تزریق ژل چانه

تزریق ژل چانه

چانه یکی از اجزای حیاتی صورت است و حالت ظاهری آن تأثیری زیادی بر شکل کلی صورت به ویژه نیمرخ، دارد. یکی از راه‌های درمان عقب بودن چانه و بهبود فرم آن، روش تزریق ژل گونه است. این روش تاثیر بسزایی در اصلاح فرم صورت دارد و یک روش غیرجراحی و موقت برای اصلاح بدشکلی خفیف تا متوسط در ناحیه چانه است. تزریق ژل بیش از 10 سال است که به عنوان یک درمان اثبات شده برای بزرگ کردن چانه و جوانسازی صورت با ایمنی و اثربخشی بالا شناخته می‌شود. در این مطلب با مزایا و معایب این روش بیشتر آشنا می‌شوید تا بتوانید برای انجام آن، راحت‌تر تصمیم‌گیری کنید.

تزریق ژل چانه

مزایا و کاربرد تزریق ژل چانه

چانه یکی از ستون‌های مرکزی صورت است که در صورت نامتناسب بودن، بقیه قسمت‌های صورت نیز ناهماهنگ به نظر می‌رسند. ژل چانه فواید مثبت زیادی برای صورت دارد و می‌توان از آن برای متعادل کردن چانه، بزرگ کردن یک سوم پایین صورت و زاویه‌سازی و فرم‌دهی فک و در عین حال حمایت از غبغب و جلوگیری از افتادگی گوشه لب به سمت پایین، استفاده کرد.
چانه قوی به تعادل لب‌ها و بینی کمک می‌کند و اعتماد به نفس بیشتری ایجاد می‌کند. کشیده شدن چانه حتی چند میلی متر نیز به گرد شدن صورت کمک می‌کند.

برای تزریق ابتدا باید چانه به صورت سه بعدی از جلو و پهلو ارزیابی شود. بسته به نیاز هر فرد، تزریق ژل می‌توانند به موارد زیر کمک کنند:

مزایا و کاربرد تزریق ژل چانه
 1. افزایش طول چانه: این ویژگی از جلو قابل مشاهده است و اگر چانه زیاد کوتاه باشد ایده آل نیست. اگر چانه نسبت به سایر اجزای صورت خیلی کوتاه‌تر باشد، قانون یک سوم می‌تواند کمک کند.
 2. افزایش برآمدگی چانه: این ویژگی از نمای جانبی قابل مشاهده است. اگر چانه نسبت به لب‌ها خیلی کوتاه باشد ایده آل نیست. این ویژگی حتی می‌تواند موجب رتروگناتیا ( وضعیتی که در آن چانه نسبت به گونه‌ها خیلی عقب است ) و یا میکروژنیا که در آن چانه توسعه نیافته، شود.
  زاویه بین ابرو – بینی – چانه باید 165 تا 175 درجه باشد. اگر این زاویه کمتر باشد، به این معنی است که چانه به اندازه کافی بیرون نیست. راه دیگر برای ارزیابی عقب بودن چانه است، نگاه کردن به آن در رابطه با لب پایین است. اگر چانه عقب‌تر از لب پایینی باشد، کمی تزریق آن را بهتر می‌کند. اگر چانه پشت چین لبیومنتال باشد، قطعاً نیاز به تزریق دارد.
 3. کاهش چین روی چانه: این مشکل از نمای جلو و جانبی قابل مشاهده است. ژل چانه چین‌های عمیقی را کاهش می‌دهد و همچنین شکل C روی چانه را که با افزایش سن اتفاق می‌افتد، کمتر می‌کند.
 4. کم یا زیاد کردن عرض پایین چانه: در خانم‌ها چانه گرد که به آرامی باریک می‌شود، بهترین ظاهر را ایجاد می‌کند. به طور معمول، عرض چانه در خانم‌ها از فاصله بین گوشه‌های داخلی چشم (فاصله بین کانتال) بیشتر نیست. با این حال، برخی از زنان ممکن است چانه‌ای بسیار پهن داشته باشند که مردانه به نظر می رسد یا چانه ای بسیار نوک تیز داشته باشند که می‌تواند نامتعادل به نظر برسد. در مردان نیز چانه‌ای قوی و مربعی ایده‌آل است. چانه در مردان مردان تقریباً به اندازه دهان است. تزریق ژل چانه می‌تواند این مشکلات را اصلاح کند.
 5. کاهش چین‌های ماریونت: ژل در امتداد خطوط بین لب و چانه می‌تواند چین‌های این ناحیه را کاهش دهد.
 6. کاهش گودی چانه: برای کاهش گودی یا فرورفتگی بیش از حد چانه درمان ترکیبی تزریق ژل و بوتاکس توصیه می‌شود.

چگونه بفهمم که به تزریق ژل چانه نیاز دارم؟

برای اینکه بفهمیم به تزریق ژل نیاز داریم یا نه باید به پزشک متخصص مراجعه کنیم تا کوتا و کوچک بودن چانه را تشخیص دهد. اما خودتان نیز می‌توانید با یک خط کش تا حدودی این موضوع را درک کنید. بدین ترتیب، فاصله چانه تا خط بین لب بالا و پایین باید دو برابر فاصله این نقطه تا پایین بینی باشد. همچنین، فاصله چانه تا پایین لب پایین باید به اندازه فاصله پایین لب پایین تا پایین بینی باشد.
با کمک عکس نیز می‌توانید متوجه شوید که آیا چین چانه خیلی عقب است یا نه؟ در صورت عقب بودن و یا چین داشتن روی چانه نیاز به کمی تزریق ژل برای کمک به برآمدگی چانه خواهید داشت.

سن مناسب تزریق ژل چانه

سن مناسب تزریق ژل چانه

با افزایش سن چانه در مردان و زنان کمی تغییر می‌کند که عمدتا به دلیل از دست دادن استخوان در این ناحیه  است. چانه عمدتاً استخوانی است و هرگونه تغییر در میزان استخوان تأثیر زیادی بر شکل چانه دارد.
بعد از چهل سالگی به مرور چانه کوتاه‌تر می شود و از پهلو بزرگ می‌شود. چین چانه نیز عمیق‌تر می‌شود و در کنار چانه فرورفتگی‌ ایجاد می‌شود. همه این تغییرات باعث می شود چانه کوچکتر مشخص شود. کاهش تستوسترون در مردان و کاهش استروژن در زنان باعث تحلیل استخوان در چانه می‌شود. زنان پس از یائسگی به دلیل کاهش شدید سطح استروژن، از دست دادن استخوان در چانه را بیشتر تجربه می‌کنند. به همین دلیل شکل صورت در خانم ها خیلی بیشتر تغییر می‌کند به طوری که، پایین صورت کوچک می شود و وسط صورت سنگین‌تر می‌شود.
علاوه بر این، برخی از افراد نیز به طور ژنتیکی و مادرزادی چانه‌ کوچکتری دارند. اغلب تأثیر چانه خیلی کوچک به راحتی قابل درک نیست، اما هنگامی که اصلاح چانه انجام شود، قطعاً تأثیرات آن بهتر نمایان می‌شود.

تشخیص بهترین سن برای تزریق با توجه به نظر پزشک و شرایط فرد انجام می‌شود.

تزریق ژل چانه یا جراحی؟

در برخی افراد به دلایلی مانند کاهش وزن شدید، افزایش سن و ژنتیک، چانه کمی عقب‌تر قرار می گیرد. برای اصلاح فرم چانه گزینه‌های متعددی از جمله جراحی ژنیوپلاستی، ایمپلنت‌های آلوپلاستیک، انتقال چربی اتولوگ و تزریق ژل پیشنهاد می‌شود.
جراحی نیاز به باز کردن بافت صورت به صورت گسترده دارد و ممکن است عوارضی مانند پس زدن، عفونت، جذب استخوان، حرکت ایمپلنت و آسیب عصبی ایجاد کند. اما ژل می‌تواند به عنوان یک فیلر پوستی عمل کند و خیلی ساده‌تر چانه را بزرگ‌تر کند و ظاهر آن را اصلاح کند. تزریق ژل با توجه به مورفولوژی آناتومیکی چانه یک روش ایمن و موثر برای بزرگ کردن چانه است و تقریبا برای تمام افراد روشی مناسب است.
برای بیماران با سن بالاتر، تزریق ژل چانه برای مقابله با انقباض استخوان فک، گردن و افتادگی گردن ایده‌آل است. با تزریق ژل در قسمت زیرین صورت، چانه بزرگ‌تر می‌شود و افتادگی را از بین می‌رود، در حالی که تزریق ژل به قسمت جلویی چانه و در کناره‌ها می‌تواند خطوط اخم که از لب‌ها به سمت پایین امتداد می‌یابند را کاهش دهد. علاوه بر این، در افراد جوان‌تر با تزریق ژل چانه می‌توان خط فک را زاویه‌دار و کانتور کرد.  

با این حال، تزریق ژل چانه به برخی افراد با بیماری‌ها و شرایط خاص توصیه نمی‌شود. به طور کلی این روش به افراد زیر توصیه نمی‌شود:

 • افراد مستعد اسکار هیپرتروفیک
 • افراد با سابقه حساسیت به یکی از مواد تشکیل دهنده ژل (اسید هیالورونیک یا بی‌حسی موضعی)
 • افراد مبتلا به پورفیری
 • زنان باردار یا شیرده
 • در افراد با سابقه بیماری خودایمنی باید وضعیت سلامتی آن‌ها را در طول درمان به طور مداوم کنترل شود.
 • افراد مبتلا به تب روماتیسمی حاد با عوارض قلبی

مراقبت‌های بعد از تزریق ژل چانه

این روش به زمان کمی برای استراحت نیاز دارد، زیرا ناحیه چانه در اثر تزریق ژل به اندازه سایر نواحی صورت متورم نمی‌شود. به هر حال رعایت برخی نکات، احتمال ایجاد آسیب را کمتر کرده و به روند درمان نیز کمک می‌کند.

 • بعد از تزریق تا یک روز هر نیم ساعت یکبار به مدت 10 دقیقه یک کمپرس یخ روی چانه قرار دهید (یخ را مستقیماً روی پوست قرار ندهید).
 • حداقل به مدت 24 ساعت از انجام برخی فعالیت‌ها مانند ورزش شدید، سونا و دوش آب گرم خودداری کنید.
 • در 48 ساعت اول از فشار به چانه خودداری کنید و حتما برای استراحت به پشت بخوابید.
 • به مدت 24 ساعت از محصولات آرایشی فعال ( حاوی AHAها، رتینول‌ها، ویتامین C) و لوازم آرایشی روغنی خودداری کنید.
 • از یک درمان موضعی برای تسکین و آرامش پوست طبق نظر پزشک استفاده کنید.
 • تا 2 هفته پس از تزریق ژل چانه از اپیلاسیون، لایه برداری شیمیایی، نیدلینگ پوست، میکرودرم ابریژن، IPL یا لیزر خودداری کنید.
 • چانه را ماساژ ندهید، مگر اینکه دستور پزشک باشد.  

درمان‌های ترکیبی با تزریق ژل چانه

ممکن است طبق نظر پزشک همراه با تزریق ژل چانه به یک یا چند درمان دیگر نیز نیاز داشته باشید. درمان‌های ترکیبی می‌توانند ظاهر صورت را بهتر کنند. برخی از این درمان‌های ترکیبی عبارتند از:

 • تزریق به خط فک و چانه: فیلر فک، خط فک را مشخص می‌کند و با ایجاد یک مرز گردن را از صورت جدا می‌کند.
 • ژل لب و چانه: این یک ترکیب محبوب است که هماهنگ با برآمده کردن چانه و برطرف شدن چین‌های آن، لب‌ها نیز با فیلر حجیم می‌شوند.
 • تزریق ژل گونه و چانه: هنگامی که گونه‌ها با کمک فیلر حجیم می‌شوند، یک یا دو تزریق ژل در چانه کمک می‌کند تا کل صورت متناسب‌تر به نظر برسد.
 • رینوپلاستی غیر جراحی و تزریق ژل چانه: اغلب تزریق به چانه با رینوپلاستی غیر جراحی ترکیب می‌شود.
 • تزریق ژل چانه و لیپوساکشن چانه دوتایی: این یک درمان برای کسانی است که چربی زیادی زیر چانه همراه با چانه کوچک دارند، توصیه می‌شود. چربی زیر چانه با لیپوساکشن برداشته می‌شود، در حالی که تزریق ژل چانه نیز اندازه آن را اصلاح می‌کند.    

بهترین برندهای فیلر چانه

رووفیل و فیوریج دو برند ایمن و موثر در بین ژل‌های پوستی هستند. هر کدام از این برندها انواع مختلفی دارند که برخی از آن‌ها برای حجم‌دهی چانه مناسب هستند. در کلینیک شکیبا نیز از این دو برند محبوب برای به همین اصلاح ظاهر چانه استفاده می‌شود.

بهترین برندهای فیلر چانه
 • ژل فیوریج

فیوراج یک ژل اسید هیالورونیک و بدون پیروژن ساخت ایران است که با توجه به PH فیزیولوژیکی بدن تولید شده است. این ژل با منشا حیوانی نیست و از لیدوکائین هیدروکلراید برای کاهش درد در حین و بعد از تزریق و مانیتول به عنوان آنتی اکسیدان تشکیل شده است.
ژل‌های Fiorage L و Fiorage XL برای حجم دهی به چانه و اصلاح ساختار آن بسیار مناسب هستند. این ژل‌ها همراه با سرنگ استریل یکبار مصرف ارائه می‌شوند. ژل L‌ حاوی 24 میلی‌گرم اسید هیالورونیک و 3 میلی‌گرم لیدوکائین و XL‌ حاوی 26 میلی‌گرم هیالورونیک اسید و 3 میلی‌گرم لیدوکائین است.

 • ژل رووفیل

ژل رووفیل (Revofil) روشی ملایم برای حجم دادن چانه است. این ژل حاوی 23 میلی‌گرم اسید هیالورونیک است. از این مجموعه ریووفیل پلاس و اولترا مناسب چانه هستند. ژل رووفیل پلاس بدررای عمق درم میانی تا عمیق و اولترا در ناحیه درم عمیق تا زیر جلدی تزریق می‌شود. این ژل ماندگاری خوبی دارد و با توجه به شرایط فرد تا 12 ماه دوام دارد.  

خطرات و عوارض تزریق ژل چانه

به طور کلی، درمان ظاهر چانه با تزریق ژل اسید هیالورونیک برای بدن به خوبی قابل تحمل است و هیچ عارضه جانبی شدیدی ندارد. به طوری که یکی از مزایای تزریق ژل چانه بازگشت سریع به کار و دوران نقاهت کوتاه است.
تنها در حین تزریق کمی درد حس می‌شود که با استفاده از بی حسی موضعی به حداقل می‌رسد. پس از درمان تورم، قرمزی، کبودی و درد برای چند روز عادی است و با کمک کمپلکس سرد کاهش می‌یابد که معمولاً ظرف چند روز بهبود می‌یابد.

برخی از عوارض تزریق ژل شامل موارد زیر است:

 • خارش
 • کبودی
 • تورم
 • عفونت
 • پر شدن بیش از حد
 • عدم تقارن
 • جای زخم
 • آبسه

گاهی اوقات، سیستم ایمنی بدن با ژل تزریق شده مانند یک جسم خارجی مهاجم رفتار می‌کند. این بدان معناست که بدن ممکن است گرانولوم‌های جسم خارجی (توده‌های بافتی) یا گره‌های غیر التهابی ( توده‌های سفت ) ایجاد کند.

در موارد نادر، یک فرد ممکن است بعد از تزریق ژل چانه عوارضی زیر را تجربه کند:

 • آسیب بافت نرم
 • کوری
 • سکته

آلرژی به ژل مخصوصا اسید هیالورونیک و حرکت کردن ژل نیز بسیار نادر است و در افراد کمی دیده می‌شود. همچنین در موارد نادر ممکن است نکروز پوست رخ دهد و در آن خون در پوست توسط ژل مسدود ‌شود.

انتخاب یک متخصص زیبایی باتجربه، کلینیک کاملا بهداشتی و واجد شرایط که افراد را از نظر مسائل پزشکی مرتبط غربال می‌کند، به کاهش عوارض ناخواسته و نادر کمک می‌کند.

ماندگاری تزریق فیلر چانه

انواع مختلفی از ژل‌ها و فیلرها برای تزریق در چانه مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر کدام عملکرد تقریبا متفاوتی دارند. نوع ژل، ناحیه درمان و ترکیب شیمیایی بدن فرد، بر طول عمر ژل در چانه تأثیر می‌گذارد. به طور کلی، محصولات متراکم‌تر که عمیق‌تر تزریق می‌شوند، ماندگاری بیشتری دارند. اثر تزریق ژل بلافاصله پس از تزریق شروع می‌شود و معمولا در عرض یک هفته کامل می‌شود.
ژل پس از تزریق به تدریج تجزیه شده و جذب بدن می شود به هیمن دلیل اثرات آن موقت است. در بیشتر مواقع، ژل بین 6 تا 18 ماه دوام دارد و در صورت نیاز باید ترمیم صورت گیرد.

قیمت تزریق ژل چانه

میزان هزینه ترمیم چانه با ژل تحت تاثیر عوامل مختلفی تغییر می‌کند. کلینیک و خدمات آن، میزان ژل و نوع و برند ژل استفاده شده از عوامل مهم موثر بر قیمت هستند. در بیشتر موارد هزینه به انتظارات فرد نیز بستگی دارد. ژل‌های با ماندگاری بالاتر هزینه بیشتری دارند. معمولا یک میلی ژل برگشت‌پذیر ارزان‌تر از یک و نیم میلی‌لیتر ژل محرک است.
رایج ترین مقداری که در جلسه اول تزریق می‌شود معمولا 1 تا 2 میلی لیتر است. دوز ترمیم نیز ممکن است کمتر از تزریق اولیه باشد، زیرا اغلب در 1 سال، مقدار قابل توجهی از ژل هنوز در چانه وجود دارد.
برای اطلاع از قیمت تزریق ژل چانه کلیک کنید.

پرسش و پاسخ درباره تزریق فیلر به چانه:

آیا تزریق فیلر چانه حساسیت زاست؟

اغلب تزیق ژل چانه منع مصرفی ندارد و همه افراد در صورت نیاز می توانند از آن استفاده کنند و حساسیت به آن بسیار نادر است.

ماندگاری اثرات تزریق ژل چانه چقدر است؟

بسته به نوع و برند مواد و ساختار بدن هر فرد اثرات تزریق ژل می‌تواند از 6 تا 12 ماه و یا در بهترین حالت تا 24 ماه ماندگاری داشته باشد. به طور کلی، محصولات متراکم تر که عمیق‌تر تزریق می شوند، دوام بیشتری دارند.

تزریق ژل چانه در چند جلسه انجام می‌شود؟

به طور کلی تزریق در یک جلسه انجام می‌شود اما بسته به میزان اصلاح مورد نیاز و سرعتی که می‌خواهید چانه تغییر کند یک تا دو جلسه کافی است.

تزریق ژل چانه مناسب چه کسانی نیست؟

افرادی با بیماری‌های خاص یا کسانی که برخی داروها مانند آسپرین مصرف می‌کنند و زنان باردار و شیرده حتما باید با پزشک خود مشورت کنند و حدالامکان از تزریق ژل چانه پرهیز کنند.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *