مراقبت از پوست در تابستان

یکی از جذاب‌ترین فصل‌های سال، فصل تابستان می‌باشد که روزهای بلند و پرنور دارد. در این فصل به علت تابش مستقیم و شدید نور خورشید، شرجی بودن یا خشک بودن هوا، میزان بالای اشعه فرابنفش و دمای بالای محیط بیرون، این امکان وجود دارد که پوست شما با مشکلاتی همچون التهاب، خشکی یا قرمزی مواجه شود. در صورتی که نکات مراقبت از پوست در فصل تابستان را بدانید و به توصیه‌های متخصصان درباره مراقبت از پوست در فصل تابستان دقت کنید و آن‌ها را رعایت کنید با هیچ گونه مشکل پوستی مواجه نخواهید شد و می‌توانید در این فصل در کنار خانواده و دوستان به تفریح بپردازید. در فضای باز شنا کنید و خاطرات خوبی را داشته باشید.

فصل تابستان یکی از فصل‌های گرم سال می‌باشد که در این فصل بیشتر افراد به گشت و گذار و مسافرت می‌پردازند. مراقبت از پوست در تابستان یکی از مواردی می‌باشد که باید جدی بگیرید تا با مشکلات پوستی مواجه نشوید. این مقاله در مورد مراقبت از پوست در تابستان می‌باشد، اگر می‌خواهید در این باره اطلاعات کسب کنید ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

آشنایی با تاثیر تابستان روی پوست

با بالا رفتن دمای هوا و بیشتر شدن رطوبت در محیط، غدد چربی پوست سبوم اضافی یا چربی طبیعی تولید می‌کنند. چربی تولید شده روی سطح پوست گیر می‌کند و باعث مسدود شدن منافذ پوست، چربی و چسبندگی می‌شود. متداول‌ترین مشکل در فصل تابستان به وجود آمدن جوش‌های آکنه است. کسانی که از پوست چرب برخوردار هستند، بیشتر از افراد دیگر به این مشکل مبتلا می‌شوند چرا که سبوم و باکتری‌های موجود در پوست با عرق ترکیب شده و موجب بسته شدن منافذ پوست و به وجود آمدن آکنه می‌شوند.

 موقعی که پوست شما در مقابل اشعه‌های مضر یو وی قرار می‌گیرد، ملانین به میزان بیشتر تولید می‌شود تا از پوست شما در مقابل صدمه‌های خورشید محافظت کند. ملانین خصوصیات محافظت کنندگی از نور را دارد. ملانین اضافی موجب تیره شدن و برنزه شدن پوست می‌گردد. دیگر مشکلات می‌تواند شامل بثورات ناشی از حساسیت به نور خورشید، خارش پوست و آفتاب سوختگی باشد. همینطور این امکان وجود دارد که شما هم برای ثبت لحظات خوش به مسافرت در تعطیلات تابستانی فکر کنید. این مشکلات پوستی در سفر بیشتر از زمان دیگر ممکن است مهمان پوست شما گردد.

بهترین شیوه‌های مراقبت از پوست در تابستان رعایت نمودن روتین پوستی می‌باشد. مراقبت از پوست در هوای گرم با داشتن روتینی مناسب می‌تواند همه مشکلات پوستی که از گرمای هوا به وجود می‌آید، را به طور چشمگیری بکاهد.

مراقبت‌های مخصوص از پوست در تابستان

صدمه‌های ناشی از نور خورشید می‌تواند موجب چین و چروک، پیری زودرس پوست، سرطان و نیز خشکی پوست گردد. همانطور که گفته شد- پوست موقعی که در مقابل تابش نور خورشید قرار می‌گیرد به طور خودکار جهت محافظت از خود، ملانین بیشتری تولید می‌کند.

نکات مراقبت از پوست در تابستان

یک سری نکات برای محافظت از پوست در فصل تابستان وجود دارد که در این قسمت به طور مختصر در مورد هر کدام توضیح داده‌ایم:

  • مراقبت‌های پوستی را هر ماه انجام دهید.

به کار بردن مرطوب کننده متناسب با پوست، استفاده از شوینده و اسکراب از جمله کارهایی می‌باشد که باید برای داشتن پوست سالم انجام دهید. پوست خود را هفته‌ای یک بار با اسکراب ماساژ دهید و به خوبی با شوینده متناسب با پوست شست و شو دهید. بعد از شست و شوی صورت، حتماً باید از یک آبرسان یا مرطوب کننده مناسب با پوست استفاده نمایید.

  • چربی پوست خود را کنترل کنید.

اغلب میزان ترشح چربی به ویژه در پوست صورت در فصل تابستان با بیشتر شدن تعریق افزایش می‌یابد. این کار موجب به وجود آمدن جوش‌های صورت یا لکه‌های پوستی می‌گردد. هر روز دو الی سه بار پوست خود را با شوینده متناسب با پوست شست و شو دهید. بعد از آن حتماً از تونرهای مناسب با پوست خود استفاده کنید. هفته ای دو بار می‌توانید از ماسک‌هایی که دارای خاک رس هستند، استفاده کنید. چون این ماسک‌ها کنترل کننده چربی و جاذب می‌باشند.

  • از کرم ضد آفتاب مناسب با پوست استفاده کنید.

در فصل تابستان به علت عرق کردن بیش از اندازه پوست، خوب است از کرم ضد آفتاب مقاوم در برابر آب و بدون روغن استفاده کنید تا تعریق پوست موجب کمتر شدن اثربخشی ترکیبات موجود در کرم نشود. همچنین خوب است کرم ضد آفتاب به کار برده شده، فاقد رنگ باشد تا بتوان به میزان زیاد روی سطح پوست را پوشش داد.

  • قبل از استفاده از کرم ضد آفتاب پوست خود را پاک کنید.

یکی از اشتباهات متداول، تمیز نکردن پوست پیش از به کار بردن کرم ضد آفتاب می‌باشد. اغلب بیشتر افراد موقع تجدید کرم ضد آفتاب خود موقع روز آن را روی پوست آلوده می‌زنند اما باید این نکته را به خاطر داشته باشید که قبل از استفاده از کرم ضد آفتاب، حتماً باید پوست خود را تمیز کنید و بعد از آن به طور مجدد از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. در این حالت منافذ پوست شما با آلودگی و چربی بسته نمی‌شوند و احتمال به وجود آمدن آکنه و جوش به حداقل می‌رسد.

  • محصولات آرایشی سبک‌تر استفاده نمایید.

چرب شدن بیش از اندازه پوست، تعریق و گرما موجب حساس‌تر شدن پوست در مقابل محصولات آرایشی در فصل تابستان می‌شوند.

  • مرطوب کننده مناسب پوست خود را انتخاب کنید.

رطوبت پوست در فصل تابستان اهمیت بیشتری دارد. به دلیل این که آب پوست به علت گرمی هوا زودتر بخار می‌شود. بنابراین روزانه ۲ الی ۳ بار از آب رسان‌ها به منظور رطوبت رسانی پوست استفاده کنید.

  • لایه برداری پوست

به کار بردن لایه بردار مناسب با پوست، فکر خوبی جهت رفع سلول‌های مرده پوست در روزهای گرم تابستان می‌باشد. لایه برداری موجب لطیف شدن، درخشندگی و نرم شدن پوست می‌شود.

  • داشتن تغذیه سالم و مناسب

مصرف آب فراوان در فصل تابستان به شدت توصیه می‌گردد. به علت این که از این راه، آب از دست رفته بدن تامین می‌گردد. در فصل تابستان بدن با تعریق بیشتری که دارد، دچار کم آبی شده و با گذشت زمان موجب خشک شدن پوست می‌شود. جهت پیشگیری از این مشکل در فصل تابستان، باید به میزان بیشتری مایعات، میوه‌ها و سبزیجات استفاده کنید.

  • کاهش مدت زمان قرارگیری در مقابل نور خورشید

ساعت معینی در روز، آفتاب با شدت بیشتری می‌تابد و بیشترین اشعه را دارد. اغلب بین ساعت ۱۰ صبح الی ۴ بعد از ظهر شدت اشعه خورشید شدیدتر می‌باشد. شما در این موقع باید به هیچ عنوان در مقابل نور خورشید قرار نگیرید، چرا که به احتمال بیشتر ممکن است دچار آفتاب سوختگی شوید. در صورتی که شغل بخصوصی دارید که به علت آن نمی‌توانید دور از نور خورشید باشید، باید از پناهگاه مناسب یا چتر استفاده نمایید و خوب است از چتر یووی استفاده کنید. افزون براین، در صورتی که سایه داشته باشید باید از لباس ضد آفتاب و محافظ استفاده نمایید.

  • مراقب پوست لب‌ها باشید.

حساس شدن و خشک شدن پوست لب‌ها از جمله موارد متداول مشکلات پوستی در فصل تابستان به حساب می‌آیند. چون که اکثر افراد از رسیدگی به پوست لب در این فصل غافل می‌شوند. پوست لب‌ها باید در کل روز‌های فصل تابستان به خصوص در کسانی که ساعات بیشتری از روز را بیرون از منزل می‌گذرانند، با کمک کرم ضد آفتاب ویژه لب یا ضد آفتاب‌های چند کاره پوشانده شود. بهتر است شب هنگام قبل از خواب، از محصولات مراقبت از لب که دارای ویتامین c، روی و ویتامین e هستند نیز استفاده کنید.

مراقبت تابستانی از پوست به چه علت اهمیت بیشتری دارد؟

در فصل تابستان زمان بیشتری را بیرون از منزل، در سفر و زیر آفتاب سپری می‌کنید. تابستان فصل گردش و سفر و تفریحات فضای باز می‌باشد. قرار گرفتن در مقابل نور خورشید و گرمای شدید هوا که موجب عرق کردن بیش از اندازه پوست می‌شود، زمینه را برای به وجود آمدن بعضی از مشکلات پوستی همچون آکنه و آفتاب سوختگی فراهم می‌نماید.

در فصل تابستان باید روتین مراقبت از پوست خود را عوض کنید و تغییراتی را هم در شیوه آرایش و وسایل آرایشی مورد استفاده خود به وجود آورید.

وقتی هوا گرم است چگونه از چشم و پوست خود محافظت کنیم؟

همواره از کرم ضد آفتاب‌های دور چشم و عینک آفتابی جهت محافظت از چشم‌ها در مقابل اشعه‌های مضر نور خورشید استفاده کنید. پیش از خوابیدن، نباید روی صورت خود آرایش داشته باشید. حتماً چشم و صورت خود را با یک تونر یا میسلار واتر تمیز کنید، چرا که این محصولات همه آلودگی‌های باقی‌مانده روی سطح پوست پیرامون چشم را می‌گیرند.

میسلار پاک کننده آرایش چشم سینره یک محصول فاقد الکل، ضد التهاب، فاقد پارابن و اسانس می‌باشد و از پوست پیرامون چشم در مقابل رادیکال‌های آزاد حفاظت می‌کند. این میسلار خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و موجب تنظیم ph پوست شما می‌گردد.

جمع بندی

به منظور مراقبت از پوست در تابستان همچون هر فصل دیگری باید با توجه به تغییرات آب و هوایی و نوع پوست خود از روتین مراقبتی متناسب با پوست خود استفاده کنید. با دنبال نمودن همه نکات و محصولاتی که در این مقاله گفته شد می‌توانید در کنار لذت بردن از تعطیلات تابستانی خود پوستی سالم، زیبا و سرحال داشته باشید.

سوالات درمورد مراقبت از پوست در تابستان:

چرا در فصل تابستان باید چربی پوست خود را کنترل کرد؟

در این فصل به علت عرق کردن بیشتر پوست صورت، چربی بیشتری ترشح می‌شود که این امر موجب به وجود آمدن جوش‌های صورت یا لکه‌های پوستی می‌شود بنابراین باید روزانه پوست خود را با شوینده‌های مخصوص شستشو دهید.

چرا در فصل تابستان باید از کرم ضد آفتاب مناسب با پوست خود استفاده کنیم؟

در این فصل به علت تابش شدید نور آفتاب و اشعه فرابنش و به منظور پیشگیری از ایجاد لکه‌های پوستی باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم، همینطور خوب است این کرم ضد آفتاب فاقد رنگ باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *