آشنایی با ویژگی های ضدآفتاب خوب

کرم ضد آفتاب برای هر روتین ضد پیری پوست ضروری است، همین طور از نظر سلامتی و برای جلوگیری از سرطان پوست. انتخاب ضدآفتاب خوب به سادگی قبل نیست چراکه روزانه نسل های جدید ضدآفتاب وارد بازار می شوند. با توجه به همه گزینه های جدید، چگونه می دانید بهترین ضد آفتاب برای شما کدام است؟ برای اکثر مردم، انتخاب بهترین ضدآفتاب واقعا مشکل است، بنابراین برای آشنایی با ویژگی های ضدآفتاب خوب این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

آشنایی با ویژگی های ضدآفتاب خوب

کرم ضد آفتاب بخش بسیار مهمی از روتین مراقبت از پوست است، چه در روزهای عادی که بیرون از منزل هستید، چه در تعطیلات اگر به مکانی گرم و آفتابی می روید یا فقط برای روزهایی که در خانه هستید؛ استفاده منظم و به مقدار لازم از کرم ضدآفتاب در سلامت پوست شما موثر است. مهم است که بدانید چگونه یک ضد آفتاب خوب را بر اساس نوع پوست، ترجیح شخصی خود و منطقه سکونت انتخاب کنید. در ادامه نکاتی را برای آشنایی با ویژگی های ضدآفتاب خوب مطرح می کنیم:

  1. آشنایی با ویژگی های ضدآفتاب خوب براساس میزان محافظت در برابر اشعه ماوراءبنفش خورشید

هنگامی که به این فکر می کنید که چگونه بهترین ضد آفتاب را برای خود انتخاب کنید، SPF (فاکتور محافظت در برابر نور خورشید) یکی از چیزهایی است که باید ابتدا بررسی کنید. به زبان ساده، SPF معیاری است برای اینکه یک کرم ضد آفتاب چقدر نور UVB را فیلتر می کند. این بدان معنی است که به طور کلی، هر چه مقدار SPF بالاتر باشد، محافظت شما در برابر آفتاب سوختگی بالاتر است. فیلترهای فرابنفش نامی است که به مواد شیمیایی اضافه شده به ضدآفتاب ها گفته می شود که قادر به جذب یا مسدود کردن بخشی از اشعه ماوراء بنفش خورشید هستند. هنگام تصمیم گیری برای انتخاب یک ضد آفتاب خوب، مهم است که به این فکر کنید که آیا کرم ضد آفتاب شما فیلترهای UV مناسبی دارد یا خیر و مطمئن شوید که می دانید آنها می توانند در برابر کدام اشعه های UV محافظت ایجاد کنند.

تفاوت اشعه های UVA، UVB و UVC نور خورشید:

قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند منجر به قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش شود که می تواند به سه نوع طبقه بندی شود:

  1. اشعه UVA – به عمق لایه درم پوست نفوذ می کند و اغلب باعث آسیب می شود که می تواند منجر به پیری و چین و چروک پوست شود. این اشعه ها همچنین می توانند به طور غیرمستقیم منجر به سرطان شوند، زیرا به پروتئین های مسئول ترمیم جهش های DNA آسیب می رسانند.
  2. اشعه UVB – این اشعه ها مسئول ایجاد آفتاب سوختگی هستند. پرتوهای UVB این توانایی را دارند که مستقیماً به DNA شما آسیب بزنند و قرار گرفتن بیش از حد در معرض این اشعه ها گاهی اوقات می تواند منجر به سرطان پوست شود.
  3. پرتوهای UVC – به عنوان خطرناک ترین از این سه مورد شناخته می شوند، اما نگران نباشید، لازم نیست نگران این نوع پرتوها باشید زیرا لایه اوزون جو آنها را مسدود می کند.

انواع ضد آفتاب بر اساس SPF و اثربخشی آنها:

  1. SPF15: کرم هایی با این SPF می توانند یک پانزدهم اشعه های مضر خورشید را مسدود کنند.
  2. SPF30: این کرم ها از پوست در برابر 97 درصد اشعه های خورشید محافظت می کنند.
  3. SPF50: کرم های ضد آفتاب با SPF 50 از تابش نور خورشید به پوست 98 درصد جلوگیری می کنند.

SPF های 30، 50 و بالاتر تفاوت چندانی با هم ندارند و تفاوت آنها در ترکیباتشان است.

یک ویژگی مهم یک ضدآفتاب خوب این است که طیف گسترده ای را پوشش دهد و از پوست در برابر هر دو اشعه ماوراء بنفش (UVA و UVB) محافظت کند.

اما باید به یاد داشته باشید که SPF تنها معیاری برای اشعه UVB است و به هیچ وجه به اشعه UVA مربوط نمی شود. برای اکثریت قریب به اتفاق افراد، SPF 15 خوب است. اما افرادی که پوست بسیار روشن، سابقه خانوادگی سرطان پوست، یا بیماری هایی مانند لوپوس دارند که حساسیت به نور خورشید را افزایش می دهد، باید SPF 30 یا بالاتر را در نظر بگیرند. برخلاف آنچه شما فکر می کنید هر چه SPF بالاتر باشد، به معنای بهتر بودن نیست یعنی SPF 30 دو برابر SPF 15 قوی نیست. در حالی که SPF 15تا 93 درصد UVB را فیلتر می کند، SPF 30  تا 97 درصد را فیلتر می کند، فقط یک بهبود جزئی ایجاد شده است. معمولا با توجه به اینکه در ایران تعداد روزهای آفتابی سال بسیار زیاد است، توصیه می شود از کرم ضدآفتاب SPF50 استفاده کنید.

هیچ رتبه‌بندی وجود ندارد که به شما بگوید یک ضد آفتاب چقدر در جلوگیری از اشعه‌های UVA خوب است. بنابراین وقتی صحبت از محافظت در برابر اشعه UVA می شود، باید به مواد تشکیل دهنده آن توجه کنید. به دنبال ضد آفتابی باشید که حداقل یکی از موارد زیر را داشته باشد: اکامسول، آووبنزون، اکسی بنزون، دی اکسید تیتانیوم، سولیسوبنزون ​​یا اکسید روی.

آشنایی با ویژگی های ضدآفتاب خوب براساس نوع پوست

یکی دیگر از عواملی که در مورد نحوه انتخاب یک ضد آفتاب خوب در نظر گرفته می شود، نوع پوست شما است. کرم ضدآفتاب باید مناسب و سازگار با پوست شما (پوست چرب یا خشک) باشد تا از موثر و ایمن بودن آن مطمئن شوید. استفاده از یک ضدآفتاب مناسب با پوستتان می تواند پوست شما را شاداب تر و روشن تر کند ولی از طرفی اگر ضدآفتاب را براساس نوع پوستتان انتخاب نکنید ممکن است باعث ایجاد لک یا آکنه شود. معمولا تمام برندهای ضدآفتاب محصولاتی براساس نوع پوست های مختلف به بازار عرضه کرده اند.

ضد آفتاب برای پوست های چرب

اگر پوست چرب دارید، نباید اجازه دهید که شما را از استفاده از کرم ضد آفتاب منصرف کند، وقتی بدانید که چگونه کرم ضد آفتاب را برای پوست چرب انتخاب کنید، می توانید بدون نگرانی مقدار لازم از کرم را برای جلوگیری از آسیب های خورشید استفاده کنید.

توصیه می کنیم از ضد آفتاب های حاوی مواد معدنی و بدون روغن استفاده کنید. از هرگونه محصولی که حاوی روغن مسدود کننده منافذ هستند، خودداری کنید؛ زیرا این روغن ها می توانند تولید روغن بیشتر را فعال کنند. درعوض به دنبال ضدآفتاب‌های حاوی اکسید روی یا دی‌اکسید تیتانیوم باشید، زیرا این ضدآفتاب‌ها از پوست در مقابل اشعه خورشید محافظت ‌کنند در حالی که به طور طبیعی نسبت به ضدآفتاب‌های شیمیایی کمتر کودوژنیک (آکنه‌زا) هستند.

اگر از افرادی هستید که مستعد لک هستند، ممکن است تعجب کنید که کرم ضد آفتاب مناسب پوست چرب را باید انتخاب کنید.

ضد آفتاب برای آکنه

به طور مشابه، انتخاب ضدآفتاب بدون روغن گزینه خوبی برای کسانی است که نگران تاثیر ضد آفتاب بر روی آکنه خود هستند. انتخاب ضدآفتاب های غیر کودوژنیک به شما کمک می کند تا از موادی که می توانند منافذ شما را مسدود کنند و موجب بروز آکنه شوند، اجتناب کنید.

ضد آفتاب برای پوست های حساس

اگر می‌دانید پوست حساسی دارید، از استفاده از ضدآفتاب‌های حاوی اکسید روی و اکسید تیتانیوم سود می‌برید، این ضدآفتاب‌ها با نشستن بر روی پوست شما مانند یک مانع از پوست شما در برابر عوامل حساسیت زا محافظت می‌کنند. ممکن است استفاده از کرم های ضد آفتاب طراحی شده برای کودکان نیز برای شما مفید باشد. از کرم های ضد آفتاب حاوی الکل، عطر یا مواد نگهدارنده استفاده نکنید.

ضد آفتاب برای پوست خشک

اگر پوست خشکی دارید، باید کرم های ضدآفتاب با ترکیبات آبرسان را انتخاب کنید.

  • آشنایی با ویژگی های ضدآفتاب خوب براساس مقاومت در برابر آب و عرق

 اگر قرار است ورزش کنید یا در آب باشید، ارزش آن را دارد که یک ضد آفتاب مقاوم در برابر آب و عرق تهیه کنید. FDA کرم ضدآفتاب مقاوم در برابر آب را اینگونه تعریف می کند که سطح SPF بعد از 40 دقیقه ماندن در آب موثر باقی می ماند. بسیار مقاوم در برابر آب یعنی پس از 80 دقیقه شنا ماندگاری دارد. این ضدآفتاب ها به هیچ وجه ضدآب نیستند، بنابراین اگر بیشتر از این مدت در آب هستید، باید مرتباً کرم را تمدید کنید. نمونه های ضدآفتاب ضد آب نیز در بازار موجود هستند.

نکاتی برای استفاده از ضد آفتاب

در حالی که انتخاب ضد آفتاب مناسب مهم است، اما اگر روزانه و به درستی از آن استفاده نکنید، کمک چندانی نخواهد کرد. اکنون که می‌دانید چگونه یک ضد آفتاب خوب انتخاب کنید، می‌توانید این نکات را برای استفاده بهتر از ضدآفتاب در نظر داشته باشید:

– کرم ضد آفتاب را 15 تا 30 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب استفاده کنید. برای خانم ها می توان از ضد آفتاب زیر آرایش استفاده کرد.کرم ضد آفتاب را به طور سخاوتمندانه روی تمام پوست های قابل مشاهده از جمله تمام نواحی صورت مانند دور چشم، بینی و پیشانی و دست، پا و گردن خود بمالید. از آنجایی که لب‌های شما ممکن است دچار آفتاب سوختگی شوند، از یک بالم لب محافظ در برابر اشعه ماوراء بنفش استفاده کنید و آن را مرتباً تجدید کنید.

– مهم نیست که چقدر ماندگار است، حداقل هر 2 ساعت یک بار کرم ضد آفتاب را تجدید کنید.

– هر زمان که در طول روز بیرون هستید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید – و نه تنها زمانی که هوا گرم و آفتابی است. در یک روز ابری، تا 80 درصد از پرتوهای خطرناک UV هنوز از ابرها عبور می کنند و در طول زمستان، قرار گرفتن در معرض اشعه های خورشید همچنان می تواند اثرات مخربی بر روی پوست شما داشته باشد. همین طور توصیه می شود اگر در محیط های سرپوشیده مانند منزل یا اداره هم هستید، به طور معمول از ضدآفتاب استفاده کنید.

راه های دیگر برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید

از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید.

شما باید سعی کنید مدت زمانی را که در آفتاب می گذرانید محدود کنید، به خصوص بین ساعت 10 تا 2 بعد از ظهر که پرتوهای خورشید شدیدتر است. هر جا که می توانید در مناطق سایه دار بمانید.

پوست خود را بپوشانید. همچنین می توانید با پوشاندن پوست خود مثلا با استفاده از کلاه آفتابی هنگامی که بیرون زیر نور خورشید هستید، از قرار گرفتن در معرض نور خورشید جلوگیری کنید.

جمع بندی

در این مقاله آشنایی با ویژگی های ضدآفتاب خوب بررسی شد. از خواص شیمیایی مطلوب یک ضدآفتاب می توان به اثربخشی، تحریک ناپذیری، پایداری و سازگاری با سایر لوازم آرایشی اشاره کرد. خواص فیزیکی شامل ویسکوزیته کم برای افزایش پراکندگی خوب، جذابیت زیبایی شناختی، اندازه ذرات کوچک، مقاومت در برابر آب، حلالیت خوب و بی بو بودن است.

ویژگی های عملکردی شامل توانایی محافظت در برابر طیف گسترده ای از طول موج ها و جذب سطحی محدود از طریق پوست برای به حداقل رساندن حساسیت است. محصولات همچنین باید به راحتی در دسترس، ارزان و بدون آلودگی باشند.

به یاد داشته باشید همیشه ضدآفتاب را در درجه اول براساس نوع پوستتان انتخاب کنید و دست و دلبازانه از آن روی پوستتان استفاده کنید.

هر نوعی که انتخاب کنید، تمام انواع ضد آفتاب ها باید در مکانی خنک و خشک نگهداری شوند تا بهترین نتیجه را داشته باشند و به طور کلی، تمام ضد آفتاب ها به طور متوسط ​​حدود سه سال ماندگاری دارند.

پرسش های متداول:

آیا ضد آفتاب های بالای SPF 30 موثرتر هستند؟

بهترین SPF برای ضد آفتاب ها بین 30 تا 50 است و SPF بالاتر تفاوت اندکی با SPF پایین تر دارد. بهتر است به ترکیبات تشکیل دهنده نیز توجه کنید.

بهترین مارک ضد آفتاب از نظر پزشکان کدام است؟

می توان از بین برندهای خارجی به ضد آفتاب فیوژن واتر ایزدین و ضد آفتاب برند La Roche-Posay اشاره کرد. از بین برندهای ایرانی نیز ضدآفتاب برایت مکس و سیسپرسا را می توان نام برد.

ضدآفتاب رنگی بهتر است یا بی‌رنگ؟

ضدآفتاب رنگی معمولا دارای چند تناژ رنگی برای رنگ های مختلف پوست هستند که می توانند به عنوان کرم پودر نیز مورد استفاده قرار بگیرند؛ معمولا ضدآفتاب رنگی و بی رنگ تفاوتی از نظر میزان محافظت در برابر نور خورشید ندارد و تنها براساس ترجیح شخصی افراد انتخاب می شوند.

امتیاز بدهید
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *