فیلر بهتره یا بوتاکس

فیلر بهتر است یا بوتاکس؟ بررسی تفاوت‌ها و شباهت‌ها

دو روش زیبایی بسیار محبوب و موثر تزریق بوتاکس و تزریق فیلر هستند. برای بسیاری افرادی که به دنبال زیبا کردن چهره خود یا برطرف کردن اثرات ناشی از افزایش سن هستند، سوال است که فیلر بهتر است یا بوتاکس؟ بنابراین تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی این دو روش زیبایی بپردازیم. با ما همراه باشید.

فیلر بهتر است یا بوتاکس

برای درک اینکه فیلر بهتر است یا بوتاکس باید در ابتدا تفاوت ماهیت این دو ماده تزریقی را متوجه بشوید. علی رغمی که هر دو این روش ها، تزریق های کم تهاجمی هستند که در نهایت موجب جوان تر شدن و صاف تر شدن پوست می شوند ولی این دو ماده اساسا از نظر ماهیت و عملکرد متفاوت هستند. برای پاسخ به این سوال که فیلر بهتر است یا بوتاکس در ابتدا به بررسی شباهت ها و تفاوت های این دو روش می پردازیم:

شباهت فیلر و بوتاکس

شباهت فیلر و بوتاکس
  • هر دوی این روش ها پوستی صاف‌تر و جوان‌تر به شما می‌دهند. بنابراین می‌توانید بین بوتاکس و فیلرها یکی را انتخاب کنید یا با توجه به نتایجی که به دنبال آن هستید، می‌توانید هر دو را انجام دهید.
  • هدف اصلی هر دو این روش ها برطرف کردن چروک های صورت است.
  • هر دو این روش ها به صورت کم تهاجمی و با تزریق از طریق سوزن های ریز انجام می شوند.

تفاوت فیلر و بوتاکس

  • بوتاکس یک برند است و نه یک درمان. درمان زیبایی شناسی که با تزریق سم بوتولینیوم انجام می شود. ممکن است از هرکدام از مارک های بوتاکس، دیسپورت، زئومین یا مصپورت استفاده کرد. بوتاکس به یک اصطلاح رایج برای این درمان تبدیل شده است.
  • فیلرها اما دسته ای از مواد تزریقی با ترکیبات مختلف هستند که تحت برندهای متنوع به بازار عرضه می شوند. ترکیب اصلی بیشتر فیلرها ماده ای به نام هیالورونیک اسید است. این ماده که در حفظ آب بافت نقش دارد، به صورت طبیعی در بدن وجود دارد.
  • تفاوت اصلی بین بوتاکس و فیلر هدف آنهاست. بوتاکس برای رفع خطوط پویا روی صورت بهترین است. بوتاکس با فلج کردن عضلات و جلوگیری از حرکت آنها، از ایجاد چروک های پویا روی پوست جلوگیری می کند. فیلرها برای رفع کاهش حجم و چین های صورت بهترین هستند. با این حال، تأثیر کلی هر دو باید پوستی صاف تر و جوان تر باشد.
  • تزریق بوتاکس عمقی تر و در عضلات و تزریق فیلر سطحی تر و در بافت پوست است.
  • کاربرد فیلر بسیار بیشتر از بوتاکس است، مدل های مختلف فیلرها می توانند برای نواحی مختلف صورت با اهداف مختلف استفاده شوند. برای حجیم کردن لب ها، کانتورینگ گونه، فک و چانه، فیلر انتخاب بسیار بهتری است.

بنابراین اگر می خواهید بدانید که با توجه به شرایط شما فیلر بهتر است یا بوتاکس، حتما با یک پزشک که در زمینه انواع درمان های زیبایی متخصص است، مشورت کنید. اگر دارای خطوط ریز روی قسمت های مختلف صورت از جمله خط اخم و خطوط پنجه کلاغی هستید، بوتاکس انتخاب بهتری است. بوتاکس این خطوط را صاف می کند و از ایجاد چین و چروک های عمیق جلوگیری می کند.
از سوی دیگر، اگر در حالت استراحت عضلات، صورت شما دارای خطوط ثابت است و می خواهید به این دسته خطوط حجم دهید، فیلرها راه حل مناسبی هستند. خطوط عمیق در تمام نواحی صورت می توانند به خوبی با فیلر ها پر شوند. در نواحی که حجم صورت از دسته رفته است، مانند گونه ها، فیلرها تنها انتخاب هستند. نواحی مانند خط خنده نیز به فیلرها بهتر جواب می دهند تا بوتاکس. اگر قصد کانتورینگ صورت را دارید، بعضی پزشکان ترکیبی از این دو روش را پیشنهاد می کنند.

برای خط اخم فیلر بهتر است یا بوتاکس؟

 فیلر بهتر است یا بوتاکس

خطوط اخم عمیق بین ابروها بهتر است با بوتاکس درمان شوند تا ماهیچه ها شل شوند و پوست صاف شود. اگر خط بیش از حد عمیق است که نمی‌توان آن را تنها با بوتاکس درمان کرد، می‌توان 10 تا 14 روز بعد از تزریق بوتاکس از فیلرها استفاده کرد تا خط را صاف کند.
بنابراین برای خط اخم همیشه بوتاکس را انتخاب کنید تا خطوط ریز را صاف کرده و از ایجاد چین و چروک های عمیق جلوگیری کند. اما اگر خط اخم در حال استراحت عضلات نیز وجود دارند و اصطلاحا خطوط ثابت هستند، تزریق فیلر راه حل نهایی است.

ماندگاری فیلر بهتر است یا بوتاکس

به طور معمول، ماندگاری فیلرها طولانی تر از بوتاکس است. فیلرها بسته به مارک مورد استفاده معمولا بین شش ماه تا دو سال ماندگاری دارند. اثرات بوتاکس به طور متوسط چهار ماه باقی می ماند، اما فردی که سال ها به طور منظم بوتاکس می زند، می تواند نتایج را تا شش ماه ببیند.

ماندگاری فیلر بهتر است یا بوتاکس

قیمت بوتاکس و فیلر

قیمت تزریق بوتاکس به عوامل مختلفی وابسته است از جمله برند مورد استفاده، میزان سی سی تزریق شده و گستردگی ناحیه تزریق. همین عوامل نیز کمابیش در تعیین قیمت تزریق فیلر موثر هستند. اما به طور کلی هزینه تزریق بوتاکس در حدود 1.000.000 تومان تا 2.000.000 تومان متغیر است و هزینه تزریق فیلر حدود 3.000.000 تا 8.000.0000 تومان است.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک عمل زیبایی است که می تواند با صاف کردن خطوط و چین و چروک های صورت، ظاهر شما را بهبود بخشد. تزریق بوتاکس باعث فلج شدن ماهیچه های زیرین صورت می شود که از تشکیل خطوط ریز بیشتر جلوگیری می کند. ماده بوتاکس سیگنال شیمیایی اعصاب شما را مسدود می کند که به ماهیچه های شما می گوید منقبض شوند. بوتاکس از سم بوتولینوم که میکروبی است که باعث بوتولیسم (نوع نادر مسمومیت غذایی) می شود، به دست می آید. اگرچه بوتاکس اولین دارویی بود که از سم بوتولینوم استفاده کرد، اما آنها تنها دارویی نیستند که در حال حاضر استفاده می کنند. دیسپورت و زئومین دو نمونه از داروهای تزریقی هستند که مشابه بوتاکس عمل می کنند.
با گذشت زمان، همه ما دچار چین و چروک هایی می شویم که در اثر حرکات ماهیچه ای مکرر در ناحیه صورت ایجاد می شود، که به عنوان “خطوط بیان” نیز شناخته می شود. این چین و چروک های پویا در اثر حالاتی مانند لبخند زدن، اخم کردن و چشم بستن در طول زمان ایجاد می شوند. بوتاکس برای اصلاح این دسته خطوط ریز عالی است. تزریق بوتاکس برای کاهش موقت ظاهر پنجه کلاغی اطراف چشم، چین‌های پیشانی و خطوط بین ابروها استفاده می‌شود. برای بهترین نتیجه، باید هر سه تا چهار ماه یک بار برای انجام یک معاینه مراجعه کنید.
برخی از افراد به دلایل غیر زیبایی مانند کاهش علائم ناشی از شرایط خاص، تزریق بوتاکس را انجام می دهند. اگر از اسپاسم گردن، تعریق بیش از حد یا میگرن مزمن رنج می برید، بوتاکس ممکن است توسط پزشک شما توصیه شود.

فیلر چیست؟

فیلرها با پر کردن چین و چروک های ساکن و جایگزینی حجم از دست رفته کاربرد دارند. این چین و چروک های ساکن خطوط ظریفی هستند که در اثر از دست دادن کلاژن با افزایش سن ایجاد می شوند. وقتی صحبت از بوتاکس در مقابل فیلر ها می شود، اثرات پرکننده های پوستی اغلب بیشتر از تزریق بوتاکس باقی می ماند.
فیلرهای مختلفی در بازار وجود دارد، اما رایج ترین آنها بر پایه هیالورونیک اسید است که جزء طبیعی پوست ما است. برندهایی مانند Restylane، Juvederm و Bolotero پرکننده‌های هیالورونیک اسید هستند که می‌توانند به شما کمک کنند تا بین 5 تا 24 ماه به آن پوست صاف و جوان مطلوب برسید.

جمع بندی

هنگام ارزیابی اینکه فیلر بهتر است یا بوتاکس، به یاد داشته باشید که هر دو موثر هستند. مهمترین عامل انتخاب بهترین گزینه براساس عارضه پوست شماست. یک متخصص آموزش دیده بهترین فردی است که به شما انتخاب بهتر را توصیه می کند.
بنابراین تعیین اینکه فیلر بهتر است یا بوتاکس، بسته به نتایجی که به دنبال آن هستید، دارد. می توانید یکی از این روش ها را به تنهایی انتخاب کنید یا ترکیبی از دو روش را در نواحی مختلف صورت انجام دهید. اگر به دنبال تزریق بوتاکس یا فیلر برای رفع چین و چروک یا خطوط ریز صورت هستید، بهترین انتخاب بستگی به مناطقی دارد که به دنبال بهبود آن هستید. خطوط بیان معمولاً به بوتاکس نیاز دارند، در حالی که نواحی که معمولاً در حالت استراحت عضلات نیز دارای چروک هستند، به فیلرها بهتر جواب می دهند. از طرفی برای رفع خطوط عمیق فیلر بهتر است تا بوتاکس.

پرسش های متداول:

اول بوتاکس یا فیلر باید تزریق شود؟

اگر قصد تزریق فیلر و بوتاکس را به صورت همزمان برای به دست آوردن نتایج موثرتر دارید، باید اول بوتاکس تزریق شود، و دو هفته منتظر نتایج نهایی بمانید. سپس پزشک تعیین می کند که چگونه می توانید نتایج خود را با تزریق فیلر بهبود دهید.

آیا فیلرها دردناکتر از بوتاکس هستند؟

تزریق فیلر می‌تواند کمی ناراحت‌کننده‌تر از بوتاکس باشد و هنگام درمان مراجعه کننده، او از کرم‌های بی‌حس کننده موضعی استفاده می‌کند. این به این دلیل است که سوزن فیلر بزرگتر از سوزن بوتاکس است، حجم بیشتری به صورت تزریق می شود و درمان بیشتر طول می کشد.

از چه سنی باید فیلر یا بوتاکس تزریق کرد؟

اکثر مردم قبل از اینکه به دنبال درمان باشند، منتظر می‌مانند تا شروع به دیدن چین و چروک کنند، اما درمان‌های پیشگیرانه چین و چروک را قبل از ظهور درمان می‌کنند. اکثر متخصصان معتقدند که بیماران در اواسط تا اواخر دهه بیست سالگی و در دهه سی سالگی در سنین بسیار خوبی برای تزریق فیلر یا بوتاکس هستند.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *