فواید شستن صورت

فواید شستن صورت چیست؟

پاکسازی منظم پوست برای حفظ ظاهری سالم و احساسی پوست بسیار مهم است. بیایید نگاهی به این موضوع بیندازیم که چرا شستن صورت بسیار مهم است.در این مقاله میخواهیم به فواید شستن صورت بپردازیم پس تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

مقدمه فواید شستن صورت

گاهی اوقات شستن صورت می تواند کاری سخت به نظر برسد. چه زمانی که آرایش کرده باشید و چه بعد از چند کوکتل تقویتی زیاد (یا هر دو) ، تنها کاری که میخواخید انجام دهید این است که تنبلی نکنید و صورتتان را به خوبی بشویید.

فواید شستن صورت
فواید شستن صورت

نادیده گرفتن شستن صورت مرحله مهم قبل از خواب یا هر زمان از شب روز است که می تواند بیشتر از آنچه تصور می کنید به پوست شما آسیب برساند. قبل از اینکه «شستشوی صورت» را از روتین روزانه خود حذف کنید، در ادامه چند دلیل وجود دارد که چرا نباید شستن صورت را نادیده بگیرید و چرا شستن صورت دارای فواید زیاد است.

چه مدت زمان باید صورت خود را بشویید؟

شستن صورت برای مدت طولانی به این معنی نیست که موثر است. در عوض، صورت خود را تنها برای 20 تا 30 ثانیه بشویید.

فواید شستن صورت
فواید شستن صورت

شستن طولانی مدت صورت، به خصوص اگر پاک کننده حاوی مواد لایه بردار باشد، می تواند به سرعت منجر به قرمزی و تحریک پوست شود.

حذف ساخت و ساز

یکی از فواید رایج پشستن صورت، از بین بردن کثیفی، چربی و سایر مواد زائد ناخواسته است. در طول روز پوست صورت شما به طور مداوم با باکتری ها، آلاینده ها، ویروس ها، کثیفی ها و سلول های قدیمی (مرده) پوست پوشیده می شود. شستشوی روزانه صورت این آلودگی ها را از بین می برد تا ظاهری شاداب به پوست ببخشد. بدون شستن، پوست شما با یک لایه ضخیم از کثیفی که صورتتان را پوشانده است مواجه هستید که باعث می شود سایر عوامل مفید به درستی به پوست نفوذ نکنند.

افزایش هیدراتاسیون از فواید شستن صورت است

شستن منظم صورت (همراه با استفاده از یک مرطوب کننده خوب) نیز عامل مهمی در کمک به حفظ سطح مناسب رطوبت پوست است. پوست کم آب ظاهری خشن، چروکیده و پیر شده دارد. شستن صورت به مدیریت سطوح PH پوست کمک می کند.درواقع امکان نگهداری آب بیشتر میشود.

حفظ شفافیت پوست با پاکسازی منظم صورت

از دیگر فواید شستن پوست حفظ ظاهر شفاف پوست است. غدد ریز زیر پوست برای محافظت از پوست در برابر خطرات دنیای بیرون، چربی به نام سبوم تولید می کنند. این غدد از فولیکول‌های مو در داخل پوست به‌عنوان مسیری استفاده می‌کنند و به این چربی اجازه می‌دهند تا به سطح پوست (لایه بیرونی) برسد تا مانعی را تشکیل دهد که از نفوذ باکتری‌ها یا سایر عوامل مضر جلوگیری می‌کند.

پاکسازی منظم صورت

تجمع بیش از حد کثیفی روی سطح می تواند باعث انسداد فولیکول، به دام افتادن سبوم، عرق و سلول های مرده پوست شود. فقدان سبوم در سطح پوست به باکتری ها اجازه می دهد تا به فولیکول نفوذ کنند و باعث التهاب شوند.که نتیجه نهایی آکنه است.

شستن مناسب پوست منافذ را از کثیفی ها پاک می کند تا از تجمع کثیفی و باکتری جلوگیری کند و اجازه می دهد چربی سبوم بدون مانع به سطح پوست برسد.پس ، از فواید شستن صورت کاهش احتمال ابتلا یه بیماری است.

اگر شستشو صورت را متوقف کنید چه اتفاقی می افتد؟

اگر شستن صورت خود را به طور کامل متوقف کنید، منافذ پوست صورت شما مسدود می شود و در نتیجه آکنه های جدی ایجاد می شود. پوست همچنین ممکن است ترکیبی از قرمزی شدید، خشکی و سوزش ناشی از هیدراتاسیون ناکافی را تجربه کند. در نهایت، پوست شما به طور کلی کثیف، چرب و به طور قابل توجهی پیر به نظر می رسد.

به احتمال زیاد شما دچار خارش باورنکردنی خواهید شد. تا جایی که مجبور می شوید مدام صورت خود را بخراشید. این خاراندن می تواند منجر به شکستگی کلاژن و همچنین خراشیدگی سطح پوست شود که به عنوان نقطه ورود عفونت عمل می کند.

برخی دیگر از فواید شستن صورت

 • شستن منظم برای داشتن ظاهری درخشان و سالم ضروری است.
 • شستن به محصولات و درمان های ضد پیری کمک می کند تا به درستی عمل کنند.
 • شستن صورت به حفظ اندازه مناسب منافذ کمک می کند.
 • شستن باعث آبرسانی مناسب پوست می شود و از تولید چربی اضافی جلوگیری می کند.

شستن منظم آکنه را کاهش خواهد داد

از فواید شستن صورت کاهش آکنه است. بعد از اینکه تمام روز صورت خود را لمس می کنید و پوست خود را در معرض آلودگی قرار می دهید،در آخر شب صورت شما یکی از کثیف ترین قسمت های بدن شما است. پوست صورت که تمیز نشده است بیشتر در معرض مسدود شدن منافذ است که می تواند مستقیماً منجر به جوش شود، صرف نظر از نوع پوست شما. به خاطر داشته باشید ، شستن صورت خود در شب فقط به معنای شستشوی آن با آب نیست. به خودتان زمان کافی برای پاک کردن آرایش بدهید، از یک پاک کننده استفاده کنید و یک مرطوب کننده را نیز استفاده کنید.

از چین و چروک جلوگیری می کنید

یکی از فایده های شستن صورت جلوگیری از چین و چروگ است. عدم شستشو صورت می تواند منجر به پیری زودرس شود. آرایش تمایل دارد رادیکال های آزاد را که پوست ما هر روز در معرض آن قرار می گیرد نگه دارد. اگر در طول روز صورت خود را نشویید، پوست شما باید با این رادیکال های آزاد که باعث تجزیه کلاژن سالم می شود، مبارزه کند. نشستن صورت در نهایت منجر به خطوط ظریف و چین و چروک می شود.

محصولات مراقبتی پوست بهتر عمل خواهد کرد

از دیگر فواید شستن صورت این است که زمانی که شما از محصولات مراقبت از پوست استفاده میکنید این محصولات به خوبی عمل میکنند و اثر بیشتری دارند. در حالی که شما خواب هستید، پوست شما به طور طبیعی خود را ترمیم و بازسازی می‌کند، این تلاش‌ها زمانی به حداکثر می‌رسد که پوست شما از همان لحظه اول با آلودگی مقابله نمی‌کند. از آنجایی که کنترل آسیب کمتری وجود دارد، مرطوب کننده ای که استفاده می کنید ممکن است در کمک به ترمیم موثرتر باشد.
اگر در شب صورت خود را نمی شویید، هم اثرات شفابخش پوست و هم درمان های طبیعی پوستی خود را از دست می دهید.

می توانید از پوست خشک و کم آب جلوگیری کنید

پوست ما برای ترمیم خود به اکسیژن نیاز دارد. خوابیدن با آرایش روی پوست ، از این ماده مغذی حیاتی جلوگیری میکند. در طول چرخه خواب بدن ما چربی کمتری تولید می کند. اگر قبل از خواب پوستتان را مرطوب کنید، پوست شما در طول روز خشک‌تر می‌شود که می‌تواند باعث قرمزی و سوزش شود.

می توانید از آسیب رساندن به چشم خود جلوگیری کنید

در هنگام خواب، آرایش چشم طولانی مدت می تواند به چشم شما نفوذ کند و باعث تحریک شود. اگر عادت به خوابیدن با آرایش چشم داشته باشید، فولیکول های مو و غدد چربی ممکن است مسدود شده و منجر به تجمع باکتری شوند. این امر می تواند باعث التهاب و حتی گل مژه یا هوردئولوم شود. هنگام شستن صورت خود در هر زمانی، حتماً مراقب باشید تا هر گونه اثری از آرایش چشم پاک شود.

ملحفه های شما تمیزتر خواهند ماند

این مورد متخص و مربوط به قبل از خوابیدن است ، از فواید شستن صورت قبل از خواب این است که:ملحفه شما تمیز می‌ماند.هیچ کس از لکه های آرایش کثیف روی روبالشی خود خوشش نمی آید. نه تنها ظاهری ناخوشایند دارد، بلکه آلودگی ها و ناخالصی های روز شما با شما همراه می شود اگر صورت خود را قبل از خواب نشویید. به خاطر داشته باشید، هر شب بعد از آن، پوست خود را در معرض آلودگی های باقی مانده از شب قبل روی روبالشی خود قرار می دهید.

نحوه انتخاب پاک کننده های مناسب صورت

در ادامه چند نکته ساده برای انتخاب یک پاک کننده عالی پوست وجود دارد:

پاک کننده های مناسب صورت
 • نوع پوست خود را بشناسید و پاک کننده مناسبی را انتخاب کنید. اگر پوست خشکی دارید، بهتر است از پاک کننده های حاوی الکل بالا اجتناب کنید. افرادی که پوست چرب دارند به یک پاک کننده با سطح PH کمتر نیاز دارند. برای پوست‌های حساس، یک پاک‌کننده اولیه بدون عطر و مواد افزودنی سنگین لازم است.
 • نوع جنس پاک کننده مهم است. پاک کننده های مبتنی بر کرم برای پوست های خشک عالی هستند در حالی که پاک کننده های ژلی یا کف دار برای پوست های چرب بهتر هستند.
 • اگر زیاد آرایش می کنید، یک پاک کننده با هدف پاک کردن آرایش می خواهید.
 • اگر در اثر ورزش زیاد عرق می کنید، به دنبال محصولی باشید که منافذ مسدود شده را هدف قرار دهد.
 • اگر نگران آلرژی هستید، به دنبال پاک کننده های “طبیعی” بدون مواد مصنوعی باشید.
 • اکثر شوینده‌هایی که به‌عنوان «شوینده ملایم» به بازار عرضه می‌شوند، در از بین بردن کثیفی‌ها بدون خشک کردن و تحریک پوست عالی هستند.
 • انتخاب یک پاک کننده با PH متعادل به حفظ تعادل طبیعی پوست شما کمک می کند.

سخن پایانی درباره فواید شستن صورت

اگرچه ممکن است متخصصان پوست در مورد اینکه آیا باید صورت خود را یک یا دو بار در روز بشویم توافق نداشته باشند، اما همه آنها در مورد اهمیت و فواید شستن هر روز صورت توافق دارند. با شستشوی روزانه ، پوست را از رادیکال های آزاد، آثار آرایشی، باکتری ها و سایر استرس هایی که صورت شما روزانه با آن مواجه می شود، پاک نگه می دارید. بنابراین، چه یک چه دو بار در روز شستشو می‌دهید،فقط شستن صورت باید هر روز باشد تا از خاکستری به نظر رسیدن پوست، پوشاندن لکه‌ها و نشان دادن علائم پیری جلوگیری کنید.

چه یک بار در روز یا دو بار صورت خود را بشویید، آنچه واقعاً اهمیت دارد این است که این کار را هر روز انجام دهید، اگرچه ممکن است در مواقعی احساس تلاش زیادی کنید، به خصوص زمانی که قبل از خواب است.

سایر مقالات خدمات کلینیک شکیبا برای شفافیت پوست

5/5 - (6 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *