فواید پاکسازی پوست صورت

با فواید پاکسازی پوست صورت چقدر آشنا هستید؟

فواید پاکسازی پوست بحثی است که امروز قرار است به طور کامل به آن بپردازیم. پوست به عنوان اولین و مهمترین سد دفاعی بدن در برابر حمله و هجوم انواع عوامل خارجی (بیماری زا و غیر بیماری زا) باید به طرز صحیحی نگهداری و مراقبت شود. بدون داشتن پوستی سالم علاوه بر اینکه زیبایی ظاهری وجود ندارد بلکه بدن در برابر بیماری ها و ویروسها هم نمی تواند مقاومت کافی از خود نشان دهد.

اگر بخواهیم پاکسازی پوست را تعریف کنیم باید بگوییم که این پروسه مجموعه ترکیبی از اقداماتی است که در نهایت 3 هدف دارد. یعنی با کمک روش های مختلف پاکسازی می توانیم به 3 هدف اصلی که حذف سلولهای مرده پوست، پاک کردن چربی و آلودگی های محیطی از روی پوست صورت و تغذیه و آبرسانی پوست است، دست پیدا کنیم.

همچنین درباره فواید فیشیال صورت نیز بخوانید.

فواید پاکسازی پوست
فواید پاکسازی پوست

مراحل پاکسازی پوست برای دستیابی به فواید پاکسازی پوست

گفتیم پاکسازی 3 هدف اصلی  را دنبال می کند. با انجام عملیاتی دقیق و علمی و زیر نظر متخصص می توانید به راحتی به این 3 هدف دست پیدا کنید. رسیدن به این 3 هدف می تواند داشتن پوستی سالم، شفاف، زیبا و بدون چین و چروک را برای شما تضمین نماید.

مرحله اول پاکسازی

در مرحله اول پاکسازی پوست صورت باید سلولهای مرده روی اپیدرم را حذف کرد و از بین برد. سلول های پوست به طور مداوم در حال تکثیر و تقسیم سلولی اند. به عبارتی سلول های روی سطح پوست به طور مداوم به حالت مرده درآمده و سلول های جدید جای آنها را می گیرند. سلول های شاخی پوست  که می میرند باید از روی پوست پاکسازی شوند. جمع آوری و حذف این سلول های مرده به سلول های زیری این امکان را می دهد که شاداب شوند و پوست شفاف و درخشان شود.

مرحله دوم پاکسازی

یکی از فواید پاکسازی پوست در مرحله دوم این است که چربی و آلودگی های محیطی که به مرور زمان بر روی سطح پوست تجمع پیدا کرده اند و باعث جوش و آکنه می شوند را می توان از بین برد. چربی ها به صورت عادی بر روی پوست وجود دارند اما اگر میزان این چربی ها بر روی پوست زیاد شده و حالت تجمعی به خود بگیرند، منافذ پوست را می بندند. بسته شدن منافذ پوست هم باعث ایجاد جوش و التهاب بر روی پوست می شود. اسکراب یا لایه بردار می تواند چربی های اضافه را به راحتی حذف نماید.

مرحله سوم پاکسازی

یکی دیگر از فواید پاکسازی پوست این است که بعد از اینکه سلول های چربی و مرده پاکسازی شدند، می‌توان با آبرسانی و تغذیه مناسب، خونرسانی را به پوست افزایش داد. با کمک آبرسانی و ماساژ پوست می توانید رنگ و درخشش و سفتی پوست خود را تضمین کنید.

روش های پاکسازی پوست چگونه است؟

روش های پاکسازی پوست

پاکسازی پوست صورت می تواند منجر به از بین رفتن انواع جوش و آکنه، بهبود بافت کشسانی و ارتجاعی شدن پوست، جوانتر شدن و شادابی پوست و درخشش و صافی آن شود. روش هایی که منجر به پاکسازی می شوند، متنوع اند. به شکل کلی ما از طریق روش های خانگی و یا کلینیکی می توانیم اقدام به پاکسازی کنیم. اما به طور حتم تفاوت هایی بین این دو روش و نتیجه نهایی آنها وجود خواهد داشت.

روش های خانگی پاکسازی پوست

1) اگر می خواهید به شکل خانگی پوست خود را پاکسازی کنید، اول از هم باید یک تمیزکننده مرغوب برای خود در نظر داشته باشید. به این شکل که تمیزکننده مدنظرتان را به صورت مالیده و به شکل دورانی ماساژ دهید. با این پاک کننده می توانید چربی روی سطح پوست تان را کنترل کنید.

روش های خانگی پاکسازی پوست

2) محصولات مراقبتی وجود دارند که به عنوان لایه بردار عمل کرده و سلول های مرده و چربی را می توانند به  طور کامل از روی پوست پاک کنند. در نظر داشته باشید هر چقدر مرحله لایه برداری با اسکراب را بهتر و البته با احتیاط‌تر انجام دهید، پوست شما دست آخر شفافیت و درخشندگی بیشتری خواهد داشت.

3) در مرحله سوم پاکسازی پوست باید به صورت بخور رطوبت بدهید. این عمل باعث می شود که رطوبت مورد نیاز پوست در این مرحله تامین شده و از خشکی صورت کاسته شود.

4) در این مرحله باید از ماسک صورت استفاده کنید. ماسک های مخصوصی در بازار وجود دارند که می توانند تغذیه و آبرسانی به پوست در این مرحله را به خوبی انجام دهند. البته باید در نظر داشته باشید که ماسک های صورت موجود در بازار انواع و اقسام مختلفی دارند. شما باید برای خرید ماسک به نوع پوست خود توجه ویژه ای داشته باشید.

5) یکی از فواید پاکسازی پوست در این مرحله این است که می توانیم با کمک تونرها، PH پوست را متعادل کنیم. کار تونرها علاوه بر این، بستن منافذ پوست، آبرسانی به پوست و حفظ طراوت پوست است.

6) سعی کنید در مراحل نهایی از مرطوب کننده ها استفاده کنید. همه ما با کرم های مرطوب کننده آشنایی کامل داریم. توصیه ما در نهایت این است که انتخاب هر کرم و ماسکی را با توجه به نوع پوست خود انجام دهید.

روش های کلینیکی برای پاکسازی پوست/ تفاوت فیشیال با پاکسازی

فواید پاکسازی پوست به شکل کلینیکی می تواند به مراتب از روشهای خانگی و آرایشگاهی بیشتر باشد. روش های کلینیکی می توانند سریع نتایج خود را نشان دهند. چند روش کلینیکی برای پاکسازی را در این قسمت با هم مرور می کنیم:

اما تفاوت فیشیال با پاکسازی چیست؟

تفاوت فیشیال با پاکسازی

1) روش فشیال صورت که یکی از مهمترین و موثرترین روش های پاکسازی کلینیکی است. در این روش پوست کاملا از هر نوع چربی و مواد زائد و باکتری پاک شده و سبب افزایش خونرسانی به پوست می شود. پوست در این روش هیدراته شده و مواد مغذی به راحتی به سلول های پوستی می رسد.

2) پاکسازی پوست با کمک اشعه لیزر هم امکانپذیر است. اشعه لیزر باعث می شود پروتئینی به نام کلاژن که به شکل طبیعی در سلول های پوستی وجود دارند، تحریک شده و کلاژن سازی افزایش پیدا کند. کلاژن سازی باعث می شود که خاصیت ارتجاعی پوست بیشتر شده و چین و چروک شدن پوست به تعویق بیفتد. همچنین این روش می تواند منافذ باز پوست را بسته، آکنه های پوستی را حذف و چین و چروک های پوستی را کمتر کند.

3) روش میکرودرم ابریژن روشی کلینیکال است که لایه برداری موثری را بر روی پوست صورت می دهد. این روش می تواند حالت درمان کنندگی هم داشته باشد. مثلا برای لکه های پوستی که عامل ایجاد آن نور خورشید بوده و یا پوستهایی که دارای زخم هستند، این روش توصیه می شود.

4) پاکسازی پوست با روش میکرونیدلینگ با افزایش کلاژن سازی و فیبروپلاست ها به داشتن پوستی سالم و شاداب کمک می کند. از این روش برای از بین بردن لکه های پوستی، جای زخم پوستی، ترک خوردگی پوست و چین و چروک ها استفاده می شود.

انواع ابزار و مواد مورد نیاز برای پاکسازی پوست صورت

دو وسیله مهم و ضروری که فواید پاکسازی پوست را چندین برابر می کند، میکرودرم و اسکین اسکرابر است. با کمک میکرودرم می توانید سلول های مرده پوست را به راحتی جمع آوری کنید و پوست خود را جوانتر نمایید.

اسکین اسکرابر هم تمامی چربی ها و آلودگی و سلول های مرده را پاک می کند. فقط باید توجه داشته باشید که برای استفاده از اسکرین اسکابر حتما باید پوست شما مرطوب باشد. بسیاری از افرادی که پوست هایی سالم، زیبا و درخشان دارند بدون شک یکی از دستگاههای اسکرین اسکرابر را داشته اند.

آیا پاکسازی پوست محدودیت سنی دارد؟

فواید پاکسازی پوست بسیار زیاد است. به طور کلی افرادی با سن 24 به بالاتر، می توانند فرایندهای مربوط به پاکسازی پوست خود را آغاز نمایند. روش هایی مانند اشعه لیزر را می توان در سنین کمتر هم مورد استفاده قرار داد. مثلا با کمک لیزر از سنین نوجوانی یا 20 سالگی می توانید پوست خود را مورد مراقبت قرار دهید.

پاکسازی پوست

اما اگر قرار است لکه های پوستی و یا کک و مک را از روی پوست خود پاکسازی نمایید باید از سن حدودا 40 سالگی این عمل را انجام دهید.

پرسش و پاسخ درباره فواید پاکسازی پوست:

فواید پاکسازی پوست صورت در کلینیک ها بیشتر است یا خانگی؟

بدیهی می باشد که تجهیزات استفاده شده در کلینیک ها بسیار بیشتر است و همچنین تحت نظر پزشک پاکسازی انجام میشود که فواید پاکسازی پوست را برای شما افزایش می دهد.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *