نکات مراقبت بعد از تزریق ژل گونه

مراقبت های بعد از تزریق ژل گونه

وقتی که اقدام به عمل زیبایی برجسته سازی گونه با تزریق ژل گونه می کنید؛ می خواهید مطمئن شوید که نتایج به خوبی روی صورت تان نشان داده می شود و تا حد امکان ماندگاری دارند. ما معتقدیم که آموزش به بیمار یکی از مهم ترین بخش های سفر درمانی شما است. در حالی که این روش ممکن است جزئی، غیر جراحی و غیر تهاجمی باشد، بسیار مهم است که بدانید چگونه با رعایت دقیق مراقبت های بعد از تزریق ژل گونه، بهترین نتایج را از درمان خود به دست آورید. در این مقاله قصد داریم این نکات را با شما در میان بگذاریم.

برجسته کردن گونه با تزریق ژل گونه

برجسته کردن گونه یکی از محبوب‌ترین درمان‌ ها بین افراد است، چراکه گونه های خوش فرم در زیبایی چهره بسیار موثر هستند. این درمان یک گزینه عالی برای کانتورینگ گونه های مشخص و برجسته است. اگر احساس می‌کنید صورتتان خیلی لاغر یا بد شکل به نظر می‌رسد، یا اینکه گونه‌های کامل جوانی‌تان را از دست داده‌اید، ممکن است این درمان برای شما باشد.
فیلر یا ژل های پوستی، محصول اولیه مورد استفاده در این روش هستند. تزریق فیلر پوستی به گونه‌ها می‌تواند برای کانتور گونه‌ها و استخوان‌های گونه، نرم کردن گودی‌های زیر چشم، پهن کردن صورت باریک و معکوس کردن کاهش حجم ناشی از افزایش سن در گونه‌ها استفاده شود.

نکات مراقبت های بعد از تزریق ژل گونه

پیروی از مراقبت های بعد از تزریق ژل گونه، یک راه موثر برای دستیابی و حفظ نتیجه عالی و طولانی مدت است.

برخی از اقداماتی که باید بعد از جلسه تزریق ژل گونه انجام دهید شامل موارد زیر است:

مراقبت های بعد از تزریق ژل گونه

1. هیدراته بمانید.

هیدراته ماندن پس از اولین جلسه تزریق ژل گونه بسیار مهم است. بهترین ژل های مورد استفاده دارای ماده ای به نام هیالورونیک اسید هستند. این ماده که به صورت طبیعی در بدن موجود است، وظیفه حفظ و نگهداری آب را در بافت های پوستی به عهده دارد. نوشیدن آب زیاد می تواند به جذب بهتر آب توسط این ماده کمک کند و ژل روی صورت حجم خوبی به دست آورد. از طرفی آب به بهبودی بدن شما پس از تزریق فیلر پوستی کمک می کند و به شما امکان می دهد زودتر نتایج را مشاهده کنید.

2. از کمپرس یخ استفاده کنید.

بعد از اولین جلسه تزریق ژل گونه، ممکن است کمی تورم و درد صورت داشته باشید. می توانید برای کاهش ناراحتی و کنترل التهاب، یخ را روی محل درمان قرار دهید.

3. داروی ضد درد مصرف کنید.

اگر پس از دریافت فیلرهای پوستی احساس ناراحتی کردید، مصرف داروهای مسکن مشکلی ندارد. با این حال، ابتدا از پزشک خود بپرسید، زیرا می باید از هر چیزی که خون شما را رقیق می کند، که می تواند منجر به کبودی قابل توجهی شود، اجتناب کنید.

4. سر خود را بالا بگیرید.

بالا نگه داشتن سر به کاهش تورم مرتبط با تزریق فیلر کمک می کند. برای 24 ساعت اول تا می توانید سر خود را پایین نیندازید، این کار به کاهش التهاب کمک می کند.

در نکات مراقبت های بعد از تزریق ژل گونه باید از چه مواردی اجتناب کرد:

همانطور که نکاتی وجود دارد که باید بعد از تزریق ژل گونه رعایت کنید، مواردی نیز وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید. ما به شما در مورد کارهایی که نباید بعد از تزریق ژل گونه خود انجام دهید، توصیه می کنیم:

1. به صورت نخوابید.

پس از تزریق ژل گونه، در چند روز اول نباید روی صورت خود بخوابید. اعمال فشار بر روی صورت می تواند تورم و کبودی را افزایش دهد. بنابرین بهترین حالت خوابیدن بعد از تزریق ژل گونه، دراز کشیدن به پشت و استفاده از یک بالش زیر سر برای بالا نگهداشتن سر است.

2. آرایش نکنید.

شما بعد از تزریق ژل گونه باید به پوست خود فرصت ترمیم و بهبود دهید؛ بنابراین تا حداقل 24 ساعت از آرایش صورت خودداری کنید تا از بروز عوارض جلوگیری کنید.

3. فعالیت یا ورزش سنگین انجام ندهید.

یکی دیگر از مراقبت های بعد از تزریق ژل گونه این است که باید حداقل تا 24 ساعت بعد از ورزش یا فعالیت بدنی شدید خودداری کنید. این فعالیت ها فشار خون شما را افزایش می دهد و کبودی و تورم اطراف محل های تزریق را تشدید می کند.

4. از دمای گرم اجتناب کنید.

پس از تزریق ژل گونه، باید از هر مکان گرم و مرطوب خودداری کنید. به عنوان مثال، بلافاصله پس از درمان به سونا یا جکوزی نروید. گرمای زیاد ورم صورت شما را بسیار بدتر می کند.

5. از مصرف دخانیات بپرهیزید.

سیگار و قلیان را تا چند روز بعد از تزریق ژل گونه متوقف کنید.

6. الکل مصرف نکنید.

تا چند روز بعد از تزریق، الکل مصرف نکنید، الکل موجب رقیق شدن زیاد خون می شود و کبودی ناحیه را شدت می بخشد.

7. در 7 روز اول پس از درمان از اعمال فشار محکم به گونه ها خودداری کنید.

کاهش تورم در مراقبت های بعد از تزریق ژل گونه

در اینجا چند روش عالی برای کاهش تورم ناشی از تزریق فیلر گونه را ذکر می کنیم:

 • تا زمان رفع تورم از محیط های گرم خودداری کنید. این شامل دوش آب گرم، سونا و نشستن زیر نور خورشید است.
 • اگر از نظر پزشکی مشکلی ندارید، می توانید در روز درمان از آنتی هیستامین استفاده کنید.
 • از لمس کردن، خراشیدن یا فشار پوست گونه خودداری کنید.
 • به آرامی یک کیسه یخ بسته بندی شده را به صورت متناوب (10 دقیقه بگذارید، 10 دقیقه بردارید) برای 4 ساعت اول پس از تزریق فیلر گونه خود روی ناحیه تزریق قرار دهید.

کاهش کبودی در مراقبت های بعد از تزریق ژل گونه

اگر نگران کبودی ناشی از تزریق ژل گونه هستید، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • از مصرف بیش از حد الکل به مدت 24 ساعت اجتناب کنید.
 • در روز اول از ورزش شدید خودداری کنید.
 • به آرامی یک بسته یخ پیچیده را به طور متناوب برای چند ساعت اول بعد از تزریق روی گونه خود قرار دهید.
 • اگر بعد از تزریق ژل گونه دچار کبودی شدید، می توانید روز بعد از تزریق، آن را با آرایش بپوشانید، اما سعی کنید حداقل 24 ساعت از تزریق تان گذشته باشد تا از لوازم آرایشی مانند کرم پودر استفاده کنید.

در چند ماه اول پس از تزریق ژل گونه چه انتظاری داریم؟

 • معمولا بعد از تزریق ژل گونه به صورت آنی شاهد برجسته شدن و خوش فرم شدن گونه های خود می شوید.
 • در چند روز اول، ممکن است مقداری تورم و حساسیت خفیف وجود داشته باشد. نتیجه نهایی باید 1-2 هفته پس از عمل شما قابل مشاهده باشد، زمانی که تورم به طور کامل فروکش کرد و فیلر گونه کاملاً جذب شد.
 • می توانید انتظار داشته باشید که گونه جدید شما به طور متوسط بین 12 تا 24 ماه عالی به نظر برسد. بدن شما به تدریج فیلر گونه تزریق شده را تجزیه می کند، به این معنی که نتیجه به تدریج در طول زمان از بین می رود.
 • اکثر بیماران به طور متوسط هر 12 تا 24 ماه یک بار برای حفظ نتیجه، عمل تزریق فیلر گونه خود را مجدداً انجام می دهند.

عوارض تزریق ژل گونه

تمام اقدامات پزشکی زیبایی عوارض جانبی بالقوه ای دارند. هنگامی که با مهارت، احتیاط و دقت انجام می شود، تزریق ژل گونه به عنوان یک روش کم خطر طبقه بندی می شود. شما می توانید با رعایت مراقبت های بعد از تزریق ژل گونه، خطر عوارض جانبی را کاهش دهید.

عوارض تزریق ژل گونه
 • در حالی که بسیار نادر است، برخی از عوارض جانبی پرکننده گونه که ممکن است تجربه کنید عبارتند از:
 • قرمزی پوست که به تدریج در روزهای اول بهبود می یابد.
 • کبودی که حدود 5 تا 10 درصد خطر دارد و در طول روزهای بعد باید برطرف شود.
 • تورم خفیفی که ممکن است باعث شود گونه های شما در 1-3 روز اول کمی بیش از حد برجسته به نظر برسند.
 • اگر بعد از تزریق ژل گونه متوجه بثورات یا تغییر رنگ پوست شدید، مهم است که برای ارزیابی با کلینیک تماس بگیرید.

جمع بندی

چرا مراقبت های بعد از تزریق ژل گونه مهم هستند؟ فرقی نمی کند که اولین جلسه تزریق ژل گونه باشد یا دهمین دوره درمان، رعایت مراقبت های بعد از تزریق ژل گونه بسیار مهم است. پیروی از این دستورالعمل ها، برای مراقبت از گونه های جدید، کاهش احتمال عوارض جانبی و طولانی شدن ماندگاری نتایج مهم است. در حالی که این مراحل مراقبت های بعد از تزریق ژل گونه ممکن است جزئی و بی اهمیت به نظر برسند، عدم رعایت آنها ممکن است نتیجه درمان را به خطر بیندازد.
ما می خواهیم شما به بهترین نتیجه ممکن دست یابید و گونه های جدید خود را دوست داشته باشید، پس لطفا مراقب باشید.

پرسش های متداول:

آیا تزریق ژل گونه درد دارد؟

این روش ممکن است به دلیل ماهیت تزریقی آن کمی موجب احساس ناراحتی و درد در افراد شود ولی درد شدید و غیر قابل تحمل ندارد. می توانید برای کاهش درد، قبل از تزریق از کرم های بی حس کننده موضعی مانند لیدوکائین استفاده کنید یا پس از اتمام تزریق به مدت 4 ساعت از کمپرس یخ استفاده کنید.

شستن صورت بعد از تزریق ژل گونه چگونه است؟

توصیه می شود که تا چند ساعت پس از تزریق به صورت خود استراحت دهید و ترجیحا به گونه ها آب نزنید. بعد از این مدت از آب ولرم برای شستشوی آرام صورت استفاده کنید و به هیچ وجه به ناحیه تزریق فشار وارد نکنید و ماساژ ندهید. استفاده از هرگونه شوینده ی ملایم را بعد از گذشت ۲۴ ساعت در نظر بگیرید.

چه مدت طول می کشد تا ژل گونه جذب شود؟

تزریق فیلرهای پوستی یک عمل زیبایی کم خطر است که می تواند خطوط صورت شما را بهبود بخشد و ظاهری جوان به شما بدهد. تزریق فیلر گونه، به ویژه، نسبتاً سریع جذب می شود و حداکثر 14 روز برای مشاهده نتایج نهایی زمان انتظار می رود.

آیا فیلر گونه بعد از 24 ساعت حرکت می کند؟

فیلر پوستی معمولاً پس از درمان حرکت نمی کند. بلافاصله پس از عمل، پزشکان ما توصیه می کنند که به آرامی نواحی تزریق شده را ماساژ دهید تا از توزیع مناسب محصول اطمینان حاصل شود و خطر ایجاد توده به حداقل برسد. معمولاً حدود دو هفته طول می کشد تا فیلر ته نشین شود و در بافت اطراف ادغام شود.

آیا می توان بعد از تزریق ژل گونه لبخند زد؟

اگر تزریقات شما به درستی انجام نشده باشد، یا اگرمیزان سی سی ژلِ بیش از حد دریافت کرده باشید، می تواند بر توانایی شما برای لبخند زدن راحت تاثیر بگذارد. به همین دلیل بسیار مهم است که تزریق ژل گونه خود را در یک مرکز معتبر و توسط یک پزشک بسیار ماهر و با تجربه انجام دهید.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *