علت سردرد بعد از بوتاکس

سردرد بعد از بوتاکس

تزریق بوتاکس یکی از روش های بسیار کارآمد برای جوانسازی پوست و کمک به صاف کردن چین و چروک های صورت است. این روش نیز مانند تمام روش های درمانی-زیبایی دارای عوارضی است که عمدتا خفیف هستند و در مدت چند روز به طور کامل برطرف می شوند. یکی از این عوارض، سردرد بعد از بوتاکس است که در این مقاله قصد داریم شما را با علل آن، اینکه چگونه می توان آن را کاهش داد و چه زمانی می توان انتظار رفع آن را داشت؛ آشنا کنیم.

سردرد بعد از بوتاکس

بوتاکس چیست؟

بوتاکس حاوی مقادیر بسیار کمی از سم است که از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم به دست می آید. عملکرد این سم بوتولینوم ایجاد اختلال در عملکرد عصبی است. از آنجایی که اعصاب شما مسئول ارسال سیگنال به عضلات شما هستند، هنگامی که بوتاکس تزریق می شود، عضله مورد نظر شل شده و فلج می شود. بوتاکس که به دلیل استفاده زیبایی برای صاف کردن چین و چروک های صورت شناخته شده است، برای اهداف درمانی مانند بلفارواسپاسم (انقباض پلک ها)، اسپاستیسیتی (سفتی غیرطبیعی ماهیچه ها) و مثانه بیش فعال نیز استفاده می شود.
اثر بوتاکس موقتی است و حدود سه ماه ماندگاری دارد. این احتمال وجود دارد که برای حفظ هر گونه نتیجه زیبایی یا درمانی دلخواه به تزریق های مکرر نیاز داشته باشید.

سردرد و چشم درد بعد از بوتاکس

ممکن است پس از تزریق بوتاکس به عضلات صورت، دچار سردرد شوید. معمولاً این سردرد خفیف و مختصر است، حدود  1 درصد از این سردردها ممکن است شدید، ناتوان کننده و طولانی تر باشند. جالب است که تزریق بوتاکس خود یکی از روش های پیشگیری از میگرن مزمن است به همین دلیل بروز سردرد بعد از بوتاکس ممکن است تعجب آور باشد.

در کارآزمایی‌های بالینی، سردرد در بین افرادی که از بوتاکس برای درمان های زیر استفاده می‌کردند شایع‌تر بود:

  • میگرن مزمن (طولانی مدت) که می تواند همراه با علائم دیگر باعث سردرد شود.
  • دیستونی گردنی (سفت شدن غیرارادی عضلات گردن)
  • هایپرهیدروز زیربغل (تعریق بیش از حد زیر بغل)

علت سردرد بعد از بوتاکس

سردرد بعد از بوتاکس ممکن است به دلایل مختلف ایجاد شود؛

علت سردرد بعد از بوتاکس
  • عملکرد اصلی بوتاکس، فلج کردن عضلات از طریق بلاک کردن پیام های عصب به عضله است، وقتی بوتاکس تزریق می شود، در ابتدا عضله مورد نظر منقبض می شود و سپس به تدریج شل می گردد و در نهایت فلج می شود. این اسپاسم اولیه بالافاصله بعد از تزریق بوتاکس، یکی از علل اصلی بروز سردرد بعد از بوتاکس است.  
  • مهارت پزشک در تزریق بوتاکس یکی از مهم ترین دلایل به دست آوردن نتایج خوب و پیشگیری از بروز هرگونه عارضه است. وقتی که رگ های خونی در هنگام تزریق بوتاکس آسیب ببیند، می تواند سردرد بعد از بوتاکس ایجاد کند. در اثر آسیب رگ خونی، خون ریزی به صورت توده ای حساس، کبود و دردناک در ناحیه تزریق ایجاد می شود. ممکن است تا جذب کامل این توده خونی، فرد با مشکلاتی مانند سردرد رو به رو شود. از طرفی مهارت پزشک در تزریق مناسب عضلانی مهم است به طوری که برخورد سوزت با استخوان جمجه می تواند موجب بروز سردرد شود.
  • اگر فرد به دلیل تزریق بوتاکس دچار استرس یا اضطراب شود نیز ممکن است دچار سردرد شود.

همان طور که گفتیم اکثر سردرد هایی که بعد از بوتاکس ایجاد می شوند، خفیف هستند و یک تا سه روز پس از درمان برطرف می شوند. گزارش‌های بسیار نادری از سردردهای مرتبط با بوتاکس وجود دارد که شدید باشد یا هفته‌ها ادامه داشته باشد. در این موارد غیرمعمول، متخصصان گمان می‌کنند که سردرد ممکن است ناشی از یک تکنیک معیوب تزریق بوتاکس یا به دلیل استفاده از برندهای بی کیفیت بوتاکس که حاوی نوعی ناخالصی است؛ باشد.

درمان سردرد بعد از بوتاکس

سردردهای مرتبط با بوتاکس را معمولاً می توان با داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن یا یک داروی ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن کاهش داد.

از آنجایی که استامینوفن و ایبوپروفن ممکن است برای همه افراد مناسب نباشند؛ به خصوص افرادی که دارای بیماری خاص هستند، قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید. به عنوان مثال، افرادی که دارای بیماری زمینه ای خاصی مانند بیماری قلبی، نارسایی کلیه، یا سابقه خونریزی معده هستند باید از مصرف داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی اجتناب کنند.

به خاطر داشته باشید که برخی از پزشکان ممکن است ترجیح دهند بیماران خود از مصرف داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی به طور کلی اجتناب کنند. این به این دلیل است که NSAID ها می توانند خون را رقیق کنند و ممکن است باعث ایجاد یا تشدید هر گونه کبودی یا آسیب عروق خونی شوند.

اگر سردرد شما شدید است یا علیرغم درمان ادامه دارد، لطفاً با پزشکی که بوتاکس را برای شما تزریق کرده است، تماس بگیرید.

در نهایت، اگر به طور مداوم دچار سردرد بعد از بوتاکس می شوید، با پزشک خود صحبت کنید. او ممکن است بتواند دوز کمتری از بوتاکس را تزریق کند یا در ملاقات بعدی شما محل تزریق را تغییر دهد تا از سردرد جلوگیری شود.

چرا بعد از بوتاکس سردرد میگیریم؟

سردرد یکی از عوارض جانبی بالقوه درمان بوتاکس است که ممکن است با تزریق بوتاکس سر، گردن یا صورت بروز کند. در آزمایش های بالینی، سردرد در میان افرادی که از بوتاکس برای درمان استفاده می‌کردند شایع‌ بود، به خصوص افرادی که برای درمان میگرن مزمن، بوتاکس تزریق کرده اند. ادامه یافتن سردرد یا تشدید سردرد ممکن است غیر طبیعی باشد که در این صورت بهتر است حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

سردرد بعد از بوتاکس

علت سنگینی سنگینی سر بعد از بوتاکس

در طی 2 هفته اول پس از تزریق بوتاکس، پیشانی و پلک شما ممکن است احساس سنگینی کند. این معمولا به یکی از دلایل زیر ایجاد می شود. 1) می تواند ناشی از شل شدن عضله فرونتالیس یا پیشانی باشد. 2) برخی از افراد از عضلات پیشانی برای بالا بردن پلک خود استفاده می کنند که با فلج شدن این عضلات در بالا بردن پلک کمی دچار مشکل می شوند و در نتیجه در چشم ها احساس سنگینی دارند. 3) تزریق بیش از حد ماده بوتاکس می تواند باعث شل شدن بیش از حد عضلات پیشانی و در نتیجه احساس سنگینی شود.

عوارض بوتاکس

عوارض جانبی بوتاکس بسته به اینکه در کدام ناحیه از بدن (مانند عضله پیشانی یا مثانه) تزریق می شود، متفاوت است. به عنوان مثال، برای پیشگیری از میگرن مزمن، تزریق بوتاکس در هفت عضله خاص سر و گردن انجام می شود. گردن درد و سردرد شایع ترین عوارض جانبی گزارش شده برای این نوع تزریق درمانی بوتاکس هستند.

عوارض بوتاکس

سایر عوارض بوتاکس عبارتند از:

خشکی دهان، ناراحتی یا درد، تورم، قرمزی، خونریزی در محل تزریق، حالت تهوع و علائم شبه آنفولانزا، خستگی، اختلالات بینایی (مانند دوبینی، تاری دید، یا کاهش دید)، افتادگی پلک یا ابرو، تورم پلک، خشکی چشم، عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، مشکلات ادراری (مانند ناراحتی، درد یا سوزش هنگام ادرار کردن، ناتوانی در تخلیه مثانه، عفونت دستگاه ادراری یا UTI) و واکنش آلرژیک (به عنوان مثال، علائم ممکن است شامل خارش، کهیر، خس خس سینه، سرگیجه یا احساس ضعف باشد).

جدی ترین عارضه بوتاکس که توسط سازمان غذا و دارو (FDA) در مورد آن هشدار داده شده است؛ حرکت و پخش شدن بوتاکس (که در واقع نوعی سم است) از محل تزریق به سایر نواحی بدن است، که یک عارضه جانبی تهدید کننده زندگی می باشد به همین دلیل انتخاب پزشک ماهری که در تزریق بوتاکس تجربه کافی داشته باشد، اهمیت دارد.

علایم مسمومیت بوتاکس (مسمومیت بوتولیسم)

علائم انتشار سم بوتولینوم نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مشکلات تنفسی و/یا مشکل در بلع، ضعف عضلانی در سراسر بدن، دوبینی، تاری دید و افتادگی پلک، گرفتگی صدا یا از دست دادن صدا، مشکل در بیان واضح کلمات و از دست دادن کنترل مثانه.

علایم مسمومیت بوتاکس

سرگیجه بعد از بوتاکس

سرگیجه می تواند یکی از عوارض جانبی بوتاکس باشد، اگرچه بسیار نادر است. اگر بعد از تزریق بوتاکس دچار سرگیجه شدید، فوراً با پزشک خود صحبت کنید.

جمع بندی

بوتاکس یک داروی همه کاره است که برای کاهش چین و چروک های صورت، پیشگیری از سردردهای میگرنی مزمن و درمان عضلات بیش فعال مثانه و سایر بیماری ها استفاده می شود. سردرد یک عارضه جانبی احتمالی است که ممکن است با تزریق بوتاکس سر، گردن یا صورت رخ دهد. خوشبختانه این عارضه جانبی خفیف است و با داروهای مسکن قابل تسکین است. در صورتی که دچار سردرد بعد از بوتاکس شدید و با داروهای مسکن از بین نرفت یا بعد از چند روز بهبود نیافت، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

پرسش های متداول:

آیا سردرد بعد از بوتاکس تشدید می شود؟

خیر سردرد نباید بعد از بوتاکس بدتر شود. با این حال، برخی از بیماران یک سردرد خفیف و کوتاه مدت را در عرض 24 ساعت یا بیشتر پس از تزریق بوتاکس تجربه می کنند. توجه داشته باشید، برای کسانی که تحت تزریق بوتاکس برای میگرن مزمن هستند، ممکن است چند روز (گاهی تا دو هفته) طول بکشد تا متوجه کاهش دفعات سردرد و شدت آن شوند.

چه مدت بعد از بوتاکس می توانید سردرد داشته باشید؟

ممکن است بین 1 تا 3 روز بعد از تزریق بوتاکس سردرد داشته باشید.

چه مدت طول می کشد تا بوتاکس، سردرد میگرنی را متوقف کند؟

ممکن است چهار هفته یا بیشتر بعد از درمان طول بکشد تا شاهد کاهش دفعات میگرن باشید و ممکن است به بیش از یک سری تزریق نیاز باشد.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *