تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس چیست

تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس چیست؟

شاید تاکنون شما نیز نام بوتاکس را زیاد شنیده ‌باشید. بوتاکس سمی خفیف است که در نقطه ‌ای از صورت تزریق می‌شود و با فلج کردن عضلات سبب کاهش چین و چروک‌های پوستی می‌گردد. مزوبوتاکس روشی کاملا جدید تر از بوتاکس می‌باشد. در مزوبوتاکس هم از همان سم بوتولینوم استفاده می‌شود، اما مقدار آن رقیق تر و کمتر از بوتاکس است. در روش مزوبوتاکس مقدار مناسب سم به واحد‌های کوچک تر تقسیم می‌گردد و به جای تزریق در عضلات، در چند نقطه نزدیک به هم، وارد پوست می‎‌شود. در این روش عضلات فلج نشده و به راحتی تکان می‌خورند. مزوبوتاکس به کسانی پیشنهاد می‌شود که دوست دارند چین و چروک‌های صورت خود را از بین ببرند، اما دوست ندارند غیر طبیعی به نظر برسند. در این مقاله قصد داریم تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس را به صورت کامل برای شما شرح دهیم‌. بنابراین تا آخر این مطالب همراه ما باشید.

تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس

تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس

هر دو این روش‌ها برای ایجاد ظاهر جوان تر و کاهش چین و چروک‌های صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند. ولی سه تفاوت مزوبوتاکس و بوتاکس را که باعث ایجاد فرق عمده بین این دو روش می‌شود در ادامه ذکر شده است که عبارتند از:

  • ترکیبات تشکیل دهنده

برای این که بدانید تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس باید بگوییم که ترکیب اصلی در هر دوی این روش‌ها سم بوتولینوم می‌باشد. اما تفاوت مزوبوتاکس و بوتاکس در غلظت این ماده است. در مزوبوتاکس از سم بوتولینوم رقیق شده استفاده می‌گردد. از طرفی در بوتاکس فقط همین ماده موجود می‌باشد، در حالی که در مزوبوتاکس از ترکیبات دیگری همچون مواد معدنی، ویتامین‌ها و اسید هیالورونیک نیز استفاده شده است. این ترکیبات احیا کننده پوست به شادابی و جوانسازی پوست نیز کمک بسیار زیادی می‌کنند. در مزوبوتاکس نیز دوزهای کمتری از نوروتوکسین سم بوتولینوم به پوست فرد تزریق می‌شود.

  • تکنیک تزریق

اصلی ترین تفاوت مزوبوتاکس و بوتاکس در تکنیک تزریق است. بوتاکس در عضله به به لایه عمقی تری تزریق می‌شود در حالی که مزوبوتاکس به صورت سطحی در لایه پوست تزریق می‌شود. نکته دیگر این است که بوتاکس معمولا در نواحی خاصی تزریق می‌شود، ولی مزوبوتاکس می‌تواند در نواحی گسترده تری تزریق گردد. از طرف دیگر نیز می‌توان در طول درمان مزوبوتاکس از میکرونیدلینگ یا از سوزن‌های بسیار ظریف برای تزریق کوکتل ضد پیری و نوروتوکسین استفاده کرد.

  • شدت اثرگذاری

در طول درمان بوتاکس، مستقیماً نورومدولاتور به ماهیچه‌ها تزریق می‌شود تا توانایی عضله‌ها برای انقباض کنترل شود. این کار باعث می‌شود که بوتاکس برای درمان چین و چروک‌های عمیق تر بسیار مناسب باشد. همچنین بوتاکس می‌تواند باعث جلوگیری از ایجاد خطوط نیز شود. اما به دلیل این که مزوبوتاکس به لایه سطحی تر پوست تزریق می‌شود، می‌تواند چین و چروک‌های ظریف تر پوست همچون اطراف چشم را بهبود بخشد. در روش مزوبوتاکس نحوه مصرف سم بوتولینیوم با دوز پایین تر و ترکیب مواد تشکیل دهنده، تقریباً نتایج فوری را به همراه دارد و می‌تواند به طور چشمگیری پوست را با به حداقل رساندن قرمزی، کاهش اندازه منافذ، افزایش رطوبت، صاف کردن خطوط ریز و کنترل تولید سبوم بهبود بخشد.

هرچند نتایج حاصل از تزریق بوتاکس می‌تواند کاملا طبیعی به نظر برسد، ولی گاهی اوقات نیز ممکن است ظاهر صورت به خاطر از بین رفتن حالات چهره در تزریق بوتاکس به صورت یخ زده و سرد توصیف شود، در حالی بعد از تزریق مزوبوتاکس ظاهر صورت کاملا طبیعی بوده و حتی شاداب تر و جوان تر به نظر می‌رسد.

تفاوت مزوبوتاکس و بوتاکس در مزایا

مزایای بوتاکس و مزوبوتاکس

اگر قصد دارید بدانید که تفاوت مزوبوتاکس و بوتاکس چیست باید بگوییم که، بوتاکس در واقع مزایای زیادی داشته و باعث کاهش تعریق کف دست، زیر بغل و پا می‌شود. همچنين می‌توان از بوتاکس برای درمان سردرد‌های میگرنی نیز استفاده کرد. برای لبخند‌های لثه ای هم می‌توان از تزریق بوتاکس بهره برد. در خصوص مزوبوتاکس نیز باید بدانید که بعد از انجام مزوبوتاکس حالت طبیعی پوست به طور کامل حفظ می‌شود. البته فقط در این روش چین و چروک‌های صورت به طور کامل کاهش پیدا می‌کنند. این روش تنها باعث می‌شود تا به طور کامل شاهد جوان سازی صورت خود باشیم.

تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس در ماندگاری

ماندگاری بوتاکس و مزوبوتاکس

اگر بخواهیم در مورد تفاوت مزوبوتاکس و بوتاکس در ماندگاری صحبت کنیم باید بگوییم که درمان مزوبوتاکس، دائمی نبوده و بعد از گذشت ۳ تا ۶ ماه پوست به تدریج به حالت اولیه خود باز می‌گردد. بنابراین، باید در صورت تمایل دوباره مزوبوتاکس را انجام داد. ماندگاری بوتاکس نیز به ماده مورد مصرف بستگی دارد. معمولا استاندارد ماندگاری بوتاکس در فصل سرما ۳ تا ۵ ماه می‌باشد و در ماه‌های گرم سال این زمان کوتاه تر می‌شود. ممکن است عمر بوتاکس در برخی افراد کمتر یا بیشتر شود. آنان که سوخت و ساز و متابولیسم بدنشان کمتر است، قطعا ماندگاری بوتاکس در آن‌ها بیشتر می‌باشد و در اشخاصی که سوخت و ساز بدنشان زیاد است و معمولا خیلی دیر چاق می‌شوند و یا در محیط‌های خیلی گرم کار می‌کنند این ماندگاری کاهش می یابد.

تفاوت مزوبوتاکس و بوتاکس در عوارض

 تفاوت مزوبوتاکس با بوتاکس به عوارض کمتر تزریق مزوبوتاکس بر می‌گردد. همچنین به دلیل کمتر بودن غلظت توکسین در روش مزوبوتاکس، ظاهر فرد طبیعی تر حفظ خواهد شد و حتی فرد بعد از تزریق نیز می‌تواند به آسانی صورت خود را حرکت داده و واکنش‌های طبیعی ایجاد کند.

تفاوت مزوبوتاکس و بوتاکس در زمان تزریق

زمان تزریق بوتاکس و مزوبوتاکس

مزوبوتاکس یک روش نسبتاً ساده می‌باشد که پزشک متخصص می‌تواند در مدت زمان ۳۰ دقیقه‌ای آن را انجام دهد. این روش نیاز به دوره استراحت نداشته و نتایج آن فوری می‌باشد. فرآیند تزریق بوتاکس نیز بسیار کوتاه بوده و بسته به محلی که بوتاکس تزریق می‌شود متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی می‌توان گفت که تزریق بوتاکس حدودا ۱۰ الی ۲۰ دقیقه به طول می‌انجامد. بنابراین می‌توان گفت که تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس در زمان بسیار کم تزریق بوتاکس است.

تفاوت مزوبوتاکس و بوتاکس در کاربردها

بطور کلی مزوبوتاکس می‌تواند در بهبود بافت و کیفیت پوست، لیفتینگ قسمت پایین صورت و گردن، جلوگیری از افتادگی پوست در قسمت پایین صورت، کاهش خطوط لبخند، کاهش چین و چروک در خط فک پایین و گردن و کاهش چین و چروک گونه‌ها کاربرد زیادی داشته باشد.

در ابتدا از سم بوتولینوم (botulinum toxin) برای کاربردهای درمانی استفاده می‌شد، اما با کشف خواص این ماده در زمینه زیبایی، کاربرد آن در مصارف زیبایی رایج‌تر از موارد درمانی شد. بنابراین از کاربرد‌های بوتاکس می‌توان به قرینه کردن دو طرف صورت، درمان سردردهای مزمن میگرنی، درمان افتادگی پلک، درمان پریدن پلک، درمان اسپاسم عضلات صورت و گردن، از بین بردن اسکارهای دردناک، درمان انحراف چشم، کمک به درمان مثانه بیش فعال، درمان و کاهش تعریق بیش از حد نواحی ختلف بدن مانند کف دست‌ها یا زیر بغل، درمان افتادگی گوشه‌های لب و نوک بینی، از بین بردن خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم، بالا بردن ابروها، حذف چین و چروک چانه، کاهش خطوط ایجاد شده در گردن، درمان خط خنده و از بین بردن خط اخم اشاره. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که هردوی این روش‌ها تفاوت‌های زیادی دارند زیرا مزوبوتاکس فقط،در زمینه زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی کاربرد بوتاکس هم در زمینه زیبایی و هم در زمینه درمانی بسیار زیاد می‌باشد.

مقالات مربوط به بوتاکس و مزو بوتاکس:

سوالات درمورد تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس:

آیا انجام روش مزوبوتاکس بی خطر است؟

در روش مزوبوتاکس حداقل خطرات وجود دارد. این روش یکی از ایمن ترین روش‌های زیبایی است که به ندرت در طی یا بعد از آن عوارض ایجاد می‌شود. قطعا انتخاب یک پزشک ماهر می‌تواند خطرات مزوبوتاکس را به صفر برساند.

انجام بوتاکس از چه سنی مناسب است؟

می‌توان از ۱۸ سال به بالا بوتاکس‌ را انجام داد. متخصصان معتقد هستند که اواخر ۲۰ سالگی تا اواسط ۳۵ سالگی زمان بسیار مناسبی برای استفاده از این روش برای اقدامات پیشگیرانه و درمانی می‌باشد.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *