آیا لیزر برای پسوریازیس ضرر دارد؟

امروزه برای خلاصی از شر موهای زائد بدن و صورت طیف وسیعی از روش‌ها وجود دارند. تکنیک‌های حذف موهای زائد همچون اپیلاسیون، اصلاح و لیزر درمانی سطوح مختلفی از نتایج و راحتی را به شما ارائه می‌دهند. بعضی از روش‌ها را می‌توان در خانه انجام داد، اما بعضی دیگر را نمی‌توان به راحتی انجام داد چون می‌بایست به متخصصان آموزش‌ دیده مراجعه کرد. اما در این میان لیزر موهای زائد و پسوریازیس می‌تواند نگرانی‌هایی را برای افراد در پی داشته باشد. در این مطلب به بررسی لیزر موهای زائد در هنگام داشتن بیماری پسوریازیس خواهیم پرداخت پس تا آخر همراه ما باشید.

پسوریازیس و لیزر موهای زائد

به طور کلی، مشکل حذف موهای زائد این می‌باشد که باعث وارد شدن شوک پوستی در فرد می‌شود. بنابراین چه در حال اپیلاسیون، اصلاح و یا استفاده از روش دیگر برای حذف موی زائد خود باشید، مقداری آسیب یا تحریک به پوست وارد می­‌شود. اما در لیزر موهای زائد این تحریک پوست معمولا کمتر از روش‌های دیگر خواهد بود. با این حال این که پسوریازیس تشدید شود یا خیر، تا حد زیادی به نحوه مدیریت بیماری توسط شما بستگی دارد.

ممکن است پس از حذف موهای زائد، بیماری پسوریازیس در همه بیماران عود نکند. اما بعضی از افراد مشکل بیشتری با اپیلاسیون یا اصلاح دارند. اگر می‌خواهید از لیزر موهای زائد استفاده کنید، مطمئن باشید که این کار بسیار ملایم صورت می‌گیرد. همچنین این امر برای همه روش‌های حذف موهای زائد نیز صدق می‌کند.

آیا بیماران درگیر پسوریازیس می‌توانند لیزر موهای زائد را انجام دهند؟

پسوریازیس و لیزر موهای زائد

برای کسانی که درگیر بیماری پسوریازیس هستند ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا این بیماران می‌توانند از دستگاه لیزر موهای زائد استفاده کنند و یا اینکه درمان پسوریازیس با لیزر امکان پذیر است؟

در پاسخ به این عزیزان باید گفت که با مراجعه به پزشک متخصص و دستوراتی که پزشک پوست می‌دهد در تصمیم گیری برای لیزر موهای زائد این بیماران تعیین کننده می‌باشد و می‌توان با نظر پزشک به انجام این کار اقدام نمود.

معمولا می‌توانید از قسمت‌هایی که درگیر بیماری پسوریازیس نیست از لیزر موهای زائد استفاده کنید. اما شما باید قبل از اقدام به لیزر حتما نظر پزشک پوست خود را جویا شوید که آیا ضرری بر بدن دارد یا این که باعث تشدید بیماری پسوریازیس می‌شود یا خیر.

نحوه انجام لیزر موهای زائد برای بیماران پسوریازیس

 لیزر موهای زائد برای بیماران پسوریازیس

لیزر موهای زائد بیماران پسوریازیس از یک پرتو نور متمرکز برای رفع فولیکول مو استفاده می‌کند تا مو نتواند دوباره رشد کند. اگرچه دستگاه‌های خانگی لیزر در دسترس هستند، اما برای دستیابی به نتایج بهتر، شما باید این کار را توسط متخصص پوست آموزش‌ دیده انجام دهید.

بسیاری از پزشکان، لیزر موهای زائد را برای بیماران پسوریازیس توصیه می‌کنند. دلیل آن هم این می‌باشد که این روش نسبت به سایر روش‌ها که نیازمند تحریک دوره‌ای و مداوم پوست است، تحریک کمتری را ایجاد می‌کند.

یکی از مشکلات لیزر موهای زائد و پسوریازیس این می‌باشد که لیزر، حداقل به شش جلسه درمان نیاز دارد. اگر بین این جلسات شما دچار عود شدید، ممکن است نیاز باشد تا جلسات را به تعویق بیندازید، قطعا این مسئله می‌تواند از بهره وری لیزر موهای زائد بکاهد. همچنین، لیزر موهای زائد روی موهای سفید، بلوند، قرمز یا خاکستری چندان موثر نیست.

مراقبت‌های قبل از لیزر موهای زائد برای بیماران پسوریازیس

مراقبت‌های قبل از لیزر موهای زائد برای بیماران پسوریازیس

شما باید در مورد مناسب‌ بودن روش لیزر موهای زائد برای شرایط کنونی خود با متخصص پوست مشورت کنید و مطمئن شوید که پسوریازیس شما به‌ خوبی کنترل شده است. متخصصان می‌توانند در این زمینه به شما مشورت داده و فرآیند انجام لیزر موهای زائد را با رعایت نکاتی که برای بیماران پسوریازیس لازم است انجام دهند.

 • سلامت پوست

قبل از لیزر موهای زائد بیماران پسوریازیس، حتما مطمئن شوید که پوست آن ناحیه عاری از هرگونه پوسته، پلاک، قرمزی یا سایر علائم تحریک یا التهاب است. استاد بالینی پوست به نام دکتر لارنس گرین، در دانشکده علوم بهداشتی و پزشکی دانشگاه جورج واشنگتن این گونه بیان می‌کند که مهم ترین چیز این می‌باشد که در قسمتی که قرار است لیزر موهای زائد انجام شود ضایعات پسوریازیس وجود نداشته باشند.

پس قدم اول برای لیزر موهای زائد بیماران پسوریازیس این می‌باشد که پوست خود را کنترل کنند تا هیچ علامت و ضایعه فعالی وجود نداشته باشد.

 • تراشیدن موها

همانطور که می‌دانید، قبل از لیزر موهای زائد لازم بهتر است موهای ناحیه مورد نظر را بتراشید. ممکن است این کار باعث تحریک پوست شود و علائم پسوریازیس را شعله ور کند. برای این‌ که مشکلات این چنینی اتفاق نیفتد، موارد زیر را رعایت کنید:

 • اول دوش بگیرید و اجازه دهید تا پوست و مو با آب کاملا خیس شود. انجام این کار، کوتاه‌ کردن آن‌ها را آسان‌تر می‌کند.
 • از تیغی استفاده نمایید که تیز و دارای چندین تیغه باشد.
 • تیغه‌های ژیلت را مرتبا تعویض کنید و از تیغه‌های قدیمی استفاده نکنید و تیغ‌هایی را انتخاب نمایید که به‌ راحتی موها را بتراشند.
 • برای استفاده از تیغ، موهای زائد خود را در همان جهتی که رشد می‌کنند، بتراشید، نه در جهت مخالف. چون این کار تحریک را به حداقل می‌رساند و لیزر موهای زائد بیماران پسوریازیس را مقدور می‌سازد.
 • هرگز پوست خشک را اصلاح نکنید. بهتر است همیشه از کرم برای محافظت از پوست خود استفاده نمایید و سپس آن را شیو کنید.
 • بعد از اصلاح، پوست خود را مرطوب کنید. چون مرطوب‌ نگه داشتن پوست بخش مهمی از روند جلوگیری از ملتهب‌ شدن، خشکی، خارش و کمک به بهبود ضایعات پسوریازیس است.
 • اگر در وسط یک دوره عود هستید، بهتر است صبر نمایید تا علائم فروکش کند و سپس موهای خود را بتراشید. اگر درمان مناسبی را دریافت کنید، معمولا در عرض یک تا دو هفته ضایعات فرو نشسته و می‌توانید پوست خود را بتراشید و برای لیزر موهای زائد بیماران پسوریازیس آماده شوید.

مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد بیماران پسوریازیس

مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد بیماران پسوریازیس

بعد از انجام لیزر موهای زائد بیماران پسوریازیس، بهتر است مراقبت‌های لازم را انجام دهید تا از عود بیماری جلوگیری نمایید. این مراقبت‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

 • استفاده از لباس نخی:

بلافاصله بعد از لیزر، لباس نخی گشاد بپوشید تا بتوانید تحریک را به حداقل برسانید. لباس نخی اجازه می‌دهد پوست شما تنفس کرده و همچنین حساسیت و تحریک بعد از لیزر موهای زائد را نیز کاهش می‌دهد.

 • فعالیت نکنید:

در طول لیزر، فولیکول‌ها به‌‌ دلیل گرمای زیاد آسیب می‌بینند. اگر بعد از انجام لیزر موهای زائد فعالیت بدنی زیادی انجام دهید، پوست عرق‌ می‌کند و در نتیجه فولیکول‌ها بیشتر تحریک می‌شوند. این مسئله می‌تواند به عود پسوریازیس کمک کند.

 • از آفتاب دور بمانید:

بهتر است بعد از لیزر موهای زائد بیماران پسوریازیس از آفتاب دوری کنید. چون اشعه آفتاب به‌ خودی‌ خود می‌تواند پسوریازیس را شدید تر کند. زمانی که نور خورشید و لیزر دست‌ به‌ دست شوند، ممکن است شرایط بدی را ایجاد نمایند.

 • به پوست خود دست نزنید:

تا حد امکان پوست را دستکاری نکنید. چون دست‌ زدن به پوست به‌ معنای تحریک‌ کردن آن و افزایش احتمال عود پسوریازیس می‌باشد.

 • کرم آلوئه‌ورا استفاده کنید:

استفاده از کرم آلوئه‌ورا کمک می‌کند‌ تا پوست آسیب‌ دیده را آرام کنید و از عود کردن علائم نیز جلوگیری نمایید.

اصلاح و کوتاه کردن موها قبل لیزر کردن با استفاده از سه تیغ برای بیماری پسوریازیس ضرری ندارد؟

 قبل از لیزر موهای زائد بهتر است با استفاده از سه تیغ نسبت به کوتاه کردن و برداشت این موها اقدام کنید. اما افرادی که به بیماری پسوریازیس مبتلا هستند نمی‌توانند قبل از لیزر از تیغ به عنوان کوتاه کردن موهای زائد خود استفاده کنند.

اما برخی از پزشکان این اجاره را به بیماران پسوریازیس داده اند که به آرامی و هنگامی که به حمام رفته اند و جای زخم پسوزیاریس با آب اشباع شد می‌توانند با رعایت بهداشت کامل نسبت به تراشیدن محل رویش موهای زائد اقدام کنند.

همانطور که می‌دانید برای لیزر موهای زائد در ابتدا شما باید نسبت به کوتاه کردن مو‌های زائد تا سطح پوست اقدام کنید وگرنه لیزر موی زائد بلند هیچ کاربردی نداشته و پیشرفتی نیز حاصل نمی‌شود. پس لازمه لیزر موهای زائد کوتاه بودن آن می‌باشد و بیماران مبتلا به پسوریازیس حتما باید به این نکته مهم دقت داشته باشید.

درمان پسوریازیس با لیزر به دلیل ایجاد حساسیت در نواحی وسیع این بیماری توصیه نمی‌گردد. چون این امکان وجود دارد که سطح پوست بر اثر تحریک وضع بدتری پیدا کند.

سوالات در مورد پسوریازیس و لیزر موهای زائد:

آیا استفاده از دستگاه لیزر موهای زائد بدن محدودیت دارد؟

این دستگاه را نمی‌توان در نواحی از پوست که تتو، حساسیت یا خالکوبی دارد، استفاده کرد. چون ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشد.

لیزر موهای زائد برای کدام نواحی از بدن استفاده می‌شود؟

لیزر برای رفع موهای زائد همه نواحی بدن می‌باشد، اما رایج‌ ترین قسمت‌های بدن که می‌توانید با استفاده از لیزر مو زدایی کنید، می‌توان به دست، صورت، بیکینی، پاها و زیر بغل اشاره کرد.

عوارض جانبی لیزر موهای زائد چیست؟

بعضی از عوارض جانبی لیزر شامل سوختگی، درد، قرمزی و تحریک پوست بعد از درمان است. هرچند که این عوارض معمولا بعد از مدت زمان کوتاهی کاهش پیدا می‌کند.

5/5 - (4 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *