ماندگاری آر اف چقدره

ماندگاری آر اف چقدره؟

یکی از بهترین روش های جوانسازی و ترمیم پوست که در سالهای اخیر بسیار محبوب شده است، روش آر اف فرکشنال است. آر اف که درمان موثری برای جای جوش و لیفت صورت است؛ یک روش کاملا غیر تهاجمی با کمترین عوارض است. ماندگاری آر اف نیز از دیگر ویژگی هایی عالی این روش درمانی می باشد. در این مقاله قصد داریم میزان ماندگاری آر اف و عوامل موثر بر آن را بررسی نماییم.

ماندگاری آر اف فرکشنال

ماندگاری آر اف بین 1 تا 2 سال است. این روش نیز مانند سایر روش های درمانی غیرجراحی نمی تواند اثرات دائمی به دنبال داشته باشد، هرچند به دلیل تحریک تولید کلاژن و الاستین، نتایج آر اف تا مدت ها روی پوست قابل مشاهده است. بعد از انجام آر اف تا حدود 8 ماه تخمین زده می شود که کلاژن سازی ادامه می یابد؛ بنابراین می توان گفت ماندگاری آر اف به نسبت طولانی مدت است. بین 3 تا 6 ماه بعد از آر اف طول می کشد تا اثرات این روش را روی پوست خود مشاهده کنید و بعد از آن ماندگاری آر اف به عواملی از جمله موارد زیر بستگی دارد:

ماندگاری آر اف فرکشنال
  • دستگاه های جدید آر اف دارای قابلیت های بهتر و بیشتری هستند و به طور موثرتری می توانند این روش درمانی را اجرا کنند؛ بنابراین استفاده از دستگاه های بهتر می تواند موجب افزایش اثربخشی این روش و در نتیجه افزایش ماندگاری آر اف شوند.
  • شدت و تعداد جلسات درمانی که رابطه مستقیمی با عارضه پوستی تحت درمان دارد. مثلا به طور معمول شما به حداقل 4 جلسه برای جوابدهی مناسب این روش نیاز دارید. اگر قصد کاهش جای جوش متوسط را دارید بین 3 تا 4 جلسه نیاز است ولی اسکارهای عمیق تر شاید به 5 جلسه نیاز داشته باشند. بین 3 تا 8 هفته بین هر جلسه فاصله است که این زمان فرصتی به پوست شما می دهد که خود را ترمیم کند.
  • نحوه پاسخ گویی بدن شما به درمان عامل دیگری است که می تواند در ماندگاری آر اف تاثیر گذار باشد. سطح تولید کلاژن توسط بدن شما رابطه مستقیمی با نتایج آر اف دارد.
  • روتین مراقبت از پوست شما در جوان ماندن پوست و نتیجه گیری از هر روش درمانی از جمله آر اف تاثیرگذار است. بنابراین توصیه می کنیم حتما به مراقبت های بعد از آر اف توجه کنید.

آر اف فرکشنال چیست؟

در روش آر اف فرکشنال (RF Fractional) از امواج رادیوفرکانس که در واقع طیفی از نور هستند، استفاده می شود. این امواج به درون لایه میانی پوست نفوذ می کنند و انرژی نورانی به انرژی گرمایی تبدیل می شود. گرما تولید شده موجب تخریب سلول های پوست می شود. بنابراین سلول های در مسیر بازسازی و ترمیم خود، کلاژن و الاستین بیشتری تولید می کنند. همین امر موجب افزایش سطح این پروتئین ها در سلول های پوستی می شود که خود اثرات خوبی در جوانسازی و لیفت صورت دارد. کلمه فرکشنال به معنای تکه تکه می باشد چراکه به صورت اشعه لیزر به صورت تکه تکه به پوست اعمال می شود.

کاربرد آر اف

عملکرد روش آر اف فرکشنال تحریک ترشح کلاژن است که همین عمل نتایج بسیار خوبی روی پوست می شود و کاربردهای زیادی در بر طرف کردن عارضه های پوستی دارد از جمله:

کاربرد آر اف
  1. سفت و لیفت کردن پوست: با کاهش سطح کلاژن پوست، به تدریج سفتی و انعطاف پذیری پوست کاهش می یابد؛ ولی با تحریک کلاژن سازی در آر اف، پوست سفت تر می شود و نواحی از صورت که دچار افتادگی شده اند مانند گونه ها، خط فک و غبغب، لیفت می شوند.
  2. کاهش چین و چروک های پوست: یکی از کاربردهای اصلی این روش است. با افزایش کلاژن پوست، کم کم از عمق چروک های عمیق کاسته می شود و چروک های سطحی پر می شوند.
  3. کاهش جای جوش و اسکار: باز هم با افزایش کلاژن سازی پوست بعد از آر اف، پوست تلاش می کند که فرورفتگی های پوستی که در اثر جوش یا زخم کهنه ایجاد شده اند را پر کند.
  4. رفع تیرگی و کاهش منافذ باز پوست: آر اف می تواند پوست را روشن تر کند و اثر لکه های پوستی را محو کند. منافذ باز پوست با کمک این روش بسیار کم می شوند.
  5. لاغری و تعریق زیاد: جالب است بدانید که از اولین کاربردهای آر اف در لاغری بدن بود. همین طور در این روش می توان غده های عرق را در زیر بغل هدف قرار داد و موجب تحریک آن ها برای تعریق کمتر شد.

آر اف برای چه سنی مناسب است؟

معمولا در هر سنی، افراد می توانند از مزایای آر اف بهره مند شوند؛ اما همه افراد بالای 20 سال می توانند آر اف انجام دهند. در این بازه سنی افراد برای رفع اسکارهای ناشی از آکنه های دوران بلوغ و بهبود کلی بافت پوست، اقدام به انجام آر اف می کنند در حالی که افراد در بازه سنی بالای 30 سال با هدف جوانسازی پوست، لیفت صورت، گردن و خط فک، آر اف انجام می دهند.

هزینه آر اف صورت

هزینه هر جلسه آر اف فرکشنال در پاییز 1402، در حدود 2 میلیون و دویست هزار تومان برآورد می شود. معمولا مراجعه کننده باید مبلغ 650 هزار تومان نیز برای سوزن دستگاه هزینه کند که تا پایان جلسات خود می تواند از همین سوزن استفاده کند

آر اف بهتر است یا بوتاکس

عملکرد این دو روش زیبایی با یکدیگر متفاوت است، آر اف بیشتر یک روش درمانی است و بوتاکی بیشتر یک روش پیشگیری است. در آر اف با تحریک پوست به تولید کلاژن، پوست جوان تر و شاداب تر می شود و چون انعطاف پذیری بیشتری پیدا می کند؛ کمتر دچار چین و چروک می شود ولی در تزریق بوتاکس با فلج کردن عصب عضلات ناحیه، حرکت آنها محدود می شود و از بروز چین و چروک روی پوست جلوگیری می شود. می توان گفت ماندگاری آر اف از بوتاکس بیشتر است. با حدود 4 جلسه آر اف، می توان انتظار داشت که تا مدت ها، پوست شاداب باشد. ولی تزریق به صورت دوره ای تمدید شود چرا که پس از مدتی ماده بوتاکس به طور کامل جذب بدن می شود و اثر آن به طور کلی از بین می رود. یکی دیگر از ویژگی های آر اف در مقابل بوتاکس، ایجاد نتایج کاملا طبیعی روی صورت است ولی مدتی طول می کشد تا این نتایج قابل مشاهده شوند. در حالی که بالافاصله بعد از تزریق بوتاکس کاهش چروک ها و لیفت پوست را می توان مشاهده کرد.

آر اف بعد از بوتاکس

اصلا ایده خوبی نیست که آر اف بعد از بوتاکس استفاده شود، چراکه موجب از بین رفتن اثرات آنها می شود. دلیل آن ساده است چون بوتاکس حداقل به 14 روز احتیاج دارد تا به طور کامل در پوست جذب شود و هرگونه دستکاری پوست در این مدت باعث جابه جایی ماده بوتاکس خواهد شد.

آر اف بهتر است یا هایفو

هر دو این روش ها با هدف جوانسازی پوست انجام می گیرند؛ هایفو از انرژی مادون قرمز و آر اف از امواج فراصوت استفاده می کند؛ بنابراین هایفو می تواند به عمق بیشتری نفوذ کند و اثرگذاری بیشتری داشته باشد هایفو به 1 تا 3 جلسه ولی آر اف به 3 تا 6 جلسه نیاز دارد ولی ماندگاری آر اف بیشتر از هایفو است. از نظر هزینه آر اف و هزینه هایفو تقریبا مشابه هستند.

جمع بندی ماندگاری آر اف

ماندگاری آر اف را در صورت تکمیل دوره ی درمان می تواند بین 1 تا 2 سال تخمین زد. بعد از سری اول درمان می توان انتظار داشت که تا یک سال نتایج بسیاری خوبی از آر اف روی پوست دیده شود ولی برای تداوم اثرات، بهتر است جلسات آر اف تمدید شود. این روش درد بسیار کمی دارد و محدودیتی برای فرد ایجاد نمی کند. توصیه می کنیم برای به دست آوردن بهترین نتایج به بهترین دکتر آر اف مراجعه کنید که بهترین دستگاه ها و بهترین تکنیک ها را استفاده می نماید.

پرسش های متداول ذزباره ماندگاری آر اف:

نتایج آر اف چه زمانی قابل مشاهده هستند؟

معمولا باید چندین هفته به پوست فرصت داد که خود را ترمیم کند، به درمان جواب دهد و سطح کلاژن و الاستین پوست رو به افزایش گذارد. می توان انتظار داشت که نتایج نهایی آر اف را بین 3 تا 6 ماه روی پوست مشاهده کرد.

آیا افراد بالای 50 سال نیز می توانند آر اف انجام دهند؟

بله، آر اف در سنین بالا نیز می تواند ظاهر چروک های، اسکارها و تیرگی های پوستی را بهبود بخشد، همچنین موجب افزایش انعطاف پذیری بافت پوست و لیفت قسمت های افتاده صورت شود.

می توان آر اف بعد از فیلر استفاده کرد؟

آر اف تولید گرما در لایه های پوستی می کند که این مسئله می تواند موجب آسیب حرارتی به ماده فیلر شود؛ بنابراین توصیه می شود که در نواحی که فیلر تزریق شده است، از آر اف استفاده نشود.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی شکیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *