیاری از افراد عوارض جانبی جزئی مانند کبودی و درد در محل تزریق و علائمی شبیه به آنفولانزا احساس می‌کنند.  
اکثر عوارض بوتاکس زیر بغل موقتی هستند و پس از چند روز خودبه خود برطرف می‌شوند. با این حال، افرادی که تزریق بوتاکس را در دست‌ها و پاهای خود انجام می‌دهند، ممکن است ضعف عضلانی را تجربه کنند. زمانی که برای انجام تزریق در این مناطق به کلینیک مراجعه می‌کنید، لازم است با پزشک خود برای مقابله با این عارضه مشورت کنید.
برخی از عوارض جانبی جدی بوتاکس مانند ضعف عضلانی،  مشکلات تنفسی و بی اختیاری ادرار نیز مشاهده شده‌اند، اما این موارد بسیار نادر هستند. اگر به یک پزشک با تجربه مراجعه کنید که تزریق را به درستی انجام می‌دهد و از برندهای باکیفیت استفاده می‌کند خطر بروز عوارض جانبی جدی حداقل خواهد شد.

برخی از عوارض تزریق بوتاکس زیر بغل:

 • کهیرهای پوستی
 • مشکل در بلع
 • مشکل در تنفس
 • مشکل در صحبت کردن
 • سرگیجه
 • از دست دادن کنترل مثانه
 • مشکلات بینایی
 • سردرد
 • خستگی
 • دهان خشک
 • درد و سوزش در زیر بغل

قیمت بوتاکس زیر بغل چقدر است؟

قیمت بوتاکس زیر بغل ممکن است توسط برخی از شرکت‌های بیمه درمانی خصوصی پوشش داده شود. در این صورت هزینه برای شما به صرفه خواهد بود. حتی در غیر این صورت نیز باز هم یکبار هزینه کردن برای درمان ارزش دستیابی به فواید تزریق بوتاکس زیر بغل را خواهد داشت. زیرا با یکبار تزریق در طول یکسال از شر سایر درمان‌های کم بهره راحت می‌شوید.   
هزینه بوتاکس به عنوان درمان کننده تعریق معمولاً بیشتر از بوتاکس زیبایی است، زیرا پوست حاوی غدد عرق زیادی است. حتی اگر تزریق فقط برای زیر بغل انجام شود باز هم نسبت به درمان چین و چروک صورت دوز بیشتری نیاز است.
علاوه بر دوز تزریق، برند، تجربه و تبحر پزشک و خدمات کلینیک نیز بر قیمت نهایی تزریق بوتاکش زیر بغل تاثیر می‌گذارد. در بهترین شرایط در اکثر کلینیک‌ها مبلغ 1 تا 2 میلیون تومان برای یک جلسه تزریق بوتاکس دریافت می‌شود.

پرسش و پاسخ درباره فواید بوتاکس زیر بغل:

فواید تزریق بوتاکس زیر بغل چیست؟

این درمان تا 80 درصد تعریق زیر بغل را کم می‌کند و تا حدی می تواند بوی بدن را نیز کاهش دهد. تزریق بوتاکس غیر تهاجمی است و زمان استراحت پس از تزریق بسیار کوتاه است.

آیا بوتاکس برای هایپرهیدروزیس یک راه حلی دائمی است؟

خیر. از آنجایی که نوروتوکسین تزریق شده بعد از گذشت چند ماه در بدن متابولیزه می‌شود اثرات آن نیز دائمی نخواهد بود. اما برای مدت طولانی دوام دارد. بسته به شرایط فرد، فواید بوتاکس زیر بغل از 4 تا 12 ماه طول ماندگاری دارند.

آیا تزریق بوتاکس با عارضه خاصی همراه است؟

برخی عوارض مانند سردرد، خشکی دهان، کبودی، علائم شبیه آنفولانزا، درد در محل تزریق، ممکن است بوجود آید که بعد از چند روز برطرف می‌شود. اگر تزریق به درستی انجام نشود برخی عوارض جدی‌تر مانند مشکل در تنفس و بلع، ضعف بینایی و عضلانی نیز ممکن است رخ دهد.

هزینه تزریق بوتاکس زیر بغل چقدر است؟

قیمت تزریق بوتاکس زیر بغل معمولا بین 1 تا 2 میلیون تومان بسته به شرایط پزشک، برند بوتاکس و خدمات کلینیک متفاوت است.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *