گلوله شدن ژل خط خنده + علت و درمان!

گلوله شدن ژل خط خنده یکی از مواردی است که بعضی از افراد بعد از تزریق ژل، با آن روبرو می‌شوند. این فرایند ظاهر ناخوشایندی را روی صورت افراد به وجود می‌آورد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد گلوله شدن ژل خط خنده و علت و درمان آن بحث کنیم. بنابراین اگر می‌خواهید در این باره اطلاعات کسب کنید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

گلوله شدن ژل خط خنده

خطوط خنده، خطوطی می‌باشند که از کناره‌های بینی تا گوشه‌های دهان امتداد دادند و با گذشت زمان به علت روند طبیعی پیری، عمیق‌تر می‌شوند. خوب است بدانید با پرکننده‌های پوستی همچون ژل‌های مخصوص خط خنده، این خطوط را می‌توان به حداقل رساند. بنابراین تزریق ژل یکی از بهترین روش‌های زیبایی به حساب می‌آید که باعث رفع چین و چروک‌ها خواهد شد. یکی از مهم‌ترین عوارضی که بعد از تزریق ژل به وجود می‌آید، گلوله شدن ژل می‌باشد. دلایل گوناگونی وجود دارند که مربوط به گلوله شدن ژل در خط خنده بعد از تزریق می‌باشند که در قسمت پایین در مورد بعضی از این دلایل بحث نموده‌ایم.

علت گلوله شدن ژل خط خنده

با وجود این که پر کننده‌های پوستی اکثراً موثر و بدون خطر می‌باشند، فاکتورهای گوناگونی وجود دارند که می‌توانند در به وجود آمدن بافت ناهموار پوستی یا برجستگی‌های بعد از تزریق ژل نقش داشته باشند. این فاکتورها عبارتند از:

 • توزیع نامناسب ژل خط خنده

در صورتی که ژل به طور یکنواخت در خطوط خنده پخش نشود، بافت ناهموار پوست ممکن است به وجود آید. روش انژکتور، فشار وارد شده موقع تزریق و عمق تزریق ژل می‌تواند بر نحوه توزیع ژل در زیر پوست تاثیرگذار باشد. اگر توزیع ناسازگار باشد، می‌تواند باعث گلوله شدن ژل خط خنده شود.

 • تکنیک تزریق نادرست

روش و مهارت انژکتور نقش پر تاثیری در دستیابی به نتایج مطلوب دارد. در صورتی که انژکتور بی‌تجربه باشد یا دقت کافی نداشته باشد، این امکان وجود دارد که ناخواسته موجب گلوله شدن ژل خط خنده گردد. برگزیدن یک متخصص با تجربه و واجد شرایط برای روش‌های پر کننده پوست امری مهم می‌باشد.

 • خصوصیات پوستی فردی

پوست هر کس، منحصر به فرد می‌باشد و شیوه واکنش آن به پرکننده‌های پوستی متفاوت است. بعضی از افراد ممکن است پوست حساس‌تر یا نازک‌تری داشته باشند که می‌تواند آن‌ها را مستعد ایجاد برآمدگی یا بافت ناهموار کند. درک خصوصیات پوستی و بحث درباره آن‌ها از قبل با انژکتور، می‌تواند در کمتر کردن مشکلات احتمالی کمک کند.

 • به کار بردن ژل نامرغوب

به کار بردن ژل نامرغوب و تزریق ژل توسط افراد بدون تجربه، عامل مهمی در گلوله شدن ژل خط خنده می‌باشد. بنابراین پیشنهاد می‌شود تا افراد حتماً انجام تزریق ژل خط خنده را در کلینیک‌های معتبر و زیر نظر پزشک متخصص پوست و زیبایی انجام دهند.

چگونه مانع از گلوله شدن ژل خط خنده شویم؟

بعضی از راهکارها مانع از گلوله شدن ژل خط خنده می‌شوند. بنابراین اگر می‌خواهید با این مشکل مواجه نشوید خوب است این راهکارها را رعایت کنید:

 • انتخاب یک انژکتور با تجربه

همانطور که قبلاً گفته شد، برگزیدن یک انژکتور با تجربه و ماهر برای دستیابی به نتایج مطلوب بسیار مهم می‌باشد. بنابراین اگر می‌خواهید از گلوله شدن ژل خط خنده پیشگیری کنید، در برگزیدن انژکتور با تجربه، دقت کنید.

 • مشاوره قبل از درمان

پیش از انجام هر نوع عمل زیبایی، با انژکتور مشاوره کامل داشته باشید. در طول این مشاوره، انژکتور نگرانی‌های شما را مورد بررسی قرار می‌دهد، نوع پوست شما را ارزیابی می‌کند و انتظارات واقع بینانه را مورد بحث قرار می‌دهد. این گفتگو باعث می‌شود هم شما و هم انژکتور در مورد نتیجه‌گیری مورد نظر به توافق برسید.

 • مراقبت‌های پس از تزریق

بعد از تزریق، رعایت مراقبتهای بعد از فیلر خط خنده که توسط انژکتور به شما ارائه گردیده، امری واجب است. به هیچ عنوان نباید ناحیه تحت درمان را فشار یا لمس کنید چرا که می‌تواند توزیع ژل را مختل کند.

چگونه از سفت شدن ژل خط خنده بعد از تزریق پیشگیری کنیم؟

بعضی از راهکارها مانع از سفت شدن ژل خط خنده بعد از تزریق می‌شوند که شما با رعایت آن‌ها می‌توانید از بروز این عارضه پیشگیری کنید. این راهکارها عبارتند از:

 • در گام اول برای پیشگیری از به وجود آمدن کبودی باید پیش از تزریق از یخ استفاده کنید.
 • پزشک می‌تواند به کمک لوله کانولا برای تزریق از به وجود آمدن کبودی پیشگیری کند. این لوله می‌تواند برای بیشتر تزریق‌ها مورد استفاده قرار گیرد ولی در تزریق‌های خیلی سطحی به کار نمی‌رود.
 • پزشک باید اطمینان حاصل کند که بعد از هر تزریق به ناحیه مربوطه فشاری تا اندازه ممکن سریع و با مدت مناسب برای پیشگیری از خونریزی وارد کند. باید در ناحیه خونریزی به طور مجدد یخ قرار داده شود.
 • با تایید پزشک، بیمار باید به کار بردن هر نوع داروی رقیق کننده خون را در دو هفته قبل از تزریق، قطع کرده باشد.

درمان گلوله شدن ژل خط خنده

این امکان وجود دارد که گلوله شدن ژل خط خنده به دلایل گوناگونی همچون دلایلی که در بالا گفته شد، ایجاد گردد. باید بدانید که گلوله شدن ژل خط خنده در روزهای ابتدایی تزریق نرمال است و ممکن است بعد از دو الی سه روز به طور خود به خود رفع گردد. ولی در کسانی که این سفت شدن و گلوله شدن ژل در روزهای اولیه تزریق از بین نمی‌رود، باید برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید.

در صورتی که بعد از تزریق ژل خط خنده دچار گلوله شدن ژل و از بین رفتن آن در روزهای اولیه شدید، کارهای زیر برای درمان شما تاثیر بسزایی خواهند داشت:

 • همانطور که گفته شد، برای کمتر کردن کبودی و تورم می‌توانید از کمپرس یخ در نواحی تزریق ژل استفاده کنید.
 • به پزشک مراجعه نمایید و جهت شناسایی علت گلوله شدن ژل و درمان آن اقدام کنید.

اغلب شیوه‌های درمانی که پزشکان برای درمان گلوله شدن ژل خط خنده مورد استفاده قرار می‌دهند عبارتند از:

 • تخلیه ژل
 • ماساژ صحیح محل تزریق
 • به کار بردن داروهای استروئیدی

سوالات درمورد گلوله شدن ژل خط خنده:

آیا گلوله شدن ژل خط خنده بعد از تزریق طبیعی می‌باشد؟

سفت شدن و گلوله شدن ژل خط خنده در روزهای ابتدایی بعد از تزریق نرمال است، ولی اگر این علایم در طولانی مدت رفع نگردند، باید به پزشک مراجعه نمایید.

بعد از چه مدت گلوله شدن ژل خط خنده بهبود می‌یابد؟

مدت زمان بهبود گلوله شدن ژل خط خنده می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. بنابراین این مورد به فاکتورهای گوناگونی بستگی دارد، همچون نوع ژل کاربردی و خصوصیات پوستی فرد. به همین علت صبر مهم است، چرا که روند بهبودی زمان می‌برد.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *