روش رفع کبودی بعد از تزریق ژل خط خنده

رفع کبودی بعد از تزریق ژل خط خنده

به گفته کارشناسان، تزریق ژل بی خطر است. اما عوارض جانبی مانند عفونت جزئی یا کبودی پس از تزریق ژل، رایج هستند. ژل ها را با اهداف مختلف در نواحی مختلف صورت تزریق می کنند که ناحیه خط خنده یکی از آنهاست. ممکن است افراد بعد از تزریق ژل خط خنده نیز دچار عوارضی مانند کبودی شوند که ناخوشایند است. در این مقاله قصد داریم در مورد راه های رفع کبودی بعد از تزریق ژل خط خنده صحبت کنیم؛ پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

تزریق ژل خط خنده

فیلرها می توانند چین و چروک ها را کاهش دهند، لب های شما را حجیم کنند و بینی شما را تغییر دهند. این فیلر ها حاوی موادی مانند کلاژن و اسید هیالورونیک هستند و می توانند به زیبایی ظاهر شما کمک کنند. در حال حاضر، محبوبیت آنها در سراسر جهان در حال افزایش است.

تزریق ژل خط خنده

ناحیه خط خنده به شدت با افزایش سن و کاهش سطح چربی صورت تحت تاثیر قرار می گیرد. با افزایش افتادگی صورت، ناحیه خط خنده عمیق تر می شود و ظاهر پیری به چهره می دهد. بنابراین بسیاری افراد به دنبال راه حل های مختلف برای کاهش خط خنده هستند. تزریق ژل خط خنده یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین روش ها برای از بین بردن خط خنده است.

عوارض تزریق ژل خط خنده

از جمله عوارض عمده ای که بعد از تزریق خط خنده بروز می کنند می توان به قرمزی، زخم های ریز و سطحی، تورم، کبودی و حساس شدن ناحیه تزریق اشاره کرد. اکثر این عوارض طبیعی هستند و در بسیاری از افراد دیده می شوند و معمولا بعد از گذشت یک یا دو روز به طور کامل برطرف می شوند.

استفاده از هیالورونیک اسید که به صورت ارگانیک و توسط دسته ای از باکتری ها در محیط آزمایشگاهی تولید شده است؛ احتمال واکنش آلرژیک به ژل ها را بسیار کم می کند. از طرفی استفاده از سوزن ها به صورت فردی نیز احتمال عفونت را کاهش می دهد. از جمله عوارض شدید اما نادر می توان به تزریق غیر اصولی به نواحی حساس صورت، مثلا داخل عروق خونی و یا اعصاب صورت اشاره کرد؛ اینجاست که اهمیت انتخاب یک پزشک متخصص ماهر مطرح می شود.

کبودی یکی از شایع ترین عوارض بعد از تزریق ژل می باشد؛ علت کبودی بعد از تزریق ژل خط خنده این است که برخی داروها و مکمل‌ها مانند انواع فیلرها می‌توانند عملکرد پلاکت‌ها، را که به توقف خونریزی و کبودی کمک می‌کنند، کند کنند. اگر پلاکت‌های شما پس از تزریق نتوانند به مویرگ‌های شکسته یا رگ‌های خونی برسند، احتمال کبودی شما افزایش می‌یابد.

اقداماتی پیشگیرانه برای رفع کبودی بعد از تزریق ژل خط خنده

برای جلوگیری از کبودی بعد از تزریق ژل خط خنده باید از هم قبل از اقدام به تزریق به نکاتی توجه کنید و هم مراقبتهای بعد از فیلر خط خنده را رعایت کنید. در صورت عدم توجه به مواردی که در ادامه آورده شده اند؛ احتمال بروز کبودی بعد از تزریق افزایش می یابد.

رفع کبودی بعد از تزریق ژل خط خنده
  • انتخاب درست فیلر مناسب برای تزریق خط خنده: برخی از ژل ها می توانند منجر به کبودی بیشتری نسبت به سایرین شوند. به عنوان مثال، پس از تزریق فیلر های حاوی اسید هیالورونیک مانند Perlane، Juvederm و Restylane ممکن است ناحیه تزریق کبود شود. اکثر این فیلرها دارای ترکیباتی با غلظت بالا هستند که با تزریق عمقی موجب بروز کبودی می شوند. ولی مثلا در مورد بوتاکس، ممکن است کبودی ایجاد نشود زیرا تزریق به عمق پوست انجام نمی شود. همچنین، آسیب کمتری به رگ های خونی شما وارد می کند.
  • قبل از عمل (2 هفته قبل)، مراقب داروهای خود باشید. این داروها می توانند بر نحوه پاسخ بدن شما به فیلر تأثیر بگذارند. برخی از داروها مانند داروهای ضد انعقاد و رقیق کننده های خون از لخته شدن خون شما جلوگیری می کنند. همچنین احتمال کبودی را افزایش می دهند. قبل از درمان، مصرف داروهای NSAID مانند ناپروکسن، آسپرین، ادویل، ایبوپروفن، اکسدرین و موترین را متوقف کنید. اگر هموفیلی دارید یا هر بیماری که نیاز به مصرف داروهای ضد انعقادی دارد، قبل از تزریق ژل خط خنده با متخصص پوست خود صحبت کنید.
  • به تغذیه خود توجه کنید. برخی از غذاها می توانند بر واکنش های بدن شما پس از تزریق فیلر تأثیر بگذارند. قبل از عمل، از مصرف موادی که به عنوان رقیق کننده طبیعی خون عمل می کنند، خودداری کنید. مصرف این مکمل ها و محصولات می تواند رفع کبودی بعد از تزریق ژل خط خنده را دشوار کند. این مواد دارای اثرات ضد انعقادی هستند از جمله: زنجبیل، جینسینگ، ویتامین E، چای سبز، روغن ماهی و امگا 3.

نکاتی برای رفع کبودی بعد از تزریق ژل خط خنده

نکاتی برای رفع کبودی بعد از تزریق ژل خط خنده
  • سر خود را بالا نگه دارید

بسیاری از بیماران نیاز دارند که تنها ۲ تا ۴ روز پس از درمان سر خود را بالا نگه دارند. بهتر است در این مدت از انداختن سر خود و انجام فعالیت هایی که نیاز دارد که سر خود را پایین بیاندازید، خودداری کنید. هیچ محدودیت خاصی برای نحوه ی خوابیدن بعد از تزریق ژل خط خنده وجود ندارد ولی برای یک راه حل بسیار خوب برای رفع کبودی بعد از تزریق ژل خط خنده، به پشت خوابیدن و استفاده از یک بالش برای بالا نگه داشتن سر است. با بالا نگه داشتن سر خود بعد از تزریق ژل می توانید به کاهش جریان خون در مناطق تحت درمان کمک کنید که همین اقدام ساده موجب کاهش تورم و رفع کبودی بعد از تزریق ژل خط خنده می شود.

  • از کمپرس یخ استفاده کنید

استفاده از کمپرس یخ می تواند موجب کاهش درد و رفع کبودی بعد از تزریق ژل خط خنده شود. پزشکان به بیماران توصیه می کنند که یخ را در یک پارچه قرار دهند یا یک پارچه تمیز را در آب یخ فرو کنند و به آرامی و بدون اعمال فشار روی ناحیه درمان شده قرار دهند. بهتر است اجازه ندهید یخ با پوست شما تماس پیدا کند، زیرا می تواند منجر به سرمازدگی و ناراحتی شود.

  •  الکل را قبل و بعد از درمان حذف کنید

الکل به عنوان یک گشاد کننده عروق عمل می کند – باعث شل شدن و باز شدن رگ های خونی می شود. حتی مقادیر کم می‌تواند این اثر را تحریک کند و خطر کبودی را بعد از تزریق ژل افزایش دهد. خوشبختانه، اثرات گشادکننده عروق توسط الکل کوتاه مدت است. از مصرف الکل به مدت 24 ساعت قبل و بعد از درمان اجتناب کنید تا خطر کبودی در محل تزریق کاهش یابد.

  • تا 2 روز پس از تزریق ژل از ورزش و فعالیت شدید خودداری کنید

همه می دانند که ورزش برای قلب شما مفید است و برای سلامتی شما عالی است. اما افزایش ضربان قلب و جریان خون ناشی از آن برای کبودی چندان عالی نیست. در حالی که می توانید بلافاصله به فعالیت های عادی بازگردید، از برنامه روزانه خود به باشگاه یا دویدن عصرگاهی برای چند روز صرف نظر کنید. به حداقل رساندن جریان خون با اجتناب از ورزش شدید به مدت دو روز پس از تزریق ژل می تواند به رگ های خونی و مویرگ های آسیب دیده کمک کند تا سریع تر بهبود یابند.

جمع بندی رفع کبودی بعد از تزریق ژل خط خنده

بروز کبودی بعد از تزریق ژل یک عارضه شایع است که اکثر افراد را درگیر می کند. رفع کبودی بعد از تزریق ژل خط خنده بستگی به تمایل طبیعی بدن به کبودی دارد. در اکثر افراد بعد از گذشت چند روز و در مواردی حدود 2 هفته پس از درمان طول می کشد تا کبودی کاهش یابد. اگرچه لازم نیست نگران کبودی باشید، اما باید اقداماتی را برای رفع کبودی بعد از تزریق ژل خط خنده انجام دهید، از جمله استفاده از کمپرس یخ یا بالا نگه داشتن سر خود بعد از تزریق ژل.

پرسش های متداول:

آیا می توان برای رفع کبودی بعد از تزریق ژل خط خنده، آرایش کرد؟

بله، اگر از لکه‌های کبودی ناراحت هستید، می‌توانید آرایش کنید تا کبودی‌های آن‌ها را تا حد ممکن بپوشانید. اما مراقب باشید! با زور فشار نیاورید که ممکن است ناحیه بیشتر تحریک شود و کبودی افزایش یابد. همچنین ممکن است آرایش شما کبودی ها را به طور کامل پوشش ندهد.

فیلر خط خنده چند روز بعد اثر می کند؟

معمولا بلافاصله بعد از تزریق فیلر خط خنده با پرشدن ناحیه تحت درمان و از بین رفتن خط خنده، اثرات اولیه فیلر قابل مشاهده است؛ اما بین چند روز تا 2 هفته طول می کشد تا کبودی و ورم ناشی از تزریق به طور کامل برطرف شود و ماده فیلر با بافت پوست تطبیق پیدا کند و نتایج نهایی دیده شود.

برجستگی بعد از تزریق ژل خط خنده برطرف می شود؟

بله، ورم بعد از تزریق ژل خط خنده از دیگر عوارض شایع است که معمولا بین چند روز تا دو هفته به طور کامل از بین می رود. می توانید برای کاهش ورم از کمپرس یخ روی ناحیه درمان شده استفاده کنید.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *