جوانسازی دور چشم با بهترین روش‌ها

جوانسازی دور چشم با بهترین روش‌ها

به جرات می‌توان گفت که نقش چشم‌ها در القای جوانی و زیبایی از سایر اجزای صورت پر رنگ تر و مهم تر می‌باشد. به همین دلیل جوانسازی دور چشم یکی از تکنیک‌های جدید است که توانسته طرفداران زیادی را به خود جذب کند. افتادگی پلک، پف آلودگی پلک پایین و بالا، تیرگی و گودی اطراف چشم، افتادگی ابروها، چین و چروک‌های پنجه کلاغی گوشه بیرونی چشم، خطوط زیر چشم و بین دو ابرو از جمله مواردی هستند که امروزه برای رفع آن‌ها در علم پزشکی تلاش‌های زیادی شده است و روش‌های متنوع و موثری نیز بوجود آمده است. در ادامه این مطلب قصد داریم تا شما را با انواع روش‌های جراحی و غیرجراحی جوانسازی دور چشم آشنا کنیم و توضیح مختصری در ارتباط با آن‌ها ارائه دهیم، پس تا آخر همراه ما باشید.

روش‌های کلینیکی جوانسازی دور چشم

روش‌های کلینیکی جوانسازی دور چشم

همانطور که در ابتدای متن نیز توضیح داده شد؛ برخی از روش‌های جوانسازی دور چشم به شکل کلینیکی با تهاجم کمتر و برخی نیز با روش خانگی انجام می‌شوند. روش‌های کلینیکی عبارتند از:

 • پلاسما تراپی

 از بهترین روش‌های جوانسازی دور چشم می‌توان به پلاسما تراپی اشاره کرد. این روش بدون جراحی بوده و برای از بین بردن چین و چروک دور چشم، جوانسازی اطراف چشم و پف دور چشم استفاده می‌شود. این روش به خاطر غیر جراحی بودن، می‌تواند بهترین روش جوانسازی دور چشم باشد. پلاسما تراپی در اولین جلسه دارای اثرگذاری بالایی می‌باشد و همچنین می‌تواند باعث سفت شدن پوست و از بین رفتن کیسه‌های چربی شود. این روش می‌تواند به دلیل غیر جراحی بودن و نیاز نبودن به بیهوشی، بهترین روش جوانسازی دور چشم باشد. همچنین افراد بعد از انجام پلاسما تراپی می‌توانند به فعالیت روزانه خود ادامه دهند.

 • تزریق پرکننده‌های پوستی با فیلرها

پر کاربرد ترین روش درمان تیرگی. گودی و جوانسازی دور چشم، تزریق پرکننده‌های پوستی یا فیلرها می‌باشد که برای پر کردن قسمت‌های گود افتاده زیر چشم در جایی که خون تجمع پیدا کرده، انجام می‌شود. تزریق پرکننده‌های پوستی در واقع همان تزریق چربی بدن خود فرد است که پس از انجام، بلافاصله درمان صورت می‌گیرد. ماندگاری تزریق چربی برای جوانسازی دور چشم به عوامل مختلفی بستگی دارد اما به طور کلی چیزی در حدود ۹ الی ۱۸ ماه است.

 • مزوتراپی

مزوتراپی یکی دیگر از روش‌های موثر برای جوانسازی دور چشم است که در آن مواد احیا کننده پوست به ناحیه تحت درمان مستقیم انتقال پیدا می‌کنند. در تزریق مزوتراپی انباشت چربی‌های زیر چشم‌ کاهش پیدا می‌کند و تیرگی رفع و رنگ پوست روشن تر می‌شود. مزوتراپی برای جوانسازی دور چشم بین چهار تا شش جلسه طول می‌کشد و تا پیدایش علائم جدید پیری پوست که فرآیندی طبیعی می‌باشد ماندگار خواهد بود.

 • پی آر پی دور چشم

درمان پی‌آرپی یکی از روش‌های نوین و مؤثر برای جوانسازی دور چشم می‌باشد که با استفاده از عناصر خود بدن صورت می‌‌گیرد. این روش به ترمیم و بازسازی بافت‌های آسیب دیده کمک می‌کند و می‌تواند به جوانسازی زیر چشم بپردازد. در پی ار پی زیر چشم ابتدا، مقدار کمی از خون خود فرد گرفته می‌شود. سپس این خون در یک سانتریفیوژ قرار می‌دهند تا از سایر اجزای خون پلاسمای غنی از پلاکت جدا شود. پلاسمای حاصل حاوی موادی می‌باشد که به تولید کلاژن و تحریک فرآیند ترمیم طبیعی بدن کمک می‌کند.

 • تزریق بوتاکس

بوتاکس سمى به نام بوتولینوم است که توسط نوعى باکترى تولید شده و انواع مختلفى نیز دارد. سم بوتولینوم با انسداد پایانه‌هاى عصبى روى عضله، سبب فلج آن ناحیه مى‌شود. همچنین این امر تا زمان تشکیل پایانه‌هاى جدید به طور متوسط حدود سه ماه به طول مى‌انجامد. در طی این مدت عضله نمی‌تواند به دلیل عدم توانایی در حرکت، خطوط و چین و چروک‌های ناشی از تحرک خود را ایجاد کند و به همین دلیل پوست با درمان چین و چروک‌های اطراف چشم بعد از تزریق بوتاکس جوانسازی خواهد شد. لازم به ذکر است که تزریق بوتاکس برای جوانسازی دور چشم فقط قابلیت درمان خطوط وابسته به حرکت عضله را دارد و باید برای چروک‌هایی که در حالت ثابت بودن چهره هم قابل مشاهده هستند، از روش‌های دیگر جوانسازی اطراف چشم استفاده کرد.

 • آر اف فرکشنال

یکی دیگر از روش‌های جوانسازی دور چشم که گزینه بسیار مناسبی هم برای شما می‌باشد می‌توان به آر اف فرکشنال اشاره کرد. آر اف فرکشنال نوعی دستگاه می‌باشد که از سوی پزشکان تایید شده و برای از رفع چین و چروک‌های دور چشم و ترمیم سلول‌های پوستی اطراف چشم بسیار موثر می‌باشد. دستگاه آر اف فرکشنال بدون آسیب به لایه‌های سطحی پوست باعث اثر گذاری بیشتر در لایه‌های عمیق پوست می‌شود. این روش یکی از بهترین روش‌های جوانسازی دور چشم است ولی تاثیر آن از روش لیزر فرکشنال کمتر می‌باشد. از عوارض آر اف فرکشنال می‌توان به ایجاد قرمز شدن زیر و دور پلک اشاره کرد که اصلا جای نگرانی نداشته و بعد از گذشت مدت کوتاهی این عوارض از بین خواهند رفت.

 • لیفت با نخ

روش لیفت با نخ که یکی از روش‌های جوانسازی دور چشم است، دوره نقاهت کمی داشته و همچنین در مقایسه با دیگر روش‌ها هزینه مناسبی دارد. لیفت با نخ باعث رفع افتادگی و شل شدگی پوست دور چشم شده و به از بین بردن چین و چروک کمک زیادی می‌کند. همچنین بهتر است به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که نتیجه این روش بسیار طبیعی است.

 • هایفوتراپی

هایفوتراپی دور چشم روش درمانی غیر جراحی برای رفع افتادگی پوست و برطرف کردن چین و چروک دور چشم می‌باشد. در این روش همان امواجی که اساس کار دستگاه سونوگرافی است در لایه‌های زیرین پوست کانونی متمرکز شده و در عمق مناسبی از پوست باعث ایجاد حرارت می‌گردند و بدون آن كه باعث آسیبی در سطح خارجی پوست شوند جوانسازی دور چشم را آغاز می‌کنند. این حرارت در نقطه مورد نظر باعث منعقد شدن الیاف الاستین و کلاژن که مسئول قوام و استحکام پوست هستند می‌شود و در نتیجه بهبود قوام پوست را به همراه خواهد داشت. از این روش می‌توان برای جوانسازی دور چشم با ایجاد نتایج موثر بهره برد.

 • لیزر

شما می‌توانید با بکارگیری از لیزر مشکلات دور چشم از جمله تیرگی، چین و چروک و جای زخم را برطرف کنید. این روش برای رفع گودی و جوانسازی دور چشم بسیار موثر است.

 • میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یک روش درمانی محبوب برای رفع چین و چروک‌های صورت و جوانسازی دور چشم است. در میکرونیدلینگ، از سوزن‌های بسیار کوچک برای ایجاد سوراخ در پوست استفاده می‌شود و بعد از آن روی پوست سرم یا کرم قرار می‌گیرد. با بهبودی پوست، کلاژن جدید ساخته می‌شود که این اتفاق می‌توانید خطوط ریز را کاهش داده و بافت پوست را بهبود بخشد.

روش‌های خانگی جوانسازی دور چشم

روش‌های خانگی جوانسازی دور چشم

روش‌های غیر کلینیکی و خانگی زیادی برای جوانسازی دور چشم وجود دارد که در رفع چین و چروک‌ها بسیار مؤثر هستند. از بهترین روش‌های خانگی جوانسازی دور چشم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ماست

ماست منبع غنی از آلفا هیدروکسی اسید می‌باشد که به لایه برداری پوست و تقویت رشد بافت جدید سالم از زیر آن کمک بسیار زیادی می‌کند. ماست آبرسان خوبی برای پوست صورت و دور چشم تلقی می‌شود. مواد لازم برای درست کردن ماسک شامل ماست، عسل و چند قطره گلاب می‌باشد. شما باید تمام مواد را در یک فنجان مخلوط کنید تا خمیری ایجاد شود. خمیر را روی صورت و زیر چشم مالیده و به مدت ۲۰ دقیقه صبر کنید. صورت خود را با آب خنک بشویید و با یک حوله نرم آن را خشک کنید. شما باید این کار را هر روز تکرار کنید چون استفاده از این ماسک به مرور زمان باعث درمان چروک و جوانسازی دور چشم می‌شود.

 • ماسک قهوه

قهوه و پودر کاکائو سرشار از آنتی اکسیدان می‌باشند که با آسیب رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کنند. استفاده روزانه از آن‌ها باعث جذب آنتی اکسیدان و از بین بردن چروک دور چشم می‌شود. برای درست کردن این ماسک شما باید پودر کاکائو و قهوه تازه آسیاب شده را مخلوط کرده و سپس عسل را به این ترکیب اضافه کنید. ماسک را به دور چشم و صورت خود بمالید و به مدت ۱۵ دقیقه صبر کنید. در مرحله بعد صورت خود را به آرامی بشویید و با حوله نرم پاک کنید. این کار را هر روز تکرار نمایید تا بعد از مدتی متوجه تاثیر این ماسک در درمان چروک و جوانسازی دور چشم خود شوید. بعد از استفاده از این ماسک متوجه می‌‌شوید که چرا این ماسک به عنوان بهترین درمان خانگی جوانسازی دور چشم شناخته می‌شود.

 • وازلین

وازلین به دلیل خواص مرطوب کنندگی یکی از بهترین روش‌های خانگی جوانسازی دور چشم است. با استفاده از وازلین پوستتان کاملا نرم می‌شود. اما قبل از استفاده از وازلین حتما دور چشم خود را با پاک کننده‌ها کاملا شستشو دهید و سپس آن ناحیه را با وازلین ماساژ دهید، به دلیل نرمی و لطافتی که وازلین برای پوست شما به ارمغان می‌آورد خوب است، هر روز صبح قبل از انجام آرایش از آن استفاده کنید. اما استفاده از وازلین پیش از خواب به دلیل شفافیتی که به پوست می‌دهد، توصیه می‌شود.

 • سیب زمینی

یکی از روش‌های خانگی جوانسازی دور چشم، استفاده از سیب‌ زمینی است. همانطور که می‌دانید سیب زمینی خاصیت سفید کنندگی داشته و در کم رنگ کردن لکه‌های قهوه‌ای پوست نیز نقش موثری دارد. همچنین در درمان و رفع چروک‌ها و جوانسازی دور چشم هم مؤثر می‌باشد و میزان چروک‌های صورت را کاهش می‌دهد. برای استفاده از سیب زمینی شما باید دو ورقه از آن را در یک تکه گاز تمیز بگذارید و سیب زمینی‌ها را روی چشم‌های بسته خود قرار دهید. تا ۱۵ دقیقه در این حالت بمانید و سپس صورت و دور چشم خود را با آب سرد شستشو دهید. اگر در هنگام استفاده از سیب زمینی احساس سوزش کردید، ممکن است نسبت به آن حساسیت داشته باشید.

 • استفاده از کرم ضد آفتاب

یکی از مؤثرترین راه‌های پیشگیری از چروک و همچنین جوانسازی دور چشم استفاده از ضد آفتاب مناسب می‌باشد. ضدآفتاب‌های دور چشم محصولاتی در دسترس‌ و با قیمت مناسب هستند که با حفاظت از پوست دور چشم در برابر اشعه‌های UV، به زیبایی و حفظ سلامت آن کمک می‌کنند. بهتر است به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که هر ضد آفتابی برای دور چشم مناسب نبوده و فقط باید از ضدآفتاب‌های مخصوص این ناحیه استفاده کرد.

 • روغن بنفشه پایه بادام

این روغن طبیعی خواص گیاه بنفشه و دانه‌های بادام را همزمان دارد. روغن بنفشه پایه بادام یک آبرسان بسیار قوی، می‌باشد که برای پوست و جوانسازی دور چشم مفید است. یکی از خواص معروف این روغن درمان اگزما است. اما یکی از کاربردهای این محصول که مورد استقبال قابل توجهی قرار گرفته است، درمان سیاهی دور چشم می‌باشد. روغن بنفشه پایه بادام با مواد مغذی سرشاری که در بافت خود دارد، پوست ناحیه دور چشم را تقویت و سلامت آن را تأمین می‌کند. همین موضوع خود عاملی برای کمرنگ تر شدن تیرگی‌های ناحیه مورد نظر می‌باشد. همچنین خاصیت مرطوب‌ کنندگی این روغن هم در طراوت بخشیدن به ناحیه دور چشم نقش مهمی دارد. برای استفاده از این روغن شما باید صورتتان را از هر گونه مواد آرایشی پاک کنید و با یک شوینده ملایم بشویید. نوک انگشتانتان را که کاملاً تمیز است به چند قطره روغن بنفشه پایه بادام آغشته کرده و خیلی آرام در ناحیه دور چشم ماساژ دهید. همچنین شما باید این کار را به مدت ۵ دقیقه ادامه دهید.

سوالات در مورد جوانسازی دور چشم:

آیا چشم بعد از تزریق فیلر کوچک می‌شود؟

خیر، اگر میزان مناسب فیلر برای جوانسازی دور چشم با تکنیک درست تزریق شود، هرگز این اتفاق رخ نمی‌دهد.

آیا تزریق بوتاکس برای جوانسازی دور چشم ایمن است؟

بله، تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک و جوانسازی دور چشم ایمن است. با این حال، برای انجام این درمان هرگز به یک فرد بی تجربه اعتماد نکنید. چون ممکن است دچار عوارض این تکنیک شوید.

فرق مزوتراپی با فیلر جوانسازی دور چشم چیست؟

مزوتراپی شامل تزریق ترکیبی از آنتی اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و اسید هیالورونیک به پوست برای هیدراتاسیون، بهبود بافت و تولید کلاژن است، در حالی که فیلر شامل تزریق هیالورونیک اسید یا مواد دیگر برای جوانسازی پوست و افزایش حجم صورت است.

5/5 - (3 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *