آر اف برای لک صورت چیست

آر اف برای لک صورت چیست؟

لک‌های صورت سن و سال نمی‌شناسند. برخی از جوانان، افراد میانسال و کودکان لکه‌هایی را بر صورت خود دارند که این لکه‌ها به صورت نقاط قهوه‌ای رنگ ظاهر می‌گردند. به وجود آمودن چنین لکه‌هایی علل‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد. برخی از اشخاص به صورت ژنتیکی درگیر این موضوع می‌باشند و برخی دیگر بر اثر موارد مختلفی مثل مصرف برخی داروها، ابتلا به یک بیماری خاص، بارداری و حتی زیاد شدن سن، این مشکل پوستی را تجربه می‌نمایند. لازم به ذکر است که معمولا لک‌های صورت مشکل به حساب نمی‌آیند؛ زیرا سلامت شخص را تهدید نمی‌کنند و هیچ ضرری ندارند. ولی طبیعی است که تمام انسان‌ها به داشتن پوست صاف و شفاف علاقمند هستند. در صورتی که شما هم در صورتتان لک و کک و مک دارید، احتمالا سعی کرده‌اید تا شیوه‌های مختلفی را امتحان نمائید. از جمله بهترین و موثرترین راه‌های شفاف سازی پوست آر اف می‌باشد. هر آنچه که نیاز است برای لک صورت درباره آر اف بدانید، در این مقاله بررسی می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

آر اف برای لک صورت

آر اف برای لک صورت یک درمان فرکانس رادیویی می‌باشد که از نور و انرژی حرارتی ترکیب شده و از آن جهت گرم نمودن بافت‌های زیر سطح پوست و تحریک توانایی‌های بازسازی طبیعی بدن استفاده می‌گردد. انرژی حرارتی آر اف موجب بالا رفتن جریان خون در زیر پوست می‌گردد و موجب تحریک تولید کلاژن و الاستین می‌شود. گرمای آر اف برای لک صورت قادر است ملانین اضافی پوست را تبخیر نموده و رنگدانه‌ها را روشن‌تر نماید.

 • همان آر اف یک درمان غیرتهاجمی می‌باشد که توسط یک دستگاه و به‌شکل دستی انجام می‌گردد. هنگام درمان با آر اف پزشک دستگاهی را روی پوست حرکت داده و در حین حرکت، انرژی حرارتی به لایه‌های زیرین پوست نفوذ نموده و روی سلول‌های رنگدانه تاثیر می‌گذارد.
 •  آر اف برای لک صورت که یک روش غیرجراحی و بدون درد می‌باشد، یک روش درمانی استاندارد محسوب می‌شود که در کلینیک‌های زیبایی کل جهان به کار می‌رود.
 • این روش درمانی را نیاز است تا چند دفعه تکرار نمایید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

مزایای آر اف برای لک صورت

آر اف لک صورت ازجمله بهترین روش‌هایی است که اخیرا در سراسر جهان از آن استفاده می‌شود. این روش درمانی دارای یک سری مزیت است که برخی از آن‌ها عبارتند از:

مزایای آر اف برای لک صورت
 • این تکنولوژی تنها مناطق آسیب‌دیده را مورد هدف قرار داده و روی بافت‌های اطراف آن هیچ تاثیر ندارد.
 • آر اف برای لک صورت یک روش کاملا ایمن و موثر محسوب می‌شود و توسط سازمان غذا و داروی آمریکا به تایید رسیده است.
 •  امکان دارد نتیجه آر اف برای لک صورت را بلافاصله بعد از درمان مشاهده نمایید. ولی بهترین نتیجه را پس از سپری شدن چند ماه مشاهده خواهید نمود.
 •  آر اف یک روش کاملا غیرتهاجمی می‌باشد و دوره نقاهت آن بسیار کوتاه بوده و می‌توان بلافاصله پس از درمان به انجام فعالیت‌های روزانه خود پرداخت.
 • هزینه این روش درمانی از هزینه سایر روش‌های جراحی پایین‌تر است. حتی اکثر افراد بعد از تنها یک جلسه درمانی نتیجه دلخواه خود را به دست می‌آورند.
 •  جهت استفاده از آر اف لک صورت محدودیت خاصی وجود نداشته و افرادی که لکه‌های زیادی روی پوست خود دارند، می‌توانند با مشورت پزشک از مزیت‌های آن بهره‌مند شوند.

مراقبت‌های قبل از درمان با آر اف برای لک صورت

قبل از درمان با آر اف برای لک صورت نیاز است که یک سری مراقبت‌ها رعایت شوند که این مراقبت‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

مراقبت‌های قبل از درمان با آر اف برای لک صورت
 • ­یک الی دو هفته قبل از درمان با آر اف باید از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید پرهیز کنید.
 • از مصرف داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین، ایپوبروفن، ناپروکسنو… خودداری نمایید.
 • یک الی دو هفته قبل از درمان از انجام اپیلاسیون و استفاده از اسکراب‌‌ها خودداری نمایید.

مراقبت‌های بعد از درمان با آر اف برای لک صورت

مراقبت‌های بعد از درمان با آر اف برای لک صورت
 • بعد از درمان هم برای مراقبت از پوست از یک مرطوب کننده روزانه استفاده کنید.
 • اگر میخواهید از منزل خارج شوید، از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید.
 • تا دو روز از انجام ورزش سنگین و شنا کردن در استخرهای کلر دار پرهیز نمایید.

عوارض آر اف برای لک صورت

همانطور که ذکر شد آر اف برای لک صورت یکی از روش‌های موثر و بی‌خطر است، این روش درمانی هیچ خطری برای فرد نداشته و با عوارض خاصی همراه نمی‌باشد.
تنها در برخی از موارد، افراد در یک روز اول بعد از درمان احساس سوزن سوزن شدن و درد خفیفی را در ناحیه تحت درمان تجربه می‌نمایند و پوست آن‌ها دچار قرمزی می‌شود. به صورت خلاصه، عوارض احتمالی آر اف قادر است شامل موارد زیر باشند:

عوارض آر اف برای لک صورت
 • التهاب و قرمزی پوست
 • ظهور جوش‌های ریز
 • خارش و سوزش پوست
 • خشکی
 • پوسته پوسته شدن پوست
 • عفونت

لازم به ذکر است که کل این عوارض تا چند ساعت پس از درمان به صورت کامل از بین می‌روند. هم‌چنین با انجام مراقبت‌های قبل و بعد از درمان آر اف برای لک صورت می‌توان تا حد زیادی از بروز این عوارض خفیف پیشگیری نمود.

هزینه آر اف برای لک صورت

با توجه به اینکه میزان و نوع مشکل در تمام افراد یکسان نمی‌باشد، یک قیمت واحد را نمی‌توان برای کل مراجعه‌کنندگان در نظر گرفت. هزینه آر اف برای لک صورت مثل روش‌های زیبایی دیگر تحت‌تاثیر عوامل مختلفی می‌باشد که مجموع آن‌ها هزینه نهایی را تعیین می‌نماید.

بر فرض مثال، میزان لک‌های صورت و وسعت ناحیه تحت‌درمان در طول جلسه درمان و تعداد جلسه‌های موردنیاز جهت رسیدن به بهبودی کامل تاثیر می‌گذارند. از طرف دیگر دستمزد پزشک، موقعیت جغرافیایی کلینیک، نوع دستگاه آر اف استفاده شده و… همگی در هزینه آر اف برای لک صورت تاثیرگذار هستند.

دلایل به وجود آمدن لک صورت

کک‌و‌مک‌ها و لک‌های پوستی سلول‌های رنگ‌دانه‌ای می‌باشند که برای پوست و بدن هیچ ضرری ندارند. این گروه از سلول‌ها بر روی پوست معمولا به صورت لکه و یا نقطه‌های قهو‌ه‌ای رنگ ظاهر می‌شوند. در نقاط مختلف بدن از جمله صورت، گردن، قفسه سینه و بازو‌ها می‌توانید لک‌ها مشاهده کنید. زیرا در مقایسه با سایر نقاط بدن این مناطق بیشتر در معرض نور خورشید می‌باشند.
به هیچ عنوان لک‌های پوستی سلامت بدن را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند. بنابراین از نظر پزشکی از بین بردن این لک‌ها هیچ ضرری ندارد. بیشتر در طول تابستان و اوایل پاییز لک‌ها و کک و مک‌ها ظاهر می‌گردند. زیرا پوست بیشتر در این زمان در معرض نور خورشید می‌باشد. به خاطر همین می‌توانیم نتیجه بگیریم که اصلی‌ترین علل به وجود آمدن لک صورت نور خورشید می‌تواند باشد. موارد زیر از جمله دلایل به وجود آمدن لک می‌باشد که عبارتند از:

 • آفتاب

می‌توانیم نور خورشید را از جمله مهم‌ترین دلیل به وجود آمدن لک‌های پوستی بدانیم. برای محافظت از پوست در برابر آسیب‌های نور خورشید سلول‌های پوستی ملانین اضافی تولید می‌نمایند. به همین دلیل می‌باشد که کک و مک‌ها و لک‌ها بعد از قرارگیری در معرض نور خورشید ظاهر می‌شوند. این لک‌ها در هر ناحیه‌ای از بدن و صورت که در معرض نور خورشید است می‌توانند ظاهر شوند. در روز‌های سرد و ماه‌های زمستان لکه‌ها کم رنگ می‌شوند و یا حتی محو می‌گردند.

 • ژنتیک

ژنتیک در نوع ملانین تولید شده در بدن و ایجاد لکه‌های پوستی نقش اصلی را دارد. بدن قادر است دو نوع ملانین با نام‌های فئوملانین و یوملانین تولید نماید. فئوملانین از پوست در مقابل اشعه فرابنفش محافظت نماید ولی یوملانین نمی‌تواند این کار را انجام داد. نوع ملانین ساخته شده در بدن به ژنی به نام MC1R وابسته است.

بدن کسانی که دارای مو، چشم و پوست تیره هستند، معمولا یوملانین می‌سازند و کمتر به لکه‌های پوستی دچار می‌شوند. ولی کسانی که دارای موهای قرمز، بلوند یا قهوه‌ای و پوست و چشم‌های روشن هستند، فئوملانین بیشتری می‌سازند و احتمال ایجاد کک‌ و مک در آن‌ها زیاد می‌باشد.

 • اختلالات هورمونی

اکثر خانم‌ها پس از حاملگی لک‌هایی روی صورت خود مشاهده می‌کنند. این لک‌ها به علت اختلالات هورمونی ازجمله ایجاد تغییراتی در تولید هورمون‌های استروژن و پروژسترون ایجاد می‌شوند. هم‌چنین مصرف قرص‌های ضدبارداری یا تنظیم عادت ماهیانه قادر است موجب ساخت ملانین شده و سرانجام به‌شکل لک‌های تیره روی صورت ظاهر گردد.

 • کمبود ویتامین

کمبود برخی از از ویتامین‌ها در بدن به‌شکل لکه‌های پوستی ظاهر می‌گردد. ویتامین‌هایی مثل ویتامین B12 و A از جمله مواردی می‌باشند که در صورت کمبود، موجب ایجاد لکه و کک‌ و مک می‌گردند.

 • مصرف بعضی از داروها

مصرف برخی از داروهای خاص مثل داروهای ضد سرطان و ضد مالاریا و هم‌چنین داروهایی مثل دی پنیسیلامین، کلروپرومازین، هیدانتوئین و ماینوسیکلین موجب ایجاد لک در صورت می‌شوند. معمولا با اتمام دوره مصرف این داروها لک‌ها نیز بهبود یافته یا کم‌رنگ می‌شوند.

 • بالا رفتن سن

افزایش سن همیشه با علائم و نشانه‌هایی همراه می‌باشد. یکی از واضح‌ترین تاثیرات پیری ایجاد لکه‌های قهوه‌ای رنگ روی پوست می‌باشد. با بالا رفتن سن رنگ‌دانه‌ها در پوست رسوب نموده و لکه‌هایی را ایجاد می‌کنند که به آن لکه‌های پیری گفته می‌شود. لکه‌های پیری امکان دارد از چهل سالگی به بعد روی نقطه‌های مختلف پوست ظاهر گردند.

 • بیماری

لک صورت قادر است در اثر برخی از بیماری‌ها ازجمله بیماری‌های کلیوی و کبدی، آسم، روماتیسم و… ایجاد شوند. لازم به ذکر است که در بعضی از موارد، داروهایی که برای درمان این بیماری‌ها به کار می‌روند، لک‌های پوستی را به وجود می‌آورند.

سوالات درمورد آر اف برای لک صورت:

آیا آر اف برای لک صورت دارای عوارض است؟

در این روش درمانی امکان دارد احساس گرمای شدیدی مانند احساس آفتاب سوختگی داشته باشید و پوست شما بلافاصله بعد از درمان قرمز دیده شود. در این روش درمانی از یک کرم بی حس کننده موضعی برای کاهش هر گونه ناراحتی استفاده می‌شود.

هر جلسه آر اف برای لک صورت به چقدر زمان نیاز دارد؟

در این روش درمانی به صورت معمول بین 20 تا 45 دقیقه زمان با توجه به اندازه و محل ناحیه مورد نظر نیاز است.

چند جلسه درمان برای روش درمانی آر اف برای لک صورت نیاز است؟

با توجه به شرایط پوستی هر فرد ممکن است به سه تا چهار جلسه درمان، نتایج رضایت بخشی را به دنبال داشته باشد اما بعضی دیگر امکان دارد برای دستیابی به نتایج چشم گیر به جلسه‌های درمانی بیشتری نیاز داشته باشند.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *