مراقبت بعد از بوتاکس پیشانی

مراقبت بعد از بوتاکس پیشانی

امروزه تزریق بوتاکس همه گیر شده است چرا که یک راه بسیار موثر، کم خطر با عوارض جانبی بسیار محدود برای جلوگیری از افتادگی و چین و چروک صورت است. در این سالها روش های جوانسازی زیادی مرسوم شده است ولی هنوز هم هیچ کدام به اندازه تزریق بوتاکس محبوب و موثر نیستند. ماندگاری تزریق بوتاکس به عوامل مختلفی بستگی دارد ولی به صورت کلی حدود 6 ماه ماندگار است. از طرفی پیشانی از مورد توجه ترین نواحی صورت برای تزریق است و اکثر افراد تمایل دارند که در بوتاکس پیشانی را امتحان کنند. از این رو مراقبت های بعد از بوتاکس پیشانی اهمیت زیادی پیدا می کند و برای بسیاری سوال می شود که باید ها و نباید های بعد از تزریق پیشانی شامل چه مواردی است. بنابراین مقاله با ما همراه باشید تا نکات مراقبت بعد از بوتاکس پیشانی را خدمتتان ارائه دهیم.

مهم ترین نکات مراقبت بعد از بوتاکس پیشانی

همان طور که می دانید برای به دست آوردن بهترین نتایج از هر عمل زیبایی به خصوص تزریق بوتاکس رعایت مواردی مهم است؛ از جمله انتخاب کلینیک معتبر که از مواد با کیفیت استفاده کند و همین طور مراجعه به پزشک متخصص که مهارت و تجربه کافی داشته باشد. در صورتی که جنس بوتاکس خوب نباشد یا تکنیک های اصولی تزریق بوتاکس رعایت نشود، نمی توان انتظار به دست آوردن نتایج خوب را داشت. از طرفی قسمتی از مسئولیت هم به گردن خود شماست که با رعایت اصولی مراقبت بعد از بوتاکس پیشانی، کمک کنید که ماده بوتاکس به طور موثری اثر بگذارد، خطر بروز بعضی از عوارض  جانبی پایین بیاید و در نهایت نتیجه دلخواه تان با ماندگاری قابل قبولی از تزریق بوتاکس برایتان حاصل شود.

نکات مراقبت بعد از بوتاکس پیشانی

در ادامه مواردی از مهم ترین نکات مراقبت بعد از بوتاکس پیشانی را می آوریم:

1. از ماساژ دادن ناحیه تزریق بوتاکس خودداری کنید:

 • اولین نکته در مراقبت بعد از بوتاکس پیشانی خودداری از ماساژ دادن ناحیه تزریق بوتاکس است. یکی از عواملی که ممکن است منجر به ایجاد عوارض بوتاکس شود، انتقال و حرکت ماده بوتاکس به سایر نواحی پوست است بنابراین باید دقت کنید که از لمس کردن و ماساژ پیشانی جداً خودداری کنید. حداقل تا 24 ساعت این نکته را رعایت کنید تا از انتقال ماده بوتاکس به سایر نواحی جلوگیری شود و بوتاکس فرصت کند در محل تزریق جذب شود.
 • برای جلوگیری از جا به جایی بوتاکس به مدت ۲۴ ساعت بعد از تزریق، سر خود را رو به سمت پایین خم نکنید.
 • از کمپرس آب سرد می توانید برای کاهش کبودی و تورم استفاده کنید ولی نه به صورتی که موجب وارد کردن فشار به ناحیه تزریق شود.
 • مایعات کافی بنوشید. مصرف مایعات کافی روند بهبود شما را تسریع می کند.

2. خوابیدن بعد از بوتاکس

یکی از سوال های مهم مراجعان در مورد مراقبت بعد از بوتاکس پیشانی، نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس است. به مدت 4 تا 6 ساعت بعد از تزریق بوتاکس دراز نکشید چون امکان جا به جایی بوتاکس وجود دارد. حتما به پشت بخوابید و به هیچ وجه روی صورت نخوابید. سعی کنید به کمک بالشت کمی سر خود را در طول خواب به سمت بالا نگه دارید.

3. حمام بعد از بوتاکس پیشانی

تا یک روز بعد از تزریق بوتاکس، حمام نکنید:

یکی از موارد با اهمیت مراقبت بعد از بوتاکس پیشانی، مسئله استحمام است که برای بسیاری از افراد جای سوال دارد. سعی کنید تا یک روز بعد از تزریق بوتاکس، حمام نکنید؛ بعد از آن حمام کردن مشکلی ندارد ولی باید به دمای آب توجه کنید زیرا بالا بودن دمای آب باعث می شود ماده بوتاکس تزریق شده، دچار تغییر حالت شود و نتیجه نامطلوبی از تزریق به دست آید. بنابراین سعی کنید به مدت طولانی در وان حمام یا زیر دوش نمانید.
به همین ترتیب بهتر است تا تثبیت نتایج از رفتن به سونا و حمام بخار هم خودداری کنید. از طرفی حمام های عمومی ممکن است خطر ایجاد عفونت در ناحیه تزریق را تشدید کنند.

4. شستن صورت بعد از بوتاکس

 همان طور که گفتیم بوتاکس تازه تزریق شده به فشار و دما حساس است پس نحوه ی شستن صورت بعد از بوتاکس از مهم ترین نکات مراقبت بعد از بوتاکس پیشانی است. برای شستن صورت از آب با دمای بالا استفاده نکنید و روی محل تزریق فشار وارد نکنید. بهتر است تا 24 ساعت بعد از بوتاکس صورت خود را نشویید. سعی کنید از شوینده های ملایم استفاده کنید و از دست کشیدن روی ناحیه تزریق بپرهیزید.

 • از لایه برداری هایی مانند میکرودرم و سایر لایه بردارهای شیمیایی استفاده نکنید.

5. آرایش بعد از بوتاکس

چون ممکن است در هنگام زدن کرم ها یا هرنوع دیگری از لوازم آرایشی روی صورت، به صورت فشار وارد شود؛ و یا بعد از آرایش، بخواهید صورت خود را بشویید، باز هم مشکلاتی خواهید داشت؛ از طرفی مواد شیمیایی موجود در بعضی از مواد آرایشی ممکن است برای پوست تحریک کننده باشند؛ بنابراین بهتر است که تا حداقل یک روز بعد از تزریق بوتاکس، آرایش نکنید.

6. اصلاح صورت و بند انداختن صورت بعد از بوتاکس

 اصلاح صورت و بند انداختن موجب اعمال فشار به صورت و جا به جایی بوتاکس می شود؛ پس حداقل تا 24 ساعت بعد از بوتاکس هیچ گونه روش اصلاح صورت را انجام ندهید.

 • بهتر است هرگونه درمان های پوستی دیگر مانند لیزر را تا تثبیت نتایج به تعویق بیاندازید.
 • از فعالیت های فیزیکی سنگین خودداری کنید.
 • می توانید بعد از تزریق بوتاکس به فعالیت های روزانه خود بازگردید اما تا دو روز بعد از هرگونه فعالیت تحریک کننده که منجر به افزایش ضربان قلب، تعریق زیاد و غیره شود؛ خودداری کنید.

7. ورزش بعد از بوتاکس

ورزش موجب افزایش ضربان قلب و جریان خون می شود که هم می تواند کبودی را افزایش دهد و هم ممکن موجب انتقال ماده بوتاکس به سایر نواحی صورت شود. بنابراین سعی کنید حداقل تا 24 بعد از تزریق بوتاکس از ورزش خودداری کنید.

 • حدود یک ساعت بعد از تزریق بوتاکس می توانید با لبخند زدن، اخم کردن و بالا بردن ابروها به مدت 30 ثانیه، عضلات صورت خود را حرکت دهید تا کمک کنید که ماده بوتاکس به داخل عضلات نفوذ کند.
 • بعضی از داروها و مواد غذایی که رقیق‌کننده خون می باشند مانند ویتامین E، امگا 3، آسپرین و چای سبز بهتر است بعد از تزریق بوتاکس مصرف نشوند. حتما از مصرف الکل بپرهیزید.
 • بعد از تزریق بوتاکس پیشانی استفاده از آرنیکا یا ویتامین K می تواند به افرادی که بعد از تزریق متوجه کبودی در قسمت های مورد نظر شدند؛ کمک کند.
 •  استفاده از کلاهی یا هد بندهایی که روی پیشانی قرار بگیرند نیز ممنوع است؛ چراکه به ناحیه تزریق فشار وارد می کنند.
 • بعد از تزریق بوتاکس، سعی کنید سیگار و قلیان نکشید.
 • در صورت بروز سردرد، از انواع مسکن های ملایم مثل استامینوفن استفاده کنید.

مراقبت قبل از بوتاکس پیشانی

برای از بین بردن خطوط و چین و چروک های سطحی از بوتاکس استفاده می شود. قبل از تزریق بوتاکس بهتر است یک جلسه مشاور بروید، پزشک خود را از داروهایی که مصرف می کنید آگاه کنید، در مورد پروسه درمان و دوران نقاهت آگاهی پیدا کنید و بعد تصمیم به تزریق بوتاکس بگیرید.

 • استفاده هم زمان از برخی داروها و بوتاکس ممکن است منجر به افزایش کبودی در ناحیه تزریق شود. یکی از این نوع این داروها، انواع داروهای رقیق کننده خون هستند. پس در قدم اول حتما مطمئن شوید که داروهایی که مصرف می کنید با ماده بوتاکس در تضاد نیستند و امکان مصرف همزمان وجود دارد.
 • می توانید برای اینکه درد را در حین تزریق احساس نکنید از کرم های بی حسی موضعی استفاده کنید. البته برای تایید لزوم استفاده، از قبل حتما با پزشک خود مشورت کنید. این کرم ها باید یک ساعت قبل از تزریق روی پوست مالیده شود تا در زمان تزریق پوست شما بی حس شده باشد.بهتر است اگر در پیشانی جوش و اکنه دارید، صبر کنید تا بعد از بعبود آنها، بوتاکس تزریق کنید.افراد باردار یا شیرده بهتر است بوتاکس تزریق نکنند.
 • مدت زمان کمی قبل از تزریق بوتاکس، اصلاح نکنید و یا از کرم های موبر استفاده نکنید.

سخن آخر درباره مراقبت بعد از بوتاکس پیشانی

تزریق بوتاکس پیشانی روش ایمن و بدون عوارض جانبی خاصی می باشد ولی با این وجود اگر بعد از تزریق بوتاکس متوجه عوارض جانبی شدید، حتما به پزشک خود مراجعه کنید. تزریق صحیح بوتاکس یک هنر است بنابراین انتخاب یک کلینیک معتبر و یک پزشک حاذق را در نتیجه کار دست کم نگیرید.

پرسش و پاسخ درباره مراقبت بعد از بوتاکس پیشانی:

چند روز بعد از بوتاکس صورت می شود مو ها را رنگ کرد؟

بهتر است تا تثبیت نتایج بوتاکس صبر کنید مثلا حداقل تا یک هفته، هرچند تاریخ دقیق نمی شود مشخص کرد.

تا چند روز بعد از تزریق بوتاکس می توان لیزر موهای زائد صورت را انجام داد؟

حداقل 2 هفته بعد از تزریق بوتاکس، اقدام به لیزر موهای زائد نمایید.

چه مدت بعد از تزریق بوتاکس می توان سوار هواپیما شد؟

احتمال دارد تغییرات فشار هوا در کابین هواپیما بر نتایج بوتاکس تاثیر بگذارد و موجب حرکت ماده بوتاکس شود؛ پس بهتر که در مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تزیرق از پرواز اجتناب کنید.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *