روش مراقبت از پوست در آلودگی هوا

مراقبت از پوست در آلودگی هوا

آلودگی هوا می تواند سلامت پوست شما را به خطر بیاندازد یا عارضه های موجود را تشدید کند. یکی از اندام‌های مهمی که بیشترین تاثیر را از تغییر کیفیت هوا تحمل می‌کند، پوست ما است که اولین خط محافظتی در برابر سموم محیطی است. در این مقاله قصد داریم نکاتی برای مراقبت از پوست در آلودگی هوا ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

نکات مراقبت از پوست در آلودگی هوا

آلودگی می تواند باعث آسیب به سد پوستی شود، آن را کم آب کند و شرایط پوستی موجود مانند اگزما، درماتیت یا پسوریازیس را بدتر کند. آلاینده هایی مانند ذرات ریز، ازن و مواد شیمیایی مضر می توانند منجر به پیری زودرس پوست شوند. پوست تا حدی می تواند با آنها مبارزه کند، اما اینکه به طور مستمر و طولانی مدت در معرض چنین مواد شیمیایی قرار بگیرد؛ طیفی از عوارض جانبی را ایجاد می کند. متأسفانه پوست ما به طور مداوم توسط آلاینده های مختلف مورد حمله قرار می گیرد. رایج ترین محرک ها شامل ترکیبات آلی فرار (VOCs)، هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای (PAHs)، اکسیدها، ازن (O3)، ذرات معلق (PM2.5 و PM10) و دود سیگار است.

مهم است که پوست خود را از اثرات بد آلودگی هوا محافظت کنید. در دنیای امروزی، جایی که شهرنشینی و صنعتی شدن همچنان در حال افزایش است، آلودگی به یک تهدید همیشگی برای پوست ما تبدیل شده است. با چند نکته عملی مراقبت از پوست در آلودگی هوا، می توانیم از پوست خود در برابر خطرات آلودگی محافظت کنیم.

مراقبت از پوست در آلودگی هوا

1. پاکسازی مهم است: روز خود را با یک پاک کننده ملایم اما موثر برای پاک کردن آلودگی ها از سطح پوست شروع کنید. همین طور در پایان روز پوست خود را بشویید و از هرگونه مواد آرایشی و آلاینده که در طول روز باعث آلودگی پوست شده اند؛ پاکسازی کنید.

2. محصولات غنی از آنتی اکسیدان مصرف کنید: از محصولات مراقبت از پوست مملو از آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C و E استفاده کنید که به مبارزه با رادیکال های آزاد ناشی از آلودگی کمک می کند.

3. آبرسانی حیاتی است: پوست خود را با یک مرطوب کننده با کیفیت هیدراته نگه دارید. پوستی که به خوبی هیدراته شده است در برابر عوامل استرس زای خارجی مقاوم تر است.

4. ضدآفتاب با SPF مناسب ضروری است: حتی در روزهای ابری، ضد آفتاب خود را فراموش نکنید. این زره شما در برابر اشعه های مضر UV و آلودگی هوا است.

5. پاکسازی مضاعف: یک روال تمیز کردن مضاعف را در نظر بگیرید؛ از پاک کننده های روغنی شروع کنید تا آلاینده ها را پاک کنید و سپس با پاک کننده های بر پایه آب برای تمیز کردن عمیق ادامه دهید.

6. لایه برداری کنید اما زیاده روی نکنید: لایه برداری منظم سلول های مرده پوست را از بین می برد و به بازسازی پوست کمک می کند. اما زیاده روی نکنید، زیرا می تواند حساسیت را تشدید کند.

7. ترمیم سد پوستی: محصولاتی مانند سرامیدها و نیاسینامید را انتخاب کنید که عملکرد سد طبیعی پوست شما را بهبود می بخشند.

8. هیدراته بمانید: نوشیدن آب فراوان پوست شما را از درون هیدراته نگه می دارد. سلول های هیدراته پوستی بهتر با آلاینده های محیطی مبارزه می کنند.

9. به رژیم غذایی خود اهمیت دهید: برای داشتن پوستی سالم، غذاهای غنی از آنتی اکسیدان و اسیدهای چرب امگا 3 مصرف کنید.

10. پاکسازی پس از قرار گرفتن در معرض آلودگی: پس از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی، صورت خود را تمیز کنید تا ذرات و سموم به دام افتاده را پاک کنید.

تاثیر آلودگی هوا بر پوست

تاثیر آلودگی هوا بر پوست

آلودگی هوا اثرات ماندگاری بر جنبه های مختلف زندگی ما از جمله محیط زیست و سلامتی ما دارد. امروزه، ما بیشترِ بیماری هایی که آلودگی مستمر هوا می تواند ایجاد کند را می شناسیم، اما بسیاری از افراد هنوز نمی دانند که آلودگی می تواند بر وضعیت پوست ما نیز تأثیر بگذارد. دامنه اثرات آلودگی بر روی پوست بسیار گسترده است. ممکن است منجر به کم آبی، اختلال در میکروبیوم پوست، آسیب به سد پوست، پیری زودرس و حتی سرطان پوست شود. اغلب، می تواند باعث بدتر شدن شرایط پوستی موجود مانند آکنه، درماتیت تماسی، اگزما و پسوریازیس شود.
هر پوستی میکروبیوم خود را دارد که از باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها تشکیل شده است. وجود این میکروارگانیسم ها ضروری است و به مبارزه با مواد مضر کمک می کند و سیستم ایمنی بدن را نسبت به خطرات احتمالی آگاه می کند. با این حال، میکروبیوم باید در تعادل باقی بماند که سلامت پوست را تضمین کند. اگر اندازه و تنوع آن مختل شود (مثلاً در اثر آلودگی هوا)، می تواند باعث رشد بیش از حد باکتری های مضر شود. ذرات دود همچنین می توانند روی پوست باقی بمانند و باکتری ها را در داخل منافذ به دام بیندازند و آن را به محیطی عالی برای ایجاد آکنه تبدیل کنند. یک میکروبیوم مختل شده همچنین می تواند به آسیب سد پوستی کمک کند، که یک لایه محافظ است که آلرژن ها را خارج می کند.

علائم حساسیت به آلودگی هوا

آلودگی می تواند منجر به تشدید حساسیت و واکنش پذیری پوست شود. مشخص شده است که ذرات معلق می‌توانند گونه‌های اکسیژن فعال تولید کنند که منجر به اکسیداسیون لیپید و پروتئین می‌شود که می‌تواند باعث افزایش تنظیم واسطه‌های پیش التهابی شود. یک هم افزایی مضر بین پرتوهای UV و آلودگی نیز مشاهده شد. چهار مشکل پوستی مرتبط با آلودگی هوا ایجاد می شود که شامل پیری زودرس پوست، اگزما، کهیر و تحریک، جوش و التهاب است.

تاثیر آلودگی هوا بر مو

تاثیر آلودگی هوا بر مو

آلودگی که به وفور در محیط‌های شهری یافت می‌شود، از ذرات معلق (قطعات گرد و غبار، دوده و دوده) و همچنین آلاینده‌های گازی تشکیل شده است. آلودگی به ذرات قابل استنشاق اطلاق می شود که قطر آنها معمولاً 10 میکرومتر و کمتر است. این ذرات می توانند به سطح مو بچسبند و به فولیکول نفوذ کرده و روی سطح پوست سر بنشینند. آلودگی شدید هوا می تواند وضعیت کوتیکول را تغییر دهد و ظاهری خشن، شکننده و کدر به مو بدهد.

تحقیقات اخیر شواهد قوی برای ارتباط بین قرار گرفتن در معرض آلودگی و ریزش مو ارائه کرده است. الیاف مویی که در معرض غلظت بالای آلاینده‌ها قرار می‌گیرند، آسیب بیشتری به کوتیکول مو، کورتکس و پروتئین‌های کراتین تشکیل‌دهنده مو متحمل می شوند. این آسیب می تواند منجر به شکستگی، بافت شکننده یا نی مانند، ضعیف شدن تارهای مو و خشکی کلی مو شود.

در موهایی که در معرض آلاینده ها قرار گرفته اند؛ پروتئین های رشد کلیدی، به طور معنی داری کاهش یافتند. آلودگی هوا ممکن است باعث مرگ سلولی کراتینوسیت‌های فولیکولی (سلول‌های خود تجدید شونده که در طول زندگی در چرخه رشد مو نقش دارند) شود. این به دلیل افزایش استرس اکسیداتیو و التهاب است که آلودگی هوا می تواند رشد مو را مختل کند.

وقتی صحبت از سلامت پوست سر به میان می‌آید، رسوبات آلودگی می‌توانند باعث خارش پوست سر، تحریک، تولید بیش از حد سبوم و شوره سر شوند که همگی می‌توانند فولیکول‌ها را مسدود کنند، ریشه مو را ضعیف کرده و آن‌ها را مستعد شکستگی و ریزش می‌کنند.

مراقبت از مو در آلودگی هوا

به یاد داشته باشید که شستن روزانه مو و پوست سر با یک شوینده ملایم روزانه می تواند بهترین تاثیر را در پاکسازی آلاینده از پوست سر و پایه فولیکول های مو داشته باشد. موادی نیز وجود دارند که از موهای شما در برابر آلودگی محافظت می کنند مانند پپتیدهای ابریشمی وگان، کراتین و انواع آنتی اکسیدان ها. این مواد می توانند یک سد محافظ فیزیکی و تنفسی برای مو و پوست سر ایجاد می کنند و در انواع شامپوها و سرم های تقویت کننده مو یافت می شوند.

جمع بندی

استفاده از مواد طبیعی مانند ویتامین C، ویتامین E، امگا 3 می تواند برای مراقبت از پوست در آلودگی هوا بسیار کمک کند زیرا سرشار از آنتی اکسیدان هستند و توانایی پوست را برای مقابله با سموم بهبود می بخشد. پاکسازی و آبرسانی به اندازه استفاده از کرم ضد آفتاب مهم است زیرا می تواند از پوست محافظت کند. با ادغام این روش های مراقبت از پوست در آلودگی هوا در برنامه روزانه خود، می توانید دفاع پوست خود را در برابر آلودگی تقویت کنید، و اطمینان حاصل کنید که علیرغم چالش های محیط مدرن ما، پوستتان درخشان و سالم باقی می ماند.

پرسش های متداول:

چه موادی در مراقبت از پوست در آلودگی هوا موثر هستند؟

یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که استفاده منظم از آنتی اکسیدان های مراقبت از پوست مانند ویتامین C، ویتامین E و اسید فرولیک در سلول های پوست در یک محیط آزمایشگاهی، از آسیب ناشی از آلودگی جلوگیری می کند. سایر ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد آلودگی در مراقبت از پوست عبارتند از: رتینول (ویتامین A) نیاسینامید.

آیا آلودگی باعث پیری پوست می شود؟

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا (ذرات معلق (PM)، دوده و دی اکسید نیتروژن (NO2)) با پیری زودرس پوست در چندین آزمایش مرتبط شناخته شده است. اما یکی از شناخته شده ترین و مهم ترین عوامل موثر در پیری پوست، قرار گرفتن مستمر در معرض اشعه ماوراء بنفش است.

آیا ویتامین C از پوست در برابر آلودگی محافظت می کند؟

آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C (یا اسید ال اسکوربیک که از نظر علمی شناخته می شود) با خنثی کردن رادیکال های آزاد که باعث استرس اکسیداتیو می شوند به روشن شدن پوست و محافظت از آن در برابر آسیب های محیطی کمک می کنند.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *