عوارض لیزر صورت زنان چیست

عوارض لیزر صورت زنان چیست؟

یکی از مهم‌ترین مناطق بدن صورت است. به همین علت افراد زیادی جهت افزایش زیبایی خود به لیزر مو‌های زائد صورت خود می‌پردازند اما عوارض لیزر صورت بعد از حذف موهای زائد برای اکثر خانم‌ها و آقایان آزار دهنده است. به همین دلیل انتخاب یک روش مناسب و بدون خطر جهت حذف موهای زائد از اهمیت زیادی برخوردار است. اما اینکه عوارض لیزر صورت زنان چیست؟ در این مقاله ما قصد داریم شما را به صورت کامل با پاسخ این سوال آشنا کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوع در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

عوارض لیزر صورت زنان

با توجه به اینکه هر روش درمانی برای خود دارای عوارض جانبی است این روش‌ نیز عوارض جانبی مخصوص به خود را دارد که این عوارض عبارتند از:

عوارض لیزر صورت زنان
  • قرمزی و حساسیت

درد خفیف و قرمزی در محلی که درمان شده است، برای بیشتر افراد موقتی است و جای هیچ گونه نگرانی نیست. متقاضیانی که به قرمزی و تورم موضعی در محل لیزر موهای زائد صورت دچار می‌شوند، می‌بایست بدانند که بعد از سپری شدن زمان بهبودی، این حالت نیز رفع شده و دیگر بازنمی‌گردد.

  • پوسته پوسته شدن بعد از لیزر صورت

از دیگر عوارض لیزر صورت زنان می‌توان به پوسته پوسته شدن بعد از لیزر صورت اشاره کرد. در صورتی که از دستگاه لیزر نا معتبر استفاده گردد، پوسته پوسته شدن در محل لیزر شده به وجود می‌آید. درست است که این کار آزاردهنده می‌باشد، ولی این مسئله به صورت کلی به مشکلات دائمی و پایدار منجر نمی‌شود. به همین علت توصیه می‌گردد حتما توصیه های پزشک، بعد از لیزر موهای صورت را جدی بگیرید.

  • عفونت

همیشه در تمام روش های حذف موهای زائد، امکان ایجاد عفونت موجود است. درست است که این مسئله در رابطه با درمان با لیزر، به ندرت ممکن است پیش بیاید، ولی عفونت می‌تواند در تمام زخم ها ایجاد گردد. لازم به ذکر است که پیگیری مناسب، احتمال ایجاد عفونت را به صفر می‌رساند.

  • آسیب چشمی

اگر از عینک ایمنی در طی فرآیند لیزر موهای صورت، استفاده نکنید، امکان به وجود آمدن آسیب چشمی وجود دارد. دقت کنید که هميشه موقع درمان از محافظ چشم استفاده کنید.

  • تغییرات رنگدانه‌ای

بعد از لیزر، تغییرات رنگدانه‌ای در پوست به وجود می‌آید. امکان دارد پوست در محل لیزر موهای زائد صورت، به صورت موقت روشن تر یا تیره تر گردد. تغییر رنگ با گذشت زمان به حالت عادی باز می‌گردد.

  • تاول به خاطر لیزر موهای صورت

در رابطه با عوارض لیزر صورت زنان، درست است که ایجاد تاول بسیار نادر است، ولی سوختگی و تاول در محل لیزر موهای صورت، قادر است در نتیجه‌ی مستقیم عدم مهارت افراد، برای متقاضی رخ دهد. در صورتی که قبل از استفاده از لیزر، پوست به صورت صحیح خنک و سرد شود، مسلما سوختگی رخ نمی‌دهد. بنابراین از میزان تجربه و مهارت فردی که مسئول این کار است باید مطمئن شوید.

  • تشکیل بافت اسکار

تشکیل اسکار به صورت معمول رخ نمی‌دهد، ولی اگر صورت بگیرد، دائمی خواهد بود. خطای فردی که لیزر را انجام می‌دهد، امکان دارد موجب به وجود آمدن بافت اسکار گردد. تا موقعی که اپراتور با مهارت باشد و از تنظیمات و لیزر مناسب طبق نوع پوست متقاضی و منطقه‌ی مورد نظر جهت درمان استفاده نماید، اسکاری تشکیل نخواهد شد. دقت کنید که پیگیری های مناسب احتمال وقوع این عارضه را پایین می‌آورد.

علت بروز عوارض لیزر صورت زنان چیست؟

با توجه به اینکه جهت رسیدن پرتوی لیزر به پیاز مو، باید لیزر از لایه‌ی سطحی پوست که اپی‌درم یا رو پوست نام دارد، عبور نماید، پیاز مو در لایه‌ی دِرم قرار دارو که در زیر اپی‌درم واقع می‌باشد. اپی‌درم مثل پیاز و ساقه‌ی مو، دارای ملانین است. به همین علت پرتوی لیزر در راه خود تا اینکه به پیاز مو برسد، کمی به اپی‌درم جذب می‌شود. به همین دلیل عوارضی مثل سوختگی، تغییر رنگ پوست، زخم و سایر عوارض مشابه به وجود می‌آیند.

میزان عوارض لیزر صورت زنان به چه عواملی بستگی دارد؟

این که میزان عوارض لیزر صورت زنان چه قدر باشد، به ویژگی‌های دستگاه و هم چنین رنگ پوست متقاضی وابسته است. کسانی که دارای پوست تیره تری هستند، بیشتر در معرض دچار شدن به عوارض پوستی می‌باشند؛ زیرا آن‌ها دارای ملانین بیشتری در پوست خود هستند. تیرگی پوست قادر است ناشی از برنزه کردن و بالا رفتن سن باشد یا این که به صورت ژنتیکی و طبیعی ممکن است که پوست تیره‌ای داشته باشید. به همین علت در صورتی که می‌خواهید به لیزر صورت بپردازید باید از آفتاب گرفتن و سولاریم پرهیز نمایید.

عوامل دیگری که موجب بالا رفتن احتمال عوارض لیزر صورت زنان می‌شوند شامل طول موج لیزر، مدت زمان تابش، اندازه‌ی نقطه‌ی تابش و استفاده‌ی نامناسب از تکنیک‌های خنک سازی پوست می‌باشد. به این ترتیب که هر چه قدر که طول موج دستگاه لیزر بیشتر و مدت زمان تابش کمتر باشد، احتمال وقوع عوارض جانبی کاهش خواهد یافت. افزایش طول موج و کاهش مدت زمان تابش موجب می‌گردد که انرژی کمتری جذب ملانین گردد. این اتفاق هم در اپی‌ درم و هم در پیاز مو قابل مشاهده است. بنابراین طول موج زیاد و مدت تابش کمتر موجب کاهش تاثیر لیزر بر حذف موها می‌گردد.

انتخاب درست پارامترهای مربوط به دستگاه لیزر، یعنی طول موج و مدت تابش همراه با استفاده از تکنیک‌های مناسب خنک‌ سازی پوست، موجب به حداکثر رسیدن تاثیر لیزر و به حداقل رسیدن عوارض لیزر می‌گردد. با توجه به اینکه دستگاه‌های لیزر یک الی دو نوع طول موج را تولید می‌نمایند، اینکه دستگاهی طبق رنگ پوست انتخاب گردد از اهمیت زیادی برخوردار است.

سوالات درمورد عوارض لیزر صورت زنان:

آیا لیزر مو‌های زائد دردناک است؟

دو یا سه روز بعد از لیزر، امکان دارد پوست ناحیه‌ی تحت درمان، کمی قرمز و کم درد باشد. اکثر متقاضیان می‌گویند که این درد مانند درد آفتاب سوختگی است و به خوبی تحمل می‌گردد. ولی در کل خود فرآیند لیزر دردناک نمی‌باشد.

شایع ترین عوارض لیزر صورت زنان کدام عوارض هستند؟

قرمزی، درد، التهاب، پوسته پوسته شدن، تغییر رنگ پوست

آیا اسکار از رایج ترین عوارض لیزر صورت زنان است؟

خیر، ایجاد اسکار و زخم را نمی‌توان از عوارض رایج لیزر صورت زنان در نظر گرفت؛ ولی در صورتی که پزشک یا متخصص لیزر یک کار اشتباهی را در طی فرآیند درمان انجام دهد، امکان دارد پوست متقاضی زخم شده و آسیب ببیند.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *