مزوبوتاکس

آیا به دنبال یک روش درمانی کم تهاجمی برای جوانسازی پوست و بازگرداندن ظاهر جوان خود هستید؟ یا می خواهید از بروز چین و چروک و پیری زودرس جلوگیری کنید؟ شما می توانید یک روش درمانی جدید به نام مزوبوتاکس را امتحان کنید. اما مزوبوتاکس چیست و چگونه می‌تواند به شما کمک کند که پوست جوان تر و سالم تری داشته باشید؟ در این مقاله قصد داریم هر آنچه باید در مورد مزوبوتاکس بدانید را خدمتتان شرح دهیم.

مزوبوتاکس چیست؟

مزوبوتاکس یک عمل زیبایی است که عمق خطوط و چین و چروک را کاهش می دهد و پوستی صاف و جوان تر به شما می دهد. در حالی که یک درمان موثر ضد پیری است، برای کاهش اندازه منافذ، تنظیم تولید چربی و کاهش تعریق صورت نیز استفاده می شود. درست مانند درمان سنتی بوتاکس، در این ترکیب نیز از سم بوتولینوم استفاده می شود، با این حال، در مزوبوتاکس فقط از مقدار کمی بوتاکس رقیق شده استفاده می شود که به کمک یک میکرونیدل (سوزن بسیار ریز) به صورت سطح تزریق می شود. بوتاکس معمولا به صورت نقطه ای تزریق می شود ولی مزوبوتاکس در یک توزیع گسترده تر در سراسر صورت شما، تزریق می شود.

این ترکیب علاوه بر از دوزهای کم سم بوتولینوم رقیق شده، حاوی اسید هیالورونیک نیز می باشد که در قسمت‌های خاصی از صورت شما تزریق می شود.

مزایای مزوبوتاکس

 • درمان هدفمند و چند وجهی

جوانسازی پوست با استفاده از مزوبوتاکس بسیار متمرکز و در عین حال چند وجهی است. این درمان ترکیبی از بوتاکس با مواد بهبود دهنده پوست مانند ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و اسید هیالورونیک است که می تواند براساس نیازهای فردی برای برای اشخاص مختلف، متفاوت باشد. این ترکیب همام کوکتل مزوبوتاکس نام دارد. در مقایسه با تزریق بوتاکس معمولی، تنها بر آرامش عضلات و رفع چین و چروک تمرکز دارد. کوکتل مزوتراپی موجود در مزوبوتاکس به صورت سطحی به پوست تزریق می شود و نه تنها عضلات را به صورت عمقی هدف قرار نمی دهد، بلکه یک اثر احیا کننده کلی بر روی پوست ایجاد می کند.

 • درخشندگی بهبود یافته

در مزوبوتاکس ترکیبی از ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها پوست را تغذیه می کند، تولید کلاژن را تشویق می کند و تجدید سلولی را کاتالیز می کند. این باعث می شود پوست صاف تر، منافذ کوچک تر، و ظاهری جوان تر داشته باشید. اسید هیالورونیک، که به دلیل توانایی‌های مرطوب‌کنندگی عالی‌اش به خوبی شهرت دارد، به تامین رطوبت، حجیم شدن و درخشندگی کلی پوست کمک می‌کند.

 • استحکام بهبود یافته

مزوبوتاکس با تحریک کلاژن سازی در پوست، لطافت و استحکام پوست را بهبود می بخشد. اثر ترکیبی بوتاکس و مواد مزوتراپی، پوست را تشویق می کند تا کلاژن بیشتری تولید کند، پروتئینی حیاتی که از پوست حمایت ساختاری می کند. با افزایش سطح کلاژن، پوست انعطاف پذیرتر می شود و ظاهر خطوط ریز، چین و چروک و افتادگی را کاهش می دهد. مزوبوتاکس به بازگرداندن خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست کمک می‌کند و باعث می‌شود کانتور صورت برجسته‌تر و جوان‌تر شود.

کاربرد مزوبوتاکس

 • مزوبوتاکس اثر آرامش بخش بوتولینوم توکسین و تحریک مزوتراپی را در یک روش ایده آل ضد پیری و جوانسازی ترکیب می کند. نتیجه آن یک پوست به طور قابل توجهی صاف و یکدست است.
 • چین و چروک ها، به خصوص ناحیه پنجه کلاغی و چروک های گوشه دهان را بهبود می بخشد.
 • چروک های گردن و دکلته که اکثرا عمیق تر هستند را بهبود می بخشد.
 • به کل صورت حالتی آرام تر و شاداب تر می دهد.

در مزوبوتاکس چه کاری انجام می شود؟

در مزوبوتاکس، تزریق ریز قطرات متعدد یا تزریق محلول سم بوتولینوم رقیق شده و ترکیبی از کوکتل مزوتراپی به درم یا سطح مشترک بین درم و لایه سطحی عضلات صورت، غدد و پوست انجام می گیرد و پوست را به خود نوسازی تحریک می کند، سم بوتولینوم عضلات را شل می کند و پوست روی آنها را صاف می کند. مزوبوتاکس مزایای هر دو روش درمانی بوتاکس و مزوتراپی را متحد می کند.

در اینجا مروری کوتاه بر روند درمان مزوبوتاکس خواهیم داشت:

اول، بی حسی موضعی. پس از پاکسازی اولیه، کرم بی‌حس‌کننده را می‌توان به مدت تقریبی 20 دقیقه برای تأثیر بهینه روی آن ناحیه استفاده کرد. در مزوبوتاکس نیازی به استفاده از هیچ ماده بیهوشی نمی باشد. تزریق‌ها درد بسیار کمی دارند.

چند تکنیک مختلف برای انجام مزوبوتاکس وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد:

 1. سوزن های ظریف: این یک روش ساده است که از یک سرنگ و یک سوزن بسیار کوتاه 30-32 گیجی استفاده می کند. با استفاده از این تکنیک، می توانید مناطق بسیار خاصی را با میکرودوزهای سم بوتولینوم که به صورت داخل پوستی تزریق می شود، هدف قرار دهید. با وجود پیچیدگی ها، این تکنیک ساده است. اگر عروق کوچک به طور ناخواسته سوراخ شوند ممکن است کبودی ایجاد شود.
 2. میکرونیدلینگ سنتی: پزشک با استفاده از غلتک یا قلم، قطرات سم را روی پوست تازه سوراخ شده می‌ریزد. این تکنیک به شما توانایی کمتری برای هدف قرار دادن مناطق بسیار خاص می دهد، می تواند غیرقابل پیش بینی باشد و منجر به هدر رفتن محصول شود.
 3. ترکیب محصول در میکرونیدلینگ: در تکنیک سم بوتولینیوم با HA (اسید هیالورونیک) و گاهی اوقات عوامل دیگر ترکیب می شود تا کوکتلی ایجاد کند که می تواند مستقیماً با دستگاه میکرونیدلینگ زیر پوست تزریق شود.

تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس

بنابراین مهم ترین تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس، استفاده از سم بوتولینوم در حجم بالاتر و غلظت کمتر در مزوبوتاکس نسبت به یک درمان معمولی بوتاکس است. علاوه بر این به جای تزریق در لایه های عمیق تر پوست، به لایه سطحی تر پوست تزریق می شود. در بوتاکس سنتی، هدف فلج کردن عضلات برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک است، اما در مزوبوتاکس هدف تنها آرام کردن عضلات به صورت کاملا سطحی است و فلج عضلات در این روش اتفاق نمی افتد.

 • ماندگاری مزوبوتاکس

برخی از بیماران در عرض چند هفته پس از درمان مزوبوتاکس متوجه نتایج خواهند شد، اما ممکن است چند هفته طول بکشد تا به نتایج مطلوب برسند.
مانند بوتاکس سنتی، درمان های مزوبوتاکس نیز اثر موقتی دارند. پس از سه تا شش ماه، پوست شما به تدریج به حالت عادی باز می گردد. در این مرحله، می‌توانید درمان مزوبوتاکس را تکرار کنید.

عوارض مزوبوتاکس

مزوبوتاکس بی خطر است، به خصوص اگر از دستورالعمل های صحیح در هنگام تزریق پیروی شود. اما اگر به هر یک از مواد شیمیایی حساسیت دارید، ممکن است واکنشی را تجربه کنید. علائم واکنش آلرژیک عبارتند از: تورم شدید، دانه های قرمز روی پوست و خارش.

احساس قرمزی و تورم خفیف بعد از عمل طبیعی است. قرمزی موقتی است و معمولا در عرض یک ساعت از بین می رود. تورم باید در 24 تا 48 ساعت اول بعد از مزوبوتاکس فروکش کند.

هر کدام از نقاط تزریق مزوبوتاکس ممکن است با عوارض متفاوتی رو به رو شوند. به عنوان مثال، قسمت فوقانی صورت و گردن با علائم خفیف گذرا، دارای حداقل خطر هستند، در حالی که نواحی اطراف چشم و اطراف دهان می توانند باعث عوارض یا اختلالات متوسط اما گذرا شوند.

در بدترین حالت، تکنیک تزریق ضعیف می‌تواند منجر به آسیب ارگان یا عصب شود، در حالی که اثرات سمی سیستمیک غیرعمدی نیز می‌تواند تهدید کننده باشد. بنابراین انجام این تکنیک فقط باید توسط پزشکانی صورت گیرد که واجد شرایط هستند.

جمع بندی

مزوبوتاکس روشی کارآمد و جذاب برای جوانسازی صورت، لیفتینگ قسمت میانی و پایین صورت و کاهش چین و چروک های ریز در نواحی پیشانی، دور چشم و گونه به ویژه در افراد جوان تر است. علاوه بر این، یک درمان مناسب برای جوانسازی گردن و بازسازی مرزهای پایینی فک پایین، به ویژه در افراد مسن با شلی مشخص پوست است. مزوبوتاکس را می توان یک رویکرد جدید با استفاده از سم بوتولینوم در نظر گرفت. مطالعات بیشتری برای تعیین پروتکل استاندارد همچنان روی این تکنیک درحال انجام است. کاندیدای مناسب مزوبوتاکس افرادی هستند که تمایل به تزریق بوتاکس برای اهداف زیبایی شناسانه دارند اما تمایل به شل شدن بیش از حد عضلات و از دست رفتن حالات چهره ندارد. اگر می خواهید درباره مزوبوتاکس بیشتر بدانید، به کلینیک شکیبا مراجعه کنید یا برای مشاوره با ما برنامه ریزی کنید. برای رزرو وقت ویزیت با پزشک مجرب ما می توانید با کلینیک تماس حاصل فرمایید.

پرسش های متداول:

هزینه مزوبوتاکس چقدر است؟

هزینه مزوبوتاکس می تواند به عوامل مختلفی از جمله میزان سی سی بوتاکس و کوکتل مورد استفاده، برند بوتاکس و کوکتل مورد استفاده، ناحیه درمان و دستمزد پزشک اشاره کرد. بهتر است برای استعلام دقیق قیمت مزوبوتاکس با کلینیک ما تماس حاصل فرمایید.

آیا مزوبوتاکس برای منافذ پوست مفید است؟

بله، یکی از کاربردهای مزوبوتاکس کمک به کاهش منافذ باز پوست می باشد.

مزوبوتاکس برای زیر چشم کاربرد دارد؟

مزوبوتاکس می تواند برای بهبود بافت پوست زیر چشم، روشن کردن گودی زیر چشم و کاهش چین و چروک ها و فرورفتگی زیر چشم مورد استفاده قرار گیرد.

چه زمانی می توانم فعالیت های عادی روزانه را از سر بگیرم؟

بلافاصله پس از درمان سرپایی که حدود 30 دقیقه طول می کشد، می توانید بدون محدودیت فعالیت های عادی روزانه را از سر بگیرید، به سر کار بروید یا ورزش کنید. هماتوم های احتمالی یا سوراخ های ناشی از تزریق که قابل مشاهده هستند را می توان با آرایش پنهان کرد.

امتیاز بدهید
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *