سن مناسب هایفوتراپی

سن مناسب هایفوتراپی

امواج متمرکز اولتراسوند یا هایفوترافی (HIFU)، یک درمان غیرتهاجمی برای مبارزه با پیری پوست صورت و سایر نواحی بدن است. این روش بخشی از روند رو به رشد درمان‌های ضد پیری است که برخی از مزایای لیفت صورت را بدون نیاز به جراحی ارائه می‌دهد. این درمان دوران نقاهت کوتاه‌تری نسبت به جراحی‌های زیبایی دارند. متخصصان پوست، هایفوتراپی را فقط برای علائم خفیف تا متوسط پیری پوست توصیه می‌کنند. هر چند این روش کم ضرر است اما محدودیت سنی دارد و همة افراد نمی‌توانند از آن استفاده کنند. اگر می‌خواهید بدانید سن مناسب هایفوتراپی چقدر است در این مطلب همراه ما باشید.

سن مناسب هایفوتراپی چند است؟

سن مناسب هایفوتراپی
سن مناسب هایفوتراپی

در هایفوتراپی از امواج فراصوت برای ایجاد گرما در عمق پوست مناطق خاصی از بدن استفاده می‌شود. این گرما به سلول‌های پوست آسیب می‌رساند و باعث می‌شود بدن برای ترمیم آن‌ها کلاژن بیشتری تولید کند و بدین طریق به رشد مجدد سلول ها کمک کند. کلاژن بیشتر به ساختار پوست خاصیت ارتجاعی می‌بخشد و آن را سفت و بدون چروک می‌کند.
به طور کلی هایفوتراپی برای افرادی که افتادگی یا چین و چروک پوست در قسمت‌های مختلف بدن از جمله صورت و گردن دارند، مناسب است. معمولا چین و چروک‌های پوست از سن 25 تا 30 سالگی شروع می‌شود. در این دوره، افتادگی و چروک‌ها خیلی ریز و کم عمق هستند و با هایفوتراپی به راحتی از بین می‌روند. هر چند، متداول‌ترین سنین درمان 40 تا 50 سالگی است، اما به‌ طور معمول، سن مناسب هایفوتراپی، 25 سال به بالا است و این روش را می‌توان برای این افراد تجویز کرد.

آیا هایفوتراپی برای افراد مسن نیز مفید است؟

هر چند، سن مناسب هایفوتراپی 25 سال به بالا اعلام شده است و برای افراد با شلی یا افتادگی خفیف تا متوسط بیشترین عملکرد را دارد، با این حال، افراد مسن‌تر نیز بسته به میزان افتادگی یا چین و چروک‌های خود می‌توانند از این روش بهره‌مند شوند و شادابی را به پوست خود برگردانند.
شواهد بیشتری مورد نیاز است تا مشخص شود چه کسانی با چه شرایطی برای این نوع روش مناسب‌تر هستند. تاکنون مشخص شده است که هایفوتراپی درمانی امیدوارکننده است و می‌تواند جایگزین لیفت صورت شود، به خصوص در افراد جوان‌تر که نمی‌خواهند خطرات و زمان بهبودی طولانی مرتبط با جراحی را تجربه کنند.
با این حال، قبل از شروع دوره درمانی با هایفوپراتی، مشاوره با یک پزشک متخصص برای اطمینان از مناسب بودن این روش درمانی متناسب با سن و شرایط پوستی لازم است.

چه نواحی را می توان با هایفوتراپی درمان کرد؟

پوست صورت بیشتر از نواحی دیگر در معرض آسیب و چین و چروک است و اکثر افراد انواع روش‌های درمانی و زیبایی را برای پوست صورت خود انجام می‌دهند. اما هایفوتراپی کاربردهای دیگری مانند لیفت صورت و ابرو، سفت کردن بافت همبند و درمان سلولیت نیز دارد. امواج اولتراسوند با شدت بالا به عمق پوست نفوذ می‌کند و اگر در سن مناسب هایفوتراپی انجام شود، قادر است تولید کلاژن و الاستین را به خوبی تحریک کند و ظاهر پوست را حتی با یک جلسه درمان بهبود دهد.
روش هایفوتراپی برای سفت و ضخیم کردن پوست، کاهش غبغب، درمان پلک یا ابروهای افتاد، صاف کردن چین و چروک‌های‌ صورت، صاف و سفت کردن پوست سینه استفاده می‌شود.

از روش هایفوتراپی می‌توان برای ترمیم نواحی مختلف بدن استفاده کرد:

چه نواحی را می توان با هایفوتراپی درمان کرد؟
 • ابرو
 • غبغب
 • گردن
 • صورت
 • دور چشم‌ها
 • دکلته
 • دست‌ها
 • پاها
 • ران
 • ناحیه زانو

نتایج اولیه هایفوتراپی چه زمانی مشخص می‌شود؟

هایفوتراپی یک نوع لیفت پوست غیر جراحی است که با یک جلسه درمان نیز اثرات خود را نشان می‌دهد. بلافاصله بعد از هایفوتراپی ممکن است، برخی از افراد شاهد برخی از اثرات خفیف اولیه باشند، اما لیفت و سفت شدن واقعی پوست در نهایت تقریباً 2 تا 3 ماه بعد از درمان، قابل مشاهده است و مراقبت خوب از پوست به حفظ این نتایج تا 1 سال نیز کمک می‌کند. طول کشیدن این فرآیند به این دلیل است که ساخت کلاژن و جایگزینی آن بعد از تحریک پوست، نیاز به زمان بیشتری دارد. با ادامه فرآیند کلاژن سازی در طول زمان، بهبودهای مداوم می‌تواند تا 9 ماه یا یکسال نیز دوام داشته باشد. بعد از گذشت یک سال برای تجدید اثرات ضد پیری باید دوباره برای هایفوتراپی مراجعه کرد.
اگر در سن مناسب هایفوتراپی مراجعه کرده باشید یک جلسه درمان نیز می‌تواند موثر باشد اما، در برخی افراد با توجه به شرایط سنی، برای کند کردن فرآیند پیری بیش از یک جلسه درمان توصیه می‌شود.

عوارض درمان با هایفوتراپی

در هایفوتراپی امواج اولتراسوند از سطح پوست گذشته و به زیر سطح پوست هدایت می‌شوند و عمق پوست را معرض امواج اولتراسوند قرار می‌دهد. در این درمان، سطح پوست مورد تهاجم قرار نمی‌گیرد و به دلیل تمرکز بر عمق پوست، اثرات منفی زیادی روی سطح ظاهری پوست بجا نمی‌گذارد. با این حال، در طول درمان با این امواج ممکن است درد خفیفی در نواحی استخوانی یا احساس گرما در پوست احساس شود، اما می‌توان درد شدید را با بی‌حس کننده‌ها مدیریت کرد.
هایفوتراپی به عنوان یک روش ایمن شناخته می‌شود و در سراسر جهان استفاده می‌شود. امواج هایفوتراپی بیش از 50 سال است که به طور ایمن در زمینه‌های مختلف پزشکی استفاده می‌شود و تاکنون خطر یا عوارض جدی گزارش نشده است.
برخی آزمایشات بالینی نشان می‌دهند که هایفوتراپی به منظور لیفت صورت و رفع چین و چروک روشی ایمن و موثر است. افراد تحت این درمان توانسته‌اند نتایج خوبی را چند ماه پس از دریافت امواج اولتراسوند، بدون خطرات مرتبط با جراحی مشاهده کنند. به طور کلی، هایفوتراپی عوارض جانبی کمی دارد، اگرچه برخی از افراد ممکن است بلافاصله پس از درمان، درد و ناراحتی را تجربه کنند که سریعا برطرف می‌شود.

بعد از هایفوتراپی علائم زیر به صورت خفیف قابل مشاهده است:

 • تورم
 • بی حسی
 • قرمزی
 • کبودی
 • درد

سوالات متداول درباره سن مناسب هایفوتراپی:

بهترین سن برای هایفوتراپی چه سنی است؟

مناسب‌ترین سن هایفوتراپی، زمانی است که مشکلات پوستی خفیف است. بنابراین، بهترین سن می‌تواند از 25 سال به بالا باشد.

هایفوتراپی چگونه پوست را جوان‌تر می‌کند؟

در این درمان از امواج اولتراسوند برای سفت کردن پوست و تجدید کلاژن استفاده می‌شود. به این ترتیب ظاهری جوان‌تر برای صورت و گردن ایجاد می‌شود.

چند جلسه برای هایفوتراپی نیاز است؟

بسته به شرایط فرد، اثرات هایفوتراپی با یک جلسه نیز قابل مشاهده است و بعد از حدود 3 ماه اثرات درمان کامل می‌شود. اما در برخی افرد با چروک‌های عمیق‌تر به تعداد جلسات بیشتر نیاز است.

اثرات هایفوتراپی تا چند ماه ماندگار است؟

بسته به شرایط فرد و مراقبت‌های بعد از درمان، اثرات هایفوتراپی می‌تواند از 9 ماه تا یک سال ماندگار باشد.

چه مدت طول می کشد تا نتایج دیده شود؟

بلافاصله بعد از اولین جلسه تا حدی می‌توان تغییرات مثبت را در پوست مشاهده کرد اما، به 2 تا 3 ماه زمان نیاز است تا کلاژن سازی کامل شود و اثر درمان به طور کامل دیده شود.

5/5 - (6 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *