اهمیت پاک کردن آرایش صورت قبل از خواب

آیا تا حالا با آرایش خوابیده اید؟ می‌دانید که پاک کردن آرایش و پاک‌سازی منظم برای حفظ ظاهر سالم پوست بسیار مهم است، اما انرژی لازم برای بلند شدن را ندارید و فکر می کنید که یک شب با آرایش خوابیدن آن قدر آسیب ایجاد نمی کند، درست است؟ اگر سرتان را به علامت بله تکان دادید، دقیقاً در اشتباه هستید. خوابیدن با آرایش ممکن است در طول شب آسیب زیادی به پوست شما وارد کند. اگرچه ممکن است خوابیدن با صورتِ پر از کرم پودر، رژگونه و خط چشم وسوسه انگیز باشد، پاک کردن آرایش قبل از خواب برای سلامت پوست شما ضروری است. با ما همراه باشید تا در این مقاله اهمیت پاک کردن آرایش صورت قبل از خواب را بررسی کنیم.

اهمیت پاک کردن آرایش صورت قبل از خواب: عوارض پاک نکردن آرایش

پیروی نکردن از فرآیند پاکسازی کامل آرایش و پاکسازی پوست می تواند منجر به عواقب پوستی زیر شود:

 •  منجر به بروز جوش می شود

خوابیدن با آرایش می تواند موجب شود کثیفی و چربی که در طول روز روی سطح پوست شما جمع شده است، روی صورت شما باقی بماند و  این به نوبه خود می تواند منجر به مسدود شدن منافذ و ایجاد جوش شود. از این رو، باید آرایش را پاک کنید و قبل از اینکه به رختخواب بروید، صورت خود را تمیز کنید و مطمئن شوید که هیچ اثری روی پوست باقی نمانده است. میسلار واتر یک پاک کننده موثر است که 100% آرایش را پاک می کند، کثیفی های نامرئی را پاک می کند و هیچ اثری از آن باقی نمی گذارد. از میسلار واتر به عنوان اولین مرحله از مراسم پاکسازی مضاعف خود استفاده کنید و راه را برای پوست بدون آکنه هموار کنید.

 • ظاهر و پوست شما را خسته نشان می دهد

یکی از مهم ترین دلایل اهمیت پاک کردن آرایش صورت قبل از خواب این است که پوست در طول شب خود را ترمیم و تجدید می کند تا در صبح ظاهری شاداب ایجاد کند. خوابیدن با آرایش مانع از این روند تجدید می شود که منجر به کدر شدن پوست می شود. وقتی با کرم پودر و آرایش چشم می خوابید، در چین و چروک ها و خطوط ریز پوست شما رسوب می کند و باعث کدر شدن، خشکی و خارش پوست می شود. مطمئن شوید که از یک روش موثر پاک کردن آرایش استفاده می کنید تا به پوست خود فرصت تجدید در طول شب را بدهید.

 • باعث ایجاد علائم پیری پوست می شود

پاک نکردن آرایش هنگام خواب می تواند باعث پیری زودرس پوست شما شود. این به دلیل قرار گرفتن در معرض رادیکال های آزاد غیر ضروری اتفاق می افتد. پوست شما در طول روز در معرض رادیکال های آزاد و سایر عوامل استرس زا اکسیداتیو قرار می گیرد. این می تواند کلاژن را تجزیه کند و باعث ایجاد خطوط و چین و چروک شود. خوابیدن با آرایش موجب می شود که این رادیکال های آزاد در تمام طول شب روی سطح پوست باقی بمانند.

 • پوست را خشک می کند

از موارد دیگر اهمیت پاک کردن آرایش صورت قبل از خواب این است که خوابیدن با آرایش می تواند پوست شما را خشک کند زیرا باقیمانده آن می تواند مانعی ایجاد کند که از نفوذ مرطوب کننده به پوست شما جلوگیری شود. علاوه بر این، برخی از فرمول های آرایشی حاوی موادی هستند که رطوبت را از پوست خارج می کنند که باعث خشکی پوست می شود. پس با استفاده از میسلار واتر، آرایش خود را پاک کنید، پوست خود را پاکسازی کنید و مطمئن شوید که پوست شما عاری از مواد آرایشی و گرد و غبار است و آماده جذب مرطوب کننده و سرم صورت است.

 • چشم ها را آلوده می کند

وقتی با آرایش می خوابید، احتمال سوزش، خارش و عفونت چشم افزایش می یابد. ذرات آرایش می توانند روی روبالشی مالیده شده و وارد چشم شما شوند. در بدترین موارد، خرده های ریمل یک شبه می توانند باعث ایجاد کیست پلک شوند. جدای از این، باقی مانده آرایش روی پوست شما نیز اگر به درستی پاک و تمیز نشود، می تواند باعث قرمزی و التهاب شود. همین طور می تواند موجب ریزش مژه ها شود.

فرآیند پاکسازی گام به گام آرایش

اکنون که با اهمیت پاک کردن آرایش صورت قبل از خواب آشنا شدید، در اینجا نحوه پاکسازی کامل آرایش به صورت گام به کام آورده شده است:

 • مرحله 1: صورت خود را با میسلار واتر تمیز کنید
  فرآیند پاک کردن آرایش قبل از خواب خود را با یک پاک کننده ترجیحا میسلار واتر شروع کنید. می‌توانید میسلار واتر بدون نیاز به شستن را امتحان کنید که آرایش، کثیفی، گرد و غبار را تا 100% پاک می‌کند، کثیفی‌های نامرئی و باقی مانده‌های SPF را از بین می‌برد. در حال حاضر، میسلار واتر مختلفی برای انواع پوست و اهداف مختلف در بازار موجود است. به عنوان مثال، میسلار واتر برای پوست های کدر و حساس، میسلار واتر برای پاک کردن آرایش ضد آب و غیره وجود دارد.
 • مرحله 2: با شستشوی ملایم صورت را دوبار تمیز کنید
  اگر واقعاً به روش پاکسازی مضاعف اعتقاد دارید، می توانید صورت خود را با نوع دیگری از پاک کننده ها بشویید. این فرآیند آخرین آثار ناخالصی را از پوست خارج می کند و آن را برای مراحل بعدی مراقبت از پوست آماده می کند. برای پاکسازی مضاعف و عمیق، می توانید از شوینده ملایم صورت با ویتامین C استفاده کنید.
 • مرحله 3: استفاده از آبرسان و سرم صورت
  هنگامی که فرآیند پاک کردن آرایش خود را تمام کردید، می توانید از تونر و سپس از آبرسان مناسب استفاده کنید تا رطوبت مورد نیاز را به پوست خود ببخشید. می توانید از سرم ویتامین C غنی از آنتی اکسیدان برای آبرسانی بیشتر پوست و رفع لکه ها و کرم شب حاوی ویتامین C برای تغذیه پوست و رفع تیرگی استفاده کنید.

جمع بندی

اهمیت پاک کردن آرایش صورت قبل از خواب بسیار زیاد است، باقی ماندن آرایش روی صورت در طول شب آسیب زیادی به پوست شما وارد می کند. پوست در هنگام خواب خود را تجدید می کند، و وقتی با آرایش می خوابید، از این اتفاق جلوگیری می کنید. تنفس پوست متوقف می شود و علائم خستگی به زودی ظاهر می شود. بیشتر لوازم آرایشی از مواد روغنی تشکیل شده اند، هنگامی که در طول شب روی صورت باقی می مانند، منافذ پوست شما را می بندند و منجر به ظاهر شدن بیشتر آکنه و جوش های سر سیاه می شوند. همین طور پوست را به شدت خشک می کنند که خود منجر به پیری پوست و ایجاد چین و چروک می شود. به همین دلیل مهم است که قبل از رفتن به رختخواب از پاک‌کننده‌های آرایش استفاده کنید و سپس صورت خود را با یک کرم آبرسان مناسب مرطوب کنید تا به تنفس صحیح پوست کمک کنید.

پرسش های متداول:

تفاوت تونر و میسلار واتر در چیست؟

تفاوت میسلار واتر و تونر در کاربرد این دو محصول است، میسلار واتر در واقع یک پاک کننده ملایم برای پاکسازی آرایش از صورت است. از میسلار واتر قبل از شستن صورت با شوینده استفاده می شود و در واقع با اضافه کردن این محلول به روتین پوستی خود، می توانید یک پاکسازی مضاعف پوستی را انجام دهید که خیالتان از پاک شدن تمام آلودگی ها راحت باشد. کاربرد تونر متعادل کردن pH پوست بعد از شست شو صورت با شوینده هاست، از تونر بعد از استفاده از شوینده و قبل از استفاده از کرم آبرسان مرطوب کننده استفاده می شود.

سرم صورت برای چی خوبه؟

انواع سرم ها برای تغذیه و آبرسانی پوست در بازار موجود است که با توجه به نیاز پوست خود می توانید از آن ها استفاده کنید. از جمله سرم هایی که بعد از پاک کردن آرایش و قبل از خواب می توانید استفاده کنید، سرم ویتامین سی، سرم آبرسان، سرم ضد چروک و سرم روشن کننده پوست است. این سرم ها دارای بافت سبک و ویسکوزیته مناسب هستند که موجب جذب سریع و استفاده لذت بخش از آنها می شود.

ژل شستشو صورت بهتره یا فوم؟

ژل شستشو و فوم شستشو صورت محصولات غیرصابونی برای پاک کردن آرایش صورت و سایر آلودگی ها از پوست هستند و تفاوت آنها در کاربرد آنها براساس نوع پوست شما و ترجیح شخصی شما است. معمولا توصیه می شود اگر پوست چربی دارید از ژل که قدرت نفوذ بیشتری دارد استفاده کنید و اگر پوست حساس و خشکی دارید از فوم شستشو صورت استفاده کنید.

امتیاز بدهید
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *